AdSense, paušalni obrt, prikriveno zaposlenje?

Pitanje za vas iz HR…

  1. Ako primam uplate samo i isključivo od AdSense-a a radim preko paušalnog obrta, da li se to smarta prikrivenim zaposlenjem?

  2. Nakupilo se novaca na AdSensu, skoro onoliko sa koliko se prelazi granica do koje je dozvoljeno poslovati preko paušalnog obrta. Zanima me je li uopće moguće imati samo jednu ili dvije velike uplate u cijeloj godini, ili zbog toga možda mogu biti prebačen u klasični obrt (dakle ako posumnjaju da raspolažem većim iznosom kojeg provlačim dva puta godišnje na paušalni)?

prema nekim informacijama kojima ja raspolazem nece tretirati upwork, adsense, ezoic i slične uplate kao prikriveno…

za 2. pitanje nemam neki konkretan odgovor

1 Like
  1. Bitno je da ne pređeš 300 000 godišnje, nebitno kada i koliko uplata primaš

Strane uplate ili uplate iz Amerike se ne tretiraju kao prikriveno zapošljavanje ako se ne varam.
Ili oboje ili samo Amerika ako se ne varam jer nije isto biti prijavljen u HR i raditi za HR firmu ili stranu.
Ako premašuješ 300.000 onda je svakako bolje j.d.o.o. jer ako promašuješ s obrtom imaš slične uvjete kao i sa firmom a odgovaraš vlastitom imovinom ili otvoriš oboje pa 150.000 i 150.000

Masa ljudi se zbunila zbog tog prikrivenog zaposljenja. Vjerujem da je u startu bilo svačega, ali nakon onih novinskih članaka, istraga, itd. došlo se do nekakve istine. Znači, oni hvataju ljude koji stvarno imaju prikriveno zaposljenje, a to se odnosi na ljude koji imaju ugovore s firmama koje:

  • Kontorliraju kada i koliko rade, jer moraju odraditi određeni iznos sati ili po učinku
  • Ne mogu otići na godišnji kada i koliko žele
  • Izbjegavaju zaposlenje za tu firmu samo kako bi smanjili troškove plaće (porezi, prirezi, mirovinsko, itd.)

Ako uopće ne postoji način da se ti zaposliš za Adsense (a tu mislim i na ostale slične programe), ti nikako ne možeš biti u prekršaju. Pa makar sve račune imao od samo jedne firme. To je vrlo lako za objasniti.

Možda @FunnCo može dati svoje mišljenje na temu

p.s. nadam se da kad uđemo u eurozonu da će ovih 300k postati 50k eura haha

3 Likeova

Po onom kako je u Srbiji (a nesto slicno, ima onaj test “samostalnosti”) to je upravo iz ovih razloga sto je Petarvu naveo, znaci da ne ispane da vas ne neko zaposlio preko obrta samo da bi izbjegao normalno zaposlenje i sve sto ide uz to (porezi, doprinosi i sl).

Npr mene neko zaposli direktno za 10,000 kuna. On na tih 10k bruto mora platiti doprinose, poreze (ako hi imate) i sl, znaci ugradi se drzava dobro nekih 35%+;

Ako bi ja otvorio obrt i “prekriveno” radio direktno za istu osobu, onda bih na tih 10,000 platio samo taj porez na obrtu i to je to

1 Like

Hvala na odgovorima. Nitko dakle ne zna bi li predstavljalo problem ako si u cijeloj godini isplatim svega dvije isplate po cca 140k kn na paušalni? Ili jednokratno 280k? Mislim da sam davno upravo na ovom forumu negdje pročitao da bi zbog takvih stvari mogao biti prebačen u klasičan obrt ali nisam siguran.

Ako je do 300.000 onda je svejedno jeli 1 ili 2 ili 10 transakcija.
Ljudi naplaćuju usluge i na godišnjoj razini tako da je to skroz normalno.

Ima li razlog zašto nemaš mjesečne isplate?

Nakupilo se, ali eto očito nije ni bitno čak i ako je to i u komadu 299.999kn…Prema ovome što je rečeno bitno je samo da bude unutar 300.000kn…

Treba izračunati, ali mislim da je drugi dohodak najisplativiji za plaćanje obveza državi za Adsense! Dakle u startu Vam uzmu oko 33% zarade (a uzme Vam i USA oko 15%, a od ostatka RH uzme 33%). E sada to je puno, ali ja druge godine dobijem povrat poreza u 100% iznosu i ostane mi samo trošak doprinosa za mirovinsko - koji zapravo i nije trošak, jer te uplate će Vam povećati mirovinu jednog dana! Kod paušalnog obrta ja moram stalno plaćati paušal koji će mi u startu uštediti novac, ali dugoročno smanjiti mirovinu.
Nedostatak Adsensa zbog kojega sam i odlučio da više neću tražiti isplate je taj što gubim pravo na dječji doplatak i cijena vrtića za jedno dijete mi je veća (to je nekih 70, 80€ mjesećno manje primanja) i naravno onih 15ak % koje uzimaju Amerikanci dok se ne ratificira sporazum od izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.