Adsense porezni podatci (i usputno malo rasprave o pravopisu)

Nisam dugo koristio Adsense i sada vidim sljedeće u njemu:

Zanima me, kada pokrenem proces, što će sve tražiti, trebam li imati neke dokumente? Imam registriran paušalni obrt na koji bi primao uplate, koji je oslobođen plaćanja PDV-a.

Također, zanima me kada primim uplatu od Adsense, ja samo izdam račun na Google?

Vjerojatno neka promjena u njihovom poslovanju.

Možeš dodati svoje podatke od obrta, primitak upisuješ redovno u Knjigu prometa kako evidentiraš i za ostale primitke.
I račun izdaješ automatski prema Google-u koji ima svoju europsku podružnicu u Irskoj koliko se sjećam.

Nikome ga ne šalješ, ali ga izdaješ radi evidencije i poklapanja izdanih računa s Knjigom prometa (u slučaju nekakve kontrole)

1 Like

@steelmaiden, prepravi samo naslov teme. Podaci ne podatci

1 Like

Piše se podatci ispravno i tako se predlaže pisanje, samo češće ljudi govore bez t jer je lakši izgovor…

1 Like

U onoj starijoj varijanti se koristilo bez T dok sam ja išao u školu :smiley:
pa su novijoj generaciji uveli da pišu s T

imam rođaka jezikoslovca koji je izdao knjigu o pravopisu pa mi je on na kraju rekao da ta ekipa na kraju kaže da je ispravno oboje :smiley:

ne moze pisanje biti drugacije od izgovora, nismo francuzi :smiley: onako kako se izgovara tako treba i da se pise :smiley: ako se neki suglasnik gubi (ili pretvara) radi lakseg izgovora onda tako treba i da se napise … barem je tako nas ljilja u osnovnoj ucila … a mislim da su se tako vuk i jernej kopitar usaglasili u becu :smiley:

Čvrsto je vjerovao da se ortografija pisanog jezika treba podudarati s govornim jezikom, kako je Adelung objasnio: “Piši kako govoriš” (njemački: “Schreib wie du sprichst”).

Ja sam naučen da se pravilno piše podatci, iako je oboje točno…

“ Hrvatski pravopis dopušta obje inačice pisanja nominativa množine, podaci i podatci, iako je preporuka da se piše podatci. Druga inačica podaci dopuštena je zbog čestoće uporabe.”

Izvor: Podaci ili podatci? Pogledajte kako se piše...

izgleda da bas i nema jedinstvenog pravopisa


Ne znam zbog čega dolazi do ovakve rasprave oko toga kako se piše, ali po novom se pravilno piše podatci, zadatci i pravilnije je takvo pisanje nego podaci ili zadaci… Tako se uči i u školi, a i potpuno je smislenije. Ovo drugo je dopušteno jer ljudi često izgovaraju bez t.

1 Like

naravno, upravu si, izvinjavam se, pretjerujemo s raspravom … zavisi od toga ko slijedi koji pravopis jer hrvatski kaze da se pise podatci a moze i podaci a bosanski i srpski kazu da se pise podaci i ne spominju da su podatci dopustena varijanta … s tim da su i neki raniji hrvatski pravopisi forsirali podaci varijantu … ali niti je bitno niti je vrijedno rasprave jer se ni strucnjaci ne mogu usaglasiti oko nekih stvari

pozdrav

Da, to naravno, ja sam iz Hrvatske zato sam tako napisao…

Upravo tako…

1 Like

Uh, ode ovo u offtopic :slight_smile:

Nisam znao da u HR pravopisu moze i sa t, ozbiljno.
U srpskom nema a nije bilo ni u srpsko-hrvatskom.

Sve ok :slight_smile: