AdSense prihod, prijava dohotka (bruto - neto problem)?

nemam vremena čitati sve komentare pa odgovaram na ivpdni topic.

promjeni knjigovodstvo jer knjigovođa te je zajebala (ne zna svoj posao)
ako si ti primio cca 10000 od adsensa - to ti je bruto.
Za davanja ovisi da li si osiguran preko nekog drugog osnova (posao i sl)
Ako jesi - ne moraš davati doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Ako nisi onda moraš.
dakle ako si osiguran preko nekog drugog osnova (ako si zaposlen) - plaćaš samo porez prema poreznoj prijavi a taj iznos ti povećava poreznu osnovicu - iz njega se izračunava porez a neto je ono što ti ostane nakon plaćanja poreza.

Ako nisi osiguran po drugom osnovu onda od toga iznosa plaćaš 15 + 5 % mirovinsko (2.000,00) porezna porezna osnovica je 8.000 - ako nisi imao drugih prihoda to je sve jer ti je neto ispod razine godišnjeg osobnog odbitka.

Fakat promjeni knijgovođu jer nema pojma

Ako sam plaćaš davanja, sasvim logično je da se prihod tretira kao bruto i iz njega se plaćaju sva davanja.

Ne znam kako se tretira prihod fizičkih osoba, ali sam prilično upućen u razne obračune (plaće, honorari). Mene zanima JOPPD koji su u računovodstvu napravili za tvoj prihod iz inozemstva. Zašto? Zato što se iz šifri JOPPD-a (https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/POREZ%20NA%20DOHODAK/JOPPD.pdf) može razaznati kako su tretirale tvoj prihod.

Za honorare u HR od 1.1.2017. se primjenjuju nove stope doprinosa kao i nova stopa poreza na dohodak.
Porez 24%, prije je bio 25%. Prirez ako ga ima.
Autorski honorari su prije bili oslobođeni doprinosa, sada su 10% mirovinsko (ili 7.5 + 2.5 I. stuo, II. stup) i 7.5% zdravstveno.
Ugovori od djelu su prije imali 20% mirovisnko, sada 10%, i zdravstveno su prije imali 15%, sada 7.5%.
Oslobođenje (umanjenje osnovice za obračun davanja) je ostalo isto - 30% za autorske honorare i 0% za ugovore o djelu.

Kako je ovo primitak iz inozemstva, zaista ne znam kako su ga u računovodstvu tretirali i je li to ispravno.

EDIT:
Dopuna, našao sam ovo http://bizon.hr/porez-na-zaradu-iz-inozemstva-adsense-i-affiliate-programi/
Istina, iz 2015. godine je, ne spominje se JOPPD (nebitno), ali uplata je tretirana kao bruto i obračunata su davanja samo za mirovinsko i porez+prirez.