AdSense zarada općenito

@BigTruck slažem se s tobom u svemu, ja nisam nikada podcjenjivao ničiju nišu niti branšu. Smiješno je reći da u nečemu tako masovnom i ogromnom tipa blog, igrice, adult… nema love, a to je napisao creatifcode. To su sve tako velike niše da bi svaki hrvat mogao biti bogat samo od flash igrica ili pisanja blogova, naravno na globalnoj razini ali ni na ovoj lokalnoj nisu male cifre kao što se misli, u stvari ljudi bi se čudili da znaju za koje cifre su prodani neki domaći sajtovi sa igricama zadnjih par mj. a gdje su onda tek malo jači sajtovi za vani.

Naravno, većina njih u svakoj niši zaradi nula, od igrica do blogova, ali isto tako neki zarađuju i milijune mjesečno, ali ispaliti da tu nema love je najveća glupost. Kada radiš za satnicu, ne možeš se nadati ni manje ni više od onoga koliko sati odradiš, kada se baviš adsensom uvijek postoji mogućnost od nule pa do beskonačno. Nikad ne znaš gdje se može nešto uloviti, postoji ona opcija da se može posrećiti, a to je ono što daje adrenalin u svemu ovome.

Pitanje ako slucajno sajt padne nesto zeznem nebitno uglavnom site bude ofline dan ili nekoliko dana,da li cu imati kakvih problema sa adsensom tj da li ce disable acc?

Neće ti ukinuti adsense tj. nećeš dobiti ban

Ja fakat ne znam odakle vam tako loš ctr i rpm…
Mozda je do niše…

još reci da je domaća stranica. ma ovo moze bit jedino na igricama sa play batonom ili tako nes.

Ne moze bit ni na takvim stranicama da je ne znam kakav play button, nema sanse, i stranica sigurno nije domaca.

To je previše veliki ctr da bi bio na legalan nacin dobiven.

@BigTruck hvala ti za uključenje u diskusiju na našem Forumu,. :slight_smile: posebno na predočenim okvirima u pregledu posla.
Između ostaloga, spominješ i djevojke pisce i ostalo osoblje i issues koji su ti na platnom spisku, no ne spominješ po meni jednu od najvažnijih stavki cijelog projekta, a to su backlinkovi. Bez sumnje tvoj site nora imati prvoklasni LB profil, slično kao i Web koji spominješ Tiny Buddha koji je PR5.
Na koji si način to riješio, imaš li i tu uposlenika, povjerio si nekoj firmi, ili sam to radiš?

Jasno je, naravno, da nikakvi self-help savjeti neće biti od pomoći nikome (neće ni doći do njih) bez dobrih backlinkova. :slight_smile:

Srdačno.

Meni dere nikad bolje

@c3po Nema na čemu. :slight_smile: Nisam spominjao backlinkove zato što po mom mišljenju to i nije najvažnija stavka cijelog projekta uopće. Ne znam kako da ti najlakše objasnim ovo ukratko a da se opet ne raspišem mnogo. SEO sam radim i sam stvaram backlinkove. Uglavnom za sebe ne smatram da sam neki SEO stručnjak (za razliku od nekih koji su ostvarili neke mizerne i solidne rezultate pa se prozivaju genijima u tome), iskreno mnogo sam čitao o tome svemu i mislim da SEO radim i backlinkove dobijam na način različit od 95% ostalih ljudi. Moje mišljenje je da SEO u 2015. godini kao zasebna oblast više ne postoji, već se ona utopila u cijeli sistem internet marketinga i da se ne može uopće gledati kao neka odvojena stvar.

Stvari koje sam radio na tom polju:

Mogu ti reći da svaki blog koji ima barem 200 posjeta iz te niše zna za moj sajt. Napravio sam istraživanje i napravio listu svih sajtova iz navedene niše i svima njima poslao mail. Nijedan mail nije isti i svaki sam ručno pisao baš za tog navedenog vlasnika i u prvu ruku mu nisam ništa tražio. Predstavio sam se ko sam, šta sam, koji je moj sajt, pričao o njegovom sajtu, i na kraju mu ostavio detalje ako nekad u budućnosti neko od njih trebao neku pomoć ili bilo šta tu sam. Znači išao sam na fazon: Dajem a ništa ne tražim zauzvrat. Mnogo sam dobio odgovora i naravno humanizirao sam odnose sa većinom vlasnika tih sajtova i oni su bili u fazonu ajde da uradimo jedan guest post, ja ih nakon 2 mjeseca zamolim da mi ostave link na njihovom websajtu, i na kraju im opet dam i pomognem više nego što su oni meni (u većini slučajeva). Znao sam ih reklamirati stalno i donositi im ogromnu posjetu, ali svi oni su to znali cijeniti i vratiti natrag. I trenutno nemam nikakvu poslovnu obavezu prema njima ali i danas primjetim nakon svih suradnji i svega kada objavim neki novi dobar članak oni ga šeruju na svoje profile, čak nekoliko puta su napisali blog o mom članku koji sam objavio i pisali o njemu, linkovali ga par puta a da ja to uopće nisam ni tražio, a takve stvari mnogo znače. Koristio sam također twitter search (jako moćan alat za koji sam primjetio da mi sa Balkana jako slabo ili nikako koristimo) i pronalazio sve blogere koji imaju uske ili čak široke veze sa mojom nišom i s kojima sam uradio istu taktiku i s kojima sam također uradio ogroman posao. Na tviteru sam i našao dva pisca koji i danas dan pišu za mene.

Ima tu još milion savjeta kako dobiti kvalitetne backlinkove, ali niko to neće uopće primjeniti, jer ne znam iz kojeg razloga ljudi koji se bave internet marketingom iz nekog razloga sve gledaju kako brže, kako lakše i kako nekako automatski dobiti backlinkove i igraju na sprint da nešto na brzinu pa koliko god kvalitetno bilo ili ne, a ja sam s druge strane maratonac i igram neku drugu igru i u svakom trenutku se trudim da humaniziram odnose, i da sam uvijek u sposobnosti da više dajem i da ne tražim ništa zauzvrat. To ljudi znaju da cijene i uvijek se trude da vrate. Ako ti je potrebna pomoć na kraju, uvijek su tu iza tebe i uvijek će ti pomoći. Nije sve crno ni bijelo, ali ljudi su dobri općenito i fer.

Uglavnom, nisam ti ja dobar savjetnik, jer je sve kod mene malo komplikovano i radim drugačije od drugih što ne znači da je ispravno, ali moje je. Uglavnom, fazon je da treba igrati maraton, a ne sprint. Tako npr moja dnevna posjeta se povećala za 30% od posljednjeg javljanja ovdje.

Na kraju sav moj posao u ovom projektu je da postavljam članke koji mi se dostavljaju, šerujem ih na društvene mreže i da radim ovo gore što sam naveo. Ne mislim da sam ja ključ svega, jer stvarno cijenim kvalitetu članaka koju dobijam i njihovu motivaciju, kao i ovu djevojku koja radi na odgovaranju mailova. Usput, da, kada sam ja zauzet jer mi ovo nije jedini website, ona radi ovaj moj posao, na način da joj ja dam upute i ona nastavlja svu ostalu komunikaciju. Ima tu milion faktora zašto i kako uspjeti stvoriti nešto pristojno.

Nadam se da će ti ovo biti od pomoći. :slight_smile:

3 Likeova

Nije domaca naravno :smiley:
Prije mi je klik bio po 0.20 ali manji ctr. a sada veci ctr a manji klik…
Ne znam koji im je qrac…

Hvala ti Big Truck na iscrpnom odgovoru.

O bi’će, bi’će, mada ja to sve znam, ali ti si to proklamirao u maniri prvoklasnog self-help majstora i savjetnika. Svaka čast još jednom. :slight_smile:

Vidi koliko idem tvojim putem:
Da si u Splitu ili gdje blizu, pozvao bih te na kavu, naravno, ništa ne tražeći zauzvrat. :smiley:
Ipak mi se čini da nisi u blizini, no svejedno,
Srdačan pozdrav. :blush:

P.S. Backlinkovi su najvažniji u cijeloj priči, tu nema sumnje ni diskusije.

1 Like

Interesuje me koliko adsense otpriliko kasni s prikazivanjem na dashboardu posjeta ? ili odmah pokazuju kada neko klikne na reklamu ?

Na stranici mi pise da imam 550 prikaza stranica
dok na adsense pise Page views 267

Moze li kvalitetan SEO uticati na zaradu? Mislio sam uzeti neku firmu, ali ako necu imati neku dobit onda mi se i ne isplati. Ciljam na nekih 1500-2000 posjeta.

Naravno da SEO najvise utjece na zaradu,jer ako nema ppsjete nema ni zarade

Znaci isplati se uzeti neku firmu ili nekog malp kvalitetnijeg pisca koji se razumije u taj poso? Kako ti se cini ova firma https://www.woorank.com/en/user/overview nije im lisa cijena, nemam para za ove od 100+ eura.

http://www.dodaj.rs/f/3v/Ck/4haIBjGt/screenshot4.jpg

Zabavni karakter portal, domace trziste… jucerasnja statistika… Kako vam se cini? nisam bas strusan za ctr rpm i to pa ako neko moze da mi pojasni

Ctr ili click through rate u prijevodu klikova po broju posjeta. Za zabavni sadržaj mi se čini ok tih 0,58%.
Rpm revenue per mile ti ide kao zarada po tisuću pregleda stranice. Ovako brzinski valjda kužiš…
Inače za te stranice zabavnog karaktera, gdje posjete dolaze sa socijalnih mreža google ne daje neke dobre rezultate. Dok na promjer za organsku posjetu na stranicama edukativnog žanra daje jako dobru zaradu.
Evo primjer … Sinoć sam na jednom portalu koji inače ide malo google malo fb, imao jedan članak koji je otišao što kažu viralno. Dakle posjeta preko fb je skočila za oko 300%. Naravno da je portal donio veću zaradu, ali … Dosta manju nego da je tu posjetu ostvario putem trazilice. Dakle na portalu koji inače ima ctr nekih 1.2% je u tom periodu taj ctr pao na 0.5%. Sve to radi ponašanja ljudi, što se može vidjeti u analitici.

Ja nikada neću uspjeti sa tim Adsensom.
Složim sajt, upicanim ga da sve bude tip-top i onda ide noćna mora:
sadržaj.

Obožavam slagati sajtove ali sadržaj mi je totalno monoton i dosadan posao.

Treba imati blog o nečemu što te i samoga zanima, onda je puno manji problem to vrtiti dok ne dođeš do neke zarade da možeš outsource-at pisanje. Ali da, slažem se, to je najgori dio :slight_smile: