AdSense zarada općenito

A na koliko dnevnih poseta si zarađivao 10$ ?

oko 2000 unikata dnevno

2 Likeova

Pa to je ekstra zarada na toliko poseta.

2 Likeova

Kod mene su od 10.3. Google oglasi (AdSense) počeli raditi loše.

Jučer:
Pageviews 19.815
Impressions 60.403
Clicks 26

Nema šanse da je samo 26 klikova.

Dnevni prosjek početkom godine je bio 100 do 200

27.2. je bio veliki skok svih parametara i onda je 10.3. krenulo prema dolje.

Rekao bi da je kombinacija prelaska na CPM model, cookiji i tko zna što sve još rade.
Imam osjećaj da oni nemaju pod kontrolom sve to.

Page RPM je potonuo od prije 2 dana, a oglasa i kampanja kao i priči.

Zato sam i počeo gledati GAM.

meni je danas RPM na domacem news krs trash sajtu koji ima i pun ■■■■■ drugih reklama… RPM preko 1e

Očigledno je da unutar adsensea kao i ad managera ima nekavih tumbanja koje direktno utiču na oglase i na našu zaradu. Vidim na sajtu bukvalno nekad toliko (admanager) reklama koje nemaju veze s mojom ličnom pretragom na netu. Bukvalno na sajtu ( latiničnom) srpskom jeziku visi reklama holandije ili austrije (primer dajem)

image

Zadnjih 28 dana, traffic sa društvenih mreža.

Inače RPM mi bude 2€ do 2.5€, kada aktivno radim, a već neko vrijeme ne stižem da scheduleam sadržaj za US traffic… sve u svemu sam zadovoljan prema statistici 98% otprilike zarade stiže od CPM.

Juče i danas u porastu CPC i RPM

I kod mene je sve bilo super do prije neki dan.
Na sreću ne živim od AdSensa pa mi nije drama ali je smiješno gledati. Pročitao sam dosta raznih threadova na Redditu i kod svih je zajedničko da je zarada pala 80-90%.

Zanimljivo mi je koliko Google ima loših odluka zadnjih godina i mislim da se lagano raspadaju.
Počevši od AI-ja kojeg su preimenovali unutar godinu dana, zakasnili s njim na veliko, promjene u AdSensu, search im je u totalnoj banani. Pretraživanje po vremenskim ograničenjem nikada nije bilo lošije. Stavim da gleda zadnjih tjedan dana i izbacuje stvari stare godinama. Skoro sam zaboravio na GA4 koji je katastrofa. Svi znamo koliko smo se žalili i odgađali prebacivanje.
Da nisu u stanju napraviti 10 report templata i pojednostaviti početni screen.
Golema kompanija koja više nije u stanji napraviti dobar proizvod.

A vezano uz AdSense ima jedna stvar koju vidim da nitko nigdje nije spomenuo.
Ako ja zarađujem manje onda manje zarađuje i Google. Oni uzimaju postotak.
Tako da mislim da su se opasno zaigrali s promjenom sustava i da će morati napraviti nešto da to sve isprave. A to možda i rade pa zato ima toliko fluktuacija. Jedino me brine da im statistike i sustav općenito ne rade dobro.

Moja statistika zadnjih 40 dana. Promet je uvijek isti. Odprilike 75% search, 20% direct i 5% social.

P.S. Gledam sada Ad review center
Masa reklama za pretplatu na muziku, igrice i slične gluposti putem SMS-a
Jedna reklama je imala 146.000 impresija
To su oni servisi kojih se ljudi jedva riješe jednom kada pošalju SMS
Strašno. Eto na što je spao AdSense.
I sada bi ja to trebao ručno pratiti i čistiti.

P.S.S. Sada sam blokirao kategoriju Email & Messaging

2 Likeova

Meni je za prošli mesec zarada spala gotovo za 30% (ad manager ) tako da sad gledam i ovaj mesec će da spadne verovatno bar za 10% tako da… :unamused:

Jako loše i za njih i za nas publisere, ovo što su nam povećali zaradu sa 69% na 80% gotovo se istopilo. A o impresijama ne znam šta bih rekao nekako su (barem meni ) jako slabašne po pitanju zarade

Potpuno se slažem s tobom! Tačno.! Stručnjake i inžinjere (kako ih oni zovu) kao da su skupljali na pijaci

Moraju da srede do polovine ove godine (znate već EU pravila kolaćići ostale stvari) jer primećujem ( i ovde na forumu( da dosta ljudi polako idu od adsensea i idu tamo gde daju bolje uslove da ne kažem bolje cene klikova i impresija.

Ja sam takve ukidao (čisto ručno) odmah čim sam video da se vrte na sajtu .Em ne donose zaradu em ih ima mali milioooon :face_with_spiral_eyes: ja ih zove spam parazitske reklame

1 Like

Ovo je zanimljivo, a vezano je uz statistiku koju sam spomenuo kao nepouzdanu
https://www.reddit.com/r/Adsense/comments/1bk4z5j/why_are_pageviews_50_inaccurate_in_adsense_after/

Ovdje se spominju personalizirani oglasi.
U Googlu izgleda vlada totalna konfuzija
https://www.reddit.com/r/Adsense/comments/1bjsfxt/anyone_notice_a_temporary_bump_in_page_rpm_during/

Još malo žalopojke
https://www.reddit.com/r/Adsense/comments/1bjh3j9/google_adsense_earnings_decline/

1 Like

@Marko_Zg Zanimljivi linkovi koje si podelio .Sad znam da je defintivno do google i njihovog eksprimentisanja sa third-party cookie -ijma. Ovo eksprimentisanje mislim da će im se obiti o glavu a da će debilji kraj izvući publisheri.

Nekada davno jel…(imam jako star adsense nalog/račun) na samim počecima adsesnsea google je jako mnogo ulagao u publishere u početku i na neki način ih štitio i brinuo o njima. Danas izgleda im su više važni advesteri i novac. Jer jednostavno im advesteri zadnjih godina diktiraju “njihova” adsense pravila - TOS na neki način uslovljavajući ih sa svojim velikim advester kampanjama.

Svi ovde na forumu ko ima adsense zna kako su mizerne cene CPC s ovih Balkanski područja osim danas Hrvatske gde je CPC malo jači (koja je prešla s kune na euro). To je posledica male online ( i ovako globalno) kupovne moći stanovništva naših državica. Ali i većih ulaganja advestera u online kampanje jer kod , nas nije još razvijena toliko mnogo online kupovna moć stanovništva kao i samo internet poslovanje,pa je samim tim mala cena CPC I CPM-a.

Glavni menadžment adsensea izlgeda ne shvata važnost publishera u lancu njihove zarade jer da nema nas ne bi bilo njihove zarade. Mada stručno gledajući google adsense je namenjen manjim publisherima dok ad manager i Display & Video 360 namenjen većim publisherima jačim kvalitetnijim (sadržajem) sajtovima sa sajtovima sa milionskim posetama.

Mada i adsense koliko kod bio namenjen manjim publisherima mora da ima neki nivo CPC i CPM ispod kojeg ne bi smelo da pravi probleme publisherima oko zarade. Ovako ispada (meni se lično čini) da adsense dobija samo one "otpatke " od CPC i CPM što ostane od ad managera i Display & Video 360 kao i googleovih certifiovanih partnera.

Na kraju …evo jedan podatak (tačan) danas google adsense poslužuje oglasima oko 3,669 ,000 sajtova ( i oko 1,664,900 unkatnih domena) dok DoubleClick poslužje oko 7,442,400 Sajtova ( i oko 4,437,800 unikatnih domena) .Iako u ovoj "trci " oko ugrađivanja oglasa na sajtove adsense nekako gubi moram reći da (davno sam naša službeni podatak) da adsense tim svaki dan primi preko 1.000 zahteva za adsens reklame što govori da i dalje ljudi se “pale” na adsense.

Izvinjavam se na malo dužem postu nadam se da će nekome koristiti

4 Likeova

Ako zanemarimo emocije i kako se osjećamo kao mali publisheri.

Niša sajtovi su idealni za targetiranje određene skupine korisnika.

Pogotovo u svijetu:

  1. bez cookija
  2. za manje oglašivače

Dukat se može reklamirati i na općenitom portalu poput jutarnji.hr umjesto na nekom manjem sajtu o hrani zato što imaju para i baš ih briga za ROI, klikove i ostalo. Pumpaju brand i to je to.

Ali ako imaš novi premium sir iz mini mljekare želiš se recimo oglašavati na nekom manjem portalu o finoj hrani jer nemaš novaca za dobrahrana.jutarnji.hr da se boriš protiv Dukata i ostalih velikih oglašivača. Bitan ti je svaki klik, prikaz i gledaš ROI.

Druga stvar vezano uz Balkan. Tržište određuje cijenu i s tim ja nemam problema. Živimo tu gdje živimo.
Problem je što je pad na svim tržištima/državama.
I kao što sam ranije napisao, manje prihoda za mene znači i manje prihoda za Google.
Ja bi rekao da se mnogima u Googlu tresu gaće. A koliko sam shvatio i u GAM-u je došlo do pada prihoda.

Zadnjih dana umjesto da se bavim sadržajem kukam oko AdSensa i proučavam GAM. I opet Google gubi jer imam manje sadržaja i to za njih znači manje prikaza reklama i manju zaradu.
I nije bitno mojih 1000 ili 5000 pageviewa manje dnevno već se to množi s desecima tisuća sajtova, a uskoro i sa stotinama tisuća sajtova.
Ukupno je situacija za publishere, Google i oglašivače lose-lose-lose
To je moje mišljenje.
Sada je bitno ne posustati i bez obzira na nisku zaradu i dalje stavljati postove na društvene mreže, stavljati sadržaj i raditi kao da se ništa nije dogodilo.

I još jedan link. Ovaj put s Google product foruma
https://support.google.com/adsense/thread/260988486/my-rpm-and-earnings-dropped-like-crazy-3-days-ago-traffic-is-still-the-same-aswell-as-ad-impression

2 Likeova

Eee to i je najteže ja mislim. Ali tako je, nema stajanja…

Da li ste ugradili cookie consent 2? Ako niste možda je to uzrok pada zarade?

cookie consent 2 nema veze s padom zarade. Prošli mesece gotovo u celom svetu adsense publisheri su zbog nekog čudno pada zarade to jest CPC prijavljivali gubitke adsense od 30% do čak 70%!

I kod mene je tako. Ali dobio sam poruku da moram ugradit Cookie consent 2. Međutim prvi dan nakon aktivacije sam imao pad posjeta na svega 30% pa sam isključio opciju. I ako se korisnik ne složi s kolačićima analitika bi trebala primati anonimne podatke ali to očito nije bio slučaj.
Na filmovima gdje ovlaštene osobe sa Googla pokazuju da analitika ne evidentira korisnika ako se on ne da svoj pristanak ne objašnjavaju koji bi onda bio smisao analitike?
Postavio sam to pitanje ali nisam dobio nikakav odgovor.
Ovdje se postavlja i pitanje što je s osobama koje su već dale svoj pristanak?

Kakvo vam je staje ljudi ovih dana-sedmica sa adsenseom i ad managerom. ? Kod mene je katastrofa iako koristim ad manager.
CPC je postao užasno mali opao gotovo za 40% na sajtu u zadnjih 10-ak dana ! :roll_eyes:

Vidim ljudi na adsense forumu i dalje se žale još počev od kraja 2 meseca pa na ovamo d danas…
https://support.google.com/adsense/thread/260988486?hl=en

Google i dalje šuti po ovom pitanju.! Pomalo se ponašaju bahato i neprofesionalo kad narodu neće da daju neko službeno obaveštenje usled čega je usledio pad CPC gotovo u celom svetu, kod publishera.

Mislim da ce proci neko vrijeme dok se to ne dovede u normalu i dok se oglasivaci ne potrude praviti kvalitetnije reklame koje ce privlaciti vise klikova. I njima ce to biti isplativije.

Barem neko moje misljenje.

I da, zarada je katastrofalna u zadnje vrijeme

1 Like

Adsense vise niko ne koristi na web sajtovima propali su i mala je zarada a plus stalno gase reklame i kaznjavaju po mjesec dva ne bi ih nikad vise stavio na web jedino je pozitivno sto imaju normalne reklame u odnosu na ostale oglasivace ali su postali 0 bodova i stalno banuju bez razloga