AI search koji nemozete izbjeci tj. morate ga platiti

Probao sam trazit jednu sf knjigu prema imenu pisca i hrv prevodu…
al gugl mi nije davao nista… prazna stranica…
to mi se odavno nije dogodilo…bing na skypu je doduse pogodio sto trazim…

moja teorija je sljedeca… ameri ce ukinut besplatne trazilice i sve sto ce se traziti ce morati ici preko AI trazilica koje ce se placati po pretplati naravno…cekam kada ce pocet gmail naplacivat…

To bi bio procvat VPN-ova i alternativnih besplatnih trazilica. A gmail ionako vec placam (Workspace).

1 Like

Dobrodošli su. :+1:
Osobno nemam niti jednu gmail adresu, niti sam ikada imao. :wink: :o:

alphabet 80% profita ostvaruje od oglasa … oglasi su prikazani na googleovim stranicama i na drugim stranicama … te stranice su dostupne zato sto se na njima nalazi sadrzaj … posjetioci posjecuju te sajtove zato sto ih zanima sadrzaj … googleove reklame ostvaruju impresije zato sto su prikazane na stranicama na kojima se nalazi sadrzaj interesantan posjetiocima … mogu li pretplate nadoknaditi taj profit u tom slucaju? tesko, nece google sjeci granu na kojoj sjedi

reklame nece ubaciti u AI koji se placa … onaj koji nesto plati ne zeli da gleda reklame

javno dostupni rezultati pretrage su rudnik zlata za google, drugi generisu sadrzaj za njih a google samo koristi monopolisticki polozaj da to prikaze … onda google pocne nagradjivati stranice koje se svide posjetiocima … zacarani krug

microsoft se dugo bori da otme dio kolaca googleu, ako google uvede naplatu vecina ce prije koristiti drugu trazilicu nego da plati nesto … a google u ovom trenutku sigurno nece povuci potez koji ce otjerati posjetioce na drugu trazilicu

ovi na stranim forumima su saglasni da google nije ono sto je bio prije 13 godina … jedne godine izbace chrome, druge gmail, trece chromebook … proteklih nekoliko godina google stagnira a microsoft se trudi da ga stigne i stigao je na nekim poljima … AI je dosad najzesci udarac, ako se ne varam microsoft je finansirao chat gpt

5 Likeova