Ajax i znak +

napravio sam shoutbox poput ovog,

http://www.yensdesign.com/tutorials/shoutbox/

da se tocnije izrazim, samo sam taj kod malo modificirao prema svojim potrebama naravno…
e sad skuzio sam jos ranije da nema ispisa znaka +
u pocetku sam to zanemario, no sad se sve vise pojavljuje potreba za njim i neznam u cemu je problem…svrljao sam malo neto i shvatio da gotovo sve takve aplikacije imaju problema sa time…ako netko za rijesenje bio bih jako zahvalan…najblize sam da nacrtam znakic plus i da se on upisuje i ispisuje poput smajlica, no to je ona zadnja opcija koju bi koristio…

To ti je zato što + u url stringu znači razmak i sada recimo ako ti napraviš ovo kao url

data: "action=insert&nick=" + nick + "&message=" + message

i message ti je “bok +” a nick “ja”

ti ćeš dobiti na serveru ovo

"action=insert&nick=ja&message=bok  "

zamijeni

data: "action=insert&nick=" + nick + "&message=" + message

sa

data {
    'action' : 'insert',
    'nick' : nick,
    'message' : message
}

i to bi trebalo raditi :slight_smile:

E da, i ona fora sa crtanjem plusića ti ne bi upalila jer tebi taj plus nikad ne preživi do servera kad se sprema i do baze (prežeivi, ali kao razmak a ne kao +) :slight_smile:

urlencode, urldecode? meni sve to šljaka bez problema, samo ja koristim jquery i nikad nisam imao problema s time…

Pa i on koristi jquery. Meni je to prvo palo na pamet kad sam vidio sourcecode a i ono moje kak sam mu dao sam testiro i radi.

%2b bi trebao biti urlencoded +
probaj onda s tim

ne kuzim ja baš ovo, ista stvar mi se desava i za & i za +
sad sam malo guglao urlencode i urldecode, ali fakat neznam…
predpostavljam da bi ja zamjenu trebao izvrsiti jos prije nego sto se pokrene u php, dakle negdje u jquery kodu…ali kako NEZNAM

Pa dobro ti je rekao zlikavac, stvar je u tome što se simboli &, + i = koriste i kod prijenosa podataka. U biti sve ne alfanumeričke znakove bi trebao filtrirati, tj. encodeat.

Tocnije receno … to su specijalni znakovi u URL-u. Postoji specifikacija kako URL smije - odnosno ne smije izgledati, al je ne mogu sad nac medju bookmark-cima, al evo jedan link sa malo vise informacija:
http://publicmind.in/blog/url-encoding/

ako nisi siguran što šalješ koristi post metodu

rešio
problem 2, radi se o istom shoutboxu mada nema puno veze s ovom temom

dakle problem kod upisivanja vremena u bazu…polje je
date timestamp NOT NULL default CURRENT_TIMESTAMP,

jasno mi je kaj se dešava, ali nemogu promjeniti vrijeme servera, tako da mi se dešava problemic kod upisavanja vrmena u bazu…

trebao bih dakle pozvati

onda definirati sadasnje vrijeme

promjeniti svojstvo kolone u tablici na datetime
i sve to skupa zapisati u bazu…
nije to nikakav problem inace, ali ovdje bi to trebalo ubaciti u sintaksu koja mi je nepoznata