Aktualni povoljni hostinzi u 2023

Pozdrav i unaprijed isprika što su ovakve teme vjerovatno česte …no često se i mijenjaju aktualni povoljni hostinzi, heh.

Do sada sam imao neki sporedni/testni paket na Avalonu, više ko neki testni hosting za php5.5 i sada su preko noći poskupili sa 125kn na 100eur …pa neka im bude, a ja tražim dalje…

Znači u potrazi sam za hostingom, da ima:

  • cPanel
  • podršku za php5.5
  • da je cjenovno pristupačan
  • ne mora biti nešto extra brz

Hvala na preporuci

Hawkhost shared je sa ponavljajućim popustom od 30% oko 50 dolara za dvije godine. Ja ih koristim godinama i sve mi je potaman sem što nije ekstra brz, ali je prilično solidna brzina. Trebo si uzet za blekfrajdej, tad vazda bude 33$ za dvije godine što je realno džaba.

Ima cpanel php do 8.0 čini mi se (ako tu nešta nisam pobrko). 10gb prostora, neograničeno adon domena, Ima samo par jeftinijih od hawkhosta al nisam bio zadovoljan s njima (ipage, fatcow).

1 Like

Hvalaa. :wink: …čini se da je to to. :slight_smile:

Nikad mi neće biti jasno što se mučite s tim serverima kad su digitalocean, oracle, google, microsoft pristupačni s cijenama i daleko kvalitetniju uslugu pružaju nego bilo ko od tih resellera.

DigitalOcean - Plesk (besplatan) i završeno.

Nema na čemu. Imaš opciju da odabereš đe će ti bit server kad kupuješ, pa ako ti je bitno da je u usa odaberi usa jer ti može dati i druge lokacije, amsterdam, singapur…

@helloworld ja sam navikao na cpanel i realno ne vidim potrebu za ičim boljim od shared hostinga. Realno sajtovi na eng rijetko kad prelaze 500 posjeta u prosjeku. A svaki shared gura masu više posjeta bez problema. I hawkhost saport šta god ih pitam odradi šta treba, ne moram se sam zajebavat a i nisam siguran da bi znao kad dođe do toga da bih znao.

A cijene su nebo i zemlja.

1 Like

Sve pohvale idu na račun unlimited.rs

Svaki njihov Shared paket se nalazi na serverima u Srbiji i odaziv servera za naše područije je super. Samim tim i sajtovi su jako brzi. Mislim da ako imate ‘domaće’ sajtove za Balkan, da je unlimited.rs najbolja opcija.

1 Like

Pitaj chatgpt on ce ti nac nesto

Ne znam da li nešto propuštam, ali ja mislim da je ovo više nego ok (Stellar Plus).

Neograničen bandwidth, neograničen SSD prostor, neograničene addon, poznat provider itd. $30 prva godina, poslije $70

Stvarno povoljno. Koristim sve njihove hosting pakete i tu nema greške. Ni što se tiče podrške (malo je bilo frka kad je počelo ovo u Ukrajini, ali su brzo riješili). Jedino što učitavanje stranica nije baš najbrže. Ne kažem da je sporo, ali može mnogo bolje.

Za ovo nisam siguran

ali vredi pogledati:

Jel razlika 3 ili 7 nanosekundi? :slight_smile:
Bez uvrede, zezam se. Ali vidim da puno ljudi pati na nebitnu razliku u brzini učitavanja. Google to mjeri, ali je to važno za SEO kao i lanjski snijeg. Jedno je baš sporo učitavanje, a nešto drugo je dijelić sekunde. Nebitna razlika za SEO, a i meni kao korisniku ne smeta za user experience osim ako nije baš sporo učitavanje. Uglavnom, ja kod Namecheapa ne vidim sporost učitavanja, ali mjerio nanosekunde nisam :slight_smile:

1 Like

Dec ekšuali gud point. :slight_smile:

Patio i ja nekada … postavljaš se na glavu da optimiziraš code da nebi uhvatio koji djelić sekunde bržeg učitavanja. Baci se puno radnih sati u vjetar… osim toga sve to zakomplicira priču na neviđeno, iz čega vrebaju razne posljedice kasnije u održavanju projekta…

A sav taj trud je pišanje u vjetar prosto iz razloga ako se zbroji 1+1, ne moramo raditi ništa i sam napredak tehnologije će “sutra” izjesti te zaostatke …tj. svesti na sličan load time one nešto bolje i nešto lošije optimizirane stranice…

Bolje to vrijeme onda uložiti u puno bitnije stvari …a koji djelić sekunde više manje, em će vremenom nestati sam po sebi kako će tehnologija napredovati …em je stvarno nebitan i ako postoji.

OKP-eovci neka se bore s vjetrenjačama … ja se pod zadnje trudim biti “površan”, viđenjem da je površnost zapravo bliže savršenosti, nego što nam se čini da je savršenost kada je sve utegnuto tip-top.

Btw. ovu lekciju sam naučio kada sam vidio dva lika koja su toliko površna i aljkava u svemu što čine … a u poslovnom smislu rasturaju. (milijonske iznose vrte)
Oni su zaključili da im se sajt presporo učitava tek kada je load time bio preko 20 sekundi, hahah :rofl: :rofl: (Ne preuveličavam, bilo je možda čak i bliže 30 sec load time) …no mene je to iskustvo prosvjetlilo. …jer koliko je zapravo velika margina koliko se može biti površan u većini stvari …a i dalje biti uspješan?
Rekao bih da je problem mnogih ljudi što će područje kojima se bave “tjerati mak na konac”, dok pred nekim drugim problemima koji su isto dio priče … će žmiriti kao da ne postoje …kao da ih se ne tiču. Jedna karika time puca do kraja …a lanac je čvrst koliko je čvrsta najslabija karika.

Btw. ta dva lika koja spominjem… najvjerovatnije su samo blesava pa ništa ne kuže …i nevjerovatno, ali to im zapravo dođe kao dar da poslovno rasturaju. Malo me ta tema zainteresirala pa sam zapravo pronašao informacije da mnogi jako uspješni ljudi su zapravo poprilično blesavi i da ta blesavost pomaže na putu ka uspjehu. Mnogo zanimljivo kada se fokusira ta tema pa istraži zašto je to tako.

Ja se od tada svjesno trudim biti blesaviji i površniji. :laughing:

Srry, na malo offtopica.

Najmanje sam mislio o brzini učitavanja prednje strane. Više sam mislio na admin dio đe tipa sajt od 1500 proizvoda kada radi tipa na serveru US Stellar Bussines i EasyWP Supersonic, ne moze da se poredi.

A isti sajt je onda prebačen na Cloudways, gdje bukvalno leti. Ali ruku na srce i cijena je veća.

A što se tiče brzine učitavanja prednje strane ne bolujem ni ja, nego eto samo da podijelim neka zapažanja o admin dijelu gdje provodim najviše vremena.

2 Likeova

Znam znam … da se moje ne tiče čak niti servrera, više developmenta … al sam morao izbacit. :slight_smile:

Vidim da se na forumu i dalje puno pažnje posvećuje tome, a ne vidim smisao. Velim, jedno je baš sporo učitavanje, a drugo je neznatna razlika. Za SEO nebitno.

A i tako je tvoj topic :slight_smile:

Ok, to je ipak drugo. Ja sam mislio na frontend.

Uglavnom, mislim da je za većinu prosječnih korisnika Namecheap Stellar Plus sasvim dobra i povoljna opcija.

1 Like

to je iz tog razloga što se prilično lako na to utiče, mnogo lakše no na bitnije stvari ko što su beklinkovi i onda ako već gugl počesto kenja o brzini, većina oće da odrade što bolje taj dio i skinu to sa ■■■■■ i da ne brinu o tome. jasno je većini laganom provjerom sajtova sa masu posjete da većina ima lošiju brzinu od njihovih sajtova, al da im to ne smeta da ovi drugi imaju tonu više posjete. no ipak čoek je takav da oće da ugodi autoritetima pogotovo onima od kojih zavisi nadajući se tapšanju po glavi. lično i sam to radim da ne bude kao da kenjam po drugima. čak iako je top optimizovan sajt i skroz lajt i brzina vrhunska koristim često i AMP koji je guglov i služi za instant učitavanje članaka kad neko sa moba dođe preko gugl na sajt. iako zbog toga ima nekih ograničenja opet koristim taj amp. jer reko ajd ako već ne radim beklinkove, a ne radim ih, onda bar sa nekih drugih strana i sa strane brzine budem ispred ostalih. problem je što ta prednost u brzini manje vrijedi od jednog normalnog linka

a ima i onih drugih ljudi koji su čuli da se spominje i da se veli da je bitno pa ajd onda da se radi na tome, bez da sami ikad uopšte provjere koliko je brzina bitna, a eto bar se to da lako provjeriti.

a saglasan sam da je namecheap stelar za 98% sajtova dobra opcija. no ipak je i hawkhost dobar (slične brzine :slight_smile: ), a dugoročno povoljniji od namecheap hostinga. izađe oko 50 dolara za dvije godine (za blek frajdej 33 dolara). dokle godišnje 25 dolara i za vazda ostaje tako

2 Likeova

Sve ovisi o konkurenciji. Naravno da su sekunde nebitne ali ako se sajt od konkurencije ucitava za 3 sekunde a tvoj za 10 sekundi onda je bitno, naravno.