Alat za vektorsku grafiku (besplatan)

Pozdrav,

ima li neki besplatan alat za vektorsku grafiku? Ili da je licenca relativno pristupačna?
Koje su sve opcije u igri?

Hvala.

Možda bi ti ovako nešto odgovaralo https://inkscape.org/

2 Likeova

Skidam, hvala. :wink:

1 Like

Hmmm …naučio sam raditi sa PEN toolom u photoshopu, i sad sam ovdje prilično nespretan. Točnije rečeno 100% nesposoban baratati sa ovim Bezier toolom. Ne znam jel se kako može podesiti da funkcionira ko pen tool iz photoshopa…ovako uopće nemam kontrolu nad linijom.

Da li možda netko zna kako se iz Photoshopa može exportati vektorska grafika da bude ekvivalent vektorskoj grafici iz Adobe Ilustratora? Kad bi to mogao, nebi se morao sada patiti sa drugim alatima.

Pokušao sam malo potražiti i ne znam dali ti ovo može pomoći >>> https://graphicdesign.stackexchange.com/questions/35358/how-to-export-a-file-in-adobe-illustrator-and-still-have-it-be-a-vector

Fala,

no mene muči što nemam Ilustrator, imam samo Photoshop. A čudno mi je da ne vidim način kako se vektorska grafika iz Photoshopa prenosi u Ilustrator …ili barem da mogu sa photoshopom spremiti vektorski format u nekom obliku koji je pogodan za strojeve koji rade sa vektorima.

To bi bili formati .svg ili .ai (koje ja znam)
Našao sam na internetu konverziju iz photoshop filea (.psd) u .svg, ali nastanu neke promjene na linijama i opet nije dobro.

Čini se da ću morati instalirati AI, ali licence im nisu baš jeftine. Staro dobro krekanje mi više nije draga opcija…otkad sam svjestan da tim načinom puštamo vrag zna kakve vragove u računalo.

Desni klik na layer i Export as svg?

1 Like

Dammm…to je to!
Doduše, nemam opciju export na layeru, ali imam pod tu opciju pod File > export

Heh, nisam se sjetio potražiti “export” opciju pored “save as”, misleći da je tamo sve tog tipa. :slight_smile:

Fala! :wink:

Hmm…imam još jedan problemčić.

Kada koristim u photoshopu pen tool, ja mogu praviti linije , koje mogu činiti zatvorene oblike ili mogu ostaviti shape otvoren.

No ako trebam napraviti dva kruga, to mi onda moraju biti dva shapea.

Kod exporta mogu exportati samo po jedan shape u .ai file. (Možda ima način da se to merga, ne znam još)

Ono što me zanima, kako se ti shape-ovi prave u Ilustratoru? Da li je i tamo svaki shape posebno?

Npr. da želimo od vektora napraviti slovo T. Slovo T pravimo od jedne horizontalne linije i jedne vertikalne.
Ja ne mogu u photoshopu mergati te dvije linije na njihovom spoju …da to bude jedan shape, a zanima me može li se mergati u Ilustratoru?

Hvala.

Ne idite dalje od Illustratora što se tiče vektorske grafike. Ukoliko nemate licencu i nemate neke složene ilustracijske prohtjeve pogledajte ovo

Da li netko zna kako u Corel-u izvući vektore prema koordinatama za pravilne mnogoute?

Npr. neka imam trokut i poznate su mi koordinate vrhova…i sada želim položiti vektor na taj trokut.

Bilo bi odlično da kod kreiranja vektora mogu zadavati koordinate sljedeće točke.
Ili da mogu na gotov vektor kliknuti na neku točku, i onda kroz input polje zadat koordinate te točke.

Bilo što od toga drži vodu, ali ne znam kako. :slight_smile:

Ako netko zna, bit ću zahvalan! :wink: