Aliexpress iskustva

Moramo prvo razlučiti kupovinu laptopa/kamere od par tisuća eura i kupnje od par dolara. Kinez će za potrganu/neispravnu robu od par dolara bez imalo oklijevanja ponuditi - slanje novog proizvoda ili povrat novca. Platiti nešto kod nas 50 ili 100kn što je kod Kineza $1-2 je po meni suludo… No, mislim da sam se počeo ponavljat pa ću se maknuti. Svako neka sam odluči što će i kako.

Čak i ovi od 200+€ neće nužno biti carinjeni. Kinezi (i drugi prodavači, da ne bi bilo zabune) imaju praksu na pakete pisati minimalne cijene (do $10) ili “gift”, a carina ne otvara svaki paket da vidi što je u njemu.

Samo ako se radi o nekim većim predmetima koji im mogu upasti u oči, carinik će otvoriti i pokrenuti postupak carinjenja ako procijeni da je skuplje od prethodno navedene cjenovne granice.

Iz iskustva govorim - kupovao sam stvari od nekoliko tisuća kuna koje su prošle bez carine. Samo jednom sam platio carinu, na veći paket. I taj paket s carinom i pdv-om me je ispao daleko jeftinije nego da je kupljeno u Hrvatskoj.

2 Likeova

To s kinezima koji stave vrijednost od 5$ zaboravi. Mislis da carinici imaju vremena to provjeravati? I da vjeruju tim naljepnicama? Sve je to njihova procjena. S jednog naseg foruma je ekipa narucivala preko jingdonga (sad mislim da je joybuy) koji su vecinu stvari pakirali u kutije velicine kutije tenisica, pa je tako bio i neki koji je narucio microsd karticu, dosla isto u takvoj kutiji i naravno bila otvarana na carini :smiley:

To sam i ja napisao.

Kod nas je bilo baš obrnuto. Nama nikad niti jedan carinik nije otvorio niti jedan paket otkad naručujemo…niti veliki niti mali…
Jedan je bio velik i težak sa litrama biljnih ulja i preparata koji nisu malo koštali pa ga nisu otvorili.
Mislim da je to više stvar sreće iako je veća vjerojatnost da će puštati manje pakete bez pregleda…
A sto se tiče onog što priča @mrcina o cijenama to mislim da stoji…
Posebna pipa za sudoper (zapravo tuš) koju sam kupila je bila ocarinjena i svejedno je koštala 500 kuna manje nego ista ta u Ikei…a predobra je :smiley:

1 Like