Android apps vs Windows Phone apps - PROS CONS

Ne bavim se programiranjem uopste. Inace sam Linux admin i pisanje skripti u BASH ne moze se smatrati programiranjem. Imam plan da pocnem da se bavim pravljenjem aplikacija za mobilne telefone. Do sada sam koristio Android ali sam nedavno presao na Windows Phone(prije 5 dana) i zaista sam prezadovoljan. Jedini minus po meni je relativno mali broj aplikacija WP u odnosu na Android aplikacije.

Evo upravo nadjoh

In May 2012, the number of available apps in the Google Play Store surpassed 1 million apps in July 2013 and was most recently placed at 1.6 million apps in July 2015

dok za WP apps

Microsoft PR spokeswoman Julie Morgan confirmed the 300,000 number and said she expects that universal Windows apps will help drive the number higher.

Takodje, market share uredjaja je neuporedivo veci za Android ali je i broj aplikacije koje se nude neuporedivo veci.
Prema ovoj stranici
http://www.idc.com/prodserv/smartphone-os-market-share.jsp
u 2015, u 2 kvartalu: Android 82.2%, iOS 13.9%, Windows Phone 2.6%

Pitanje za one koji se bave programiranje aplikacija za mobilne, kakva su vasa iskustva? Iz vaseg iskustva na koje trziste se okrenuti radije? Android ili Windows Phone?
Sta je lakse nauciti ukoliko se krece od nove?
Kakvi su uslovi/ogranicenja za proces registracije za Android/ Windows Phone delevepera?

bas sam krenul s nekom aplikacijom za android i mislim da cu se za sad drzat toga… ogromno je trziste…
ios je dobar za neke ekskluzive mozda kaj se placaju…win za sada ne planiram…
gledo sam da ekipa ugl prvo napravi ios aplikaciju jer je navodno brze i lakse…
ne vidim nikakvih ogranicenja kod androida…moro sam platit nekaj sitno mislim 50 dolara za developer acc na gugl playu…

Za WinPhone je 100$ dev. acc godisnje(valjda)

Ja da znam odabrao bih WP. Mislim da će sada sa win10 sve krenuti na bolje a konkurencije gotovo da ni nema.
Evo ideje… Za WP još uvijek nema app za snimanje tel razgovora. Za android ih ima par i jako dobro rade

Prosli su praznici, vrijeme je da se krene nesto raditi po pitanju pravljenja aplikacija za telefone.

Nasao sam za WP ovaj tutorijal
https://channel9.msdn.com/Series/Windows-Phone-8-Development-for-Absolute-Beginners

Ima li neka slicna preporuka za Android tutorijal?