Anketa: Naplata webmajstora, molim da sudjelujete svi

Donacija Paypalom svakako DA. Nije lose da se placa clanarina i 10 eura godisnje za “kupi” i “prodaj” jer time bi koliko toliko izbjegli klosare koji naprave acc samo da bi zajebali druge.

1 Like

Bolje je uvedite VIP/Premium, dajte nick u boji/znacku za donatore istog ranka i bye.

Sto znaci 10€ za lopova? Platio bi on tih 10€ da prevari nekoga za 11€.

@mikica je objasnila najbolje i potpisujem. Ako se uvede članarina otići će dosta ljudi sa foruma, neko će osnovati novi forum za besplatno i odvući članove sa ovoga… onda ništa napravili nismo. Dajte još kakvih ideja. PayPal donate nije loše medjutim trebalo bi uvesti i transparentnost tj. uvid u stanje finansija tako reći :smiley: da bi nas motiviralo da doniramo (mjesečno) kako se forum ne bi ugasio… ali simbolično 1$ 3$ Max 5$ što svako može preboljeti… trenutno mi ja na umu wikipedia :smiley: A možda ko što reče @ControlEng uvesti naplatu za banere… Npr otvoriti vlastiti server samo za to tipa Revive ads server i hostati reklame korisnika… Ako to AdSense dozvoljava…

Dajte još prijedloga, jako dobra tema za sve nas: kako u današnje vrijeme monetizovati forum

Vidim da su većina za uvađanje premium djela foruma, pa po meni je tek to ubijanje foruma.

  • 50 eura godišnje je 5 puta više nego 10 eura, što znači da će biti 5 puta manje članova u tom dijelu foruma nego ovako.
  • Forum će se razvodnjeti ako ode 10ak najboljih ljudi tamo, svi ostali ostanemo tu. To je ubijanje foruma.
  • 10 eura godišnje je po meni simbolična cijena, za koju sam smatrao da bi svi bili spremni dati, barem svi kojima forum nešto znači. Dakle, mislio sam da bi sa tom opcijom i dalje svi ostali zajedno u istom košu, da ne bi bilo razdvajanja ali očito sam u krivu.

Po meni, ako neće proći ovo, onda ni ona ideja od 50 eura godišnje nema smisla. Meni je 10 eura ok za dati, ali 50 puno, ako odu 3-4 zanimljiva člana pod zaključani dio foruma, forum se može slobodno ugasiti.

1 Like

Najrealnija opcija je naplata ogalasa privremena po oglasu, forum ce profitirati clanovi ce ostati tu…i sve pet. Postavljat ce se oglasi koji su stvarno oglasi, a ne netko postavi jer mu je dosadno.

Mozda nije losa ideja da obicni clan ima pravo na jednu prodaju mjesecno za svaku sledecu platiti 5€ za post :slight_smile:

I vuk sit i ovce na broju - da bi se to ispunilo neki markenting stručnjak nek da ideju koja se u kasnijem hodu može nadograđivati po potrebi.

  • Nek budu donacije, a na osnovu iznosa donacije benifiti - eto je jedna vrsta nepisane članarine.
  • Benifiti na osnovu dosadašnjih ostvarenih badgetsa i givena.
  • Kupon oglasi koji se plaćaju, ako se ne iskoriste da se mogu preneti bilo kome.
  • Deo procenta da ide forumu za ostvarenu kupoprodaju.
  • Pogledajte ostale forume kako funkcionišu.

Forum je manje vise ok ali sekcija oglasi treba da bude premium kao na DP i strogo moderirana. Ne da neko postavi oglas pa se javi 15 strucnjaka da mu pricaju kako sajt ne vredi toliko, kako je to bezveze, kako ga ne bi uzeli ni dzabe itd.

Znaci za oglasi sekciju bi platio bez problema ali bi ocekivao ozbiljnost bar u tom jednom predelu. Ako nista bar napraviti premium sekciju za oglase zatvorenu za free clanove.

2 Likeova

Ja bih da postoji da nazovem to VIP kategorija, i da clanovi koji su VIP mogu da tu diskutuju i da se samo to VIP clanstvo naplacuje i da eto imaju neke privilegije i naravno da se u toj kategoriji nalaze ozbiljna uputstva i korisne stvari. To mislim da je najrealnije, i da bi vecina i platila.

2 Likeova

U potpunosti se slazem sa Scekom…

1 Like

Kako got ovo zavrsilo, ja ostajem jer sam naucio neke nove stvari koje su me zanimale, a i nekako sam se “skompao” sa gazdom foruma :slight_smile: moj prijedlog je da u oglasniku mogu oglasavati samo donatori sa accountima starim min 3 mj uz obavezne transakcije preko posrednika.

Mislin da starost acc nije nikakvo mjerilo povjerenja, onaj cane je razradjivao profil toliko vremena.

Upitno je sad kako nove korisnike privući ako ne znaju šta se to piše u VIP sekciji/kategoriji i na osnovu toga da li je vrijedno kupiti vip… Kvaliteta diskusije etc…

Pa bas zato bi me i zanimalo i kupio bih da vidim sta se tamo krije i o cemu se diskutuje. Da poseban dio ljudi bude zaduzen i na pisanju clanaka, naravno to je na vlasniku, i naravno oni i koji su VIP takodje da doprinose, da oni koji i postuju tu nesto im se i prije pomogne itd… Da i ima kvalitetnih tema, tako da niko nije platio praznu kategoriju :slight_smile: mozes ti i da stavis da vide naslov teme, ali ne i tekst, ali ja bih komplet sakriveno pa ko voli nek izvoli. Kad nedje neko bude trazio nesto, a nije vip clan, a neko mu napise imas odgovor u VIP sekciju ili to uputstvo itd. da vidis kako bi platio odma.

@steelmaiden mišljenje sam kreirao na osnovu neke tamo ponude s početka godine. Izgledala je poprilično neozbiljno i neprofesionalno, tipa "daj mi toliko za godinu pa nek’ ide banner’. Tad sam odgovorio da dok god imaš i banner konkurencije nisam zainteresiran. Koliko se sjećam, na tome je i ostalo.
No hard feeling :slight_smile:
P.S. preporuka je da negdje u footeru budu transparentno postavljena pravila oglašavanja, cjenik za bannere, text ads itd. Ne bi škodilo a sigurno biste dobili bar malo na dignitetu. To je u principu samo c/p ozbiljnih svjetskih foruma i portala koji iz xy razloga ne žele monetiziranje putem AdSense ili bilo koje druge ad mreže.
U konačnici, za vrstu posla kao što je moja ciljani tech forumi su se daleko bolje pokazali (ROI) od bilo koje ogl. mreže.
Pogledaj malo, možda dobijete ideje nema straha, ja ne uvaljujem ref. linkove:



https://webhostinggeeks.com/
http://www.hostsearch.com/

etc.etc.

Evo da se i ja izjasnim kao jedan od novoregistrovanih članova, a i jedan od starijih gostiju ovoga foruma.

Uvoditi članstvo ne bi pomoglo jednostavno jer bi time:

  • ograničio broj korisnika na forumu, time izgubio smisao jer forum je namjenjen disuksiji, a članu ograničiti da diskusiju mora platiti nije okej
  • naplaćivao sadržaj koji nije bio namjenjen da se plaća (primjer je da neko od starijih članova koji je dao dosta sadržaja ovome forumu besplatno ne bi bio okej sa time da se njegov sadržaj naplaćuje).

Kako monetizovati forum?

Ovaj discourse nisam koristio nikada tako da bi moja ideja bila bazirana na tome da DSQRS ima iste/slične addone kao i ostale bulletin platforme:

  • Plaćeno reklamiranje, s tim da uvedeš da se reklame prikazuju odmah ispod prvog posta u svakoj temi, wallpaper advertising, s tim da omogućiš neki vid transparentnosti potencijalnim kupcima (mjesečno objavljivati statistiku na namjenskoj stranici)
  • Uvesti premium članstvo - ograničiti standardne korisnike na jednu-dvije-tri objave u oglasniku, a više oglasa da imaju samo premium korisnici i to zapravo naplaćivati po cijeni koju ste gore naveli (10-20€ godišnje). Ne znam da li ova platforma ima opciju potpisa, ali i tu uvesti ograničenje (odlazni linkovi sa foruma mogu samo premium članovi imati, slike isto i slično). Self advertising ograničiti po temama (korisnik ne može preporučiti sebe/svoj proizvod) ako nije premium.
  • Donacije - Svi članovi koji su na bilo koji način beneficirali od postojanja foruma bi se udostojili bar 1-2-5€ donirati s vremena na vrijeme.
  • Sticky advertising - Korisnici mogu reklamirati/oglašavati svoje proizvode koji će biti istaknuti za neku prihvatljivu cifru, ali ovo ograničiti na dva-tri sticky posta maksimalno.
3 Likeova

Oke ti si onda prvi koji je pobio moju tvrdnju… Sam si rekao da bi platio da vidiš šta to stoji u VIP… medjutim ti si ovdje od ranije i znaš za ovaj forum i da vrijedi platiti vip… Međutim šta je sa novim korisnicima, npr onim koji još nisu nabasali na ovaj forum, npr ja sam slučajno preko Google tražilice nabasao na forum jer sam tražio neke informacije koje su ovdje bile otvorene (Google bot indeksirao)… zamisli sad nema više tih otvorenih kategorija već svi ti odgovori idu u VIP koji je zatvoren… Kako onda možeš pridobijati nove članove ako ne sa Google npr…

Malo mi je too much ovih 38 postova za čitati sada, stoga bih samo napisao, ukoliko već nije rečeno, da sam ja jako protiv toga da moram plaćati za vidjeti ponudu/potražnju FB stranica. Razlog? Jednostavno je, plaćati će samo ljudi koji imaju znanja oko toga, stranice koje će se prodavati biti će beskorisne, jer tko će prodavati dobru FB stranicu ako ima pojma što može s njom? Isto kao da netko obrađuje pšenicu (čitaj radi na internetu) i proda dobru pšenicu (čitaj FB stranicu) - to neće nitko napraviti. Ovo sada je odlično, ljudi u google napišu i onda im izbaci ovaj forum i prodaju dobre stranice, onako će se prodavati samo “loša roba”, no kako god, tko sam ja, tko sam ja da sudim…

Naplata foruma, u danasnje vrijeme gdje ljudi imaju mogucnost povezivanja u grupe preko slacka, discoursa,itd., nema smisla.
Donacije da. Naplata oglasa da, ali zatvorit ijednu sekciju foruma je spora smrt istog.