Anketa: Naplata webmajstora, molim da sudjelujete svi

Kako se često čujem preko skypa s Filipom, tražio je savjete od mene kako da monetizira forum od koje gotovo da nema nikakvih prihoda, a kako smo svi tu webmajstori i sve što radimo na internetu je radi zarade, barem bi mi to trebali razumjeti, ja sam mu dao konkretan savjet da jednostavno naplati članarinu 10 eura godišnje svakom tko želi sudjelovati u raspravama. Dakle bez članarine, čitanje bi bilo dopušteno, postanje ne.

Smatram da je 10 eura godišnje sitnica za znanje i informacije koje svi ovdje dobijemo. Mnogima su neke informacije sa foruma donjele velike novce i promijenile život.

Dakle, ovo je samo anketa na MOJU ruku, Filip se protivi ovoj ideji čak i anketi ali mislim da nema ništa loše u tome da raspravljamo i dobijemo neke informacije pa vas molim da date svoj iskren glas, može i komentar.

  • U slučaju da se uvede naplata, platio bih godišnju članarinu od 10 eura godišnje
  • U slučaju naplate napustio bi forum
  • Spreman sam platiti i više od 10 eura godišnje (npr 20)

0 voters

Hvala

Ja ću odmah iznijeti svoje mišljenje i reći da se izrazito protivim ovoj ideji.

Osnovno članstvo na forumu treba biti besplatno, i dok sam ja admin tako će i ostati.

Privatna sekcija foruma s određenim oglasima i raspravama je nešto sasvim drugo, jer tamo će se nuditi i konkretne usluge poput escrow službe (posredništva u prodaji) na koje će netko odvajati dobar dio svog vremena.

4 Likeova

Morate shvatiti da tamo gde nemate kriticnu masu ne mozete nista naplacivati. Ovdje imas 10 ljudi u vrh glave koji su kao i nesto aktivni na forumu, oni kad vam odu to je to sto se tice foruma.

Isto vezano za onaj prijedlog za prodaju fb stranica, po mom misljenju cist promasaj iz vise uglova.

4 Likeova

Čestitam Steel, slažem se u potpunosti, moja podrška. :blush:
Što se tiče FB oglasa; tu je trebalo nešto poduzeti, i to će vjerojatno rezultirati pozitivno. :o:

2 Likeova

Osnovno članstvo treba biti free kao što je rečeno. Oglašavanje treba naplatiti, ali ne nužno. Aktivnim i korisnim članovima foruma treba dati opciju gratis oglašavanja (možda limitirati po broju oglasa).
Pod aktivnim i korisnim ne smatram one koji naštancaju najviše postova nego oni čiji postovi budu korisni zajednici.

7 Likeova

Ako će u nekoj sekciji foruma nuditi i usluge za posredovanje prilikom kupovine i recimo za riješavanje nekih malih problema, što dane, 10 eura za članarinu je ok.

1 Like

Svrha foruma bi se unistila da se naplacuje pisanje, ne vidim smisao toga. Treba smisliti nesto drugo,
Ovo sa dijelom za prodaju, i nije losa ideja samo pitanje kolko ce ljudi biti dio te grupe i dali ce zaziviti.

I dali ce biti isplativo za manje projekte.

2 Likeova

Od svih koji su ovdje naveli da bi platili 10 € godišnje, niti 10% to realno ne bi napravilo. Potpisujem.

Prijedlog 1: posvetiti se marketingu i unovčiti bannere. Ja ću prvi platiti (moja firma) ali uvesti neke zakonske stavke, kao npr. izdavanje računa. Bez toga zaboravite na ozbiljnije igrače (a ja sam vrlo ozbiljan igrač).

Prijedlog 2: Uvesti PayPal Donate button. 1,2,3,5 $. Tko smatra da treba platiti, nek’ izvoli.

Prijedlog 3: Kao što je na Free Web Space - osnovno članstvo je besplatno, premium članstvo (s nekom dodatnim značajkama) se plaća $5 godišnje

10 Likeova

Naplatite, ja ću instalirati discourse besplatno i nek se ljudi registruju besplatno ako do tog dodje.

U 2017 platiti clanarinu balkanskom forumu, NEIN DANKE.

Jedino sto bih podrzao verifikaciju, odnosno da se u UCP uploaduje kopija licne gdje se vidi ime prezime, slika.

Naravno da ces dobiti racun ako zakupis banner. Ne znam zasto mislis da se sad radi nekako drugacije.

Ne znam, što ti znači ti 20-30€ godišnje. I da budem prevaren, opet me nije briga jer se radi o malom novcu. Ovaj forum je dosta pomogao svima nama…Zašto uvijek gledate na taj novac…

Naprimjer korisnik @kornic , u jednom danu otvori 10 tema, gdje nema veze s vezom. A sve se može naći na google u minuti (bez uvrede).

S ovim se slažem. Ovo bi jako dobro bilo dodati.

1 Like

Ljudi koji dijele svoje znanje, besplatno i s ciljem da pomognu drugome su rijetki i ja ih nemjerljivo poštujem. Na ovom forumu takvih ima.

Ima i onih koji možda nemaju preveliko znanje, ali ipak pomažu svojim iskustvom, što je također lijepo i pohvalno.

Šteta bi bilo da uvođenjem članarine nestanu, kako ti ljudi, tako i korisne rasprave, savjeti, znanje, iskustva…

Ovdje ne mislim na sebe jer ja bih svakako platila članarinu.
Zašto?
Zato što sam zahvaljujući ovom forumu i gore spomenutim ljudima zaista jako puno naučila pa i zaradila - ne neke basnoslovne svote, ali za nezaposlenu osobu, koja ne želi biti rob ili ljubavnica frustriranog šefa, više nego dovoljne.
Također, zato jer moram još puno naučiti, a ovdje se zaista može puno naučiti i ja sam za to spremna platiti.
Nadalje, ne krećem se u krugu informatički pismenih ljudi pa je ovo jedino mjesto na kojemu mogu zatražiti savjet i pomoć, (a puno puta sam ih dobila i zaista su mi značili). Eto, i zato bih platila.

Citiram Bugija i slažem se u potpunosti:

Međutim, kada se radi o plaćanju članarine, moj stav i glas “za” ostavljaju dojam sebičnosti. Kao, “hajdemo svi platiti da bi Mikica ili netko drugi tko ne zna mogao nešto naučiti” – to svakako nije fer prema onim članovima koji malo traže, ili gotovo ništa ne traže, a istovremeno puno daju.
Pretpostavljam da bi oni (opravdano) napustili forum – pa kao da nije dovoljno što dijele svoje znanje, nego bi još trebali i platiti za to. Razumljivo da ne bi.

Stoga, slažem se s ControlEng i njegovim prijedogom br. 2 - uvesti PayPal donate i nadati se da će barem oni koji puno zapitkuju zauzvrat, iz zahvalnosti, povremeno nešto donirati.

2 Likeova

Ak forum nema prihoda, znam koliko je to frustrirajuce, iman iza sebe takvih projekata podosta. I mislin da vam je bolja ideja, da kad netko zeli postaviti oglas to plati. Npr privremrena naplata od 5-6-7-8-9$ za postavljanje, s tim da dobija i ovo sto vi postavljate kad vi nesto prodajte a to je da se oglas pinuje. Jer npr netko plati postavi oglas, a onda dodje neki tam “rodjak” i pokrene 15 tema “kak otvoriti fb nalog” “kak napraviti gmail”…itd, itd sto danima gledamo i onda oglas ode…

Time mozda vise se potrosi na godisnjem nivou, ali isto tak zadrzite i potencijalne kupce. Jer npr ja platin tih 49e a tam oglasi od onih rodjaka koji me ne interesiraju…

1 Like

Realno, meni to nije puno i platio bi svakako tu cifru jer ja prvo jesam dosta ovdje naučio a tako i ostali, jer niko se nije rodio da sve zna, uči se kroz čitav život nego da ne idem naširoko, hoću reći da bi možda bilo pametno uvesti premium dio foruma, da se taj dio plaća i da se u njemu nalaze svi tutorijali i one top teme, naći neku simboličnu cifru za pristup tome djelu foruma i ćao. Ali opet kažem ako treba platiti, ja sam spreman platiti ali koliko će to utjecati na posjetu ja nezz, jer ima hrpa ljudi koji nisu regani na forum pa čitaju a nakon nekog vremena se regaju, a ako vide da se plaća članstvo mali je procenat sigurno onih koji će platiti. Na vama je da odlučite ovo je samo moje skromno mišljenje. Pozdrav.

1 Like

Ali onda sam forum gubi smisao :smiley:
Tacno je to da ima njih koji pitaju osnovne stvari po meni je to malo glupo al sta ces ne zna covjek ne zna googlat’ :smiley:
A svakako sam ZA da se plati nesto forumu kako bi se odrzao u zivotu i kako bi aktivirali moderatore na forumu. A sada to odvajati forum od ostatka svijet mislim da na balkanu ne moze zazivjeti a i nema toliko forumasa tu koji su spremni platiti 50e… A sto se tiče oglasa prodaja i tog’ mislim da ste los potez povukli. Uredu je neki procenat dati forumu od prodaje da se to odradi preko administratora ili kako ste vec to zamislili.

Pa ne gubi smisao ak placas sam oglase, ostalo sve ostaje isto. Ti ak prodajes nesto sto smatras da je cijena 1.000e sto je tebi dati 5$ da se to postavi. Ili slicno…mislin da je to ok ideja. Ali za odvajanje se ne slazem, sam iz ovog razloga sto sam naveo, ljudi ce platiti da tam utrpaju smece koje posjeduju.

Forum mora imati sadrzaj za koji vrijedi platiti.
Ima samo par tema koje spadaju u tu kategoriju - po mom misljenju nedovoljno da bih bilo sta platio.

3 Likeova

Htio bih samo još dodati, ako se uvede to plaćanje a vidim da to misle i ovi što bi napustili forum, je to da ako se već plaća, onda neka se otvaraju teme od kojih se može stvarno nešto naučiti a ne da su nam pri vrhu ove teme “Kad će isplata Adsensa” “Kasne pare od Adsensa” itd. Jer ako se bude naplaćivalo, to onda mjenja tok stvari i sadržaj bi trebao biti malo kompleksniji…

5 Likeova

Ja bih osobno uplatio 10-20€ za godišnju pretplatu jer ovaj forum mi je puno toga donio, od znanja i posla, pa do poznanstva i mnogočega ostalog. To bi čisto bilo da podržim forum i vratim mrvicu onoga što mi je donio, te zadržim pravo povremeno nešto napisati (iako nisam baš aktivan u zadnje vrijeme). Više bi na tu uplatu gledao kao na donaciju forumu, nego kao na članarinu. Ali mislim da to ne bi zaživilo.

Kao ni ono što je Filip pokušava uvesti (članarine od 49€ za zatvoreni dio foruma za oglase i escrow usluge) - iskreno, to ne bih platio. MIslim da taj dio uopće ne bi zaživio.

Što napraviti? Gore su dobri prijedlozi:

1.) Donacije.

2.) Privući oglašivače.

I, kako bi se smanjili oglasi s prodajama facebook stranica i sličnih stvari, to monetizirati i malo organizirati, npr.:

3.) Uvesti neke uslove za objavu oglasa (minimalno XY postova ili određena reputacija na forumu koju dodjeljuje administrator) i/ili naplata za tu mogućnost.

Slazem se sa opcijom doniranja preko PayPala. Premda ne bi imao nista protiv da se uvede clanarina, mislim da bi to imalo negativan efekt. Time bi bio onemogucen pristup najvrijednijim informacijama koje su mnogi ovdje vec iskoristili. Nitko nece naslijepo placati za pristup forumu, i to bi bilo steta.
Osobno, drago mi je da uopce postoji ovakav zajednica.

1 Like