Apple iPad

Gle, ja definitivno nisam apple fan boy, ne koristim Mac, u firmi sam trazio PC umjesto Maca, ali ja cu kupit iPad jer je najbolji tablet na tržištu, a treba mi tablet.

Napokon smo otkrili zašto Apple ne podržava Flash:

http://www.chuqui.com/2010/01/some-thoughts-on-the-ipad/

tl, dr:

@w00t

Ne slažem se.

Poštujem tvoje mišljenje, ali IMHO, nemože se reći da ne podržavanje Flasha nije nedostatak. Može se reći da je i uz ovaj nedostatak iPad najbolji, ali ovo prvo stvarno ne.

Općenito me živcira opravdavanje ovakvih očitih nedostataka, a slično kao i ti, smatram da nisam fan boy, iako koristim neke proizvode (iPhone).

[quote=“voajer”]Napokon smo otkrili zašto Apple ne podržava Flash:
[/quote]

Mislim da je priča zanimljiva ali mislim da je to daleko od stvarnih razloga. Jer Adobe sam razvija Flash player 10.1 (uz suradnju naravno) za mobitele dok neznamo jeli Apple želio sudjelovati u razvoju tog sotware za Mac.
Mogao je Apple platiti konverziju pa (vjerovatno) nebi bilo problema. To sad Adobe radi. On djeli Flash Player.

Mislim da Apple želi zarađivati na software i Flash mu tu možda malo smeta.

Al ako netko kupi mob i utipka neku glupu adresu i onda s prstima igra igricu staru 5 godina a ovaj drugi u IPHONE vidi na tom mjestu rupu onda će se čovjek zapitati.
A ti imaš nešto što ja nemam. E tako neće ići, ili oće?

A o podršci za xxxtube da ne pričam. :rotfl:

Ako flash nestane s weba onda nema ni budućnosti na smartphone ali ako ostane, prošlost je pokazala da software uništava hardware pa koliko kod dobro pasao uz haljinu:rotfl::rotfl:

[quote=“gorrc”]
Ako flash nestane s weba onda nema ni budućnosti na smartphone ali ako ostane, prošlost je pokazala da software uništava hardware pa koliko kod dobro pasao uz haljinu:rotfl::rotfl:[/quote]

Vecina nas “internet marketingaša” i “SEO-a” bi iskreno volila da Flash na webu jednostavno umre :slight_smile:

Dok god mi nastavimo dobivat sve vecu moc, sve ce manje aplikacija i web stranica na internetu biti radeno u Flashu :wink:

[quote=“w00t”]Vecina nas “internet marketingaša” i “SEO-a” bi iskreno volila da Flash na webu jednostavno umre :slight_smile:

[/quote]

Mislim da to ovisi o projektu i ako se treba prilagoditi projektu onda će projekt imati zadnju riječ. A ako se treba prilagoditi SEO onda će SEO imati zadnju riječ.
Mislim ako netko želi brži razvoj, jeftinije održavanje, stalnu konekciju na server, 3d, napredne video mogučnosti, (touch screen od FP10.1).
Mogučnost pokretanje aplikacije na na sve važnije OS. Itd. Itd
Ako netko može tog klijenta uvjeriti da mu to netreba jer to nije SEO frendly, svaku mu čast, zaradio je plaću.

[quote=“gorrc”]
Ako netko može tog klijenta uvjeriti da mu to netreba jer to nije SEO frendly, svaku mu čast, zaradio je plaću.[/quote]

Nije SEO friendly? Zavisi. Ako je sav tekstualni sadržaj u Flashu i/ili ukoliko nije moguće linkanje na pojedine stranice onda sigurno nije. No tu problem nije u Flashu nego u druge dvije stvari. Prvo Google je namjerno jako neprecizan oko toga što je dopušteno a što ne. To znači da nitko ustvari ne zna što se smije a što ne osim jedne ograničene grupe tehnologija za koje više manje postoji konsensus da je “okej”. To znači da se prelazak sa ove svinjarije od web “standarda” u koje spadaju HTML, Javascript i CSS na RIA usporen skroz dok Google bolje ne definira što je točno dopušteno.

Ja sam ne tako davno postavio pitanje na Google grupama u vezi toga - je li dopušteno prikazivati tražilicama običan XHTML a korisnicima sadržaj tog istog XHTML parsiran u Flashu. Njihov odgovor - Google nije briga za prezentaciju skroz dok je sadržaj isti.

Drugi problem, onaj deep linkanja, leži u tome što su si dizajneri prigrabili Flash kao oruđe i nikada im nije palo na pamet razraditi user-friendly web stranicu.

Kome treba multitasking i normalno surfanje. Gledajte kakve stvari
pisu hrvatski Apple korisnici:

http://bit.ly/d8GAGf

milslim da ova tema treba u BIRTIJU da se prebaci!

Zanimljiv članak. Jedini problem - previše “stručnog mišljenja”, premalo dokaza.

http://riastats.com/

[quote=“tvojabaka”]Kome treba multitasking i normalno surfanje. Gledajte kakve stvari
pisu hrvatski Apple korisnici:

http://bit.ly/d8GAGf[/quote]

Da zanimljiv članak koji je u potpunosti zaobišao RIA aplikacije.

https://www.bwin.com/liveBets.aspx

Onaj s Nexus će ovdje moći live kladiti za vrijeme utakmice.
Onaj s Iphone neće.

Onaj s Iphone će morati na Itunes downlodirati aplikaciju ako će je biti.
To je bit ove priče “Apple vs Flash on Iphone”.

[quote=“gorrc”]Da zanimljiv članak koji je u potpunosti zaobišao RIA aplikacije.

https://www.bwin.com/liveBets.aspx

Onaj s Nexus će ovdje moći live kladiti za vrijeme utakmice.
Onaj s Iphone neće.

Onaj s Iphone će morati na Itunes downlodirati aplikaciju ako će je biti.
To je bit ove priče “Apple vs Flash on Iphone”.[/quote]

Pa RIA se mogu napraviti i bez Flash-a. :smiley:

Enivej … mislim da se kraj Flasha lagano blizi kraju … Youtube testira HTML5, izasao je FF za mobitele koji podrzava HTML5 … mislim da Flash kao tehologija nece jos dugo pozivjeti. :slight_smile:

[quote=“ivan.skugor”]Pa RIA se mogu napraviti i bez Flash-a. :smiley:

Enivej … mislim da se kraj Flasha lagano blizi kraju … Youtube testira HTML5, izasao je FF za mobitele koji podrzava HTML5 … mislim da Flash kao tehologija nece jos dugo pozivjeti. :)[/quote]

Flashu je bio kraj prije 2godine kad je izašao Silverlight.
Sad Silverlightu slijedi kraj.
Flash ne postoji već godinama samo što se tu i tamo neki drznik usudi napraviti banner u njemu, koji jednostavno ne shvaća da uz malo ideje i truda sve to može napraviti u html i javascriptu, i jednom xml file koji bi opisivao što se trenutačno događa na sceni.

nikako nije kraj ni flashu, a pogotovo ne silverlightu, zaboravljate važne stvari koje nisu i još neko vrijeme, i još neko vrijeme neće biti moguće bez flasha, silverlighta, jave…
konekcije u oba smjera što je potrebno u nekim slučajevima, a i dalje se dosta toga radi i u flashu i u silverlightu… Prije sam mišljenja da će flash umrijeti zbog silverlighta nego zbog javascripte

Je li itko uopće pogledao link koji sam stavio?

Uglavnom, čisto sumnjam da će Javascript zamijeniti bilo što. Ta tehnologija je imala dugih 15 godina da pokopa RIA pa gle - Flash i dalje postoji, i ne samo to, zastupljen je u 95%+ preglednika. Želite još dokaza? Microsoftov Silverlight - nekako sam skeptičan da bi MS izbacivao vlastitu RIA tehnologiju kada za nju ne bi bilo potrebe.

EDIT:
A evo još malo soli na ranu:

[quote=""]
Ian Hickson, editor of the HTML5 specification, expects the specification to reach the W3C Candidate Recommendation stage during 2012, and W3C Recommendation in the year 2022 or later.[9] However, many parts of the specification are stable and may be implemented in products:[/quote]

2022? Hvala, ali mislim da će to biti malko prekasno.

Evo i Jobs se slaze sa mnom (ili ja s njim :zub: ):

[quote=“voajer”] Microsoftov Silverlight - nekako sam skeptičan da bi MS izbacivao vlastitu RIA tehnologiju kada za nju ne bi bilo potrebe.

EDIT:
[/quote]

Ako dolazak Flasha će vjerovatno znaćiti i dolazak Silverlighta, zašto onda ljudi koji se bave webom smatraju da odtoga ne mogu profitirati.
Pa uvijek mogu uključiti flash blocker.

Budimo realni jel nedostatak flash plugin u novom software mana barem za web profesiju.
Jest. Jer barem svaka 5-ti web studio ima nekog tko može raditi u Flashu a svaki 10 bi ozbiljno mogao pružati izradu smartphone aplikacija. I još kad se priključiti i Silverlight.
Gledajte veliku sliku nemojte gledati bannere.:rotfl:

[quote=“gorrc”]Ako dolazak Flasha će vjerovatno znaćiti i dolazak Silverlighta, zašto onda ljudi koji se bave webom smatraju da odtoga ne mogu profitirati.
[/quote]

Što je pjesnik htio reći?

Pa dolazak Silverlighta na smartphone. Ili već je tamo?
Mislim ponašamo se kao da od Flasha ili bilo koje druge web tehnologije na smartphone osobe koje se bave s webom ne mogu profitirati.
Čim toga više tim bolje:)

Aha. Sada razumijem.

Problem sa Silverlightom je što je još uvijek generalno slabo prihvaćen (sudeći prema statistikama sa riastats.com) a na Linux-u ga skoro uopće nema.

Inače, ne mogu a da ne komentiram slabu podršku za Flash na OS-ima od Apple-a. Čak i Linux, koji je oduvijek bio “neželjeno dijete” ima bolju podršku i veću pokrivenost.