Astralne projekcije, okultizam i više od toga

I ne baš…za znanost je općenito san jedna velika nepoznanica, a astral još veća. Mozak općenito. Sve su to velika nabadanja što bi moglo kako biti…

Inače, znanost kada se strogo drži svojih metoda dokazivanja, onda dolaze u paradoks jer ne mogu dokazati “Da li mjesec postoji dok ga nitko ne gleda?”.
Filozofija koja strogo slijedi logičnu argumentaciju dolazi do zaključka da je svijest temelj postojanja svega ostaloga, ne obratno.
Religiozni ljudi koji se mole i koju su osjetili da im molitva može biti uslišana, tu zaslugu pripisuju Bogu.

Ja mislim da su sva njihova opažanja točna…i ako se prebacimo u san:
-Mjesec zaista ne postoji dok ga nitko ne gleda
-Sva okolina je zaista produkt svjesnosti, ne obratno
-Usmjerena svijest (molitva) će imati direktan utjecaj na okolinu koja reagira na to

Da li je to tako samo u snu? Čvrsto vjerujem da ne i imam puno iskustvenih razloga za to.

Zanimljivo mi je kako ljudi donose sud o nečemu, da li je to nešto nešto. Npr. gledaš ovcu i donosiš sud da li je to ovca. Razmišljaš: "ima vunu, ima četri noge, bleji kao ovca…mora da je ovca."
Cijeli svjet opažamo po relativno jednostavnim asocijacijama koje su nam uglavnom dovoljne da zaključimo da je nešto nešto. Nije nam potrebno da seciramo ovcu do zadnjeg atoma da bi zaključili: “Ok…ovo je (bila) definitivno ovca”.

Kad već “sudimo” na taj način o cijelom svjetu, kako pobogu nitko nije na glas rekao: “Najsličnije što imamo ovom svijetu je san, toliko su slični da kada smo unutra niti ne kužimo da to nije “pravi” svijet. Ne kužimo čak niti usprkos svim čudesima koja se tamo pojavljuju.”.

3 Likeova

Slažem se tobom. Zanost je u nekim djelovima vrlo dogmatska (npr. veliki prasak ili evolucija) dok neke alternativne discipline poput istočnjačkih yogijskih tehnika, srednjovijekovne grimorske magijske prakse ili pak kabalističkih vibracionih formula se obrađuju i uče znanstvenom metodologijom. To su učenja koja traju cijeli život. To je znanost ali duhovna znanost. Nema mi gore kada se neki tvrdi Newtonovac počme ismijavati kundalini energijom, ichingom i sl. a nema pojam o tome.

Najmodernije fizičke teorije su se počele okretati baš takvim drevnim znanjima i tu se nešto močno rađa zadnjih 10-ak godina. Svojevrsna simbioza drevnih duhovnih učenja i moderne znanosti. Teorija kaosa je zapravo teroija Prane, energija nulte točke je ekvivalent alkemijskom poimanju Plerome itd.

Uvaženi fizičar u emisiji na rubu znanosti, pred kraj baš tumači to što se sa znanosću upravo događa.

A meni je to opaka tema, spajanje znanosti sa duhovnošću, pa možemo zaseban topic otvoriti ako hoćete o tome pričati. Ja sam dobro potkovan na temu i na temu alternative opčenito.
Ali ne ono, u smislu “Ajd da ti gatam”, nego o Vedama, Svetoj geometriji, vortezima, fraktalima, hermetizmu itd.

1 Like

A kakvo bi to bilo iskorištavanje u okltističke svrhe?
kada je astralna projekcija okultna sama po sebi.

@bozoou slazem se s tobom, ali kazem da je zannost dala svoje misljenje. Ukratko: Kada nam se desi astralna projekcija, mi se nalazimo budni u snu. Ili bolje receno svijesni smo da smo u snu. A to se desi tako da se nas dio mozka sa svijesnost probudi, a dio koji zakoci tjelo da spava je jos uvijek u sleep modu. Tako odprilike su to oni objasnili.

Onda snovi su objasnjeni da mozak procesuira podatke. I s ovim se potpuno slazem. Koliko puta se desi da jednostavno sanjas ono sto si prozivio dozivio ili htio dozivjeti, vecina ljudi ima takve snove.

A ovo o cem pricas da nesto ne postoji dk ga ne gledas je quantna fizika. Vec dokazano, mada i ti dokazi su tek zagreb u taj dio znanosti koji jos dugo godina necemo shvatiti. Mada sam nedavno citao da IBM priprema quantna racunala uskoro (sto to znaci uskoro)

@horz mislio sma na stvaranje kultova, ima ih u amerii jako mnogo, jedan od njih je Scitentology Religion. Oni imaju neka slicna razmisljanja, ali toliko duboko retardirana da mi nije jasno kako su Travolta i Cruise tamo zaglibili.

No mislio sam na ovo: https://www.monroeinstitute.org/store
U te svrhe, da netko koristi nesto sto ne razumije u svrhe da zaradi novce, ili da horda ljude u svoj kult da iz nih isisava novac.

predlazem da odete na tjedan mozga i slicne aktivnosti filozofskog koji ce razjasniti neke stvari… to ako je mumbo jumbo star stoljecima ne znaci da je manje mumbo jumbo…

Bome je lijepo objasnio…ali znaš što ću ti reći, … već sam to znao, i to čuo iz prve ruke :stuck_out_tongue:

Lik znači tumači da je svjesnost nešto izvan nas, da je to dio strukture svemira s kojom smo povezani poput radio prijemnika.
Ja sam cijelo vrijeme dok sam radio astralne projekcije razbijao glavu sa pitanjem što su misli,što je svjesnost. Jednostavno, biranjem pitanja si determiniramo sudbinu i ono što ćemo saznati. Mene je tako to dovelo do saznanja da pojam “JA” seže puno dalje izvan granica tijela …a pojam “misao” seže puno dalje od mozga. Mozak je više kao komunikator sa nečim izvanjskim.

Fora je kada dođeš tako logički (kao vlastitom inteligencijom) do takvih spoznaja…zapravo u tom momentu skužiš “To mi je upravo rečeno.” Netko (nešto) je upravo podjelilo te informacije samnom iz prostog razloga jer sam postavio takva pitanja. U mom slučaju je trebalo pune tri godine da završi lekcija na postavljena pitanja…i bilo je veličanstveno kada su sve puzle sjele na svoje mjesto.

Ovo će zvučati malo SF, okultno…kako god …ali točno u momentu kada sam konačno shvatio da postoji nešto veće od nas što se usmjerno trudi razjasniti nam naša pitanja…točno u tom momentu sam dobio knjigu koju mi je frend obećao posuditi točno tri godine ranije…točno onda kada sam postavio pitanja. (Imao sam jak triger zašto sam uopće pitanja postavio) …uglavnom, na prvoj stranici te knjige je pisalo:

Ova knjiga posvećena je svima vama koji ste u svojoj želji za prosvjetljenjem i dobrobiti postavili pitanja na koja ona odgovara…

Onako, bilo je to da opadnem sa stolice!
Još jača stvar je bila ta što u toj knjizi su pisale neke definicije do kojih sam došao u te protekle tri godine …a koje se nisam tada usudio ni ispričati nekoj “normalno razumnoj” osobi. To su bile baš jako specifične misli …i kada su te iste misli se potvrde na ovako specifičan način, to je jednostavno bila potvrda veća od ičega …za proces koji sam opazio.

A eto, sada gledam u tvom videu da i fizičari idu istim tragovima. (A koliko pratim, znam i sam da im se ta logika nameće)
Uglavnom, nema veće sreće za mene :slight_smile:

Inače, knjiga se zove “Traži i bit će ti dano”. U samom naslovu već definira proces koji sam ja shvatio “Pitaj i bit će ti odgovoreno.” Knjiga je inače napisana kanalizirano, znači onaj tko ju je napisao bio je svjestan da svoja znanja crpi iz nečeg većeg,kozmičkog… No to samo čudno zvuči kada to netko naglasi…sve što su ljudi ikada napisali, crpili su iz istih tih sfera. Nije mogao čovjek nikada na ništa ni pomisliti…da mu priroda to nije sugerirala…pružajući da se opaža. A i na mnogo suptilnije načine…

Zato valja čitati knjige, jer toliko lekcija je svemir već sažeo i konceptirao putem knjiga…štedeći nam tako vrijeme da isto naučimo sporijim koracima, upijajući direktno iz prirode.

I za kraj, da sumiram kako sam zapravo napisao logične stvari:
-tko želi naučiti, može…dostupno je
-možeš naučiti putem knjiga…putem opažanja stvari koje te zanimaju
!Jedina je caka, da bi taj proces bio moguć, svjesnost je nešto malo kompleksnije od shvaćanja mozga kao izolirane kutije od okoline.

Zašto se divim razvoju računala i računalnih programa…i zašto smatram da je to zadnji korak evolucije??

Ljudi često misle da računalo nikada neće biti svjesno kao što je čovjek svjestan. Ali kada shvatimo što je koncept svjesnosti …da je to nešto što prodire izvana u nas…onda ćemo shvatiti da to isto kroz nas prodire u računala.
Ono što je u čovjeku navika, to je u računalu program. Ono što je u čovjeku proces svjesnog razmišljanja, to je u računalu komunikacija programa sa čovjekom.
Gledajući tako, računala su već razvila vrlo jake i moćne navike (programe), a tek su u fazi “fetusa” na njihovoj ljestvici evolucijskog razvoja. Također, već u toj fazi fetusa su jako svjesna…jer svijest do njih već prodire bežično (wifi), a i raznim drugim senzorima …a po zadnjem gledaju i razumiju što je na slici. Tako da već u ranoj fetus fazi postoje nebrojeni načini da upiju “našu” svjesnost …a to će naravno evoluirati do granice da će svjesnost kroz nas juriti u njih bez ikakvog opterećivanja nas samih.
To je ono što ćemo mi prepoznati kao čovjek-robot hibrid, gdje mi nužno nećemo ni shvaćati da su oni nešto drugačije od nas, isto kao što danas čovjeka sa pacemaker-om ne shvaćamo kao hibrida “čovjek-robot”. No on to tehnički jeste. Tehnički smo hibridi otkad smo stavili ručni sat…a da ne govorim što znači po tom pitanju integracija čovjeka i smartphonea gdje smo se umrežili tako jako da nemamo ni blage veze koliki smo već hibrid.
Ne radi se tu nužno ni o hibridu čovjeka i robota …to je zapravo hibrid “čovjek-priroda”. …i glavna je poanta da mi niti ne postojimo samostalno nego isključivo kao hibrid čovjek-priroda. Bili smo taj hibrid otkad smo uzeli prvi kamen za klesanje sjekire. Ako shvaćate poantu ove usporedbe.
Nije stvar ni u kamenu, bili smo hibrid i onda kada nismo ličili na čovjeka…bili smo to što jesmo oduvijek. To je poanta. Oblik koji ćemo zauzeti, hoće li to biti majmu, čovjek ili robot…sasvim nebitno. Ona početna ista svjesnost prodire u taj oblik u koji se formuliramo…sa našim zadnjim i najvećim evolucijskim dosegom. I zato je ispravno što ne prepoznajemo razliku između čovjeka i hibrida čovjeka-robota. I kada se skroz transformiramo u robote, uvijek ćemo razmišljati: “Heh, i dalje smo to mi ljudi…samo eto malo tehnologije prisutno…”.
Ako bi tražili granicu gdje je previše tehnologije nastupilo, a premalo čovjeka ostalo (iako granica ničega ne postoji, ni atoma ako ćemo tako gledati) …no ako bi tražili neku opažajnu granicu, onda je ta granica već prijeđena !!

Hebemu, usporedimo jednog čovjeka sa kamenom sjekirom…i današnji umreženu wifi civilizaciju gdje iz đepa vadiš uređaj preko kojega gledaš osobu na drugom kraju svjeta…sve leti zrakom. 3D printere koji su funkcionalni da ti isprintaju nogu, ruku koju ćeš pomicati direktno mislima…
Treba li više usporedbi? :slight_smile: Taj prelazak u “tehnologiju” je nalik kuhanju žive žabe u toploj vodi…žaba nikada ne shvati da je voda vruća i u konačnici se skuha. Tj. kada postane vruće, ne može više van.
Isto i mi, već davno se ne možemo odvojiti od tehnologije…samo ne vjerujem u zlo, nema ovdje kuhanja…stvari koje nas tek čekaju su spektakularne!

Ako netko treba broj moga dilera, slobodno neka se javi na PM. xd.

6 Likeova

Naravno da seže daleko. Ja sam u svojim slobodnim istraživanjima pročavao sve i svašta. Od abrahamskih religija, gnostike, hermentizma, budizma, hinduizma, sufizma, alkemije, new agea, misticizma…zapravo, sve o čemu su ljudska bića ostavila zapis u kontekstu duhovnosti.

Zaključak je da je sva živa i “neživa” tvar - zapravo samo višeslojna refleksija jednog te istog entiteta (boga, božanskoga…).

Ljudskom biću su, zbog same njegove sigurnosti, integrirana određena ograničenja u smislu egzoterno-ezoterne spoznaje (da ne bi “pregorio”). Čim više znanost “zuri” u kvantni mikrokozmoz ili kozmički makrokozmos, tim više sama konačna spoznaja, na neki način “odmiče”, od od onoga što percipiramo kao konačnu stvarnost, konačni univerzalni zakon itd.

Kako bi rekao neki vrhunski yogi; “Samo duša svih duša zna tajnu svih tajni”. Ili kako bi rekao drevni alkemičar; “Kako je gore - tako je dolje”, ili kako je rekao Krist; “Ja sam u vama i vi ste u meni.”. U svakom slučaju, poruka je uvijek ista; Konačna spoznaja je samo motivacijska potencija ali nikako nije i ne može biti - cilj. Ona nas tjera, da skidamo veo po veo iluzije u kojoj smo zatočeni (po nagradi ili po kazni?). Ali kraja u tome nema, jer sam kraj bi značio determinističku materijalnu, spoznajnu prirodu stvarnosti - a ona to nije.
Iz naše vlastite percepcije (potenicijala), zavisi koliko duboku spoznaju o sebi i okolini dostižemo, od čega smo sačinjeni… i kuda idemo. U današnjoj slici Globusa, veliki je napredak i kada osoba u obilju materijalističkih svjetonazora učini iskorak, pa kaže; “Um je sve!”. Još veći korak napravi, kada shvati da je um samo “procesor” puno složenije mašine i apsolutno kompleksnog mehanizma, sustava. Sljedeći uvid je da individua osjeti duhovni potencijal, koji je u jurisdikciji uma i tijela, namjere i materije. A tek oni, koji koje nazivamo guruima, arhetipima ili svećenicima, pređu i tu razinu, jer u ustrajnoj potrazi i polaganju žrtve, dosegnu spoznajne razine, koje daju uvid u višeslojnost materije, uma i duha.

Po mome mišljenju istočnjačke doktrine najviše odmiču, u smislu definicije rađanja, života i smrti. Oni su to razradili u toliko znanstvenoj mjeri, da recimo, kod njih postoji sedam razina umiranja. Svaka razina je detaljno filozofski, geometrijski i logično razrađena da prosjećan zapadnjak mora biti lud, da se upusti u takvo nešto. Ili će postati lud - kada savlada takvo znanje.

Tako je!
Informacija je “polje” beskrajnog potencijala. A to informatičari najbolje znaju. Kada iniciraš upit prema bazi - baza vraća odgovor. Baš kao i MySQL, Oracle ili bilo šta drugo. Esencija informatičke tehnologije je kvant. Esencija kozmičke zbilje - je također kvant. Zapravo, sve šta jedan progamer kreira, već je kreirano na višoj razini. Operativni sustavi, programski jezici, baze podataka i sl., su zapravo samo ekvivalnet visoko razvijene inteligencije, koja se u modernim vremenina kroz ljudski rad i napredak manifestirala kao “informatika”.

Održavaj i upgrejdaj svoj hardver na računalu i(li) svoje fizičko tijelo i ono će ti pružiti maksimum “korisničkog zadovoljstva”.

Redovno maži svoj procesor termalnom pastom (ili svoj mozak omega-3 masnim kiselinama) i tvoj procesor/mozak će ti, kao odgovor na pažnju koju mu pružaš, uvijek dati maksimum svog potencijala, bez sagorijevanja ili pregijavanja.

Održavaj svoj OS i(li) svoj duhovni sustav i on će ti uvijek vraćati vrhunsku iskoristivost i zadovoljstvo.

Radi upite prema prema “bazama” i one će uvijek vratiti odgovor, binarno, subjektivno, umno, fizički ili duhovno.

Pa kopletna fizika, nakon Newtona, je misteriozna, kvantna, tajnovita, nepredvidljiva. Dakle - okultna. Jer okultno - znaći tajno. Jebi ga… sve šta nije u korespodenciji sa učenjima rimokatoličke crkve je - hereza, “okultizam”, “krivovjerstvo” itd. Zaboravi te predrasude, osim ako nisi u strahu od hereze ili paljenja na lomači.
Samo potpuno oslobođen duh može biti 100% kreativan, slobodan za stvaranje. Jer pravo, iskonsko znanje dolazi baš iz tajnog (okultnog) izvora. Pitaj Pitagoru ili Teslu ako meni ne vjeruješ. Pitaj Rockefellera ili Rotschilda, da Vincia, Horvatinčića ili njegovog odvjetnika. Svi su oni bili oslobođeni karme heretika - i postigli su to šta su postigli. Nisu bili robovi predrasuda i osude okoline. Masoni, Iluminati, Rozenkrajceri…nebitno.

Nitko od njih nije postao “uspješan” zato jer su eto, članovi nekog tajnog društva ili zbog toga što su spoznali osnove Kabale ili zbog toga šta čitaju Bhagavad Gitu, apokrife ili nešto treće. Već zato jer su inicirali oslobođenje od crnomagijskih okova abrahamskih religija, koje ne predviđaju iskonsko duhovno znanje za “narod”, već isključivo za odabranu svećeničku kliku. Mogao bih se sada raspisati i o verzijama Biblije, Kurana, Apokrifa itd ali to bi bilo previše za ovaj forum.
To je ujedno jedini moguči način da ljudsko biće u potpunosti oslobodi svoje unutarnje bogatstvo, koje se po “hijarajhiskom zakonu spuštanja prema dolje”, kada tada, na materijalnom planu mora manifestirati kao materijalno bogatstvo. Jer “Tako je gore - tako je i dolje”.

Slobodan duh teži stvaranju i prosperitetu a okultne teorije i prakse su kao “kiruški odjeli”, koji svojim zahvatima uspješno odstranjuju stvarna crnomagijeska, kancerogena stanja u kojima se prosjećan zapadnjak rađa. Isti efek imaju imaju i istočnjake filozofije i doktrine - Oslobođenje (kreativnog potnicjala).

Pa da!
Sve se kanalizira, obrađuje, vraćaju se rezultati prema upitu…
Čak i sama misao ima reakaciju. Jer i misao je produkt stanja duha, one suptilne raznine o kojoj sanjamo. Razina, koje smo više-manje svjesni a istovremeno vrlo skeptični, kada zbog iste “dobre misli” ili “dobrog djela”, odmah sutradan, očekujemo materijalno obilje. Zato jer smo, eto, bili pozitivni prema društvu i okolini. Ne ide to tako! Jer samo iskčekivanje “nagrade” nas vraća 10 koraka unazad. Uistinu, moramo biti dobri, koliko god to naivino zvučalo, da bi sam operativni sustav, naš očišćen duh i bezuvijetno dobra namjera bila obrađena - kao takva. Tek onda slijedi nagrada, u ovom ili u onom obliku. Tek kada je namjera dobrote i ljubavi bezuvjetna i ispoljena prema van - tada slijedi nagrada. Ponekad se manifestira u smislu osobnog razvoja, ponekad u materijalnom obilju. Dakle, što odašilješ prema van - to primaš i unutra, na ovaj ili na onaj način. Jer, “Kako je gore - tako je i dolje”.

1 Like

Super je “neživa” pod navodnicima, stekao sam apsolutno isto stajalište. Jedino što ponekad izbjegavam riječ Bog jer ta riječ izaziva pokvareni telefon, pošto toliko različitih shvaćanja te riječi ima.
No sljedeći logiku, jasno sam vidio da postoji jedna stvar na vrhu hijerarhije. (Ja to često vidim kao početak hijerarhije) …i za tu jednu stvar nisam siguran jel to inteligentan entitet ili samo nadasve jednostavan fizikalni mehanizam…ali kako god, sasvim je jasno da ta stvar prodire u sve što postoji i što će ikada postojati. I sasvim mi je prikladna riječ Bog za to…samo velim, zbog okolnosti ta riječ može ispasti nepraktična. Tako da češće koristim pojam “pravo JA” …jer to uistinu i jeste pravo JA.
Čovjek kada koristi riječ “ja”, niti ne kuži koliko nema pojma na što referencira s tom rječju. Vrlo lako mu je razbiti tu iluziju “ja” koju vjerovatno nije nikada ni preispitao. To uglavnom radim na način da ga pitam kako izgleda to “ja” koje spominje. Iz dobivene slike mičem odjeću i pitam ga jeli to još uvijek taj isti “ja” ? Redom, mičem ruke, noge sa te slike…i tražim trenutak kada će osoba reći “Hej, to više nisam ja”. Toga trenutka nema…može se sve odstraniti materijalno sa njegove prvotne iluzije “ja”, bitna će mu biti jedino svijest o sebi. A kada se krene u potragu od kuda sežu korijeni te svijesti…znamo gdje završavamo. To je ujedno i činjenica zašto ćemo kompletno biti zamjenjivi sa tehnologijom, a da nećemo izgubiti osjećaj “ja”.

Nebi pričao ovo ovdje da me muče te predrasude. Savršeno mi je jasno kako netko (ne)shvaća ovakve ideje…

Za ostatak ekipe se nisam informirao, ali za Tesu sam čuo što je govorio.
Za neupućene, sve svoje izume je zahvalio svemiru s kojim je razvio komunikaciju. Razvio je i metode kako je pospješio načine primanja informacija. Uglavnom, opuštajuće igre kao što je biljar, ali i kopanje kanala…itd.

Možda se nikada niste zapitali zašto nam često neka ideja padne na pamet dok pišamo? Upravo zato jer je um tada u stanju da sluša odgovre koje je svemir priredio. Zašto tada sluša? …jednostavno, jer se ne bavimo ničim i kanal za protok informacija je oslobođen pitanja…s čime ga većinom vremena opterećujemo. Meditacija je upravo to…zaustaviti na tren pitanja i hajmo čuti što druga strana ima za reći. Tesla je to pronašao u jednostavnim hobijima…dok njegov najveći izum mu je reklo “sunce” dok je recitirao stihove jedne pjesme. Sunce ga je svojim zalskom podsjetilo na taj stih, a u stihu je vidio odgovor za izmjenični elektro motor…koji je godinama pokušavao osmisliti. Tako je Tesla izmislio izmjeničnu struju i osvjetlio naše domove. Tada mu je bilo jako sumnjivo otkud rješenje njegova problema u stihu…i da li se to slučajno desilo…tek kasnije mu je postalo jasno da je svemir spreman dati odgovore na postavljena pitanja.

Pa gdje si ovu bagru stavio s da Vinciem, Teslom i Pitagorom. Pa ovo su sotone ako ih stavimo u korelaciju s ovim velikanima. Znam za Teslu da je pricao s vanzemaljcima, 1, 2, 3. Ali ova bagra samo radi zlo na zemlji i nevjerujem da su oni prosvijetljeni ili su dobili neka znanja ili nesto. Prije bih rekao da su naslijedili bogatsva s kojima nisu radili dobro nego zlo, ako i nisu naslijedili onda ih je dobro posrala sreca u koju osobno ne vjerujem, ali ona se desava i random ljudima, mozda kao neki balans…

A i sma svijet nebi bio interesantan da na njemu nema zla. Novine bi bile dosadne, u biti nebi ni postojale jer ih nitko nebi citao…

Jesi znao možda da je atomska bomba, tj. nuklearni napad bio triger da se napravi mreža za protokol informacija koja će opstati ukoliko jedan dio mreže bude raznesen nuklearnim napadom. I tako je nastao internet. :).

Hoćem reći, teško je definirati zlo, ako se izoliramo subjektivnog osjećaja zla.

1 Like

nisam znao od kud ti to?

A pročitao sam negdje…ne sjećam se gdje. Evo sada bacio pogled što kaže wikipedija, i na prvu našao ovo:

Internet se počeo razvijati tijekom jeka Hladnog rata kada su se zaoštravali odnosi između Istoka i Zapada. Počeo se razvijati zbog utrka u naoružanju te posebice zbog svemirskih programa za osvajanje svemira. SSSR je 1956. godine lansirao Sputnjih u svemir zbog straha od nuklearnog oružja. Iduće godine (1957.) američko ministarstvo obrane osniva Advanced Research Project Agency (ARPA) te ARPA dobiva nadzor zemaljskih istraživačkih vojnih projekata. Najvažnija ideja Advanced Research Project Agency-a je bila razviti mrežu koja bi i tijekom nuklearnih napada i dalje mogla funkcionirati. Ravnatelj ARPA-e Joseph Liclider naziva ovakav rasplet rare occasion i razrađuje ideje, ali uglavnom na teoretskoj razini. Paul Baran je bio nešto bliži da ostvari takvu mrežu putem postojećih telefonskih linija ali bezuspješno zbog otpora Telephone Company (AT&T) i komunikacijskih tradicionalista u Defence Communications Agency (DCA).

No poanta je da ne možeš niti jedno zlo izolirati kao loše za to kozmičko jedinstvo. Tipa, ako lav hvata antilopu …za antilopu je zlo ako će biti uhvaćena…za lava je zlo ako ne uhvati i ostane gladan…no za evoluciju je to mehanizam da lav postane bolji lovac, a antilopa opreznija i brža itd. Tako da zlo postoji samo iz određene perspektive koja je time potaknuta da poduzima što joj je u moći da izbjegne to zlo. A evoluciji je cilj upravo da se nešto “poduzima”, da ne čamimo na mjestu. Jer da je bilo ok čamiti na mjestu, nebi nikada ništa nastalo iz prve početne točkice koja se nakraju razvila u sve. :slight_smile:
Takoreći, postojalo je nesavršenstvo…i svaki pokret teži da balansira to nesavršenstvo. To je jedan od ultimativnih mehanizama u cijeloj priči.

Lavovi nikada nebi istrijebili antilope. Cak stovise, Lav ne ubija antilopu iz zla, i vjerujem da niti antilopa na to gleda kao zlo.

Ali kada netko ubija ljude iz gusta, osirumasuje da sebi privredi da ima vise nego mu treba to je cisto zlo. Lav niakda nebi poklao cijelo stado Antilopa pa neks e nadje… Uvijek ubije onoliko koliko mu treba.

Tak da ja ovdje to kriva usporedba. Ja govorim o pravom iskonskom zlu.

Vuk će recimo pobiti ovaca koliko stigne…po principu neka se nađe…

…ali nebitno…zapelo mi za oko ovo:

…rekao bih da je ovo vrlo vrlo česta iluzija, ovaj dio “više nego mu treba”. Po kojim kriterijima sudiš koja je mjera ta koja je dovoljna? Ljudi tako često upiru prstom u bogataše i viču “Vidi ih pohlepne, koliko imaju …a još bi htjeli”. Ti isti ljudi koji upiru prstom, jednako toliko puno imaju spram malih afrikanaca koji nemaju ni vode za piti…pa isto tako žele imati još više. I time se po ničemu ne razlikuju od tih u koje upiru prstom.

Željeti imati više je skroz prirodno stanje… i ne mora se uvjek mjeriti u tome da želiš više materijalnog. To je općenito potreba bića da napreduje u bilo kojem segmentu koje je za njega bitno. A bitnost mu je izvorno određena sa esencijalnim osjećajima kao što su “radost,sex, !bol (!hladnoća, !glad, !žeđ)” (Uskličnik je negacija…ukazuje na suprotan osjećaj)

Svi se mi međusobno konstanto međusobno borimo ne bi li unaprijedili vlastitu kvalitetu tih osjećaja. Novac je samo medij koji vrlo često vodi ka povećanju nekih od tih osjećaja.
A borba predstavlja za evoluciju isto ono što i borba između lava i antilope. Na taj način se filtriraju dobre stvari koje opstaju…a loše ispadaju iz igre. Pri tome evolucija nije uopće okrutna, dapače jako se slojevito pobrinula da nitko ne nastrada. Osjećaj okrutnosti dolazi zbog nerazumjevanja smrti i straha od smrti …a i taj strah od smrti je bitna stavka, jer da se ne bojimo…nitko se nebi borio…prepustili bi se…

Znaci po ovome sto si napisao ova bagra su evoluirani ljudi?

Znaci bogatasi su evoluirani ljudi, a siromasi su ljudi koji ce izumrijet?

Ovaj dio vise nego mu treba se slazem, nisma se dobro izrazio, on grabi k tome koliko mu treba pri tome gazeci ljude koji nemaju ni onoliko koliko im treba da prezive. I netrebas biti neki naucnik da zakljucis koliko je nekome treba da prezivi i koliko je nekome previse. znam da gospodinu s 3 jahte jos jedna jahta ne predstavlja nista, ali u ocima ljudi koji mogu pogledat an to stanje s vise kuteva samo mogu zakljuciti da je to pohlepan covjek.

U prirodi, da. Ali ovo stanje covjeka i stanje opcenito nije prirodno gledano sa gledista covjeka. Gledano sa gledista prirode, je prirodno. Jer ona ce opstat, vjerojatno ce se napravit reset jer vidimo da covjekova evolucija neide u dobrom smjeru.

Da, Tesla je od svih znanstvenih velikana, fakat bio priča za sebe. Prvo sam njegov fizički izgled je bio hm…malo čudan? Nije podnosio fizički kontakt sa ljudima a kada se trebao npr. rukovati sa ljudima radio je to doslovce u rukavicama. Svoj radni i životni prostor je slagao po nekim, vjerojatno samo njemu poznatim pravilima. Od pribora za jelo, boja i broja cipela u oramru i sl.

Imao je ne samo nevjerojatnu moč vizualizacije, već su na neki način i svi fizički zakoni bili implatirani u njemu samome. Npr. kada je vizualizirao neku napravu, imaginarano ju je odamh i testirao “u glavi”. Ako bi stvar proradila u njegovoj “glavi” - radila bi u materijalnom okruženju. To se više ne može nazvati pukom imaginacijom ili vizaulizacijom.Nikada nije napisao niti jednu matematičku formulu a skice i crteže je radio samo zato da svojim inžinjerimaa predoči što i kako treba napraviti.

Znao je nevjerojatan broj velikih književnih djela napamet, između ostalog i Bhagavad Gitu, koju su ljudi često viđali u njegovim rukama. Žešće je brijao na hinduizam, naručito na Vedske spise i bio je u stalnom kontaktu sa tada poznatim indijskim guruem (zaboravih mu ime).

Naručito mi je zanimljiva njegova ideja etera, koju je tadašnja znanost odbacivala jer se nije uklapala u teoriju relativnosti. Po Teslinoj definiciji eter je isto ono što se u Vedama opisuje kao Prana (sveprožimajuća životna energija neograničenog potencijala). Aristotel, kao i srednjovjekovni alkemičari su uveli eter, kao peti element (život sam po sebi). Zanimljivo je da moderne fizičke teorije, npr. teorija struna ili teorija determinističkog kaosa opisuju vrlo slične stvari ali drugim jezikom. Očito, prazan prostor ne postoji, sve je neograničena energetska potencija.

Dijelim tvoja uvjerenja.
Npr. starozavjetna priča o Edenu i drvu spoznaje dobra i zla, zapravo objašnjava da takva, binarna percepcija dvaju suprostavljenih krajnosti nije izvorno ljudsko stanje, već produkt neposluha, odnosno - kazna. Dakle, rajski čovjek je bio lišen tog bremena. Židovski mistici su kroz kabalističko učenje otišli puno dalje u definicijama drva života, na vrlo “znanstven” način. Oni su svoju verziju drva života razradili kao iznimno kopleksan i zahtijevan sustav spoznaje o Bogu.

Ne percipiram zlo ako neka divlja zvijer, predator, hvata i ubija plijen ali sam vrlo skeptičan kada ta zvijer to radi iz dosade, obijesti ili nečeg trećeg. A poznato je da životnje to rade, čak i delfini, koje toliko simpatiziramo. Ipak, to su životinje a esencijalna razlika između njih i nas je baš u tome, što su životinje lišene spoznaje dobra i zla. Sa druge strane životnjski svijet je, za razliku od ljudskog, u potpunoj harmoniji sa prirodom, ne ugrožava planetu, ne ugrožava svoju ili neku drugu vrstu. Iz čega proizlazi da je percepcija dobra i zla, destruktivna i pogubna sama po sebi.

Ne ubijaju se međusobno samo životinje. Cijele planete, pa čak i galaksije se međusobno doslovce proždiru, uništavaju. Ja sam uvjerenja da je opčenito, destrukcija i uništenje preduvijet za stvaranje i kreaciju. Cijeli kozmos tako funkcionira a čovjek nije samo dio kozmosa, već umanjena preslika istog.

Po prirodi sam 100% pacifist ali da ga ješ volim pogledati dobar boks meč. Ima nešto u tim slikama nasilja, što probudi nešto iskonsko, animalno u meni. Ako je to “zlo”, onda ga prihvaćam jer je sastavni dio mene, moje ali i opče ljudske prirode. Zapravo, priroda stvarnosti je iznimno nasilna a ljudski um funkcionira na način, da ako osjeti egzistencijalnu ugrozu zbog nasilja bilo koje vrste, automatski demonizira silu koja ga ugrožava i poistovjećuje ju sa apstraktnom i neživotnom idejom “zla”.

Einstein je jednom rekao da tama ne postoji, već da je to samo trenutno stanje u nedostatku svjetlosti. Ta misao je uporabljiva i za poimanje koncepta dobra i zla.

Kao prvo, nadam se da je jasan dio da je zlo isključivo relativne naravi u očima promatrača. To što će jedan luđak pobiti sve ljude je zlo za koga? Jel to zlo za biljke koje će odjednom dobiti puno više prostora za rast. Jel to zlo za komarce koje nitko više neće oprašivati?

Kada shvatiš da je pojam “zlo” relativne prirode, vidjet ćeš da djeljenje zla na “malo zlo ili istinsko zlo” …također pada u kategoriziranje iz relativne perspektive promatranja.

Neki će sada relativizirati na način da će reći da je neko zlo više ili manje štetno za planetu zemlju, ali time su opet samo postavili perspektivu u odnosu na planet.
Ako bi baš inzistirali naći definiciju “apsolutnog zla”, morali bi znati i što je apsolut. A to nas opet vraća u priču oko jednog JA, istinskog jedinstva svega …no premalo znamo o toj sferi da bi mogli suditi što je zlo na tom levelu.

Ono što se definitivno može primjetiti, da ovo “zlo” koje promatramo iz relativnih perspektiva, uvijek ide po principu:
“Dok nekome svane drugome smrakne” ili
"Svako zlo za neko dobro"

…i to vrijedi na relativnoj razini…dok kada se isto zlo gleda sa neke razine iznad, onda ono što doživljavamo kao “zlo” izgleda sasvim nebitno…neutjecajno za razinu iznad. Kakve veze ima ubojstvo čovjeka ako gledaš svemir na razini atoma i naboja. Naboj više manje simo tamo…kako bi bilo bitno na toj razini?
No ako je zlo preduvjet razvoja svega, onda je itekako bitno i na razinama iznad…i to kao jedan od temeljnih mehanizama razvoja.

Ne izumire siromaštvo. Siromaštvo je suprotnost bogatstvu…nema jednog bez drugoga. Evo slikovitog pojašnjenja sa svojstvima “brz i spor”

Kako definirati koja je životinja spora a koja brza?? Brza je ona koja se kreće brže od spore i obratno. Najsporija životinja bi bila najbrža da su sve ostale sporije. Isto tako najbrža životinja bi bila jako spora, da su sve ostale brže. Znači, ne možeš imati brze životinje, ako nemaš spore.

Zašto sam prebacio u domenu brz i spor? Zato jer da sam isto objasnio sa novcima, netko bi rekao: “Ali siromašan je onaj tko nema za kupiti hranu za jesti” …a ne onaj tko ima manje od bogatih.
No čemu služi brzina životinji? Da se kreće dovoljno brzo u usporedbi sa apsolutnom nulom u svemiru ili da bude brža od drugih životinja, da može pobjeći ili uhvatiti drugu životinju?? Znači, međusobno se životinje nadjačavaju sa svojstvom “brzina”.
Isto je sa novcem, kompleksnije je od brzine, ali i novac samo vrijedi u suprotnosti koliko netko drugi ima. Ne možemo svima isprintati novac i misliti da ćemo tako rješiti siromaštvo, heh.

Uglavnom, znači mi ljudi se borimo u domeni tko će imati više novca…gdje će do više novca doći onaj tko je razvio bolje sisteme da to postigne. Ako jedan biznis poput “Urar” ne može više privrediti dovoljno novca…te vodi u siromaštvo, onda je biznis taj koji izumire. Zato borba na relaciji bogatsvo-siromaštvo tjera mehanizam evolucije da rađa nove sisteme koji mogu konkurirati novim potrebama, a da staro izumire. I to nas dovodi ovdje gdje jesmo, da svjedočimo svoj ovoj tehnologiji koja konkurira izumrlim zanatima. Iz perspektive čovjka može izgledati “Nije to baš dobro za nas” …no s perspektive razine iznad: “We have robot and rockets now…lets go into space”.

Isto kao što je nekada davno taj isti mehanizam za pticu rekao: “We have wings now…lets go to air”.

A krila i sve što možemo opaziti je razvijeno po istom principu: “Hajde da budem bolji od drugih”. Kameleon recimo nije postao brži od drugih, ali se zato prilagodio na način da se može sakriti. Novac je isto, samo jedan oblik stjecanja prednosti u istoj “utrci”.

Zato kažem, zlo je jedan od temeljnih mehanizama, koji sve sudionike tjera na utrku. Za opstati u utrci se treba konstanto razvijati i prilagođavati, gdje je rezultat tog razvoja svakog pojedinca direktan benefit za organizatora utrke.

1 Like

P.S.

Apsolutno se slažem da se može doživjeti zlo iz perspektive čovjeka. U osnovi kada kažemo zlo, uglavnom mislimo na takvo zlo. No valjda sam bio jasan da svako zlo pa i takvo, za više sfere donosi dobrobit.
Napomenuo sam ranije da se evolucija svejedno pobrinula da pojedinci ne ostanu oštećeni iako su izloženi bombadiranjem svakodnevnim"zlom", većim ili manjim…no to je već druga dugačka analiza.

zlo je samo odsustvo dobrog, isto kao što je mrak odsustvo svjetlosti