Autorska prava na slike

Pozdrav… ako na svom webu tipa imam slika raznih auta motora kamiona itd… sa identicnim imenom odredenog vozila dali mi mogu te firme tuzit il se moze tipa da promjenim ime vozila i samo zamutim logo a model da ostane isti

Ako je fair usage onda mislim da nece tuziti. Odnosno praviti probleme.

Autorska prava?
A od kuda ti slika?
Mislim gdje i kako je fotografirano?

Ja sam se počeo malo amaterski baviti fotografjom pa sam pročio
malo zakon vezan za fotografiranje. Prijevozna sredstva se uglavnom nalaze
na javnim površinama a sve šta s nalazi na javnoj površini je dozvoljeno
za slikanje i objavljivanje u komercijalne i privatne svrhe. Unutrašnjost vozila je već
druga priča ili recimo ako su fotke nastale u nekom autosalonu, autoshow-u, u sklopu
objekata koji su u privatnom vlasništvu i sl.

Tipa uslikam aute iz nfs il gran turismo ili euro truck iz tih igra. I sad neke objavim na webu a neku sliku stavim ko background dal bi to bilo problema kakvih

Pa pravno jest problem, jer su te slike dio dio softvera koji je pod autorskim pravom.
IRL sumljam da bi te itko proganjao zbog toga.

Znaci takve stvari mogu bit :slight_smile:

Najbolje ti je lijepo zamoliti onga tko drži autorska prava za te igre da ti dopusti da koristiš te slike.
Ja šta god sam tražio na taj način (dopuštenje za slike, tekstove i sl) u 99% slučajeva sam dobio pozitivan odgovor.

Večina ljudi cijeni fair play.

nemoj srljat glavom kroz zid :smiley: to ti je moj savjet

ako iza tih slika stoji netko drugi onda taj drugi polaže autorska prava na te slike (barem bi tako trebalo biti)… to u pravilu znači da možeš imati problema u budućnosti jer si koristio fotke koje nisu tvoje. ako je ikako moguće pitaj autora da li smiješ koristiti fotografije i u koju svrhu, itd… probaj dogovoriti što više detalja jer upravo se u tim sitnim slovima krije zamka :smiley:

ja sam imao već nekoliko velikih problema zbog korištenja tuđih fotografija (radilo se o niši putovanja - odnosno destinacije diljem svijeta)… u europi možeš završiti na sudu zbog toga i možeš dobiti dost veliku kaznu… što se tiče amera i istočnih zemalja, tu ti je situacija malo blaža jer navodno nisu zakoni usklađeni pa ti onda ne mogu tako lako dići tužbu… u svakom slučaju situacija je ozbiljna i postaje sve ozbiljnija jer su ljudi shvatili da su informacije (čitaj i fotografije) danas jedan od ključnih čimbenika razvoja društva i gospodarstva pa ih vrijedi zaštititi :wink:

pazi što radiš :smiley: