Autorska prava vezano za CC fotografije

Može li mi ko objasniti sljedeće: Uglavnom većinom koristim fotografije sa pixabay, ali svaku fotografiju izmjenim, doradim. Mene zanima da li nova fotografija koju naprvim korištenjem fotografiaja (ili više njih) sa pixabay, da li imam ikakva autorska prava na nju.

Sumnjam. Pretpostavljam da su slike bez autorskih prava, samim time sve posljedicne slike nastale na temelju te slike nasljedjuju licencu od originala. Nisam pravnik i nisam se bavio slikama, ali tako otprilike funkcioniraju open source licence.

Moraš da napraviš suštinske modifikacije, da uopšte ne podsjećaju na pixabay original.
Tako sam ja shvatio odgovor admina na ovoj temi.
Inače bilo je i sudskih procesa vezanih za CC licencu (nisam dalje iš’o i čit’o ko je koga dobio).

Najčešće čak i dotična CC licenca naglašava da u daljnjim objavama ne smiješ sliku prezentirati kao svoju. :no_entry_sign:
No, situacija se mijenja, kako kaže Tpojka, kada radiš modifikacije na fileu. Ovo će se možda teže dogoditi kod same slike, ali hoće npr. ako radiš neki video, i njegov dio je pod CC licencom (audio ili video svejedno), i tada recimo samo za nijansu ili čak i ne izmijeniš taj file, ali ako dodaš onaj drugi dio autorski, tada je i cjelokupan rad takav. :blush:

Nije jasno jedino zašto ti je bitno imati autorska prava nad Pixabay slikama? Koristiš ih, ovako ili onako, i svi zadovoljni. :blush: :o:

Hvala na odgovorima.
Bitno mi je iz razloga što nekih 10 sajtova uzima fotografije sa moga sajta koje izmjenim i takve koriste. Čak što više razmišljam da mi je pronaći nekoga ko ima autorska prava na fotografije, dogovorimo se oko prava na fotografije pa kada ovi drugi sajtovi preuzmu da idemo na sud.

1 Like

Ne ide to baš tako lako kao što ti misliš :smiley:

Ali hajde mlad si naučiti ćeš :smiley:

Hm, da… To da ti netko preuzme sliku (ajmo reć da je autorska) a nigdje nije potpisana tko je autor (čak niti ispod slike gdje je objavljeno, niti igdje na tvojoj stranici) mislim da po zakonu o autorskim pravima (čini mi se članak 12) baš i nije samo tako lako naplatiti.
Druga stvar, ako primjerice urediš fotku kako si rekao (dodaš na nju nešto) pa objaviš, pa se zainatiš jer ti drugi kradu fotke i kontaktiraš orginalnog autora, on te može lako tužiti (kazneno!) jer si “osakatio njegov rad” (čini mi se članak 185 ili 186 kaznenog zakona). Govorim o zakonima RH.

Šta ako od autora fotografije otkupim autorska prava ili napravim dogovor sa njim? Isto nebi tu fotografiju ni mijenjao niti išta a siguran sam da će je kopirati i prenijeti.

Onda nije problem, ali ne smiješ objavljivati fotografije (preuređene) prije nego dogovor/otkup nije završen.

hvala dmitrecic, to mene zanima.

Imaš zakon o autorskim pravima pa pogledaj, više-manje je jasan :slight_smile:

Hm, da… To da ti netko preuzme sliku (ajmo reć da je autorska) a nigdje nije potpisana tko je autor (čak niti ispod slike gdje je objavljeno, niti igdje na tvojoj stranici) mislim da po zakonu o autorskim pravima (čini mi se članak 12) baš i nije samo tako lako naplatiti.

Ja kao autor ne moram isticati copyright niti naglasavati da sam ja autor. Ti preuzmes sliku, na svakom sudu te dobijam. Ako ne znas ko je autor slike i nisi siguran koja je licenca, bolje je sliku ne preuzimati.

Druga stvar, ako primjerice urediš fotku kako si rekao (dodaš na nju nešto) pa objaviš, pa se zainatiš jer ti drugi kradu fotke i kontaktiraš orginalnog autora, on te može lako tužiti (kazneno!) jer si “osakatio njegov rad” (čini mi se članak 185 ili 186 kaznenog zakona). Govorim o zakonima RH.

Ako je fotografija pod licencom koja dopusta uredjivanje i izmjene i objavu pod odredjenim uslovima, autor te mozda moze tuziti ali ne i dobiti na sudu, ovo pogotovu vazi za fotografije pod CC0 licencom, gdje se autor odrekao svih prava.

1 Like

Točno, ne moraš i nisi obavezan. Točno je i da je bolje ne preuzimati takvu fotografiju i slažem se s time. Ipak je autorsko djelo (netko je uložio trud u opremu i izradu fotografije). Međutim, to ne znači da ćeš me dobiti na svakom sudu, upravo zbog toga jer je autor nepoznat. Da, nateže se s odvjetnicima, ali to ne znači da ćeš me bezuvjetno dobiti na sudu.

Članak 12.

(1) Autorom se smatra osoba čije je ime, pseudonim, umjetnički znak ili kod na uobičajen način označen na primjercima autorskog djela ili pri objavi autorskog djela, dok se ne dokaže suprotno.

(2) Ako autor nije poznat, niti se može odrediti po odredbi stavka 1. ovoga članka, smatra se da je autorsko pravo ovlašten ostvarivati:

  1. za izdano djelo – nakladnik koji je autorsko djelo zakonito izdao,

  2. za objavljeno, ali neizdano djelo – osoba koja je autorsko djelo zakonito objavila.

(3) Otkrivanjem identiteta autora prestaju se primjenjivati odredbe iz stavka 2. ovoga članka, a nakladnik, odnosno osoba koja je autorsko djelo objavila dužna je autoru predati imovinske koristi stečene ostvarivanjem njegova prava prema pravilima o pravnom položaju poštenog posjednika koji mora stvar predati njenom vlasniku, ako ugovorom nije drukčije određeno.

Znaci stavka 3. kaze da ces onog trenutka kad podnesem tuzbu i autor postane poznat, tj.dokazem autorstvo nad fotografijom morati mi predati imovinske koristi nastale objavom moje fotografije.

Bezuvjetno ces izgubiti sud, naravno trosak ti mozda “nece biti strasan” ali ces izgubiti. Preuzimanje takvih fotografija na ozbiljnom portalu je samo put u probleme.

Sto se tice Pixabaya i fotografija tamo, treba znati da sve nisu CC0 iako to pise tako. Naime vrlo cesto promakne fotografija tamo koju je neko pokupio bez dozvole i digao na Pixabay.

Edit: primjer za Pixabay - ko je od koga ovdje ukrao sta:
https://pixabay.com/en/tiger-tiger-cub-young-tigerfamile-591359/
https://www.gettyimages.com/detail/photo/tigers-on-snow-covered-landscape-royalty-free-image/763246781

2 Likeova

Može li mi ko objasniti sljedeće: Uglavnom većinom koristim fotografije sa pixabay, ali svaku fotografiju izmjenim, doradim. Mene zanima da li nova fotografija koju naprvim korištenjem fotografiaja (ili više njih) sa pixabay, da li imam ikakva autorska prava na nju.

Zavisi kako ih doradis. Ja bih se slozio sa @tpojka. Ako im samo uradis resize i crop tesko da imas neka copyright prava. Ako uradis neku fotomanipulaciju onda vjerovatno imas.

Sta ako stavis watermark svog sajta na njih?

Ovoga se držati i (svjesno) nastradati nećeš.

2 Likeova

Evo ti jedna tema koja prica o ovome:

Ukratko kazu da mozes necemu sto je CC0 i izmjenis dati koju god hoces licencu, medjutim ako ne prelazis Threshold of originality neces moci se izboriti za ta prava.

Točno, to je put u probleme.
Što se naknade tiče (koju kao autor fotografije zahtijevaš), ako je tvoj rad iskorišten za komercijalnu namjenu (reklamiranje usluga ili proizvoda) tada nemaš problema oko naplate i to će svaki sud presuditi u tvoje ime (naknadu).
Međutim ako od te fotografije nije bilo ikakve koristi (u smislu zarade), iskreno ne vjerujem da će ijedan sud presuditi tebi odštetu u visini 10.000 kuna zbog korištenja tvoje fotografije.

Pravni položaj poštenoga posjednika

(vezano uz članak 12 Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima)
Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima

Članak 164.

(1) Pošteni posjednik tuđe stvari koju nema pravo posjedovati mora je predati vlasniku ili osobi koju taj odredi, ali nije dužan dati naknadu za to što ju je upotrebljavao i od nje imao koristi primjerene onom pravu na posjed za koje je vjerovao da mu pripada, a ne treba ni naknaditi ono što je pritom oštećeno ili uništeno.

Međutim presuda u tom slučaju je do suca i nije sigurno da ćeš dobiti takav slučaj i da će ti morati biti isplaćena ikakva naknada (jer zarade od korištenja tvoje fotografije nije bilo). Da, vjerojatno ću ja dobiti presudu da sam kriv i platiti ću sudske troškove, ali ti nećeš dobiti - ništa osim moralne zadovoljštine. Ponavljam, govorim o tome da sam fotografiju stavio čisto da mi prostor ne bude prazan na stranici (npr.)

Nemoj se ljutit na mene, možda griješim, ali sam prilično siguran. Ne govorim da fotografija nije vrijedna kao autorsko djelo (jer vidio sam da su se polemike oko toga vodile kad je Getty images počeo dizat tužbe davnih dana po Hr zbog korištenja fotografija, pa je to kasnije prešlo u naviku i odvjetničkom triu iz Rijeke).

1 Like

Sa ovim bih se svime slozio. I to je ono sto od prvog posta tvrdim :), takodje cisto sumnjam da neko na ovom forumu koristi tudje fotografije “nekomercijalno”, ali i u tom slucaju autor uvijek dobija moralnu zadovoljstinu.