Balkanski sajt koji zaradjuje 5000€ mjesečno?

Vidim da neki ovdje kazu da imaju zaradu na adsense po 5000€ mjesecno

Koliko je realno da neki sajt sa balkana (da nije od ovih vodecih news portala, index.hr, blic.rs, klix.ba…) zaradjuje 5000€ mjesecno?

Ja imam sajt koji je nesto kao news portal i jedva 400-500€ mjesecno da zaradim od adsense, mozda ne znam da postavim oglase?

Pa sve zavisi koliko sajt zaradjuje prosečno na 1.000 prikaza. Ako se sajt monetizuje maximalno onda se uglavnom neće držati samo Adsense već još 1-2-3 mreže ili uz to i neki direktni oglašavači, ili neki webshop itd. Ima dosta načina da se sajt monetizuje dosta bolje i da npr sa posetom od 20.000 dnevno umesto što bi zaradio samo 10 eura, zaradi 20-30 eura npr.

To sve zavisi od dosta faktora, ali primetio sam da preko 90% webmastera gleda samo Adsense, što je ogromno rasipanje novca. Kada se koristi neka od native advertising mreža ili webshop ili neki direktni oglašavači itd onda se zarada može i duplirati ili više.

Vjerujem da je većini ovih jačih portala AdSense zapravo samo zarada ‘sa strane’. Kao što si rekao, najbolju zaradu donose im izravni oglašivači.

1 Like

A ti oglasivaci su ? Tj za domacu posjetu , koji uduplirat zaradu mogu?

Meni nisu jasni ljudi koji imaju dnevno 20 k ljudi i imaju samo adsense. Sa takvom posjetom napravio bi neboder, a vjerojatno adsense nebi ni imao jer za njega nebi bilo mjesta.

2 Likeova

Govorio sam o nesto vecim stranicama od nekakvog malo poznate news stranice. Govorim samo o zaradi od adsensa, direktne prodaje i ostale stvari su posebna kategorija. To sam dao samo kao primjer efikasnosti mreze. Ti bi s to mrezom mogao povuc jos barem 300eu, a ja vjerujem i vise ( al ne volim davat preoptimisticne prognoze bez testiranja).

Realno je da se može toliko zaraditi, ja sam vec 10-ak godina na četverocifrenom broju mjesečno.

Međutim, tu je neko napisao već, samo od AdSensea se ne treba zarađivati iako će se svi tu zakleti da su oni vrh, najbolji, jedini i sl. Ok, jesu, ali treba razmisljati malo sire…

Al evo za informaciju, zarada npr. Klixa po AdSense (moja pretpostavka i omjer u odnosu na ono sto radim) bi bila otprilike na toj cifri od 4-5.000 € mjesecno i to ne treba nikoga cuditi

Pa ima, uvjetno receno boljih mreza, ali su one tesko dostupne. Zato i nudim izlazak na jednu od njih preko mene. Vecina dobrih mreza ignorira male stranice i jako se tesko probit do njih. Sad kad vec imam racun tamo, onda je lakse dodavat i manje stranice. Za ozbiljne stranice imam i drugih mreza i nacina zaradjivanja, ali to nudim samo ozbiljnijoj ekipi…

Btw, koristis cisti adsense?