Bandwith?

Ja bih ipak preporučio hotlink zaštitu kako sam pisao ovdje:
http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=195148&postcount=5

[quote=“d00m”]Nadovezujem se na gornji post oko css, js, xml i browsera. Sve osim slika se da kompresirati.
Ja sam koristio ovaj kod u .htaccess datoteci a rezultat je oko 90% kompresije i brži load stranice i to nevjerojatno brži. Preduvjet je da je server konfiguriran za deflate. Ovo se pogotovo isplati onima koji koriste joomlu ili takve veće CMS-ove koji su glomazni. Ja sam koristio sa Dolphinom.

# gzip text content
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html

<IfModule mod_deflate.c>
<FilesMatch "\.(js|css)$">
SetOutputFilter DEFLATE
</FilesMatch>
</IfModule>

[/quote]

Kralju zanemari ovaj moj post prije! Dodao sam kod na kraju i radi naočigled. Puno ti hvala za ovo jer me ova stranica koja se puno duže do sad učitavala ubijala u pojam, sada radi puno puno bolje.

Hvala, hvala, hvala! Sasvim zasluženi rep+ :slight_smile:

Ne zahvaljujte na kodu zato smo ovdje (neki)!? :slight_smile:

Da se vratimo Bandwithu, upravo čitam na stranim forumima da sve više webmastera blokira kinu i tursku zbog krađe materijala.
Pogotovo kad nalete na neke tube stranice, gomile slika ili igrica. Naravno ništa ne kupuju i ne troše novce na vašim stranicam jedini im je posao prikupljanje materijala.

[quote=“d00m”]
Da se vratimo Bandwithu, upravo čitam na stranim forumima da sve više webmastera blokira kinu i tursku zbog krađe materijala.
Pogotovo kad nalete na neke tube stranice, gomile slika ili igrica. Naravno ništa ne kupuju i ne troše novce na vašim stranicam jedini im je posao prikupljanje materijala.[/quote]
Ja sam na svoja 2 weba blokirao Kinu i Južnu Koreju, a moguće je i još koju Azijsku državicu.
U zadnje vrijeme ima dosta posjeta upravo iz tih zemalja a takve posjete su mi beskorisne uglavnom spameri koji koriste njihove IP adrese.

Isto je počelo iz USA dolaziti posjete te sam i njihovih nekoliko providera blokirao uglavno se radi o spamu i postavljanju nedozvoljenog sadržaja, te linkanje istih.

Steta sta ne postoji “rep-” jer bi ste ga od mene svi dobili je ne znate sta radite - a da znate vjerovatno bi ste to i prije napravili (bar dio toga koji ima smisla). :smiley:

[quote=“ivan.skugor”]Steta sta ne postoji “rep-” [/quote] Postoji. Ja ih iman lipi broj. Crvene su boje.

Ja sam bio prosanao hosintg koji daje 5GB DISKA I 50 GB BW. Kada sve izracunas to nema nikakve logike jer na 5GB 50 BW je malo.

I da, sto se tice te slike probaj da je smanjis

E jbg kolega, ne kužim se ja u te stvari uopče.

Iskren da ti budem, ja ne znam ni sam šta sam sad napravio, ubacio sam neki kod koji je ubrzao učitavanje stranice. Šta taj kod radi da se stranica “ubrzala” - nemam pojma. I to me nije sram reć.

Ako nekaj ne kužim, valjda nije za zamjerit (i prema tome, ne zaslužuje rep- ). Ako nešto ne znam kaj radim, pa valjda ću naučit s vremenom. Nema bolje škole od one kada radiš nešto krivo, pa shvatiš pravi put (nikad istu grešku ne budeš napravio /valjda/).

Kad se sjetim koliko sam u početku znao o HTML-u, CSS-u, joomli i sličnim stvarima, i koliko sada znam, mogu reć da sam donekle i zadovoljan. Napredak je velik.

No nećemo više off…

:elvis:

Ja bi prije provjerio load servera nek napravio ovo, druga loša strana je isto što se dekompresija opet prepušta klijentu, makar tu ne bi trebalo biti problema, i nemojte gzipat malene datoteke, a i u današnje vrijeme s standardnom konekcijom od 4mb ne vidim neki veći smisao ovog, učitavanje ne bi trebalo biti niti vidljivo brže, a ni sporije ako su stranice dobro iskodirane, druga stvar što stranice imaju i prek mege, a opće bez slika, jer ih rade kojekakvi “znalci”
(ako nešt iskompresiraš s 10kB na 3kB s adsl konekcijom nećeš osjetiti razliku…)
jedino ćeš si smanjit bandwith, al to bi opet ne bi trebala biti velika promjena

Stranice i imaju preko MB jer ništa nije kompresirano.
Zašto učitavati 300k css-a kad na klijentov browser-zahtjev ispostaviš 30k. Sve je više konekcija sa raznih mobitela, dlanovnika, iPhonova itd. prema tome tvoja teorija o 4MB vezama ne pije vodu, a pogotovo prva rečenica o loadu servera.
Uvijek se vraćam na ono da neki hosteri ne dozvoljavaju instalaciju Joomle jer tzv. “webmasteri” pokrenu joomlu za neku firmu a cijeli web se sastoji od tri-četiri stranice a pogledaj koliko ima zahtjeva prema bazi da bi ispostavio jednu.

Ne zamjeravam ja … nego, ne treba stvari mistificirati kao prvo, a kao drugo treba razumjeti sta se radi. To sta vam se stranica ubrzala je rezultat kompresije (sa gzip-om), koju ste ionako trebali napraviti i prije stavljanja na produkcijski server (ako vam je to bitno) za CSS i JS sa drugim metodama (pa onda gzip i nema previse smisla), a time bi ste smanjili serverski load zbog toga jer ne mora on kompresirati datoteke svaki put (HTML ima smisla i to bi trebalo po defaultu biti ukljuceno na serveru, ali za sve browsere koji to podrzavaju, a ne samo neke). A osim toga, puno vise bi dobio ako bi sve datoteke grupirao u jednu (CSS & JS) i omogucio da ih browser ispravno cache-ira zato jer bi smanjio broj requestova koji je u biti najveci overhead u vecini slucajeva. :lula:

“User agent string” je nepouzdan i ne treba se na njega oslanjati ni u kom slucaju. Tu ima vise informacija kako se moze odrediti da li klijent prihvaca gzip-ani sadrzaj ili ne:

[quote=“d00m”]Stranice i imaju preko MB jer ništa nije kompresirano.
Zašto učitavati 300k css-a kad na klijentov browser-zahtjev ispostaviš 30k. Sve je više konekcija sa raznih mobitela, dlanovnika, iPhonova itd. prema tome tvoja teorija o 4MB vezama ne pije vodu, a pogotovo prva rečenica o loadu servera.
Uvijek se vraćam na ono da neki hosteri ne dozvoljavaju instalaciju Joomle jer tzv. “webmasteri” pokrenu joomlu za neku firmu a cijeli web se sastoji od tri-četiri stranice a pogledaj koliko ima zahtjeva prema bazi da bi ispostavio jednu.[/quote]

ajde daj mi ti onda lijepo optimizirano stranicu nađi koja nekompresirana ima preko 1MB, baš bi to htio vidit, i ne mislim sad da mi daš neku knjigu nek stranicu normalne veličine sadržaja (teksta), ovo za hosting tebi ne pije vodu, jer danas ozbiljniji sajtovi ima dedicated server pa si onda lijepo sam paziš na load…
ti razni mobiteli ti imaju većinom brzinu HSDPA ponekad i veću od ADSL-a, naravno ako su van signala onda je brzina manja, ali opet koliko je postotak posjeta s mobitelom?

[quote=“ivan.skugor”]“User agent string” je nepouzdan i ne treba se na njega oslanjati ni u kom slucaju. Tu ima vise informacija kako se moze odrediti da li klijent prihvaca gzip-ani sadrzaj ili ne:


[/quote]

ovisi što smatraš za nepouzdan :smiley: najveći problem s user agentom je što se nonstop pojavljuju novi, i neko može lako i promjeniti user agent string -> a to ako neko promjeni user agent string je zanemarivo, jer u pravilo je je puno ispod 1%

Pa, osim navedenog, hrpa uredjaja se maskira kao neki drugi uz pomoc UA stringa. Dovoljno je pogledati proslost, a buducnost ne nosi nista novog. Stovise, sve je vise i vise uredaja koji to rade.