Bandwith?

Imam na sajtu sliku koja je velika 1mb, sad 100 ljudi dnevno posjeti moj sajt i učita tu sliku i ode 100mb dnevno bandwitha?
Jesam li u pravu ili se bandwith drugačije računa?

[quote=“sime_zd”]Imam na sajtu sliku koja je velika 1mb, sad 100 ljudi dnevno posjeti moj sajt i učita tu sliku i ode 100mb dnevno bandwitha?
Jesam li u pravu ili se bandwith drugačije računa?[/quote]

Ne mora znaciti, statistika o posjetima nije pouzdana, tako da ne mozes na taj nacin racunati.

U pravilu bi trebalo biti tako, koliko puta zahtjev za slikom toliko bandwitha, ali…

Ako korisnik ponovo dolazi na sajt mnoge slike su keširane.

Znaći ne može biti gore od toga.
Recimo ako video klipove premjestim na drugi server i linkam ih da ću puno uštedjet na bandwithu.

[quote=“sime_zd”]Znaći ne može biti gore od toga.
Recimo ako video klipove premjestim na drugi server i linkam ih da ću puno uštedjet na bandwithu.[/quote]

To bi bila situacija kao sa youtube-om, kada uzimas embed kod njihov bandwith trosis, a ne svoj.

dakle bandwith trosis od onog servera na kojemu su fajlovi hostani

ako ti odem na sajt i kliknem 100 puta ctrl + f5, potrosio sam ti 100mb bw-a… tako nesto, da.

upravo tako, kao što su već i rekli browseri dosta spašavaju stvar sa većim slikama, i externim datotekama (css,js…) i kao što je SteelMaiden naveo u FF je CTRL+F5 totalan refresh, znači da učitava sve ispočetka, makar u zadnje vrijeme taj CTRL-F5 mi se čini ko da nešto šteka :S

Nadovezujem se na gornji post oko css, js, xml i browsera. Sve osim slika se da kompresirati.
Ja sam koristio ovaj kod u .htaccess datoteci a rezultat je oko 90% kompresije i brži load stranice i to nevjerojatno brži. Preduvjet je da je server konfiguriran za deflate. Ovo se pogotovo isplati onima koji koriste joomlu ili takve veće CMS-ove koji su glomazni. Ja sam koristio sa Dolphinom.

# gzip text content
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html

<IfModule mod_deflate.c>
<FilesMatch "\.(js|css)$">
SetOutputFilter DEFLATE
</FilesMatch>
</IfModule>

Imam još pitanja.
Jutro sam preselio sajt na VPS server, na kompjuteru mi sajt radi normalno, na mobitelu ne i u internet cafeu ne. Negdje pola posjeta je online pola nije.

U čemu može biti problem, možda treba vremena da svima prprade dnsovi ili je možda do net poslužitelja. Ili možda meni šteka i ovaj server?

[quote=“sime_zd”]Imam još pitanja.
Jutro sam preselio sajt na VPS server, na kompjuteru mi sajt radi normalno, na mobitelu ne i u internet cafeu ne. Negdje pola posjeta je online pola nije.

U čemu može biti problem, možda treba vremena da svima prprade dnsovi ili je možda do net poslužitelja. Ili možda meni šteka i ovaj server?[/quote]

Jesi ostavio stranicu i na starom hostingu?

Uvijek treba domenu ostaviti na starom i novom hostingu jedan dan paralelno da bi se izbjegli problemi oko DNS update-a.

Ako si danas prebacio do sutra bi trebalo biti sve OK.

[quote=“nike”]Jesi ostavio stranicu i na starom hostingu?

Uvijek treba domenu ostaviti na starom i novom hostingu jedan dan paralelno da bi se izbjegli problemi oko DNS update-a.

Ako si danas prebacio do sutra bi trebalo biti sve OK.[/quote]

Dobro rečeno, domenu treba ostaviti i na starom serveru ne ju brisati.

Inače preseljenje sa jedne na drugu IP adresu postoji mogućnost da ćeš izgubiti neki postotak posjetitelja, o ovome sam negdje čitao dakle ne tvrdim 100% ali guglajući se može pronaći i ti podaci.

Uglavnom u par dana ili (mjeseci) bi trebalo doći u normalu sa posjetama ali usporedi statistiku sa starog servera i novog i vidjećeš da ova teorija o padu posjeta po meni je realna.

Koliko ti VPS ima rama?

[quote=“sime_zd”]Imam na sajtu sliku koja je velika 1mb, sad 100 ljudi dnevno posjeti moj sajt i učita tu sliku i ode 100mb dnevno bandwitha?
Jesam li u pravu ili se bandwith drugačije računa?[/quote]

Nitko ne spominje dok ti netko popali sliku pa ti natuče tolko BW-a da bankrotiraš. Treba složiti hotlink protection ako nisi.

Nisam, a kako se to radi?

http://www.hostgator.com/vps-hosting/
level 4

http://altlab.com/hotlinking.html
tu možeš provjerit imaš li zaštitu, ne znam koju skriptu koristiš, za Wordpress se može složiti zaštita bez većih problema, mene je to spasilo…
Mislim da je premalo rama ako imaš previše ljudi istovremeno na stranici, a tu je sql baza. Ima upućenijih od mene pa neka se jave. Jedan VPS može izdržati 700 GB bandwitha čini mi se, nije u njemu problem (ako nema hotlinkanja).

d00m, rep+
osjetno ubrzava ucitavanje stranice

[quote=“d00m”]Nadovezujem se na gornji post oko css, js, xml i browsera. Sve osim slika se da kompresirati.
Ja sam koristio ovaj kod u .htaccess datoteci a rezultat je oko 90% kompresije i brži load stranice i to nevjerojatno brži. Preduvjet je da je server konfiguriran za deflate. Ovo se pogotovo isplati onima koji koriste joomlu ili takve veće CMS-ove koji su glomazni. Ja sam koristio sa Dolphinom.

# gzip text content
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html

<IfModule mod_deflate.c>
<FilesMatch "\.(js|css)$">
SetOutputFilter DEFLATE
</FilesMatch>
</IfModule>

[/quote]

Jel bi mi mogao neko objasnit gdje ovaj kod trebam ubacit. Znam da treba u “.htaccess” datoteku ubacit, ali u koji dio (mislim, jel može bit posljedica ako u krivi dio ubacim?).

Jedna stranicu za koju koristim joomlu mi se dosta sporo učitava, jer je “ogromna”, pa vjerujem da bi ovo pomoglo. Ako se pokaže ovo šta je član naveo točnim, ubacio bih ovaj kod u sve svoje stranice di koristim joomlu.

Unaprijed hvala na odgovoru i isprike za malo off-a šime.

PS Kako da znam jel mi server konfiguriran na deflate?

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^
http://(www.)?ime-domene.com/
[NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteRule .(swf|jpe?g|gif|bmp|png)$ images/nohotlink.jpg [L]

Ovo ubaci u web.config, images/nohotlink.jpg je putanja do fajla koji kaze da hotlink nije dozvoljen, mozes ovo i izbrisati (images/nohotlink.jpg)

Hvala nike!

[quote=“nike”]RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^
http://(www.)?ime-domene.com/
[NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteRule .(swf|jpe?g|gif|bmp|png)$ images/nohotlink.jpg [L]

Ovo ubaci u web.config, images/nohotlink.jpg je putanja do fajla koji kaze da hotlink nije dozvoljen, mozes ovo i izbrisati (images/nohotlink.jpg)[/quote]

treba ubaciti u .htaccess, web.config je u ASP.NET :wink: