Bankovni račun u BiH

Pozdrav,

zanima me što je potrebno za otvaranje bankovnog računa u BiH (sa svrhom da ga koristim za PayPal uplate)?
HR sam državljanin (imam i BiH državljanstvo ali nisam nikada osobnu i druge dokumente sredio).

Ja mislim rodni list, moguce da treba potvrda da si drzavljanjin BiH, zatim licna a mozda moze i pasos. Ako budes morao licnu/pasos vaditi onda ti je najbolje po zimi, posto ljeti bude guzva na salterima :smiley:

Ne posjedujem nikakve BiH dokumente. Nisu mi nikad trebali pa nisam ni vadio. Samo na HR rodnom listu mi piše da posjedujem oba državljanstva. Da li se može kao strani državljanin bez da pokrećem proceduru vađenja dokumenata?

Ne znam to. Ali kao sto sam naveo, svrha rodnog lista je dokaz da si drzavljanin BiH itd… Licna mozda ne mora biti iz BiH ali moras imati dokaz da zivis u BiH (valjda), i gdje zivis (dakle adresa je osnovna, gdje ce ti slati izvode ili poslati pin itd.).

Ako zelis tacan odgovor najbolje je da kontaktiras banke iz BiH pa vidis sta ce ti reci…
UniCredit Bank
ProCredit Bank

https://www.raiffeisenbank.ba/

Potreban ti je samo Hrvatski pasos i to je to. :slight_smile:

Otvaranje racuna, i to nesto? Hypo recimo? Ljubi te deda ako je to to :slight_smile:

Netacno!
Za otvaranje bilo kakvog racuna u BIH potrebni su sljedeci dokumentu:

-identifikacijski dokument sa jasnom naznakom imena i prezimena, prebivalista i drzavljanstva
-CIPS list.
-kopija identifikacijskog dokumenta (licna ili vozacka, pasos) izdan u BIH.

Sto znaci, HR drzavljani nemogu otvorit racun u BIH. Rajt? Inace ima dosta informacija koje su razlicite oko tog pitanja,pa fakat - ako ko zna tocno, de pisite, pls :slight_smile:

OK; so, ko nezna, nazove.
Ovjerena kopija osobne, nerezidentni racun se otvara, mores kaj hoces. Ak su dobre na salteru, bonus.
Hypo Alpe Adria.

Eto. Nisam vam ja rekel :stuck_out_tongue:

Bilo bi neobično da banka ne želi otvoriti račun bilo kome tko to zatraži. Ako je nerezident - još i bolje, manje je pravno zaštićen od rezidenta. :slight_smile: To jedino da BiH ima neki jako čudan zakon koji brani strancima da unose lovu u državu. Koja država još ne želi stranu lovu u svom novčanom “krvotoku”?

Čudilo bi me da ne otvaraju račune nerezidentima ako u Službenim novinama FBiH imaju
Pravilnik o uslovima i načinu otvaranja, vođenja i zatvaranja računa nerezidenata u banci

Nosfovo “ko nezna, nazove” zaslužuje zeleni palac jer je najkorisnije od svega do sada napisanog :zub: