Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Imamo drugih zanimacija. Ceka se BTC na 5800 :slight_smile:

Cekam ja eth, trx i etn da odu u nebo, evo sun nesto izjavio odmah se penje cijena trona :slight_smile:

Za ETN ce se nacekati nazalost. Dobro ja kupujem/prodajem pa imam profita ali ovako ga drzati trwnutno se ne isplati.

Ako BTCjode gore gdje su moje prognoze ide i ETH iznad 200 sto sam i neki dan napisao. Ja BTC ocekujem i iznad 6k.

Na LTC se ovih dana fino zaradilo tko ga ima.

Prestao sam čitat članke, barem prestao redovno čitat. Imam izgrađeno svoje mišljenje o Bitcoinu pa me previše ne zanimaju tuđa mišljenja i nagađanja :slight_smile:

Što se ovog prvog linka tiče, nisam čitao tekst, ali vidim naslov. Totalno vjerujem da će kad dođe kriza dobar dio love preći iz dionica u Bitcoin. Što se tiče pesimizma radi povećanja duga, mislim da to nije ključan faktor jer je taj dug samo brojka koja nikad neće biti otplaćena i to ljudima postaje jasno. Pesimizam treba opravdano doći radi drugih trulih stvari i doći će.

Baš si malo gruntam o Bitcoinu. Zadnje ludilo je krenulo prije malo više od 2 godine sa nekih $800 (napamet govorim po sjećanju). Sjećam se da sam tad frendovima govorio da razmisle o kupnji jer mi se činilo da kreće rast. Ispuhao se pesimizam koji je trajao zajedno sa “mrtvilom” nekih 2-3 godine i bilo je očito da bi mogao krenut rast. Pregrmio se onaj pad s kraja 2013. i tadašnjeg ATH-a od $1200. Onda je krenulo to ludilo 2017. i cijena je otišla na cca $20,000. To treba gledati kao ludi bull market i divlji rast cijene.

Gdje smo danas? Na $5,000+ trenutno. Svima koji pričaju o nekom “pušenju” na Bitcoinu se očito nešto pošemerilo u glavi. Ako nečemu cijena najedanput skoči za više od 1500% u par mjeseci dok se istovremeno slavi kad cijena neke dionice u par mjeseci poraste 20% ili 30% onda je valjda jasno kakav je rizik bio ulaziti na vlak koji se već pošteno zalaufao. To ne znači da je Bitcoin bio pušiona nego da su pušioničari oni koji su bili skeptični kad je trebalo prepoznat priliku pa su zakasnili. Još uvijek i oni mogu dobro zaraditi, ali trebaju čekati.

Dakle, nakon više od godinu dana totalnog pesimizma, ciljanog plasiranja negativnih vijesti, restrikcija, pokušaja stroge regulacije, namjernog rušenja cijene itd itd cijena je cca 500% viša nego što je bila kad je počeo taj zadnji ozbiljni rast. Meni se čini da to znači da Bitcoin i dalje rastura i da je dokazao da je puno jači nego što puno njih misli.

Do kuda je pao s ovim rušenjem? Do $3100. Jel se samo pravim važan ili sam javno napisao da ga očekujem na bottomu od oko $3100 u to vrijeme? :wink: Kad je krenuo pad ispod $10k rekao sam da će jaki otpor biti na $7700, na $5500 i onda na $3000 i da će jako teško biti probiti tu granicu od $3000. Te granice nisam određiva uz pomoć TA jer me ona niti najmanje ne zanima, ali nisu bile niti bez temelja. Do th brojki sam došao na temelju nekih dostupnih podataka koje mi se neda sad objašnjavati jer su i tako bili svima dostupni. Tako je i bilo. Ja sam ga čekao na $3100 jer sam pretpostavljao da će veliki isto računati da neće ispod $3000 pa će čim se približi granici od $3k počet kupovat i zato sam pretpostavio da će bottom biti baš $3100. Jel trebam ponoviti da je tako i bilo? :slight_smile:

Pojma nemam kuda će cijena idućih mjeseci i da li će biti novog velikog pada. Znam da se čeka kriza koja sigurno uskoro dolazi i da se čeka halving koji dolazi iduće godine. Sadašnja cijena od cca $5,000 mi djeluje kao solidan ulaz za one koji još nemaju BTC i koji imaju volje, vremena i živaca čekati ako treba i par godina. Stajat će ovaj post tu pa će vrijeme pokazati jel sam bio u pravu. :slight_smile:

Poanta ovog posta…treba gledati sa koliko je počeo zadnji rast (cca $800-$1,000) i na koliko je sad cijena nakon ciljanog i brutalnog masakriranja (cca $5,000). Znači to je plus od cca 500%. Ne mogu to niti Apple i Facebook zajedno :wink: Bitcoin rastura i dalje, i to je činjenica. A njegovo vrijeme tek dolazi… :wink:

5 Likeova

Pazi ovo, kaznili ga jer je reselao BTC, 2 godine zatvora. Ovaj svijet ce past naglavacke kad nas konacno lupi ova kriza sljedeca, iskreno ejdva cekam.

PAZI oni ga kaznili jer je imao servis da ljudi mu posalju novce i on s njihovim novcem na exchangeu kupi BTC i posalje njima. U procesu si uzme neki postotak. I sad covjek koji je pomogao ovima malo manje sposobnima da to sami urade ide u zatvor…

Jesam li sam ili ans iam vise sa ovog foruma? Ja sam vecinom 100% u Altcoinima, da sad me ovaj BTC rast malo spljuskao ali i dalje je #ALTseason

Opera upravo presisala Chrome, jel jos koristite Chrome? (ja jos na jednom kompu ali izgleda da cu morat napustiti tu zastarjelu tehnologiju)

2020 BTC bi mogao odletjeti na milijun. Ako Kina bana rudarenje sto znaci da ce bez posla ostat 50% rudara, odnosno 50% manje ce se BTCa proizvoditi. I onda jos kada se BTC prepolovi to sve ide tot he Moon. Zamisli da cjena skoci za 50%, pa onda jos za 50%, dodje na 11 000$, onda krece novi buble, ponovno ce HRT imat emisiju kako je BTC dobar (tamo negdje kad dodje na 50 000$) i druge kompanije koje sisaju ovce, pa sve to kad se zahipira jedno na drugu neznam ovako na prvu gdje ej granica…

Ovaj bubble je bio baloncek, a sad ovaj koji slijedi ce biti 500metarski Zeppelin

Meni je sve u altcoinima.

1 Like

Prije 11h sam napisao da mi je sve u altcoinima. Sad ovog trenutka sma sve panic sell u BTC. BTC probio 5200 debelo, prva stanica je 5700 i to mislim da je samo na papiru, zaplovit ce prema 7500 a u najboljem scenariju na 10 000.

Altovi ce potonuti ako se to dogodi… Jednostavno ove vijesti, spekulacije i sve to skupa guraju ovog BTC-a i izgleda da ce opet poceti neki Hype…

No ja sam trejder pa tak da nemojte slusat moja trabunjanja jer mozda vec kad ovo sticsnem post kupim neki altcoin. No uglavnom panic sell je bio jer bi ovo sad se moglo prek noci zahypnut i mogao bi vidjet sutra debele bagse…

P.S. trenutno je situacija takva da BTC ide gore pa altovi puse, a ako krene dole altovi puse x2, tak da u ovom trenutku IMO nije dobro biti u altcoinima.

A jel mi moze netko pojasniti zasto bi ljudi za vrijeme krize ulagali u Bitcoin ?

1 Like

Više je razloga…

Bitcoin se ne može blokirat niti se može ograničiti koliko možeš podići, koliko možeš prebaciti na drugi račun itd. Ovo može biti od koristi ako bi kriza bila jaka i ako bi npr. bilo ograničeno koliko svog novca možeš dnevno podići na bankomatu, prebaciti na drugi račun itd.

Kad je kriza investitori obično krenu prodavat dionice, nekretnine itd. Taj novac im i dalje ne treba pa je logično da će ga investirati u nešto drugo, kao npr. zlato i Bitcoin.

Ima još razloga, ali eto za sada dva.

1 Like

prvo sto se moze u krizi blokirati to su automati za podizanje para sve iz nekoliko centara
i onda mozes sanjati o dizanju love od bitcoina,isto tako se mogu zablokirati svi nacini placanja ,tako da mozes ici po svetu sa dzepnim valetom i mastati da ti neko uzme BTC
ali zlato dolare ili kravu ako imas to ce svako uzeti,

2 Likeova

Postavio sam pitanje ljudima koji su kao strucnjaci za coine, blockchain i sl., prvo pitanje je bilo, gdje su smjesteni svi ti zapisi, gdje je infrastruktura ?
U kojem datacentru, tko je vlasnik infrastrukture?

Na ta pitanja nisam dobio odgovor.
Netko ce reci sve je decentralizirano, sve super, ali kod koga se nalaze, serveri, racunala i sl.?

Slijedece pitanje je bilo, gdje je blockchain?

Kazu, to je jedna ogromna datoteka i kazu , moze se skinuti.

Pitam slijedece, gdje se moze skinuti, nitko nezna.

2 Likeova

Koje si to strucnjake pitao?

gdje su smjesteni svi ti zapisi, gdje je infrastruktura ?

Na blockchainu u blockovima. To je ujedno i infrastruktura, odnosno svi ti kompjuteri povezani u mrezu tvore infrastrukturu.

U kojem datacentru, tko je vlasnik infrastrukture?

Nitko, odnosno recimo ja sam vlasnik jednog malenog djela infrastrukture koja se vrti u mom podrumu.

Netko ce reci sve je decentralizirano, sve super, ali kod koga se nalaze, serveri, racunala i sl.?

Kod nikoga, odnosno kod svakog tko je spojen na blockchain i sudjeluje u hashanju blockova.

Slijedece pitanje je bilo, gdje je blockchain?

Nigdje i svugdje.

Zamisli sad te odgovore i zamisli tu moc…

1 Like

Ok. Recimo da vecina ili svi odluce napustiti mrezu, sve bi se raspalo? Ako je tako, onda je jako ranjivo?

Kad se rudari, gdje se zapisuje onaj hash koji se izracuna, jer to se ipak zapisuje u blok, a blokovi cine cjelinu koja je pohranjena negdje na jednom mjestu?

Sve je na blobkchainu i preko block explorera su svi podaci u istom trenutku javni i encryptani odnosno privacy je 100%totan ako se izuzme KYC. Sve je pohranjeno u blockovima na blockchainu zato i raste difficulty hashanja i velicina blocka raste…

Ovo prvo pitanje je bezvezno. zamisli da svi prestanu pit Coca Colu, coca Cola bi propala, zamisli da svi prestanu pusiti, duhanska proizvodnja bi krepala. prije ce drzavna banka zatvorit kasu kao jedan entitet nego miljardu korisnika jer nevide razlog zasto zatvoriti kasu…

Ali, kada budeš spreman, neće biti potrebno dizati lovu od bitcoina :slight_smile:

ne nego ces od nekog na selu kupiti 10 jaja za dorucak u bitcoinu …nikada to nece zaziveti u tom obimu

2 Likeova

Ne, nego ćeš od stranca naručiti prijevoz? Ne, nego ćeš preko interneta kupiti salatu i gljive? Ne, nego ćeš … nastavi niz :smiley:

ovde se stalno prica o KRIZI kada dodje kriza moci ces sa coinom obrisati g,u ja ti to kazem sa 100 % sigurnoscu ,ne pricamo opet za one koji imaju milione kamine avione,pricam o raji ,

1 Like

Točno. Ne kažem da će se to dogoditi sad u ovoj nadolazećoj krizi, ali definitivno nije nemoguće. Štoviše, veće je nedavno i viđeno u Grčkoj, na Cipru i vjerojatno i drugdje. Zanimljivo, u to vrijeme je cijena Bitcoina poludila :wink: Mislim da je to bilo u proljeće 2013. Danas vjerojatno ne bi BTC cijena poludila da u jednoj ne previše bitnoj državi ograniče isplatu na bankomatima, ali ja se ne bih iznenadio da do tog ograničenja dođe čak i u SAD-u, a onda bi to ikekako lansiralo Bitcoin.

Ali ga možeš potrošiti na puno mjesta, i sigurno je lakše nego nositi zlato u džepu ili vući kravu na prikolici, kaj ne? :wink: Također, na Internetu nigdje ništa ne možeš platiti sa zlatom, ali sa Bitcoinom možeš platiti na puno mjesta. Biti će i trgovaca koji će vrlo rado prihvaćati Bitcoin, siguran sam u to.
Ne kažem da će iduća kriza biti baš takva da će Ameri imati ograničene isplate na bankomatima, transfere itd, ali ne isključujem tu mogućnost.

Ono što je sigurno jest da će kriza vrlo brzo doći, da će tada padati vrijednost dionica i da će investitori željeti prebaciti svoj kapital na neko drugo mjesto, a sada uz zlato postoji i Bitcoin i ja vjerujem da će dobar dio kapitala završiti u Bitcoinu. Vjerojatno ne isti tren kad ljudi shvate da je došla kriza, ali ubrzo nakon toga sigurno da.

Ako su stručnjaci trebali bi znati odgovoriti. Ja nisam stručnjak za to područje, ali sam te 2013. kad me zainteresirao Bitcoin doslovno tjednima sve proučavao i nailazio na pojašnjenja tehnikalija od strane svjetski priznatih stručnjaka koji su svi bili složni da je sve sigurno i nevjerojatno.

Ne bi se raspalo dok postoji makar jedna osoba koja rudari, pretpostavljam. Uglavnom, puno se raspravljalo o tome, o napadima na mrežu, o hash rateu, o nekakvim bizantskim generalima i svakakvim mogućim scenarijima i zaključak je da je sve potpuno sigurno. To je zaključak stručnjaka iz tog područja i mene više ništa dalje ne zanima.

Jel si svjestan što si sada rekao? :slight_smile: Da, vjerojatno si u pravu. Drugim riječima, da, Bitcoin vjerojatno neće doći do cijene od recimo $10,000,000 po komadu :slight_smile: Do toliko bi najmanje došao kada bi se i na selu jaja počela plaćati Bitcoinom.

Ja se ne slažem… :slight_smile: