Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Aha :slight_smile: Baš kao i ti svoje :wink:

To je stvarno samo njihov problem, i to ozbiljan :wink:

Da te pitam nešto… jel ti uopće znaš kako se šalje BTC? Znam da nisi ljubitelj Bitcoina pa možda ne znaš i onda mogu razumjeti da misliš da je to nešto što znaju odraditi samo geekovi.

Evo primjer…logiraš se, ili pokreneš aplikaciju na mobitelu, upišeš/kopiraš adresu ili ako si na mobu možeš skenirat QR kod, upišeš iznos (često može i u nekoj “normalnoj” valuti) i klikneš “Send”. Gotovo, novac je uspješno prebačen i raspoloživ onome kome si slao. Nema vikenda, praznika, obrade, NKS ciklusa, pendinga, verifikacije, rezervacije itd. :wink:
To stvarno može skužiti i tvoja baba ako joj samo jednom pokažeš, kao što joj je nekad netko pokazao put do banke prvi put.

Današnja djeca se rađaju sa smartphonom pod jastukom, za krstitke dobiju još 3-4 smartphona, 2-3 tableta i bar jedan laptop (sve sa Internet vezom). Ženske su već do 15. godine života naslikale i objavile na Internetu tisuće fotki kojih se ne bi posramili niti automehaničari na zidu u radionama, dečkići su do 15. godine već provalili u barem 10 Facebook accounta radi sprdačine itd. To ti je generacija koja dolazi ili je već tu i ako će njima biti problem otvoriti neku BTC aplikaciju na mobitelu (kojeg ne ispuštaju iz ruku niti dok su u kadi), upisati/kopirati adresu, upisati iznos i kliknuti na Send onda smo retardiranija civilizacija nego što mi se čini.

Ipak, svakim danom dolaze sve jednostavnije i jednostavnije aplikacije za korištenje crypta. Nebu nikud otišao crypto, bez brige :wink:

Ne može se to desiti zbog ugrađene negativne povratne veze. Koja automatski drži stvar u balansu, kako rudarenje btc.a, isto tako i gotovo sve prirodne procese.

To ti je ono…ako naraste populacija zečeva, narast će i populacija lisica, jer imaju izobilje hrane. No kako naraste broj lisica, tako vraćaju u ravnotežu broj zečeva.
Kako opadaju zečevi…opadaju lisice. Pa opet od toga broj zečeva raste…i tako u krug. Kruga nema, nego se to zove stabilan sustav, a stabilizira ga negativna povratna veza. To su ti odnosi.
I ne može se desiti da ikoja brojka ide u nebo, isto kao što ne može ni u nulu.

Kod btca ti je fora u tome da ako opada broj majnera, raste nagrada po onima koji ostaju. I nikad neće otići svi, jer onaj zadnji bi bio milijarder da rudari sa kompjuterom starim 15 godina xd.
Isto tako, ne moze biti ni previse rudara, jer im u nekom momentu postaje neisplativo.

Sustav je izrazito stabilan i broj rudara se odlično održava u balansu.

P.S. bogme si pitao jako loše stručnjake, jer to su najosnovniji koncepti bitcoina, tj. općenito blockchaina.

1 Like

prestao sam čitati nove postove kada je neko spomenuo kredit u btc

isto kao ovi što sad kukaju za švajcarce, tako bi i vi kukali da država nešto “duradi” … a hoćete slobodu i decentralizaciju

1 Like

Dobro objašnjeno. Te tehnikalije nisu moje područje, ali sam dok sam se informirao o Bitcoinu na hrpu mjesta pročitao da su stručnjaci složni da je sustav odlično uređen i da povećanje ili broj rudara ima utjecaja na hash rate pa smanjenje rudara smanjuje hash rate i olakšava ulazak novima pa se sve nivelira, ili obratno. Ne znam to objasnit kako treba, ali Bozoou je objasnio i dao super primjer.

Rudarenje i povećanje ili smanjenje rudara nije nikakav problem…ajmo dalje :slight_smile:

Tko su to “vi”? Mi koji smo “pro bitcoin”? :slight_smile: Ako svojevoljno potpišem da pristajem na kredit čija otplata je vezana uz tečaj BTCa onda se valjda podrazumijeva da i razumijem što to znači i da neću kukati ako mi ispadne nepovoljno. To se podrazumijevalo i kod ovih sa švirarcima, ali su napravili dramu (neka su, banke su zlo, ali sami su si krivi). Svejedno, ja očekujem dugoročni rast BTCa i sigurno ne bih bio toliko lud da dižem kredit uz anuitete vezane uz BTC :slight_smile: Ti ako smatraš da će Bitcoin propast evo ti prilika da upogoniš Facebook stranice pametnije od prikupljanja AdSense klikova pa pokrenite kampanju o kreditima uz BTC i možda se neka banka odluči na takve plasmane. Pa onda kad BTC propadne možeš se hvalit da si dobio bespovratan kredit :slight_smile:

Toliko me nervira ta tvoja retorika, ne mogu ti opisati…
Tko si ti, što si u životu napravio/postigao da misliš da si toliko pametniji od ljudi oko sebe? Zašto ne živiš u nekoj obećanih zemalja o kojima pričaš?

Zašto misliš da si toliko nadmoćan da se možeš rugati ljudima koji se ne slažu sa tvojim svjetonazorima? (U ovom slučaju crypto)

3 Likeova

Ekvivalent svicarcima bi bio covjek koji je podigao kredit u BTC, i kasnije kuka kako mu je prevelika rata i vice drzava duradi nesto, prokleti kripto me prevario… A i takvih bi bilo :smiley:

Prvo nikom se ne rugam, nadam se da me @jorgovan shvatio sto sam napisao, a ne fulao ovako kao ti. I u mojem razgovoru s njim ja sam kontradiktoran. A ovdje cu odgovoriti samo na prvo pitanje jer jedino ono ima smisla odgovarat, a ovo ostalo je totalno nebitno niti tebi, niti meni, a niti ovom forumu a naajmanje ovom topicu.

Moja retorika u kojoj kazem da smo mi kao narod i kao drzava zaostali se vjerujem ce mnogi sloziti smanom. Ja sam njemu napisoa da on kao osoba, nazalost i ja sma ta osoba koja zivi u toj drzavi, e sad nisma niti siguran jesmo li ja i @jorgovan u istoj drzavi, ali ako je on u nekoj drugoj kladim se da ce se sloziti samnom.

I ovo sto sam pisao da ce krediti u krptu kod nas biti za 100 godina ili bilo sto vezano za ovaj topic i nasu drzavu je kao da smo mi stoljece iza.

E sad ja neznam dali si ti mozda branitelj, ako jesi hvala na tvojim zaslugama i ja se ispricavam na mojim rijecima, ali mnogi branitelji koje mnoge i osobno poznajem su mi bas rekli te rijeci koje sam ja rekao ovdje, i oni kao i ja volimo svoju drzavu, ali isto tako imamo oci i vidimo sto se u njoj desava…

EDIT:
Da objasnim da sma kontradiktoran je kad sam napisoa da u svijetu vec banke daju pozajmice a BTC je kolateral, to je super kada trebas kredit. Ali u sljedecem mozda i u istom postu pisem da to kod nas nece doci 100 godina jer smo zaostali, a u biti to je i dobra stvar jer BTC nije napravljen da bude jamac za FIAT, i da se davanjem tih kredita te lihvarske banke zele docepat BTCa…

Od toliko toga sto sma napisao ti izvuces samo ono osobno i jos to krivo protumacis… Jedino osobno sto mozes izvuci iz mojeg pisanja je da ja mislim da je nasa drzava zaostala i da mi kao narod smo krivi za to…

Ne bi bio milijarder, imao bi btc, a cijena btc ovisi o ponudi i potraznji.
Moze ostati jedan rudar, ali ako nema potraznje za btc , cijena ide prema 0.

Onda bi sve trebalo biti u btc, i placa i anuitet kredita i sve sto se kupuje i nema zime.

Npr. Prosjecna placa u hr je 6300 kn iliti $1000, btc je $6000, uzeo sam samo za primjer cifre,
Prosjecna placa je 0.16666666 btc-a, ako kupujem npr. stan , nek iznosi $ 60000, sto je 10 btc. Vise nema veze da li btc raste/pada u odnosu na $, jer sve se racuna u btc. Ako nema vlautne klauzule i sve se racuna u btc, opet ponavljam nema zime.

Ako je cijena kuce 500 000 kn, euro padne ili raste cijena je ista, placa je isto u kn i kredit nije vezan ni uz koju valutu.

@dadaas Zivim u hr, da li cu otici u inozemstvo, neznam, sve ovisi o situaciji. U razmatranju je nizozemska i danska.

Ono sto je problem kod btc-a, sporo se desavaju stvari, koliko je proslo? 10 godina, koliko ga ljudi koriste? Jako malo, u hr mozda 0.1-0.3% i to je puno.

1 Like

Malo si pobrkao korake. Ti si krenuo od pretpostavke da btc moze propast jer svi majneri odustaju. Ja ti objasnih sto ih sprijecava u tome i da je taj scenarij nemoguć.

No ovo sada gore sto pises je sasvim drugi par čarapa, to pak kreće od pretpostavke da vrijednost btc-a može otići u strogu nulu …i da u tom slučaju to povlači za sobom i raspad majnera.
ALI, neki drugi mehanizmi spriječavaju da vrijednost btc-a padne u strogu nulu. To i ako se desi, to nije kolaps btc-a iz razloga što su majneri odustali. U tom slučaju odustajanje majnera je posljedica kolapsa BTCa, a ne uzrok kolapsu BTC-a. Ogromna razlika “u koracima” !!

ALI, na tom primjeru možeš vidjeti koliko je sustav majnera zapravo stabilan. Npr ako BTC padne u vrijednost 0.0000001$, opet neće svi majneri odustat i ostat će ih više nego dovoljno da ostanu vršiti ulogu rudarenja. A BTC donosi vrijednost društvu, koja će uvijek spriječavati da njegova vrijednost padne u strogu nulu i za slučaj najcrnjijeg scenarija.

Ali vidimo u kojem smjeru se krećemo već godinama uz sve navale panike koje su se desile više puta.

1 Like

Nisu ni majneri toliko bitni jer za par godina ce se sve izmajnat. I nije POW (proof of work) najbolji system. POS je bolji IMO. I tu bi banke mogle imati veliku ulogu. Znaci da one potvrde nesto svojim ulogom… ETH ce uskoro preci na POS i nesto nagadjaju da ces trebat holdat 30 ETH-a.

E sad ovo da se trebaju holdat coinovi daje car cijeloj toj prici da bi POS mogao funkcionirat mora imat nodove koji holdaju odredjenu cifru, kako oni holdaju te coinove tako vjerujem zakon ponude i potraznje ce cjenu gurat jos vise. A kako smo prije racunali da se sav FIAT pretoci u BTC onda bi to bila abnormalna vrijednost BTC-a, a nismo uzeli u obzir, a @mitok je na to ukazao da 50% BTCa moze biti on hold, kamo li ce tek onda cjena ici? A s druge strane onda ce stvarno biti smjesno kupovat zvakace s BTCem, neki su rekli da ce se koristiti picolo BTC, jel ima sto manje?

Jesi siguran? Svake godine se prepolovi kolicina btc-a koja se moze izrudariti, a to znaci da dostupna kolicina svake godine usporeno raste , a oprema sve vise kosta u odnosu na ono sto se dobije i jos k tome neka bude slaba potraznja, isplativost majnera je 0 bodova. Ustvari znas tko ce onda rudariti, oni koji imaju $ milijune, pa im nece biti problem utuci par sto tisuca $ u opremu.

Tko ima para, imaju velike firme, banke, odredjeni pojedinci i ako se dogodi ovo gore opisano, evo opet veci dio btc-a bit ce u rukama krivih tj. kod onih, za koje ne zelimo da ih imaju.

Sporo? Jesi ti realan? Daj pogle koliko je trampi i zlatu trebalo da se oblikuju u novac kakav danas imamo…pa čovječe, razvoj BTCa juri ko raketa na warp pogon. A već smo zaključili da je warp zlato. :smiley: :smiley:

Nemoj tako brzoplet biti u rasuđivanju, i nemoj opet rasuđivati po svojim subjekrivnim pojmovima…sto tebi predstavlja sporo i brzo.

Ne možeš za kozmičke procese zaključivati da su spori jer duže traju od tvog života. Isto tako ne možeš za kvantne procese zaključivati da su brzi jer su beskonačno ketki djelići tvog života. Brzo i sporo su jako relativni pojmovi i najčešće zavise o tome s koje strane WC vrata se nalaziš.

Ako razmišljaš o budućnosti btc-a, on zaslužuje jedan solidni vremenski okvir da postane ono što treba biti.
Nebi bilo na odmet uložiti u njega cca 1000kn i razmišljati da to ostavljaš kao potencijalno bogatstvo tek svojim unucima.
Mada, kako je krenulo…bit će to puno prije unuka. Bit će to i prije naših vlastitih penzija.

Ti se baš zaista ne želiš potruditi ništa razumjeti. Nisam ti mogao bolje nacrtati proces stabilizacije negativnom povratnom vezom, a ti to ovako shvaćaš.

Ostavljam te nesretnog u neznanju, dok se sam ne potrudiš iz dobivenog neki vrag i shvatiti.

Hint: nikada nitko ništa neće raditi ako mu je neisplativo. Ponajmanje ti bogataši koje spominješ. Pa nisu postali milijarderi jer po toj tvojoj logici upravljaju svojim novcem. :slight_smile:

Problem je sto nece sve otic u BTC, i ti npr radis za kune a dignes kredit u BTCu… i propast kad btc ode gore… Isto ko sto je bilo- radis za dinare, a dizes kredit u svicarcima… Tebi u svicarcima rata mjesecna ista nakon 10 godina… ali u dinarima duplo veca :smiley:

Hahaha, koliko sam samo puta bio sa krive strane vratiju… A vrijeme je doslovno stalo onak u inat.

@jorgovan
Zasto bi bio problem sto banke i bogati su recimo glavni na blockchainu? Oni ce to sigurno biti, banke sigurno, imaju novce i svoje poslovanje ce pretociti recimo u blockchain, da me sad opet netko ne zaskoci, to je daleka buducnost, mozda do nje dodje mozda ne, nikad nemozes znati, ali ako krenemo u tom smjeru, onda ce banke definitivno biti banke na blockchainu, ALI te banke ond anece lihvariti nad ljudima, one nece ni rudariti s opremom nego ce one biti ogromni nodovi zbog kojih blockchain funkcionira, nece trebat imat toliko zaposlenih, banka kao banka u zgradi nece postojat, sve sto ce trebat banka je dobar sys admin, puno coinova i dobra serverska infrastrutura, one ce najvise zaradjivat i tu nije problem, neka one zarade, ali VISE nece zaradjivat na tome da se neka pobitelj izbaci iz kuce, nece vise zaradjivat na glupim feevima i pogotovo nece zaradjivat na kreditima koji kao da su sklopljeni s vragom… A ja garantiram da ce u blockchain sectoru zaradjivat vise nego sto sad zaradjuju na sve ove zle nacine… Tak da je i njima to u interesu, zasto bi inace svjetske banke vec koketirale s blockchianom

1 Like

Itekako ja razumijem i to jako dobro. Ali nema veze.

@dadaas

S jedne strane se zeli rijesiti banke zbog nameta, a sa druge opet ce biti kao dobro sto ce u to uci banke. Tu onda neke stvari ne stimaju, jer ce opet imati namete.

Da, imat ce iste namete kao da recimo ja i ti ako bi napravili situ stvar. usudims e reci da bi ova buduca tehnologija mogla regulirati banke.

Ja nemam nista protiv banaka, imam protiv njohove politike, pogotovo u drzavama kao sto je/su nase gdje narod (opet se vracam na jako pametan narod, kojemu i sma pripadam da opet netko ne pomisli da sam ja nesto drugo) bira jedno te istu politiku koja konstantno dozvoljava bankama da rade sto zele…

Na blockchainu politika, covjek, NITKO nemoze dozvoliti ili zabraniti nekome bilo sto, blockchain je ekosustav koji je fair prema svima i za sve isti…

EDIT:
Pa se sad pitas zasto bi banke presle na taj novi sustav kada ovako mogu pljackat narod koji ih bira iznova nanovo bez posljedica?

Zato jer banke ce skresat svoje troskove na NULU. a zarada ce skoro pa ostati ista…

Sve dok se opet ne umijesa politika na koje ce banke vrsiti pritisak i dok ne dodju opet stetni zakoni za nas gradjane.:grin::grin::grin:

Imas gore primjer kako se USA politika vec mjesa.

Lijepo im je rekao da ce ako mu politika (koja stiti banke ajmo rec) naredi da on forka svoj blockchain da bude bankama bolji i za politiku bolji, on kaze da nema problema da ce on to napraviti i onda pita publiku tko ce se prebacit sa original blockchaina na politicki?

Blockchain daje ljudima pravo da biraju, ako je narod glup (hint) onda ce odabrat politicki blockchain, sto bi u ovoj zemlji se moglo dogoditi, ali kako je blockchain globalan onda mi kao takav narod necemo imat previse utjecaja na to…