Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Shvatit će tada da iako se nisu kladili na BTC, da su se kladili zapravo protiv. Jer kad dodje vrijeme da ćeš i kruh kupovati BTCom, i da je “dolar” malo previše izgubio vrijednost spram BTCa…shvatit će da je bio kriva opcija za čuvanje svoje imovine.

Sve je to klađenje, samo se bira strana na koju se kladiš. Jedini nači da se osoba zapravo ne kladi, je raspodjela vrijednosti u svega pomalo.

Malo za gledat kako ovaj balon puca non stop…a svaki puta je veći. :slight_smile:

… eto, jedan spešil moment za mene, prvi puta sam ga koristio u njegovu pravu svrhu. Netko se ponudio da kupi puzzle sa BTC-om. Vjerujem da su to najskuplje puzzle koje sam ikada prodao, tj. koje ću ikada prodati. :slight_smile:

Ko s foruma cuva pare u dolaru s ciljem da ce mu dolar vrijediti isto za 20 godina ko sad, ili potencijalno vise?

1 Like

Dolar je stavljen pod navodnike … s obzirom na navodnike i s obzirom na kontekst teme, ja se nadam da je razumljivo da tu riječ često unutar teme koristimo kao sinonim za novac koji nije BTC.

Moguće bi ispravna riječ bila fiat novac, mada nisam siguran. Fiat je ako se ne varam samo riječ za papirni novac?

Imam osjećaj da možda i nedostaje odgovarajuća riječ, ili je meni nepoznata.

Recimo redom…
Zlato izbacuje trampu
Papirnati novac izbacuje zlato i lagano evoluira ka digitalnom novcu. Digitalni novac tako prijeti već neko vrijeme da izbaci papirnati novac.

Pojavljuje se BTC, on je isto digitalni novac, ali je i kripto novac. Ako on pobjedi, on izbacuje što? Nedostaje mi riječ za to… pa se često služim “dolarom” kao riječju kojom opisujem to nešto za što nemam pravu riječ.

niko ne cuva vrijednost u novcu, novac postoji da bi trgovina bila laksa, i s obzirom da je cuvanje novca samo radi cuvanja (na nacin koji ti mislis kad pricas o btc) suludo s obzirom na inflaciju koju OCEKUJES svake godine, bez obzira ne ekonomsko stanje. Znaci unaprijed znas da to nesto gubi novac, i niko “ne ulaze” u bilo koji novac na nacin na koji si ti mislio pod “dolar”. Neko drzi nesto kao emergency fond i to je to, al niko iole normalan ko je u dobroj ekonomskoj situaciji ne drzi sve sto posjeduje samo u vidu novca na bankovnom racunu i stednje istog s ciljem da kroz srednju sutra ima vise nego juce (-3% svake godine).

Znaci ti usporedjujes “investiciju” i alat za razmjenu dobara i usluga. Usporedjujes neusporedivo.
Jedno ima svoju svrhu i svi ga koriste tako, dok je drugo trebalo biti isto to, ali ga niko ne koristi tako (ti si najbolji primjer) i onda je ne nemoguce, nego suludu praviti uporedbu na takav nacin. Ja danas koristio BTC ili $, potpuno je ista stvar ako ih stvarno koristim… jedino je bitno ako ih ne koristim, sto je opet suluda stvar s obzirom da je i jedno i drugo novac.

Mozda nemas rijec s obzirom da sem novca ne izbacuje nista nego samo mjenja jednu valutu drugom, i to je to…

Fali očito riječ (ili ju ja ne znam), kada sam tamo morao upotrijebit riječ “dolari”.
Ok, mogao sam opisati pojam sa više riječi, ali to opet znači da fali jedna riječ koja opisuje taj pojam.

A baš kada pogledaš oko sebe, svi imaju priliku ulagati u nekretnine i ne znam ja šta?
99% ljudi koje valjda ja znam, ušteđevinu koju imaju, imaju je u novcu. Nisu to velike ušteđevine, jer prosječan čovjek danas nema veliku ušteđevinu nego krpa uglavnom kraj mjeseca do iduće plate. Ono malo viška što se nakupi, drži se u novcu, jer je nedovoljno da se u išta konkretno zamjeni.

Ili tvoji poznanici čim sakupe 500 eur viška, odmah trče da mijenjaju u zlato? Ili u što točno?

Moji evo trče da zamjene u pivu xd, ali skoro nikog ne znam tko ulaže u nešto drugo. Imam samo jednog frenda koji ulaže i čuva u drugom osim u novcu, ali on ima plaću 30 000kn pa je bio i motiviran da to malo raspodjeli i čuva na pametniji način. (BTC mu je jedan od odabira. )

Svi koji imaju normalne plaće, bogme čuvaju u novcu, ako imaju što i čuvati…jer u HR nisu baš nešto velike normalne plaće.

Uglavnom, ne znam di gledaš. Prosječan čovjek uglavnom ono što ima, ima u novcu…ili u potrošnoj imovini, tj. u onom što si priušti tim novcem.

To nije ustedjevina, nego kes za potrebstine. A sta se desava sa ustedjevinom, evo frisak primjer:
Sinoc me zove rodica, veli zvala je banka da joj kaze da njen plan za ustedjevinu moraju da ukinu, ne postoji vise, i da se dodje posavjetovati s njima sta da uradi dalje. I ona u soku, kako more nema ustedjevine, ali ja hocu da stedim…Nije joj bas najjasnije, ali ne mora ni biti, nude se drugi planovi stednje sa vrijednosnim papirima koje ce joj biti ponudjene.

“Valuta” prosto, a valuta je podkategorija “novca”. BTC je na putu da postane novac, ukoliko se bude koristio kao platezno sredstvo tj. sredstvo razmjene. Sama cijena BTC-a slijedi princip formiranja cijena na berzi. S rastucom cijenom BTC-a su povezana velika ocekivanja, ljudi kupuju i cuvaju BTC (to je @simeon vec objasnio fino). Znaci komercijalna upotreba BTC-a je preniska, da bi se etabliralo kao novac. I sve to je jos ovisno i od mjera koje ce morati biti preduzimane protiv pranja novca kroz BTC.

Svakako sta ce biti, mozemo nagadjati, ali sta je do sad bilo, vidi se iz kursa. Kao platezno sredstvo nije bio koristen , a iz kursa vidim da nije bio ni podesan za stabilne investicije proteklih godina.

Pa sve što je netko uspio staviti kraju, a da nije prošlo kroz ruke iz “mjeseca u mjesec” je valjda ušteđevina. Semu bigulicu, jer moramo tražiti definiciju riječi da je netko nešto uštedio?

Klinac ako dobije novi đeparac od 100kn, a od prethodnog mu je ostalo 20kn, jel to uštedio ili potrošio. Jel morao to imati na banci da bi se zvalo ušteđevinom?
Uštedio je…i to nema nikakve veze što postoje razne vrste štednji preko banaka, ovakvih ili onakvih. Sve što si uspio staviti kraju, uštedio si. Simple as that.

Je valuta je, ali pošto je drugačiji oblik novca, mijenja se još nešto.
Spomenuo sam…i novac je izbacio zlato, no zlato iako je bio novac, on je bio i “zlato”…imao si karakterističnu riječ za taj oblik novca.

I onda možeš formulirati rečenicu i reći: “Papirnati novac je izbacio zlato (da se koristi u svrhu novca)”

Znači za novac koji je bio u formi zlata, imaš jedinstvenu riječ: “zlato”.

I sada teoretski zamislimo da BTC izbaci iz igre trenutni oblik novca, mi nemamo ekvivalentu riječ da to lijepo sročimo, jer ne mogu reći:

  • btc je izbacio novac. (nema smisla, pošto btc preuzima ulogu novca. Isto kao kao što papirni novac nije izbacio novac, nego je izbacio samo zlato)

  • btc je izbacio papirnati novac (niti to nije točno, jer btc kao kripto novac bi mogao izbaciti i papirni novac i digitalni novac koji trenutno imamo)

  • btc je izbacio papirni i digitalni novac (osim što to više nije jedna riječ, nije niti točno, jer btc jeste digitalni novac, samo drugačije forme od trenutnog digitalnog novca)

Tako da ako želim reči jednom rječju kakav novac BTC evenutalno izbacuje, tu riječ onda nemam. Pa se ja onda olakšam i kažem:

BTC potencijalno izbacuje iz igre “dolare”.

Tako kada stavim dolare pod navodnik, oni su mi jedinstvena riječ za sve te oblike novca koje BTC potencijalno izbacuje. Ako ima bolji odabir riječi, biti ću zahvalan…jasno je i meni da je “dolar” kriva riječ, ali u kontekstu teme bi valjda trebala biti dovoljno razumljivo na što se misli.

P.S. ovdje ne pričam o tome jel BTC izbacuje ili ne trenutni novac iz igre, samo tražim ekvivalentu riječ radi lakšeg i preciznijeg sporazumjevanja.

Jok, ali brkas kratkorocnu i dugorocnu stednju. Kad je u pitanju kolicina novca koju ces mozda opozvati sljedeci mjesec, onda tako stoji tu, na polici pored solje sa sicom.
Ali ako imas vecu kolicinu novca, pa svi ulazu u nesto, ne pustas da propada. Nasi stari su pretvarali prvo sve u devize, a devize na knjizicu pa oroce. To “oroce” ne postoji vise, svi vide, nisu blesavi. Novac koji stoji on propada, gubi na vrijednosti.

Ne, moze biti u kasici prasici, ili u dzepu (odatle dzeparac). Svakako ne jos u btc dzepu, da ne bude nakon 10 mjeseci stednje, ups, pa ovdje vise nema za tu gitaru, kako to?!? U tom slucaju bolje da je potrosio.
Jer BTC je cista spekulacija ;), eto ne mozete se gore sloziti koliko nula da se doda, skine. :money_mouth_face:

btc je novac, dolar je novac. I jednu i drugo je samo to i nema drugu primjenu. Zlato sem mogucnosti da bude novac (ne najbolje) moze da se koristi i na 100 drugih nacina zato sto je plemeniti metal

Nebi rekao, prije mi se čini da ti brkaš što pojam štednje znači kvalitativno, spram kvalitete same štednje kakva ona može biti.

Ja se osvrćem na pojam štednje, što ta riječ znači. A naravno da netko zna bolje tehnike štednje, netko lošije…to ne znači da oboje nisu štedili. Pa čak i ako jedan od tih dvoje nakon svoje štednje se nađe na kraju sa manje para nego je imao prije…i on je štedio. Samo nije znao kako dobro štediti…pa možda nije ništa uštedio.

Tako ja pričam o pojmu, procesu što znači štednja. Tako možemo uštediti naše vrijeme, naš novac, naše zdravlje… tako da taj pojam nema nikakve veze sa bankom niti izbliza.

Mada je zanimljivo sa čime ima veze.
A rekao bi da ima veze sa procesom koji se naizgled trebao desiti, a mi smo ga nekako izbjegli. Tada možemo reći da smo štedili.
Jer ako se neki proces nije morao desiti, a mi smo ga izbjegli…tada nismo ništa uštedili.

Recimo u ratu, možeš nekome poštediti život. Poštedio si mu život onda kada si ga trebao ubiti, a nekom svojom voljom to nisi učinio. A ako nekoga nisi trebao ubiti, i zatim ga nisi ubio…tome logično nisi poštedio život.

Tako i u novcu, štednja je kada spriječimo da se nešto potroši što se trebalo zapravo potrošiti.
Npr. dijete smo i dobivamo džeparac recimo 300kn svaki mjesec. Taj đeparac je očito predviđen da se potroši u trajanju od 30 dana jer tada ide opet novi. U prosjeku je to 10kn/dnevno.

Ako smo mi dobili đeparac prvog u mjesecu, a drugog u mjesecu i dalje imamo 290kuna, logično je da ništa nismo uštedili iako imamo čak 290kn …zato jer smo potrošili prvi dan očekivanih 10kn.
Ako tako na polovici mjeseca imamo pola iznosa, 150kn, opet ne možemo reći da smo tih 150kuna uštedili, jer je očekivano na pola mjeseca imati pola iznosa. Ali ako na pola mjeseca imamo 250kn, onda smo uspjeli uštediti 100kn. Ili ako na kraju mjeseca ostane nešto od toga iznosa džeparca, onda smo također uštedili. Tipa ako na kraju mjeseca ostane i samo 20kn i stigne nam novi džeparac, možemo reći da je tih 20kn ušteđeno.
Znači očekivani proces ako spriječimo, onda smo nešto poštedili nečega.

Sama razlika između riječi “poštediti / štediti” i “uštediti” je očito u tome da je “štediti” tek radnja koja je uzrokovala da nastane ono što smo “uštedili”.

Tako da svakako može postojati proces šteđenja, bez da nastane ono što smo uštedili. Npr. ako osoba koja je štedila nije znala kako isprvno štediti i zeznula se u nečemu. Ona je svejedno štedila, bez obzira što na kraju nije ništa uštedila.

Tu tek dolazimo do tvoga gdje govoriš o inflaciji novca i kako ne valja štediti u novcu.

No to ne znači da mnogi upravo ne rade to, štede svoj novac. Koliko god je to ekonomski kriv pristup jer to uništava svjetsku ekonomiju, pa je čak napravljena i umjetna inflacija novca gdje on konstatno gubi vrijednost upravo kako bi se potakao narod da što manje štedi novac i da ga troši. Da ide novac u opticaj jer mu je to svrha…

Iako mi osobno iskustvo pokazuje da mnogi okolo mene štede u novcu, ali valjda je dokaz tome da ljudi rado štede u novcu, kada se čak moralo djelovati protiv toga umjetnom inflacijom.
Da ljudi ne štede u novcu, nebi postojao taj ekonosmki problem za koji je jasno da postoji.

Koliko manje uštede oni koji tako štede, spram drugih…u to ne ulazim…no nepobitna činjenica je da mnogi štede upravo u novcu. Ako i ništa ne uštede, to ne znači da oni ne štede.
Štede itekako…štediš svaki puta kada ne kupiš sladoled koji si možda htio kupiti. I kada god tako djeluješ, štedio si u novcu. (osim ako brzo taj nekupljeni sladoled ne pretvaraš u zlato ili što već… )

Sasvim nebitno, meni i dalje fali riječ da kažem misao koju sam htio reći. Za koju sam koristio riječ “dolar” gdje si ti pomislio da izričito mislim samo na dolare.

No definitivno je povijest pokazala da je papirnati novac izbacio zlato iz igre da se ono prestane koristiti direktno kao novac. Zlato je i dalje ok za čuvanje vrijednosti, za upotrebu za nakit…elektroniku itd…niti ne tvrdim da ja papirnati novac napravio zlato bezvrijednim. Ali ga je izbacio iz svakodnevnog života da ga koristimo direktno kao novac.

Sada čisto pretpostavimo da BTC isto tako jednog dana izbaci trenutne oblike novca iz svakodnevne upotrebe, a ja jednostavno nemam odgovarajuću riječ da kažem koga to BTC izbacuje?

Eto, najbliže što mogu reći: “BTC izbacuje iz igre trenutni novac

Ali to je ok ako kažem u 2020-oj godini, ako bi to rekao u 2060-oj godini, kada već recimo dominira BTC, onda ću morati reći:

“BTC je izbacio iz svakodnevnice tadašnji trenutni novac

I dalje nemamo jedinstvenu riječ za trenutni novac, ili za tadašnji trenutni novac. :slight_smile:

Imat ćemo…trebat će ta riječ za BTC da si nazove neprijatelja pravim imenom. :smiley: :smiley: …do tada ću pisato “dolari” pod navodnicima. Ionako ih Amerikanci štampaju kako ih volja i treba im BTC iza ušiju stisnuti jednu disciplinsku…

Pa i nije. Postoji jedan jako dug period izmedju ta dva. Nije papirnati novac zamjenio zlato. Jel ti mislis da je kmet iz srednjovjekovne bugarske prodavao mlijeko za zlato?

Kao sto smo rekli… izbacuje valute koje trenutno koristimo i to je to… nema nikakve potrebe komplikovati ako je nesto prosto ko pasulj.

Da nece mozda biti ko na videu? :smiley:

Strasno ce ih udarit… obrisati im 27 bilijardi $ duga kad isti nestane hah

Molim te, hajde mi objasni kako ce se posudjivati novac kad BTC u potpunosti zamjeni ovaj novac sto danas imamo. Kako ce se podizati krediti (hoce li se podizati krediti i pozajmice) i kakve ce biti godisnje kamate? Ako se ne podizu krediti kako ce rasti proizvodnja i kako ce se otvarati biznisi bez pocetnog kapitala?

Pocelo bijese od tog da ti velis, shvatice da je “dolar” (simbol za jednu od valuta koje drze ovaj monetrani sistem u zivotu) bio pogresan za cuvanje, simeon veli ko cuva imovinu u novcu?, ti velis cuvaju ljudi oko tebe, ja velim ne cuvaju, cuvaju na drugi nacin …i sad ode to u lingvistiku.

Da se vratimo na pocetak, tj. BTC u biti - nisu ljudi koji imaju para debili da ih turaju pod jastuk, a nisu bas ni poletili da sve stave u BTC, a nisu bas ni voljni da puste da se finansijski sistem u kome im super ide, obrusi. To prizivaju oni koji nemaju para.

BTC ne moze naprosto tek tako zamijeniti valutu, jer valuta po definiciji znaci finansijski sistem, zakonsko sredstvo placanja drzave ili neke druge monetarne unije. BTC ce zamijeniti valute samo ako se desi ovako nesto:

Kriptovalute (tj. valute na blockchainu) možda već od sledeće godine menjaju trenutni monetarni sistem. Ali, to će biti kripto-Dolar, kripto-EURO, kripto-Rublja, kripto-Yuan, tj. valute koje i do sada koristimo, samo će raditi preko blockchaina…

BTC ima šansu da bude alternativa zlatu, a ne celom monetarnom sistemu.

Razlog zašto valute neminovno prelaze na blockchain je taj štp oni na vlasti imaju bolji pregled i veću kontrolu nad onima nad kojima vladaju. Blockchain dozvoljava pregled bukvalno svake transakcije koju je određena novčanica prošla od svog postanka.

To je nemoguće sa papirnim novcem, koji nažalost izumire.

Ja inače verujem u vrednost BTC, ETH i još kojeg altcoina, i mislim da vredi u njih uložiti FIAT novac sada, ali mislim da oni imaju određeni rok trajanja (sem možda BTCa).

Nažalost od one originalne ideje za BTC i blockchain je ostalo jako malo, ako pogledamo originalnu zamisao za BTC, da je on decentralizovana valuta koja ne zavisi ni od koje vlasti. Dešava se upravo suprotno, i blockchain tehnologija će da se koristi u svrhe još veće, bolje, i efikasnije kontrole nad masom od strane vlasti.

2 Likeova

Uopšte … samo što su već ukinute i zlatne rezerve koje su trebale biti pokriće naštampanom papirnom novcu.
Ali m-m, uopće papirni novac nije izgurao zlato s ovog polja upotrebe.

Super jedna riječ “valute koje trenutno koristimo”.
Osim što ta jedna riječ sadrži 3 razmaka u sebi, zapitam se prvo jel imamo uopće isti pojam što je riječ?
Ok ajd, postoje riječi koje se zovu složenice, jer su sastavljene od više pojmova … samo je tvoja složenica složenija i od nekih rečenica. Zapitam se jel onda praktično složena.
Ako progutam i to, moram primjetiti da tvoja riječ nije baš postojana u vremenu, jer one valute koje su danas trenutne, neće biti i za koju godinu trenutne…

Da, prosto je ko pasulj…riječ ti je baš odlična.

Dat ću i ja svoje učešće, meni se čini da ta riječ mora opisati krucijalnu razliku između trenutnog novca i btc novca. Kriptovaluta i nije krucijalna razlika, pošto je to samo sistem zaštite btc novca…a svaki novac ima neku svoju vrstu zaštite.

Stoga, ako tražimo ključnu razliku između BTCa i trenutnog novca, to je onda u načinu nastajanja i kontrole nad tim novcem. Tako je trenutni novac poprilično zasnovan na centraliziranim sustavima, dok je btc decentraliziran.
Vojla! … u tome je i ključ za riječ…i u tome je sva moć BTCa, jer nema nitko centralnu kontrolu nad njime i masa će zbog toga vjerovati u poštenje takvog novca.

Tako možemo sada lijepo reći da BTC izbacuje centralizirani novac, jer se pojavljuje kao suprotnost tome…kao decentralizirana varijanta. Zato i postoji element i potencijal da izgura postojeća rješenja, jer nudi nešto sasvim novo kao što je papirni novac ponudio nešto novo spram zlata.
Da je BTC samo valuta kao i svaka druga, onda bi samo nadopunio dio monetarnog sistema i postao njegov dio.
Ovako kao suprotnost postojećem ima taj potencijal da postojeći centralizirani novac pomete pod tepih i da isti ostane samo u analima pisane povijesti.

Tako će i bit, meni se čini da je slijep svatko tko to ne uočava. Ili da nije to baš nikako proučavao. Ili je Brane, zaglavio dušom u Jugi.

A odat ću vam što su mi upravo Anđeli šapnuli.
Ljudi će ubudućnost ovaj trenutni novac zvati c-novac, a btc će zvati d-novac.

c- dolazi od prvog slova centralizirani, d od prvog slova decentralizirani. Osim toga c i d su slova jedno iza drugog u abecedi, pa će tako logično biti poredani abecednim redom jedno iza drugog kako su se pojavili.
Eto, jednog dana kada ugledate da se ti pojmovi stvaraju “c-money” i “d-money”, to vam može biti jedan od znakova Anđela koji su upućeni vama. Jer oni čak mogu diktirati i tajming kada će se tko od vas susresti prvi pita sa tim pojmovima. :wink:

Uglavnom, btc će izbaciti c-money. :smiley:

A zašto je nastao papirni novac, nego da se izbjegne nošenje zlatnika?
Da je zlato bilo praktično nositi, nebi bilo nikada potrebe za papirom.

Ili ti misliš da je evolucijski u isto vrijeme došao i papir i zlato u svrhu novca?
Nije ti logično da je zlato bilo prvo?

Ne može možda tek tako, ali može. A kako je krenuo, više će ličit da je posao odradio “tek tako”. Usput.

Ako ga masa globalno počme prihvaćati kao No.1 opciju, ovo ostalo će nestati preko noći. Bitno je samo da postane poštenije, ali i praktičnije.
Kao što su smartphonei postali praktičniji od mobitela na tipke… cijela industrija mobitela potonula preko noći. Tko se brzo nije snašao, izumro je umalo. Di je sada tipa Nokia, nekada vodeća u polju mobitela. Znači preko noći zaokret za 180.

Isto kada se pojavio cd, u to vrijeme industrija gramofonskih ploča je bila toliko ogromna da izumitelj CDa nije mislio da ima ikakve šanse probiti se.
No CD je bio toliko superioran spram ploča, da je i ploče i čitavu tu industriju slomio preko noći.

Tako je BTC superiornija varijanta c-novcu, i slomit će ga ko beba zvecku.

Za sada još nije praktičan, samo je pošten…pa već sada razvaljuje. Kad još postane i praktičniji od trenutnih opcija, pa neću imat ni novčanik. Već mi je ova Revolut kartica uber i keš skoro i ne vidim…još kad se to malo updejta na BTC, prvi ću odbacit zastarjele metode. Još ako mi sve bude i jeftinije, jer neće biti banoslovnih provizija…

… i još će mi konstantno rasti vrijednost, sa svakom osobom koja će to sve isto shvatiti, ali nakon mene. Zato ću isto rado biti među prvima. :wink:
Što već i jesam.


Sve si po meni odlično rekao osim ovog. Upravo ta mogućnost precizne kontrole u svrhu praćenja kretanja i jedbostavne automatizacije tog praćenja…ga čini još superiornijim i boljim.

Jer porez nije loš. On je bitan za nas kao društvo. A upravo mogućnost da svaka osoba na ovom svijetu prati kako kola novac, će učiniti porez poštenijim nego je ikada bio. I smanjit će se jalovi troškovi rada birikratskih zaposlenika koje jedva vode bitku sa šumom formulara. BTC će to sve:
-automatizirati
-napraviti transparentnim
-napraviti poštenijim

To je isto njegov veliki plus koji se ovako ne vidi zbog velikog nepovjerenja u institucije. BTC upravo ima priliku smanjiti taj jazz nepovjerenja.

1 Like