Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Prvo da zakoračimo na 40k$ :slight_smile: …a to je i ko 50k … a kad predjemo 50k, bliže smo 100k nego nuli. :smiley:

Znači još malo. :slight_smile:

1 Like

Ja prodao sve kad je bio na 19k, o zivote koro od banane. :joy:

Musk je danas postao najbogatija osoba na svijetu, a prije 10ak godina su mu se smijali. Isto ce biti i sa ljudima koji su kupili BTC prije par godina.

1 Like

sta dalje?

ja sam u altovima i samo se topim… uvijek kontra

Pa u suštini top ovog bull run ciklusa bi trebao biti izmedju septembra i kraja ove godine. Verovatno decembar, mada možda ovaj put bude i ranije.

Tako da šta god se ima može se držati do jeseni bar i onda prodavati redom. Posle sačekati dno pa kupiti istu količinu svega za oko 5x manje para a ostalo uložiti u neke druge stvari. To sve naravno u slučaju da se proceni da će postojeći kripto imati bar još jedan ciklus što naravno nije sigurno.

P.S. I da, treba imati okvirne top cene onih coina koji se drže pa znati kada se počinje sa prodajom.
Za mene je npr BTC u range-u izmedju 150k i 350k. ETH oko 8k, LTC oko 1,5k itd.

Mislim da je najgore ljudima što su uvijek stava da je ono najbolje prošlo i da su zakasnili. Dok su oni tog stava…još zakasne po nekoliko puta.
Zato treba stat i razmislit, ako je prilika već prošla pored nas 3 puta…možda će proći i četvrti puta…i tko zna koliko još puta…
Ja mislim da još nikako nije kasno…BTC po mnogim predikcijama ide preko 1M$.

Od tih gore…samo je gore onima koji su kupili debelo na vrijeme, ali su isto tako rano prodali. A realno, većina onih koji su nekada imali BTC su upravo takvi, jer je rijetko tko je imao čelična muda čuvati ga od 100$ pa do današnjih razina…

…više manje, tko je god kupovao (bilo kada)…isto tako je i prodavao kada je bio zadovoljan ostvarenim profitom.
A sada im je vjerovatno malo teško pojmiti kakvo bogatstvo su imali nekada u rukama … jbga…

Bojim se da ćeš se tek kajati. Ovo sada je ništa ako BTC ponovi ono što je već više puta napravio. A nema razloga da ne ponovi.
Iskreno, mislim da si napravio velik fulanac. BTC pošto se oporavio (bolje rečeno iskoregirao se ) …taman je dokazao po N-ti put da nije scam, da nije labav, taman je time potpaljen ko raketa da još jednom eksplodira…a ti pred samo lansiranje prodaš. Moglo bi ti biti jako žao ako se desi što bi se moglo desiti…još jedan rast od x10 ili x20 puta. (Ovo sada je tek x2 ATH, a ti si prodao na puta x1 od ATH)
Nadam se da nisi izašao sa svime…jer to je ipak glavno kod ovakvih špekulacija da se nikada ne muva košara sa svim jajima od jednom…da ti nebi slučajno cijela ispala.

To je malo zaebano… sada bi ti isto moglo biti zaebano da uletiš u BTC i da taman krene ALT val kao što je znao slijediti BTC. Nebi ti bio u koži sa donošenjem odluke…ali mislim da bi ipak barem dio osigurao da je u BTC-u. Nitko nema pojma koliko bi ovo sada moglo odletiti.

Tako si i ja nekako mislim…tj. prošlost nam je svima već nekoliko puta to pokazala da tako ide. Samo se treba mentalno odmaknuti od apsolutnih brojeva i gledati stvari u relativnim iznosima…i točno tako bi se trebalo desiti. :slight_smile:

Živi bili pa vidjeli. :slight_smile:

P.S. imam jedino neki osjećaj da se ALT-coinovi možda uopće neće ponoviti. Oni su imali jedan ciklus usred BTC divljanja…i dosta propali…i dosta izgubili povjerenja. Čini mi se tako.

Da bi ALT pravo zaživjeli, tj. da bi određeni ALT pravo zaživio, mora početi i primjena istoga i realna potražnja…nezz, nekako mi se čini da bi ALT-ovi mogli izostati ovog puta. Što bi s druge strane stvorilo daleko veći pritisak potražnje na BTC i on bi mogao i jače eksplodirati… …nagađam, nisam baš pratio ALT-ove duže vrijeme. :slight_smile:

Za manje od mjesec duplo skočio, prenaglo je to, vidjet ćeš sada kad spadne na 30k.

2013 smo imali veliki BTC hajp…i tada je bio ATH 1000$. Zatim je panika odradila svoje i stablizirao se oko 100 - 200$.

Točno 4 godine je trajalo da lagano dopuže ponovno do svog ATH-a kojeg je probio početkom 2017-te u tada nakon što je probio ATH od 1000$, doslovice je preko noći vrijedio 2000$. Mislim da se radilo o dva ili tri dana…pa je bez neke veće korekcije nastavio i do 3000$.

I vrlo oštro je nastavio skroz do 20 000$.

Znači imali smo rast x2 preko noći, pa je to naraslo x5 kroz sljedećih 2-3 mjeseca.

Tako da ovo sada je tek ovih početnih x2 u odnosu na stari ATH od 20 000$.

Tako da, meni se čini da smo tek počeli. :slight_smile:

P:S. ništa nebi bilo čudno da malo sada i spadne…da posjeti još koji puta 30k…no iskreno pogađati gdje su ti lokalni usponi i padovi, to je po meni čisto kockanje… i može se gađajući to puno izgubiti…i ono najgore… ispasti van iz vlaka. Prodaš, misliš da će korekcija…a on ko raketa odlansira… i bye bye…

1 Like

Zanimljiv klip: https://www.youtube.com/watch?v=7szGiPWFLIM

1 Like

Ma lagano i kod mene se topi ali se dokupljuje, nemoj gledati 2-3 meseca jer ce onda polako poceti da rastu, tj da se preliva sve iz btc…

ma ostajem u altovima, nema smisla sad prodavat, ocekujem ove godine jos jedan alt season… no, poanta je da bude prije vrha BTC-a a kako naglo BTC ide gore, to me zabrinjava.

svrha altova? uglavnom za otimanje btc-a od strane velikih malima, 99% ih ima tu svrhu IMO. ili dolara, no ja uvijek trejdam kroz btc jer je poanta povecati kolicinu btc-a (zato postoji alt season, uvale ti bezvrijedne altove, a uzmu btc ili fiat)

ja sto sam dokupljivao, dokupljivao sam kroz ovih par godina, vise jednostavno ne zelim. a ne zivciram se gotovo uopce, iz faze zivciranja presao u fazu letargije i cekam… nemam sta drugo

ma da, kad je bull ne treba previse kalkulirati, kad si zadovoljan izadji i to je to, a trejdati ako nisi vican tome (a 99 posto ljudi nije) nema smisla jer ces se samo sje.bat. to su cinjenice. vrh nikad neces pogodit (za izlaz), kao ni dno (za ulaz) time se ne treba zamarati.

Ima jedan tip ( André Kostolany cini mi se) koji je par puta bio miljuner i par puta propao na burzi, kad su ga pitali kako je postao milijuner, rekao je - prerano sam prodao. Ustvari, na vrijeme jel

2 Likeova

Pitanje za vas koji mislite prodati kripto sada je gde ćete uložiti taj novac, u šta to verujete više od kripta?

Ako kupujete kuću recimo, to još i razumem, tu nema puno filozofije.

Ali mi mnogo stvari deluje čak i rizičnija od kripta. Ako držim FIAT, on će skoro sigurno gubiti na vrednosti, jer ga štampaju ko ludi. USA je u 2020. ištampala oko 20% - 25% svih dolara koji su danas u opticaju, EU zemlje su dodale 10% svih Eura koji su danas u opticaju, ako se ne varam.

Zlato deluje cool, mnogo je manje rizično, ali je i upside mnogo manji u odnosu na kripto.

Deonice, pa ko se kako snađe, al one koje su meni zanimljive verovatno neće mnogo rasti, a imaju potencijala i da dosta manje vrede…

moj neki plan je vecio dio prodat, otplatit neke kredite i sl, manji dio ostavit u btc te od toga napravit Xnesto do sljedeceg vala (umnoziti ih). ugl, ako ce biti ikako moguce, uvijek imati nesto btc-a

1 Like

Zato ne ulazes u pojedinacne nego u fondove koji prate indexe, npr s&p 500 u americi ili ekvalent za Evropu… znaci imas djelic po svake dionice od top 500 (ne bukvalno top 500 jer se neke mjenjaju, ulaze i izlaze) i onda ti je rizik razvucen na mnogo firmi… Sve sto zaradis samo reinvestiras, tj ne podizes nikakve dividende… za 30 godina sa 100k na 100,000$

1 Like

Dobar deo tih firmi iz takvih indexa mi uopšte ne ulivaju poverenje. Svakako u ovakvoj ekonomiji kakva je sada je pitanje i koliko je to “sigurna” investicija.

EDIT: U svakom slučaju verujem da je najisplativije držati Bitcoin i još poneki kripto, znam da ima i dosta rizika, ali je (još uvek) jako veliki potencijal.

Moje pitanje je da vidim kako ostali razmišljaju i gde stavljaju svoje novce.

To je odlicno pitanje. Mislim da bi jedan deo kripta trebalo zadrzati, a deo koji se proda na vecim cenama trebalo bi prebaciti u zlato/srebro, eventualno nekretnine (mada WEF kaze da 2030 necemo posedovati nista i da cemo biti srecni), zatim u domacinstvo sa izvorom vode, solarnim panelima, obradivom zemljom itd. Van tih stvari slabo sta ima smisla na duze staze jer se planira unistiti privatno vlasnistvo bilo cega i da se polako srlja u nesto sto ja nazivam digitalni komunizam. U takvom sistemu u koji nas planiraju uvesti u narednih 10 godina, slabo sta ima perspektivu.

1 Like

Pa jeste dobar dio sumnjiv i mozda ce propasti, al bitan je index overall, a realno je da posve pasivno u prsosjeku imas 6-7% (nakon inflacije) godisnje, i onda kamata na kamatu uradi svoje. Svakako bi jedan dio tih nekih sredstava biti u takvim vodama (jedan dio mozda u btc-u, neki dio u sajtovima itd)

1 Like