Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Da mislim da je ovo relativno uobičajen način ulaganja novca. Ne znam da li i u ovoj post-korona ekonomiji možemo očekivati realno uvećanje onoga što smo uložili.

Danas ako “založiš” stablecoine tipa DAI, USDC, itd na Crypto.com, Nexo, Celsius i sličnim platformama, možeš očekivati 8% - 12% zarade godišnje.

Da generalno sam jako sličnog razmišljanja. Mislim da ima stvari u koje vredi ulagati pored tih navedenih, i ne verujem u WEF timeline od 10 godina, verovatno će to ipak biti dosta duže i ta 2030. je paušalno odabrana godina.

1 Like

BTC presao 41k danas, ako ovako nastavi, sve ce teze biti drzati pare i dalje tamo, bez da bdis.

Dionice:
Za spekulaciju:
Vezano za BTC, mining dionice vec dugo skacu mnogo vise nego BTC.
Evo npr. Marathon Patent Gp za mjesec dana:

BTC za mjesec dana:

Znaci, dionica: BTC = 400:114

Zanimljivo je vidjeti ovo isto poredjenje, samo malo unazad, npr. za godinu dana:

Marathon dionica za godinu dana:

BTC za godinu dana:

BTC: Dionica = 2750: 350

Kad vrtis jos unazad, vidis kakva je ludnica pre bila i koliko se sve skrsilo. Svakako, porast BTC mining dionica prati sam rast bitcon-a, i po toj nekoj mustri, cini se da ce i dalje.

Riot Blockchain je 2017. i sad:

Pa ako neko voli spekulacije oko BTC, eto inspiracije.

Sto se tice stabilnih investicija i ETF-ova, ne znam zasto bi morao neko da se veze i za bilo koji ETF na 10 godina. Ako ne zelis da trejedujes na berzi, kupis ETF na godinu dana, pa sljedeci januar gledas sta dalje.

Trenutno se clean energy ETF-ovi cine prilicno stabilnim za narednu godinu, a pri tom u uzletu i mnogo profitabilniji nego ETF-ovi koji su vezani za index. I USA i EU i Kina planiraju tu ogromne pare da uloze.

Npr., Invesco Solar ETF:

Evo i par ETF-ova oko inovacija, robotike, genomic, fintech, EV itd:

4 Likeova

Ode cega dolazi zarada od “zalaganja” u usdc ako je odnost sa fiatom fixan?

Od toga što uzmu manju maržu od klasičnih banaka.

Zanimljivo, hvala. :slight_smile:

Ne treba ni gledat u grafove dok ne predje jedno 150k$.
Mislim, gledat… al do tamo treba bit hladan ko sprica. :slight_smile:

1 Like

Kako mislis manju marzu?

Bilo je riječi o štednjama… i kako nitko kao ne štedi u novcu…pa naletih na ovo…

"Štednja građana premašila je 200 milijardi kuna i krajem srpnja iznosila je 205,3 milijarde kuna, što je bilo 7,8 milijardi kuna (3,9%) više u odnosu na prošlogodišnji srpanj, piše Ljubica Gatarić za Večernji list.

Ne pozajmljuje ti banka novac na lepe oči, već očekuje zaradu. Ako ti pozajmi 10 novaca, očekuje da joj vratiš više od 10 novaca. :slight_smile:

Pa da, ali je i kamata minimalna s obzirom da ako banka ima 10 novaca, onda posudi 100 novaca. Znaci otprilike najmanja moguca marza u realnom svijetu sto se posudjivanja tice (u odnosu na ono sto dobije onaj sto posudjuje).

Kako onda ovi dobijaju ovih 8-12%… uzmu tvoje pare koje ti zarocis pa posudju, trejduje ili nesto trece?

1 Like

Naravno da posuđuju dalje… i (bar neki) su fino osigurani na potencijalne gubitke. Svakako treba svako detaljno da sagleda stvari pre nego što investira u bilo šta. Ne želim da stvorim sliku da preporučujem ove servise (mada nisam ni protiv njih), već mi je želja bukvlano da izlistamo stvari koje deluju zanimljivo i potencijalno isplativo.

Realno bilo ko da na slepo uloži novce u neki servis koji je random kao ja spomenuo, a bez da je detaljno shvatio o čemu se radi, je lud. :slight_smile:

1 Like

mozda sam malo old school ali ne vjerujem tim servisima gdje zalozis bitcoine i sl za dobru kamatu. sve je to dobro dok ide, ali realno to su veliki povrati i sta kad pocne bear market tj urusavanje trzista, tko ce garantirati da te kompanije jednostavno nestanu sa tim svim bitcoinima?

mislim u kriptu su takve stvari najnormalnija stvar i stalno se događaju, od onog zajednickog majnanja pa na dalje…

ne znam, ja bh bio oprezan s tim

1 Like

ili odmah prebacuj u pare ili čuvaj na cold walletu … dosta je berzi propalo, dosta ih je nestalo sa bitcoinima, ali ima načina da se osiguraš

Mislim sa nema sigurnog nacina pohrane. Po meni ledger bi trebao biti najsigurniji, al opet i ta firma ima uvid u svoj proizvod. Vecina njih je kao hakirana i lopovi odnjeli coine, a nema suda jer vlast ne prizna to…■■■■■■■■, treba pogodit tajming i uzet pare.

Slazem se, htjedoh sinoc napisati al nisam imao vremena.

Znaci ako je 1 coin za 1$ garancija, a garancija nije sama US nego kreator tog svega, taj coin nikad nece vrijedit 1$ nego ce prilikom zamjene neko “pojesti” gubitak tj razliku u vrijednosti… i vec je bilo slicnih problema sa onim tetherom il kako se vec zove… Znaci stablecoin generalno odmah u pocetku osudjen na propast (u vecini slucajeva);

Sto se zalaganja tice, i to je katastrofa. Dajes nekome novac da bi ima 8-10% godisnje (nesto vise od onog sto stock market vraca) a rizik nikad veci… dal ce se pokupit i pobjec, propast… Znaci ne isplati se nikako rizikovat. Tako je i Bernie Maddoff obecavao siguran i dobar povrat pa na kraju ponzi shema od 50 milijardi dolara hehe

1 Like

Definitivno ima veliki rizik, ja nisam želeo da dam utisak da preporučujem drugima da koriste ove firme.

Stablecoini nisu vezani samo za dolar, ima onih koji su vezani i za recimo zlato. Al stoji, to su privatne firme koje stoje iza njih.

1 Like

naravno, samo iznosim svoje misljenje. Sto se tice ovog da su vezano za ostalo, isto vrijedi kao i za dolar… mora da bude jako pozadina koja ce pojesti gubitak u razmjeni kad je potrebno tako da se ja tu ne bih petljo nikako

Nisi u pravu. Glavna karakteristika BTCa je da možeš imati praktički neograničenu sigurnost.

Sad dal će je netko znat imat ili ne… to je drugi par čarapa.
Ali to ne mijenja suštinu BTCa, koji može biti sigurniji i od banaka…jer vlast ti može upasti na tvoj bankovni račun, dok na tvoj BTC račun ne može…jer je sustav decentraliziran i baš nitko osim tebe me mora imati pristup na čitavom planetu.

E sad… to što netko taj svoj ključ daje drugim sistemima na čuvanje, tipa ledger … to je drugi par čarapa.

Btc adresa i privatni ključ se mogu napraviti s olovkom i papirom na vrh brda daleko od interneta. I na tu adresu ti netko može stavit uplatu.
Znaci vlast nad novčanikom može biti maksimalna.

Ok, gdje cuvas coine ?