Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

1 Like

Jel ima kakvo objasnjenje zasto je ovo pocelo tak padati ? :face_with_thermometer:

Ilon rekao da je skup btc :slightly_smiling_face:

Korekcija, slična stvar se desila kad je BTC bio ath na 19 000$. Sad je samo pitanje do koliko će pasti.

1 Like

Sve se srucilo, ne samo BTC. Nasdaq vec prije otvaranja berze -1.7%. US500 isto u minusu vec par dana…

Sve je to normalno, standardna korekcija. Bilo bi čudno da je sve vreme išlo non stop gore. Ne bi me čudilo da cena za 2-3 meseca bude na oko 50k za BTC sa ups and downs do tada. Prejaka je ovo cena bila za BTC u ovom periodu bull runa. E sad, imamo varijantu da peak ovog ciklusa bude krajem leta, a ima opcija i da bude krajem godine kao i uvek. Videćemo šta će od toga biti. Ja ipak mislim da će to biti kraj godine standardno, ali treba biti spreman i za leto. :slight_smile:

3 Likeova

Postoji ipak razlika…ovo bi trebalo biti sličnije korekciji kada je BTC bio 3000$ i onda se na moment vratio na 2000$. U postotcima tako i odgovara:

3000$ je tadašnji ATH(1k$) x 3
Sada imamo
60000$ = ATH(20k$) x 3

(Tako bi i ovaj pad mogao ići do razina od 40k$)

Neki ljudi su jednostavno zadovoljni ulovom i vade lovu van. Kada se cijena počme od toga rušiti, onda oni koji su u strahu…i oni mahom krenu vaditi lovu …pa nastane ovako jedan propad koji sam sebe ubrzava. Da je BTC istinski balon kao što su bili tulipani, ovakvi propadi su onda osuđeni da pucaju do kraja…tj. da se vrijednost sroči u nulu. (Mnogi se toga stvarno boje, pa su time oscilacije nad BTC izraženije)

No međutim, ima puno onih koji su zažalili što se na vrijeme nisu ukracali, tako da oni koriste taj propad da se ukrcaju i tu nastaje ravnoteža…tj. obrana neke donje cijene ispod koje ne pada.

Također, kaže se da lukavi mešetari kupuju kada svi prodaju i obratno. Tako da je ovo proces zamjene slabih i jakih ruku. Slabe su one koje se sada boje i prodaju…a tu priliku koriste da dokupe oni koji znaju što se dešava.

Tako kada se “stablo” dobro protese i podadaju sa njega sve slabe ruke… BTC bi trebao nastaviti još jačim tempom. Jer onog što ga je usporavalo, to se u ovoj zamjeni eliminira. Jel, ispadaju sada oni koji su zadovoljni profitom. (Ili koji u strahu brane minimalni gubitak)

I sve se to zove jednom rječju: “korkecija”.

No kolega @ivan19992 je to malo krivo usporedio sa korekcijom kada je BTC bio na ATH-u od 20 000$ pa se srušio …jer tada je to već druga stvar.

Naime, nakon što korekcija završi … BTC rasterećen slabih ruku trebao bi nastaviti još jačim tempom.
A kada nastavi opet uzbrdo…onda će opet biti zanimljiv masama koje će ga kupovati…koje će tako još više ubrzavati taj tempo.

E tada kada će biti najveći rast i kada će mase to još razgorjeti svojom navalom …lukavi mešetari će tada opet postupjeti suprotno od mase i tada prodavati. Jer pod svom tom pohlepnom navalom koja se tada dešava, i koja stvara nenormalan rast…takav rast više nije zdrav nego postaje prenapuhan … i mora doseći svoju točku pucanja.

Možemo i to zvati svojevrsnom korekcijom, no razlika između takve korekcije i ove je što jedna traje nekoliko godina …a druga nekoliko tjedana. :slight_smile:

Ja iskreno vjerujem da je ovo samo kratka korekcija koja će potrajati koji tjedan da se izmjene ruke…a onda raketa piči dalje. :wink:

Meni se više neda previše razglabati o Bitcoinu jer je do sada već svima trebalo postati jasno koliko je moćan :slight_smile:

Ali ajde da nakon dugo vremena nešto napišem…

Ovo trenutno je korekcija. Netko je nazvao i one ogromne padove korekcijom. Pad od 80% (kakvih je bilo) nije nikakva korekcija nego potop :wink: Ipak, pokazalo se da niti takvi ogromni padovi i potopi nisu značili propast i da je cijena ipak nakon nekog vremena odletila na novi ATH.

Trenutno je cijena oko $48k. Prije 3 mjeseca je bila oko $15k, tako da je ovo i dalje jako visoka cijena. Ima još prostora za pad, možda i jači pad, ali ako se i desi to neće biti nikakva katastrofa. Možda niti neće više padati cijena i možda se vrlo brzo opet ustabili na preko $50k+ ili ode na novi ATH, ali ako će i trebati pričekati nije nikakav problem. Tko je kupio BTC u zadnjih 10 godina, a da nije baš u zadnjih par tjedana, taj je u plusu :wink:

Do pada je došlo zbog Muska i njegovog komentara cijene, one babetine koja je bila na čelu FED-a, a sada je ministrica financija u SAD-u i zbog prebrzog skoka na $58k+ pa su neki uzimali profit. To su više nego očiti razlozi. Još jedan važan razlog je pucanje long pozicija do kojeg je došlo sa naglim padom cijene, a možda i najvažniji razlog je day trading. Oni koji se razumiju u day trading znaju da je ovo što se dešava od jučer s BTC pravi RAJ za day trading. Također, velikim igračima fali ovakvih asseta kao što je BTC i ovakve volatilnosti, tako da bi bilo pravo čudo da oni dopuste da BTC uskoro propadne, a oni su glavni i oni su ti koji odlučuju, to je valjda svakom jasno. Nikakvi senilni starci na mjestu predsjednika i sl. Prilično sam siguran da su neki veći igrači jedva dočekali razlog za rušenje cijene i stvaranje nove velike volatilnosti, kao i da su na tome jako dobro zaradili.

Što se cijene tiče, volatilnost može postojati i ako je cijena BTC-a recimo na $10,000 (jer nije bitno da li pada/raste za par tisuća dolara ili par desetaka dolara nego je bitan postotak), ali premalo je bitcoina da bi svi ušli koji žele, a da pritom cijena ne bude puno veća od $10,000, zato vjerujem da će biti još dosta novih ATH-ova :slight_smile:

Samo još nešto…Tesla je ušla u Bitcoin sa 1.5 milijardi dolara (to je ono što je poznato). Hrpa drugih je također ušla ili upravo ulazi sa ogromnim iznosom, hrpa njih će ući jer se “probio led”, hrpa manjih investitora ulazi sa parsto ili par desetaka milijuna dolara. Sve to su već milijarde dolara. Te milijarde u nominali već opravdavaju cijenu od nekoliko tisuća dolara za 1 BTC, a zna se da market cap ide debelo preko “nominale” tako da je razina od nekoliko desetaka tisuća dolara za 1 BTC već sada opravdana, a svježi cash velikih neće prestat ulazit.

2 Likeova

O lele kaj beži dolje, koj mu vrag ?

Mora kad tad, ne može vječno gore :thinking:

1 Like

Dok god ima slabih ruku. :slight_smile:
Svakome na volju…pridružiti se slabim rukama i još malo produžiti negativni trend i napustiti voz (mislim raketu), ili stisnuti muda i ostati. :smiley: …i uskoro mahati mjesecu dok ćemo preletat pored njega. :smiley:

1 Like

Lepo čovek objasnio. Kao i što sam imao jak intuitivni osećaj, verovatno je ovo poslednji bull run u ovakvom obliku kripto-a, pa ga dobro iskoristite :slight_smile:

3 Likeova

Jedan grafić all time…

I jedan grafić trenutnih zbivanja…

I jedan graf kako je to izgledalo u 2017-toj…

screenShoot016

Sami zaključite što slijedi. :slight_smile:

1 Like

Ne slijedi ništa iz 2017 jer je trenutno totalno druga priča od te godine.

2 Likeova

Predvidjanja na osnovu proslosti nemavu blage veze. Pa nije BTC zemljina kugla pa da ima ciklus hladne i tople zime…
Svaki skok je posledica necega,Paypal odobrio trgovinu, Mask tvitovo pa kupio BTC. Isto tako i pad, zato ste mi jako smesni sa ovim “ciklusima”, koja uzgred recene i ne lice jedno na drugo.
A jos smesnije mi je kad krenu lupetanja tj predvidjanna, pa svako lupi 10 stvari i normalno da ce nesto da pogodi. Cinjenica je da BTC ima vrednost, ima jer je potraznja velika zbog marketinga koji prave spekulanti. Bar 70% vlasnika i ne zna za sta sluzi BTC vec ga ima da bi samo vrteo tj pokusao da zaradi. Isto je cinjenica da BTC jos uvek nema nikakvu upotrebnu vrednost, fee je visok, transfer nije brzi od transfera dolara npr itd.

Probaj poslati 100k usd npr. sa PBZa u Zabu, tj. izmedu bilo koje dvije razlicite banke pa javi koliko je kostalo i trajalo.

1 Like

Posalji 100$ pa javi :slight_smile: Meni je sa Binance bilo 17$ na taj iznos, dok je btc bio 33k, sad na 50+ bi bilo jos vise.

1 Like

Ima ciklus, zato jer postoji dinamika u sustavu (integralni i proporcionalni članovi) koji uzrokuju oscilacije na ovom grafu na isti način kao što masa automobila uzrokuje oscilacije u oprugama kad auto pređe preko rupe.

I nek je jedan auto Opel a drugi Yugo… ali masa je masa…a rupa je rupa.

U ovom kontekstu masa i kinetička energija mase je želja da ljudi zarade.
A rupa je strah da ne izgube.
I ta dva elementa će stvarati oscilacije grafa… nebitno jel to tržište BTCa …il dionice Tesle. Zato svi grafovi i jesu slični i zato postoje tone knjiga o analizi tih grafova i psihologiji ljudi koja stoji iza grafova (TA- tehnička analiza)

Sam smjer kuda se te vrijednosti kreću…je putanja auta na cesti…ona generalno može biti i nepoznata… Ostalo odrađuju rupe na cesti i masa auta…i svakim prelaskom preko rupe pojavit će se nekakav sličan pattern kao i kod zadnje rupe. Gdje su rupe na cesti…ni to ne znamo, ali iz grafa vidimo kad smo nagazili na rupu i možmo znati otprilike što slijedi…

Za BTC čak niti putanja nije toliko nepoznata…ako smatramo da je to budućnost novca.
Uz tu pretpostavku znamo da bi graf trebao ravno matematički pičiti ka jednoj točki … a sve ove poremećaje koje putem vidimo su samo rupe na cesti.

Ako znaš matematičku prosječnu brzinu kojom taj auto juri … i ako mjeriš koliko ga je koja rupa usporila … onda imaš praktički direktan uvid u sljedeću brzinu koju će razviti.

Inače… skoro sve u ovom svemiru ima svoje cikluse … a kako se ponašaju ciklusi Navale i Panike u BTCu sam već ranije opisao.

Znači imaš moment JEDAN koji uzrokuje moment DVA, i moment DVA koji uzrokuje moment JEDAN … tako oni zatvaraju ciklus koji se konstantno ponavlja pretakajući se između ta dva momenta…

…ta dva momenta su opisana u nastavku:

Imaš dva bitna momenta u rastu BTC-a, koji se periodički ponavljaju:

Moment broj JEDAN
BTC je na svom ATH (All time High) … malo se i prezaleti tada… pa svi misle da previše imaju i svi se boje to izgubiti. Masa tada likuje da je BTC scam, balon, da vrijedi NULU. U takvoj atmosferi dok se malo BTC previše rastrči, nastane lako panična prodaja (koja je usto progresivna kada krene) i pod takvom panikom BTC balon “puca” i roni puno ispod svoje vrijednosti. Tada svi oni koji su likovali misle da su bili u pravu…

No BTC da je pravi balon, vjerovatno bi u tim momentima stvarno ronio do nule i završio u povijesnim analima kao što su završili i Nizozemski tulipani. Jer realno nakon panike sa tulipanima, nije više bilo šanse da ikoji tulipan vrijedi više od gajbe pive, a kamoli da vrijedi više od auta ili kuće…

Za razliku od tulipana, BTC ima daleko veću vrijednost i usred panike neće dotaknuti dno nego će se negdje stabilizirati. Dok se on stabilizira svi oni površnjaci koji o njemu nisu niti razmislili dva puta…misle da je BTC poginuo ko Nizozemski tulipan i misle da su bili u pravu.
Isto tako ga brzo zaborave mediji i svi ostali…jer tada BTC više nije nikome zanimljiv. Osim onima koji ga stvarno prate i proučavaju. A ti vide gdje se stabilizira i da lagano i stabilno opet raste iz te točke.

Dolazimo do momenta broj DVA.
Kako se BTC stabilizirao i nastavio svoj rast, mora kad tad opet proći svoj ATH. A kada ga prođe, lagano ga uoče mediji pa opet krenu o njemu pisati… natanu vijesti kako je BTC koji je već propao, opet živi…i to vrijedniji nego ikada prije.
Sada svi oni koji su likovali da je BTC scam, od svih njih se u ovom momentu neki stvarno opamete i shvate da nije SCAM…i tada svi takvi krenu da kupuju BTC. Kako je masa koja je likovala bila velika većina, tako ima prostora da bude puno onih koji će se opametiti kada vide da BTC opet prolazi svoj ATH. Tako da se stvara relativno veliki novi volumen potražnje za BTC-om.
Ta kupovina sada progresivno podiže vrijednost BTC-u i on ne samo da će proći ATH, nego će zbog toga eksplodirati kada prođe svoj ATH. Jer isto kao što je panična prodaja eksplozija, isto tako je i panična kupnja progresivna i također je eksplozija. Čemu smo već nekoliko puta svjedočili…a logično je…jer što više cijena raste, više mediji o tome bruje…onda opet više ljudi kupuje koji čitaju medije…onda cijena još više raste zbog povećane potražnje… pa mediji još više pišu kako cijena raste… znači samoubrzavajuć proces. (Eksplozija ili kako bi se fizikalno reklo to je proces sa pozitivnom povratnom petljom. Vrlo progresivan i nestabilan proces, što će reći da ide naglo i visoko, ali kratko traje.)
Moment DVA tako uzrokuje iza sebe opet moment JEDAN, paničnu prodaju koja slijedi nakon momenta DVA.

Da PayPal blokira trgovinu kripta, da Tesla proda sve svoje, da vodece zemlje striktno zabrane trgovinu kriptom i da pocnu da hapse ljude koji trguju kriptom za nezakonite radnje, ne bi zadrzao niko do ispod 10k, ni jedan od tvojih “ciklusa”.
Tvoje analize su bazirane na tipicnom ponasanju ljudi, a sta ako dodje do netipicnog ponasanja?
Dzaba cemo da drobimo i ti i ja ovde. Kad budem video primenljivost BTCa, onda cu da kazem “jeo sam gavna, bio sam mlad i slep pored ociju”, ovako je za mene samo plod ljudi da bi vrteli novac.
Zalihe zlata nestaju, nafte takodje, svetu je potrebno nesto novo na sta ce da se loze i cime ce da trguju . A ovo je idealno, nit postoji nit ima primenu a ima ludacku cenu. 10x bolja stvar od zlata, nafte. Mnogo brze se obrce, zaradjuje, cene sa lakse koriguju itd.

1 Like