Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Zato jer kada stigne na milion i sa 1/3 ću biti multi milijunaš. :smiley:
A ove 2/3 mi trebaju sada i ovdje. Novac koji se čuva, a ne pretače…isto je kao da ga i nemaš.

1 Like

Jedan offtopic da ne otvaram novu temu…

@igortomic Ako se ne varam, ti si na Thailandu, ili si bio. Zanima me kolika je tamo stvarna prosječna mjesečna plaća (ne statistički nego realno). Npr. koliko mjesečno dobije zaposlenik koji radi na nekom relativno ok radnom mjestu u nekom uredu na ne rukovodećoj poziciji?

1 Like

Gledala sam skoro neke analize, vjerujem da covjek zna sta radi, njegov plan je 25% na 125k, jos oko 25% na 250k i ostatak ostavlja dugorocnije. Sve to pod uslovom da uopste i dodje dotle BTC…

Mene je zanimalo u stvari da li neko od vas se bavi tehnickom analizom u ovom kontekstu, sta velis ti @mitok ?

Ok, onda to nije bilo po planu, nego po potrebi…

Elem, posto je od 19.02. NASDAQ u silaznoj putanji, juce sam jednu finu sumu skunula sa tech akcija i dodala na BTC. Vrijeme da postavim pravila za exit.

Postoji i faktor poreza tu, naime u Njemackoj se ne placa bas nikakav porez na kripto, ako je vremenski period izmedju kupovine i prodaje manji od godine dana. Ako je kraci, onda se tretira kao spekulacija, i podlijeze porezu i do 45%, ovisno o zaradi.

Posto se racuna po FIFO metodi, starije BTC mogu prodati, one koji su kupljeni ove godine, tek sljedece, inace se ne isplati.

Ovo mozete uzeti kao tip, ako imate nekog bliskog u Njemackoj ko moze za vas da uradi transakciju, pa da ustedite na porezu.

Ne znam kako se drugačije planira nego po potrebi. Svi od nas imaju neke potrebe i odlučivanje bez uključivanja tih potreba u jednadžbu nema nikakvog smisla.

Zato velim da svako individualno mora krenuti od sebe…

Ok, mozda nisam bila jasna s pitanjem, ali svakako me vise zanimala procjena BTC kursa samog po sebi ( s pretpostavkom da nemam prijeku potrebu da ga prodajem), od nekog ko ima pojma o tehnickoj analizi i globalnoj analizi trzista, i u vezi s tim neki exit plan (pomenula sam plan i na koliko konkretno), nego spontana iskakanja i ko kakve individualne potrebe ima.

PS. Ovaj “stock to flow” model je navodno statisticki prilicno pouzdana krivulja

Ne bavim se time, ali po meni TA djeluje samo kratkorocno, 1-30 dana, jer u obzir ne uzima vijesti. Niti jedna TA nije mogla predvidjeti PayPalov ili Teslin ulazak u crypto, a zbog njih su bili najvisi skokovi.

1 Like

Slazem se. TA bez faktora trzista nema smisla, jasno. Ipak postoje modeli, kao ovaj gore, koji i takve stvari uzimaju u obzir, jer to da tzv. “institucionalni novac” ce ulaziti u kripto je svakako u racunu, od pukih privatnih ulaganja se sam kurs ne bi puno mrdao. Btw. Morgan Stanley je prva veca US banka koja ulazi u BTC pricu. nece biti jedina.

S dugoročnom investicijom, kod mene sve ovisi o razvoju situacije s Bitcoinom. Biti će još puno jakih skokova i padova, ali mislim da je i dalje potpuno neupitan dugoročni uzlazni trend. Ja si razmišljam pokušati dočekati sa svime ili barem sa većinom još jedan halving + 18 mjeseci.

Recimo da sada naglo ode cijena na npr. $100k ili $120k. Vrlo je vjerojatno da bi nakon toga došlo do nekog jačeg pada. Idealno bi bilo tada izići na peaku pa nakon pada ponovno ući, ali to je veliki rizik i ja to ne radim sa investicijom. Sa malim iznosom za trejdanje da jer je to i bit trejdanja, ali sa dugoročnom investicijom ne.

Što se tehničke analize tiče, ona vrlo jasno sugerira daljnji dugoročni rast, ali za moje očekivanje daljnjeg dugoročnog rasta nije uopće presudna TA nego FA i buduća očekivanja.

NeedHelp dobro veli, TA ne uzima u obzir vijesti i nikako ih ne može predvidjeti (bilo pozitivne, bilo negativne). Ne zna niti kada će neki manipulator nešto tweetati :slight_smile:

Morgan Stanley već nudi (ili će ponuditi) crypto desk za svoje premium klijente. JP Morgan više ne pljuje po BTC-u i na putu je da i oni slijede primjer Morgan Stanleya. Naravno, i druge velike institucije i jaki retail investori se ubacuju. Realno je očekivati regulaciju koja bi mogla privremeno malo srušiti cijenu (iako možda čak uopće ne), a onda je početi snažno dizati. Stotine milijardi dolara čekaju “zeleno svijetlo” regulatora za ulazak u BTC.

Ako se prati Tether market cap, vidi se da se konstantno povećava. Posljednje vrijeme često u milijunima dolara dnevno, a svako malo i sa parsto milijuna dolara. Tether je samo jedan od prikaza ulaska velikih.

U opticaju je nekih 19 milijuna BTC-a. Od toga je valjda 5-6 milijuna zauvijek izgubljeno. Znači u opticaju je realno cca 14 milijuna komada (brojke govorim okvirno bez točne provjere). Pretpostavljam da barem trećina ne želi dirati (prodavati) svoje bitcoine još barem nekoliko godina. Ako sam u pravu, onda to znači da je realno u opticaju samo desetak milijuna komada.

Ako bi kad dođe “zeleno svijetlo” ušlo recimo 500 friških milijardi dolara u BTC, samo na temelju toga, bez ikakve premije, bi cijena komada trebala biti $50,000 da bi se moglo ući za novih 500 milijardi. To sve pod uvjetom da svih 10 milijuna koji su realno u opticaju bude na prodaju i da nitko ne diže cijenu. To je naravno nemoguće, pa zato uopće nije ludost spominjati i $500,000 pa i više po BTC komadu.

E sad, 500 milijardi friških dolara u BTC? Zašto ne, luđaci su samo u zadnjoj tranši stvorili 1900 milijardi. Priča se o mogućoj inflaciji u SAD-u. Vjerojatno će doći i u retail, ali ta inflacija već odavno traje na burzama, ali neki to ne kuže. Svo ovo sranje sa korona prijevarom nije radi nikakvih cjepiva i čipiranja nego radi opravdanja za tisuće milijardi dolara. Neću ulaziti sad u to jer se i tako većina samnom ne slaže, ali nije me briga.

Dalje, zlato je u svom ludom skoku sa $1200 otišlo na malo preko $2000 po unci. Tamo je nekih desetak bilijuna dolara ili nešto manje (market cap naravno, ne stvarne love). Kompanije sa burzi trpe posljedice korona krize pa im rezultati nikako ne opravdavaju bolesne cijene dionica. Ekipa to počinje kužiti. U dionicama su deseci bilijuna doalra. Realno je očekivati da će sve više investitora početi prebacivati dio kapitala iz dionica i zlata u BTC. Govorimo o ozbiljnim iznosima, pa ovih stvarnih 500 milijardi dolara koje će potencijalno ući u BTC nisu nikakva apstrakcija niti mašta nego realno očekivanje (ne nešto sigurno, ali ipak realno očekivanje). Znači, tih 500 milijardi da gubi sve bitcoine u opticaju cijena komada nikako ne može biti ispod $50,000 (matematika). Ipak, ako se doda samo 10x premija (što je manje od realno očekivane) to daje cijenu komada od $500,000. Treba proći još neko vrijeme za to, ali nije uopće nemoguće. Ako stvarno tako bude, onda će novo ludilo u kojem će BTC iskakati iz paštete pa se stvarno može i preko $1,000,000 po komadu.

Centralne banke počinju otvoreno spominjati da nije nemoguće da počnu ulaziti u BTC. Opet pričamo o potencijalno stotinama milijardi dolara.

I tak…da ne nabrajam dalje. Oni koji spominju BTC od $500,000 nisu uopće ludi. Daleko je to još od nečeg sigurnog, ali nije uopće nemoguće.

E sad, ako vjeruješ u takav scenarij, onda ne treba izlaziti niti s prvim dijelom prije barem $350,000.

Svakako treba pratiti vijesti i događanja na tržištu. Bez toga je nemoguće odrediti neki realan target za izlazak. Ja trenutno vjerujem u sve ovo gore napisano (što se može promijeniti u slučaju nekih nepredviđenih vijesti) pa se ne zamaram niti sa velikim povremenim padovima sve dok Bitcoin ne iskoči sa glavnog puta.

Ne mogu reći koji mi je točno target jer ga još niti sam ne znam točno u dolar, ali znam da mu još nismo blizu.

Što se tehničke analize tiče, već sam rekao, ona također sugerira dugoračan rast, ali nju ja koristim samo za kratkoročno trejdanje i ne vjerujem joj kad je u pitanju išta dulje od jako kratkoročnog, ako ne i momentalnog. U ovom slučaju se TA poklapa sa FA i očekivanjima pa onda ona, iako dugoročno nepouzdana, daje još jedan dodatni plus na očekivano kretanje cijene.

Eto :slight_smile:

1 Like

Minimalac je $10 dnevno, bar zvanični. U kancelarijama zarađuju od oko $450-600 do $2,000 mesečno koliko znam, zavisno od pozicije, grada, iskustva, školovanja, itd.

1 Like

Ok, hvala na info :slight_smile:

Pa po ovom sto sam uspjela da ispratim, ne iskljucujem da je sve to moguce (osim onog dijela oko korone :wink: ), zato sam i ulozila malo vise sad. Morgan Stanley ulazi u pricu, Visa, PayPal, Tesla, Square…ARK pokrece ETF za kripto + strah od inflacije (iako FED ponavlja bice sve stabilno), trenutni pad tech akcija i prelazak na value… sve mi se cini da bi bilo moguce da ludacki raste.
Indija zabranjuje kripto, dakle i to je moguce, sigurno ce globalno biti neke regulacije, ali pojma nemam kako bi se to moglo dugorocno odraziti na cijenu. Elem moracu poceti malo vise pratiti ubuduce…
Hvala :slight_smile:

Niti ja :slight_smile: Nije sigurno, ali je moguće :wink:

To su govorili i 2007., i to uvjerljivije nego sada, pa znamo što se dogodilo :slight_smile:

Globalno, ili u Kini i/ili u SAD-u je tako nešto potencijalni rizik i to jest potencijalna opasnost za BTC, ali ja na to gledam ovako… Ja osobno bih poludio da mi uskrate ovako prekrasno volatilan asset sad kad me opet zelo trejdanje. Što misliš kako bi bilo Wall Streetu ostati bez ovako predivne volatilnosti sa već sada solidnim volumenom ? :wink: Mislim da je jasno da pravila određuje Wall Street, a ne regulator, pogotovo u zemlji u kojoj se mito i korupcija promovira kao fancy termin lobiranje :slight_smile:

2 Likeova

Fino to svi ulaze … jedno meni od dražih razmišljanja kaže:

Kad svi ulaze, ti onda izađi. A kad svi izlaze, onda je pravo vrijeme za ulaz.

Povijest se tako opet ponavlja (točno proces koji sam u tančine opisao nekoliko puta u ovoj temi) i sada je BTC svima super, a kad je bio 10k $ i kad sam upozoravao da raketa poljeće … onda nije bio super. c c.

Kad je bull run … ipak je to onda samo igra među ulagačima tko je više a tko manje pohlepan i treba biti jako oprezan. Ono između bull runova pokazuje kakav je trend i kuda putujemo.

Ne kažem da neće još rasti … i ja vjerujem da hoće, ali će isto tako i zaronit dobro prije il kasnije… tako da sada ulaziti sa većim ulozima pari na kockanje i to će biti one ovce koje će se ošišati u ovom bull runu, ko u svakom runu što naiđu ovce koje se pošišaju da se namire svi oni koji vade Lamba van.

P.S.

Baš me zanima di su svi oni koji su u 2020.toj olako zaključili da je logično bilo BTC prodati u 2017toj na 20k $ i ponovno ga kupiti na 5k$.

Što sada ne izvade kristalnu kuglu i dok je sve aktualno nek procjene na kojoj točci se prodaje, a na kojoj opet kupuje. :smiley: :smiley:
A tako lako su te zaključke vadili za 2017tu, u 2020oj, haha.

1 Like

Reci fino da ti se osladio tvoj marketing pa da je sad pravi momenat za izac :slight_smile:

1 Like

ovaj amer s kojim radim dropshiping je BTC kupio kad je ovaj bio ispod 100$… i onda prodao kad je bio na 500$ :smiley: i kupio opet na 5000$ posle onog prvog pada

Samo bi štel ukazati da se sve odvilo po ovom planu… ali nitko ne zna gdje je kraj momentu dva i kada opet ulazimo u moment jedan. Ja isto vjerujem da će još malo divljački rasti, ali to je onda to. Treba biti oprezan, a pohlepa je zaebana stvar. :slight_smile:

Imaš dva bitna momenta u rastu BTC-a, koji se periodički ponavljaju:

Moment broj JEDAN
BTC je na svom ATH (All time High) … malo se i prezaleti tada… pa svi misle da previše imaju i svi se boje to izgubiti. Masa tada likuje da je BTC scam, balon, da vrijedi NULU. U takvoj atmosferi dok se malo BTC previše rastrči, nastane lako panična prodaja (koja je usto progresivna kada krene) i pod takvom panikom BTC balon “puca” i roni puno ispod svoje vrijednosti. Tada svi oni koji su likovali misle da su bili u pravu…

No BTC da je pravi balon, vjerovatno bi u tim momentima stvarno ronio do nule i završio u povijesnim analima kao što su završili i Nizozemski tulipani. Jer realno nakon panike sa tulipanima, nije više bilo šanse da ikoji tulipan vrijedi više od gajbe pive, a kamoli da vrijedi više od auta ili kuće…

Za razliku od tulipana, BTC ima daleko veću vrijednost i usred panike neće dotaknuti dno nego će se negdje stabilizirati. Dok se on stabilizira svi oni površnjaci koji o njemu nisu niti razmislili dva puta…misle da je BTC poginuo ko Nizozemski tulipan i misle da su bili u pravu.
Isto tako ga brzo zaborave mediji i svi ostali…jer tada BTC više nije nikome zanimljiv. Osim onima koji ga stvarno prate i proučavaju. A ti vide gdje se stabilizira i da lagano i stabilno opet raste iz te točke.

Dolazimo do momenta broj DVA.
Kako se BTC stabilizirao i nastavio svoj rast, mora kad tad opet proći svoj ATH. A kada ga prođe, lagano ga uoče mediji pa opet krenu o njemu pisati… natanu vijesti kako je BTC koji je već propao, opet živi…i to vrijedniji nego ikada prije.
Sada svi oni koji su likovali da je BTC scam, od svih njih se u ovom momentu neki stvarno opamete i shvate da nije SCAM…i tada svi takvi krenu da kupuju BTC. Kako je masa koja je likovala bila velika većina, tako ima prostora da bude puno onih koji će se opametiti kada vide da BTC opet prolazi svoj ATH. Tako da se stvara relativno veliki novi volumen potražnje za BTC-om.
Ta kupovina sada progresivno podiže vrijednost BTC-u i on ne samo da će proći ATH, nego će zbog toga eksplodirati kada prođe svoj ATH. Jer isto kao što je panična prodaja eksplozija, isto tako je i panična kupnja progresivna i također je eksplozija. Čemu smo već nekoliko puta svjedočili…a logično je…jer što više cijena raste, više mediji o tome bruje…onda opet više ljudi kupuje koji čitaju medije…onda cijena još više raste zbog povećane potražnje… pa mediji još više pišu kako cijena raste… znači samoubrzavajuć proces. (Eksplozija ili kako bi se fizikalno reklo to je proces sa pozitivnom povratnom petljom. Vrlo progresivan i nestabilan proces, što će reći da ide naglo i visoko, ali kratko traje.)
Moment DVA tako uzrokuje iza sebe opet moment JEDAN, paničnu prodaju koja slijedi nakon momenta DVA.

https://www.youtube.com/watch?v=66o9aaxwBUg

Evo i njega! :slight_smile: Mr. Wonderful, jedan od sharkova iz Shark Tanka. Do nedavno je generalno bio protiv Bitcoina, ali sada se i on okrenuo. Čak je priznao i da od 2017. ima BTC u portfelju, ali da to nije javno htio spominjati jer Bitcoin još nije reguliran. To je ono što nije bilo teško zaključiti, bogataši već neko vrijeme pomalo skupljaju BTC iza zavjese, za svaki slučaj.

Što se tiče ovog videa, drago mi je da se i on preobratio :slight_smile: , ali još uvijek komplicira sa ovim o porijeklu coina, održivosti, energiji itd. Ja na to kažem…koliko Internet troši struje? Koliko troše svi ti silni serveri i sve ostalo što stoji iza Interneta? Koliko je gluposti na Internetu? Jel to znači da bismo trebali ugasiti Internet da sačuvamo planet?

I ova Daniela nešto prečesto u zadnje vrijeme zalazi u crypto temu :slight_smile: Od nje sam navikao na teme o zlatu, ali čini se da su i okorjeli investitori u zlato počeli shvaćati da je Bitcoin unaprijeđena verzija zlata. Još se samo čeka da Schiff i Mahoney priznaju da su bili u krivu i da se okreću Bitcoinu :slight_smile:

Eo oftopika. Meni je Shark Tank super za gledanje, tako da ko nije gledo preporucujem. Ima nekih 15ak sezona. Dolaze ljudi sa firmama, idejama i sl i nude investirorima njih 5 da uloze. Da ne bude skroz oftopik Mr. Wonderful djeluje ko poprilicno promisljen ulagac koji rijetko gubi pare.

1 Like

Imas i Dragon’s Den (sto je mislim original), znaci britanska verzija i mislim da je bolji… ima i australijska i kanadska verzija…