Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

jel fino uzimati ovo ? 0.03799 BTC

Ma nije…ulozi u shibu ili neki tako “shit coin” pa ili trejdaj ili holdaj…nemas od btc nista sa tom cifrom. Mora bi vrijediti preko 200.000$ da ti imas nekih 900e

1 Like

Ovisi koliko planiraš holdati. Ako planiraš za 2 mjeseca napravit lovu, onda definitivno riskiraj pa ćeš ili izgubiti ili dobiti nešto.

Ako pak planiraš uložiti na dugoročno, onda pokušaj zacrtati cilj da u narednih 5 godina ulažeš svakog tjedna određenu svotu novca u neki coin/coine. Tako ćeš imat neku srednju cijenu i gađati i peak i dno.

Trenutno su coini po x100 od prije godine i pol, tako da nije baš pravo vrijeme za ulog i neočekivano je gledat veliku zaradu na top 50 projektima.

2 Likeova

Nista
Zato cu vas stici u Metinoj raketi
Quantiti
See you all on the dark side of the moon.

Thank me later :wave:

1 Like

Sta mislite o ovom Crypto.com coinu, generalno mislim da ce crypto.com dosta ojacati narednih par godina a imajuci u vidu da binance coin vredi 500-600$ kapiram da i CRO coin mora skociti na neku pristojnu sumu.

Posto vidim da od ovih poznavalaca shitcona se niko ne javlja… Nemam pojma za taj coin, imam samo BTC i nesto malo ETH. Ali ako ti je to slaba mogucnost rasta, sto ne stavis na mining akciju kratkorocno?

MARA je npr ovih dana roknula zestoko, nekih 30%, jer su uzimali kredite, tako da je trenutno “jeftina” i to ce se brzo ispraviti, pod uslovom da BTC ne krene dole.
U principu MARA raste kako raste i BTC, samo jace.

BlackRock je isto ulozio u njih.

Sad je na peaku, pa ništa nije sigurno. Treba uzet u obzir koliko ima coina i koji je market cap. U prijevodu, da CRO coin vrijedi 5$, projekt bi bio vrjedniji od BNB koji košta 600$.

evo jedan shit coin hydrogentoken ko zeli rizikovati…

Ako je ko usao kad sam napisao uzeo je dobre pare…ja izasao na 700$

1 Like

Ja izasao isto. Oko $1200 profita.

1 Like

Vidim neko je pomenuo cro gore. Realno gomilu para ce uloziti u marketing. Sad koja ce uskoro cena biti to niko ne zna. Sigurno ce da raste. Ali ovo vam je koin za penziju videcete. Jer ce on u skorijoj buducnosti prestici bnb po ovoj ceni. Plus imaju odlican stake kod njih na defi walletu.

Sto se tice ostalih koina treba dokupljivati wink i btt po ovim jeftinim cenama.

Od ozbiljnijih koina izdvojio bih metisdao, cena jeste sada skoro 100$ ali ima ga svega 10m sto je odlicno.

Neko je takodje pomenuo saitamu, ona jeste dosta skocila ove godine ali oni ce biti bomba u kriptu sledece godine, jeste da deluje kao meme i slicni shitovi ali verujte da nije. Odlican tim imaju iza sebe. Uskoro izlaze na top menjacnice kucoin conbase binance(samo dok se oni dokupe da zarade vise). Trenutno je cena odlicna za ulazak (7nula4) jer je neko plati fejk vest na cmc pa pala cena dosta. Imaju jake ugovore po americi i registrovanu firmu tamo jer gadjaju u americi da se sve placa preko saitame, uskoro izlazi saitamask i jos mnogo toga sledece godine. Jos uvek je cena dobra za ulazak.

Od shitova bih pomenuo nftbs, catgirl, wolverinu, uzumaki.

1 Like

CRO je skocio jer su potpisali ugovor na 20 godina, Staples centar mijenja naziv u Crypto.com arena, dakle LA Lakersi igraju u Crypto.com, Koncerti su u Crypto.com… zato je cijena juce otisla +50% jer su svi mediji prenijeli tu vijest. Kupili za 700$m cini mi se, sića za njih s obzirom da je ocekivano da ce napumpat cijenu +50% odmah nakon sto se vijest prosiri. Projekat je ok ali ja ne bi nikad usao na ATH. Da li ce biti 500-600$ kao Binance? Nema sanse, u najboljem slucaju moci ce dogurati do nekih 5$ na duze staze naravno.

Kao i zadnjih godina, 24. novembra velika kolicina novca izlazi iz crypto trzista, cijene idu dole, mislim da ce se to opet desiti, ovaj pad trenutno sto vidite uzrokovao je Biden, ali i bilo je vrijeme da se bilo kakva korekcija na trzistu desi.

Ko planira uloziti ovih dana, ja bi preporucio da priceka jos 5-7 dana i prati situaciju. Vjerovatno ce iz trzista izaci jos 150b

Iduce godine, kao sto sam napisao vec u ovoj temi, Solana i kvalitetni projekti bazirani na solani…

5 Likeova

Neko je spomenuo SAITAMA coin ovdje, 4140f065-0b42-4db9-8661-2d6535e89f26

Ko je usao ranije, lijepo je zaradio… Upravo sam bio na lajvu sa developerom, projekat mi se cini ok, ambiciozan i valjda ce sve to ici po planu. U iducih par dana stizu dobre vijesti, trenutno traje certik audit, cekaju zeleno svjetlo od njih, zatim se izbacuje app na appstore/gplay . U pripremi je Saitamask, kazu worst case scenario, jos 2 - 2.5 sedmice. Nece sigurno otici na $1 ali se lako mogu izbrisati još 2 nule iz cijene.

Ovaj dip je trenutno ok za ulazak, ja SAITAMU gledam na long-term, bar godinu, ali naravno sto bolja cijena za ulazak, veci profit :smiley: Pricekat cu jos koji dan da vidim sta ce se desiti za blackfriday, ako iz trzista ode stotinjak biliona jos, bice bolja cijena za ulazak ovdje…

2 Likeova

Kao sto rekoh prije 7 dana, izaslo je jos cca 200b do ovog trenutka i nadam se da ce tu stati.
Iduci drop na crypto trzistu pretpostavljam da je 20-26 dec ali sumnjam da će ići niže od ovoga, bar projekti koje sam spomenuo ispod. Na kraju prošle godine ukupan marketcap bio je oko 750 B $, trenutno smo na 2.4 T $… trilion jeste mnogo ali nije nista u odnosu koliko novca ima u nekim fondovima, (james) bondovima… Crypto je buducnost, web3.0 je buducnost. Kina je pokusavala banovati crypto, velika mjenjacnica je nestala, oporezivanje se uvelo u mnogim zemljama, zakoni za crypto i sve gluposti koje su pravile velike dropove… ali ako ste izgurali hold i tom periodu, opet je dosao profit. Polako se broj holdera u svim projektima povecava, novi korisnici ulaze, mnogi projekti se grade, ozbiljni projekti i ozbiljni investitori… Do 2025.g siguran sam da ce biti dvocifreni broj triliona u market capu, ali iduce godine se probija 3T definitivno.

Iako sam neke projekte već spomenuo u ovoj temi, napravit ću sad listu po kategorijama. Ako ste novi ili tek razmišljate da uđete u crypto svijet, najbolja opcija je da rasporedite ukupnu investiciju na više projekata. Sve zavisi na koliki ste rizik spremni i u sta ulazete, za ovu listu sto sam ja napravio, za neki “normalni” rizik predlazem ovako…

Lv1 blockchain: 30%
SOL meme: 15%
Metaverse, Collectibile, NFT, Gaming: 35%
DeFi, Payments: 20%

Za mnoge očekujem X10, negdje više, negdje manje, ali svi od nabrojanih, tu su na listi s razlogom. Po trenutnim cijenama svi su ok za kupovinu ako uzmete u obzir koji potencijal se krije u njima.

Lv1 blockchain
Solana, Avalanche, Polkadot




Meme coinovi na SOL
Samoyed, Woof, OOGI

Kupiti Raydium, instalirati Phantom wallet, deposit Raydium tamo i nesto malo solane (zbog gasa, inace necete moci napraviti nikakvu transakciju, dovoljno je 0.1 SOL). Zatim otici raydium.io, uradite swap preko stranice, ne unutar walleta jer je fee veci, ovako skoro pa i ne postoji, takodjer Raydium je na dobroj cijeni trenutno i na duze staze mislim da je siguran profit s njim, spomenuo sam ga u zadnjoj kategoriji.




Metaverse, Collectible, NFT i Gaming
Star Atlas, Star Atlas DAO, Radio CACA, Yield Guild Games, The Sandbox, Chiliz, Bloktopia




DeFI, Payments
Pancakeswap, Raydium, JOE, Swipe, Celsius













Ovo mi je treći post zaredom ovdje a prošlo je 10ak dana, nadam se da će se neko ukljuciti u diskusiju, nije valjda forum toliko mrtav za crypto entuzijaste :smiley: @mitok :stuck_out_tongue:

3 Likeova

Htio u cetvrtak navece da kupim STORJ. Nesto se zanio drugim poslom, lego i hajde reko sutra cu. Kad sutra skocio :expressionless:

Prodao sav XRP i dokupio Cardano. Planiram sada investirati jedan dio u Solanu i malo se igrati, jer bas oscilira u cijenu, a kasnije u ETH sve gurnuti :smiley:

A što da više napišem? :slight_smile: Na ovoj temi sam puno pisao. Moje mišljenje se nije promijenilo. Bitcoin je postavio nove rekorde i opet će! Nakon posljednjih jačih pomaka prema gore nisam uopće bio siguran u $100k već do kraja ove godine, ali sam ipak očekivao $76k. Sad sam opet skeptičan i za tu razinu u ovoj godini, ali je ne isključujem. Po tehnikalijama nemam uopće dvojbi, ide uskoro debelo ispod $50k. U tom slučaju nije isključeno da se promijeni sentiment i da nastavi kliziti dolje, možda i čitavu 2022. Kako god bilo, u 2023. očekujem u najgorem slučaju stabilizaciju, pa postepeni rast kojem bi peak trebao biti 2025. Moja strategija je držati svoju investiciju do 2025. (ne kraće, a možda dulje), bez obzira na dotadašnje kretanje cijene. Nije me briga da li će u međuvremenu pasti na $10k ili porasti na $200k, jer će po mom očekivanju cijena u 2025. biti viša od ATH koji bude postavljen do tada. Rizik uvijek postoji, ali ako ne bude nekih baš značajnih događaja (ne mislim na klasične ekonomske probleme koji dolaze) mislim da bi tako trebalo biti.

Tehnikalije ukazuju na realan pad, ali to se lako okrene vanjskim utjecajima, a TA ne uzima u obzir vanjske utjecaje. Dow je jučer pao skoro 1000 bodova. Sad su počeli sa tim novim sojem korone. Vjerojatni su novi lockdownovi, pa onda i dodatan pad raznih marketa. Ako čudom ne bude novih lockdownova, inflacija će postati još veći problem. U tom slučaju mislim da nema šanse da će se čekati druga polovica 2022. za povećanje kamatnih stopa, kao što očekuje većina analitičara. Iskreno, mene ne bi iznenadilo niti povećanje već na idućoj sjednici FED-a u 12. mjesecu. Powell je dobio novi mandat pa je sad slobodniji. Povećanje ne samo u ovoj godini nego i u prvoj polovici iduće ne očekuju analitičari, ali ja sam svojeglav pa takvu mogućnost smatram realnom :slight_smile: Ovisi o inflaciji, po mom mišljenju. Ako krenu lockdownovi, mogla bi oslabiti ili barem usporiti pa se može očekivati da neće žuriti sa povećanjem kamata. Ako ne bude lockdownova i inflacija nastavi, čekat do druge polovice 2022. za povećanje kamatnih stopa je samoubojstvo. S druge strane, kad povećaju kamate kapital će se naglo počet izvlačit sa burzi. To znači velike padove burzi. Mogao bi pasti i kripto market, jer ako ćemo realno, narastao je na temelju ovog divljeg stvaranja novca bez pokrića. Kad gledam koliko vrijede neke idiotarije zlo mi dođe. Što se BTC-a tiče, on bi lako mogao pasti sa marketom, ali se on bez problema može vratiti i opet postaviti nove rekorde. Zato za njega ne brinem. S druge strane, BTC može iznenaditi jer kad se počne izvlačiti novac sa burzi može završiti u BTC-u pa bi u tom slučaju bio izbjegnut njegov značajniji pad i mogao bi biti aktiviran novi rast. To TA ne može predvidjeti pa zato nije ništa sigurno i treba redovno pratiti situaciju :wink:

Trenutno, dok BTC ne zatvori daily svijeću iznad $66,401 ja se uopće ne bih kleo u nove rekorde ove godine, a kamoli u $100k. Po mojemu zatvaranje dailya već iznad $60,030 je dobar znak za oporavak, ali tek iznad $66,401 je potvrda, i naravno sve uz pojačan volumen. Do tad je $100k kao poklon za Božić samo pusta želja i mašta. Naravno da je moguće i BTC je definitivno u stanju potegnuti u mjesec dana više desetaka tisuća dolara, ali da je u ovom trenutku sigurno da bude, definitivno nije!

Trenutno weekly nije idealan, ali se monthly još drži. Ipak, ako u utorak bude loše zatvaranje, a biti će ako cijena još nastavi padati do tada, onda se pojačava mogućnost daljnjeg jačeg pada. Ali velim, sve se to može lako promijeniti vanjskim utjecajima koje TA ne vidi i zato je najbolje ili stalno pratiti i prilagođavati se ili dugoročno holdati i uopće se ne obazirati na oscilacije jer ih je i bilo i bome će ih opet biti, ali dugoročan smjer je vrlo jasan.

Što se tiče altcoina, njih ne pratim dovoljno jer sam zaokupljen glavnim kriptosima, ali i drugim marketima poput zlata, nafte, indeksa, dionica, forexa i naravno domaining… Toliko toga moram pratit da jednostavno ne stignem proučavati neki altocoin, a to što youtuberi trkeljaju me ne zanima.

Definitivno se može turbo zaraditi na altoinima, ali oni nose i turbo rizik, pogotovo ovi divlji. Ako BTC padne 50%, nikakav problem ako ne moraš uskoro prodavati i možeš čekati, ali ako Shiba padne nema nikakve garancije da će se vratiti bez obzira koliko čekao. Potop općenito marketa je na vidiku, a ako povuće kripto market što je lako moguće onda znamo da dok BTC krvari da altocoini špricaju krv i neki iskrvare do smrti :wink:

2 Likeova

Naravno da ce postaviti nove rekorde, on je predstavnik tehnologije koja ce promijeniti mnoge stvari, i to se znalo vec prije 10 godina. Gledao sam nedavno podatak da tako malo BTCa postoji na exchangerima, znaci svi su povukli na privatne wallete i cuvaju. Kad se nalazi na exchangeru znaci da ljudi cekaju neku ok cijenu pa ide prodaja, spreman je za trejdanje, ali ako je vec na privatnom walletu, to je long term investicija.

Trenutno je oko 42% dominacija BTCa na crypto marketu, i mislim da bi to moglo pasti, ne preko noći ali recimo na kraju iduće godine sigurno će biti manji udio. Iduci velik priliv novca ili ulazak novih korisnika u crypto svijet dolazi preko p2e, nftova i metaverse projekata. Jacat ce naravno i BTC od toga ali njegov % ce biti manji iz razloga sto ce se vise upumpavati u ove druge projekte a sve ce to na kraju da pogura crypto market. Poceo sam se vise zanimati za altcoinove, ima stvarno odlicnih projekata, rizik jeste veći ali je i ROI veći. Proći će dosta vremena dok ubacis u BTC nesto i dobijes X10 ROI (ili zamisli X100 hahah). Sa altcoinovima to mozes nekad u par dana ostvariti. Ne radim daily trading ali ako uhvatim vremena od januara mislim da cu pokusati i to. Trenutno sam nasao vise kvalitetnih projekata i idem s njima na duze staze. Altcoin season is coming :smiley:

@Gadafi, moj prijedlog ti je da taj cardano svoj prebacis u solanu. Cardano nece otici na 2 cifre u blizoj buducnosti ali Solana hoce na 4 cifre. Ili ga raspodjeli na lv1. blockchainove kao sto sam napisao u ovom svom postu iznad SOL/AVAX/DOT . Bolja investicija nego drzati ga u ADA.

1 Like

U medjuvremenu negdje…

To je najčešće solidan pokazatelj, ali ne nužno. Nije veliki problem npr. sa Ledgera poslat na burzu i prodat. Zato sam si ja učinio Ledger ne baš brzo dostupnim da ne dođem u napast prodat kod nekih jačih padova :slight_smile: U svakom slučaju količina koja stoji na burzama daje neku sliku općeg sentimenta i ako je manja ili ako se povlači sa burze zaključak bi mogao biti da je bullish sentiment. S druge strane, sentiment sam po sebi nije garancija daljnjeg kretanja cijene :slight_smile: Svako malo vidimo da se usred jakog bullish sentimenta neočekivano likvidira parsto milijuna dolara vrijednosti longova :slight_smile:

Sa altovima se stvarno može u par dana uzeti nekad i 10x, nekad čak i više. Ja sad jednostavno ne stignem proučavati još i te nove projekte, a bez konkretne analize je sve to samo kockanje. Dobro je što kad raste može i 1000% gore, a kad pada ne može više od 100% dolje :slight_smile: Ako je osoba disciplinirana i uz to radi dobru analizu onda se može stvarno čudo zaraditi dok traje alt season ili barem dok BTC nije u značajnijem padu. Ako ne bude bear market, ja planiram tamo negdje iza Nove godine posvetit se malo i altcoinima.

Oko ovog ću ti dati savjet :slight_smile: Dejtrejdam povremeno godinama, stvarno dugo. Prije dionicama, a zadnjih godina i sa kriptom. U zadnjih cca godinu dana sam se baš posvetio day tradingu i sad to više nije povremeno nego je konstantno. Jedno je povremeno trejdati, a drugo raditi to konstantno. Za day trading, ako želiš ozbiljno, potrebno je pod obavezno znanje, disciplina, strpljenje, jako dobar risk i money management i ništa manje važno, konkretan kapital. Zaboravi ozbiljno dejtrejdanje sa samo par tisuća dolara. U nastavku ću napisati zašto.

Ako trejdaš sa recimo $1,000. Ako nemaš veliku polugu zarada će biti sitniš, osim ako preuzimaš preveliki rizik. Ako imaš veliku polugu, zarada može biti donekle ok (ako ti ide), ali to je onda preveliki rizik :slight_smile: Ajmo reći da ne preuzimaš preveliki rizik, a kapital ti je $1,000. Day trading je užasno stresan posao i zahtijeva visoku neprestanu koncentraciju i praćenje marketa. Isti nivo je potreban bez obzira jel trejdaš sa $1,000 ili sa 10 milijuna dolara. Kapital treba gledati kao neke bodove, a ne kao novac jer inače nećeš imati muda ući u poziciju sa recimo desetak tisuća dolara ili nećeš imati snage držati poziciju dalje otvorenom kad vidiš da je trenutni profit dovoljan za kupnju recimo nekog solidnog auta. Sa $1,000 dnevna zarada jednostavno nije vrijedna truda i vremena (ako radiš ozbiljno i kako treba, a ne da se kockaš, pretjeruješ sa rizikom i oslanjaš na sreću). Meni nakon par sati trejdanja glava puca, a oči ispadaju. Imam hrpu monitora i još hrpu otvorenih tabova. Prije bih rekao da je to pretjerivanje, ali sada mogu reći da je dosta korisno, barem meni, pogotovo zato što ja pretežno scalpam i tu su mi bitne doslovno sekunde i pregled što više podataka odjednom. Evo npr. sada mi je BTC chart samo na jednom monitoru. Tu vidim da BTC mora sada sa trenutnih 55,011 na $54,800. Da sad trejdam ne bih ušao u poziciju bez pregleda ostalih podataka jer može biti navlakuša, ali ako postoji konfluencija sa drugim parametrima, onda je to laganih $200 na poziciji od 1 BTC. To ne mogu vidjeti ako ne gledam istovremeno i druge važne parametre, a ako nemam momentalni pregled često bude “prošo voz” jer ako zakasnim za recimo $50, pa još računam spread to više nije to. Moram pogledati i situaciju u kojoj ne ode kako bi mi pasalo pa da znam gdje postaviti stop loss i da li je udaljenost vrijedna rizika. Ja ne hebem 1:3 pravilo jer imam svoj način razmišljanja i svoje iskustvo. Ako imam samo jedan monitor dok ja pootvaram sve tabove najčešće bude kasno, a ovako samo prošvrljam pogledom po monitorima i vidim što me zanima. To jako umara oči i mozak pa te fino izžmiče nakon par sati. E sad, da se ja tako iscrpljujem i nerviram radi dnevne zarade od recimo $50 mi se neda, a naravno da niti uz sve ovo nema garancije i da možeš uvijek izgubiti trejd. Znači, sa malim kapitalom trebaš se truditi jednako kao i sa velikim ako želiš raditi ozbiljno. Trud koji je potreban meni osobno nije vrijedan zaradu koju je realno očekivati sa kapitalom od recimo $1,000 uz ne pretjerano preuzimanje rizika. Tu neki znaju da sam pokrenuo fondić. Najveća greška mi je bila što sam krenuo u to sa vrlo sitnim kapitalom i sad se borim da ispravim situaciju. Vadim se trejdajući sve markete sa privatnim accountom gdje dijelićem radim i za fond pa bi trebalo biti ok, ali da ovisim samo o malom kapitalu bilo bi gadno. Stvar je u tome da je taj moj account fino napunjen. Recimo jučer laganih $x,xxx profita na padu Dow Jonesa i BTC-a, bez pretjeranog rizika. Dođu i gubitci u $x,xxx iznosu, nekad i u samo jednoj poziciji, ali to je neizbježno i važno je ukupno. Dakle, da bi kod daytradinga, tj. ajde konkretno scalpanja sad uzeo tih $200 na ovom što sam gore spomenuo, ti trebaš kapital od 1 BTC-a. Ako imaš samo $1,000 moraš imati veliku polugu. Ako ne ode kako si zamislio, a to se vrlo lako dogodi, ti bez problema izgubiš recimo $200. Ako staviš stop loss da izgubiš samo recimo $20, računaj da će ti većina pozicija koje bi se ispostavile dobitnim trejdovima biti prekinute stop lossom i da ćeš stalno gubiti dijelić kapitala dok ne ode sve. Cijena svakog asseta i kad ide u željenom smjeru, uvijek se koleba gore dolje i hvata stop lossove. Ako je stop loss udaljen $200 i ne ode kako si predvidio nakon 5 trejdova je otišao cijeli kapital, ali i već nakon prvog gubitnog ti više nisi na $1,000 nego na $800 i imaš slabiju “kupovnu moć”.

Što se tiče pomaka cijene, recimo BTC nekad cijeli dan pleše u parsto dolara razlike, ali često naglo ode i par tisuća gore dolje. Nije rijetkost niti da je dugo u parsto dolara razlike, pa onda wick pojuri recimo $1,000 i odmah se vrati u svojih prethodnih parsto dolara zonu. To obično ubija neiskusne trejdere, a potpuno je normalno i često. To ne samo da pokupi stop lossove i izbaci trejdere iz pozicije nego zna i zavarati pa se otvaraju nove pozicije u tom smjeru, a kad ono patka.

Evo ga! Upravo je BTC došao na 54,802, trenutno :slight_smile: Da sam ušao u trejd koji sam gore spomenuo, to bi bilo $200 BTC jer bih ušao sa 1 BTC. Zapravo nešto manje profita radi spreada i provizije. Takvih prilika se dnevno propusti na stotine, ali to je normalno. E sad, ako nemaš muda (i mogućnosti) ući sa 1 BTC u takav trejd onda je to problem. Problem je i ako uđeš, ali nisi dobro odvagao situaciju i provjerio sve što je potrebno. Ako i jesi, opet se može dogoditi da ne ispadne kako bi trebalo pa izgubiš :slight_smile: Ako uđeš sa 0.1 BTC, na ovoj konkretnoj situaciji je zarada npr. nešto manje od $20. Nije za bacit, ali i za to ti pozicija treba vrijediti cca $5,500. Ako je pozicija $550 zarada je manja od $2. Ako sve pratiš i radiš kako treba, dnevno sa ovakvih npr. 20 trtejdova imaš $40. Premalo za trud (gledano u dolarima), ali u postotku jako dobro, odlično čak. Ako ne pratiš kako treba i uletavaš u pozicije kao muha bez glave samo zato što se npr. formirao double top na 1-min chartu vrlo brzo ostaneš bez kapitala :slight_smile: Znači potreban je jednak trud bez obzira na kapital, a onda sa malim kapitalom realno očekivanje profita nije vrijedno truda. Ima perioda i kad nikako ne ide i to je normalno. Sve napraviš kako treba, sve dobro analiziraš, dobro se osiguraš i ipak ispada loše. Takvi periodi su također normalni i treba na njih računati jer ih nitko na svijetu ne može stalno izbjegavati.

Ja sam znao i u tjedan dana napraviti 100% sa dejtrejdanjem, ali to definitivno nije održivo i ako uđeš u tu šablonu kad se okrene market možeš u manje od tjedan dana sve izgubit. Zato radije polako, ali sigurnije :slight_smile:

Zato, mali kapital je puno bolje vrtiti npr. kroz altcoine, tražiti 10x coine, povremeno swingati kad se probiju ključne razine itd., nego raditi day trading ili pogotovo scalping. Kroz traženje altcoina koji će donjeti veliki profit se zapravo može zaraditi neusposredivo više nego sa day tradingom, ali ja volim day trading i znam što omogućava ako se radi pravilno i sa konkretnim kapitalom pa mi nije prevelika želja baciti se na altcoine, iako planiram malo u idoćoj godini.

Nije da te odgovaram od day tradinga nego ti govorim svoje iskustvo :slight_smile: Ukratko, na accountu na kojem trejdam sa konkretnim kapitalom ide dobro, na accountu gdje je mali kapital se baš mučim. Razlog je iznos kapitala. Koliko god da ja imam znanja i iskustva, jednostavno ne možeš stalno biti toliko psihički čvrst da sa malim kapitalom na trenutak ne dođeš u razmišljanje “ma ako izgubim $50, to nije strašno jer to nije veliki iznos iako mi money i risk management stavljaju granicu na $30”. Dajem samo primjer, ali vjerojatno shvaćaš što želim reći. A onda, desi se ono što je normalno da se svako malo desi, a to je gubitni trejd. Nije problem ako je jednom, ali ako to ponavljaš onda je problem, a vjeruj, kad vidiš koliko se trudiš cijeli dan i koliko te oči bole, a da je realno da ćeš taj dan zaraditi recimo samo $20, onda je hebena muka zadržati disciplinu. Taj problem nestaje ili je barem smanjen kad je konkretan kapital jer onda sa jednakim načinom i rizikom dnevno zaradiš iznos za koji je vrijedilo truditi se. Tu je isto jako važna disciplina jer te lako ponese :slight_smile:

Ako imaš znanje, disciplinu, strpljenje i konkretan kapital, onda slobodno kreni u day trading. Ako nemaš bilo što od navedenog, radije se drži prebacivanja kroz altcoine jer će ti to biti profitabilnije :slight_smile: Dodatno, važno je i iskustvo. Dok ga nema, nije dobro raditi sa većim kapitalom, a bez većeg kapitala je problem koji sam napisao gore. Znači zeznuto, ali da je lako, svi bi dejtrejdali :slight_smile: Što se iskustva tiče, važno je radi risk managementa, ali i prepoznavanja situacija. Vrlo često setup djeluje savršeno, a onda dođe preokreot, i to toliko jak da te izuje iz cipela. Druga stvar, dok ne probaš ne znaš koliko je teško zatvoriti poziciju sa minusom od recimo par tisuća dolara nakon što je setup bio idealan i bio si siguran da ide u tvom smjeru. Ako ju ne zatvoriš ti još uvijek nisi izgubio, a prirodno je nadati se da će se okrenuti u tvom smjeru. Ako ju zatvoriš znaš da je gotovo i da si ostao bez $3,000. Ipak, takvi preokreti idealnog setupa u katastrofu se redovno dešavaju, a samo iskustvo te može opametiti da shvatiš da je bolje izgubiti $3,000 nego $6,000 i da nije uvijek nečija igrica pobiranja stop lossova nego se market stvarno neobjašnjivo okrenuo :slight_smile: Također, svaki asset je specifičan i treba upoznati asset i njegove “navike”. Onda kad ga upoznaš, konstantno si i dalje na oprezu jer svaki asset povremeno mijenja navike :smiley:

Eto, da ne duljim više :slight_smile: Ja obožavam day trading, ali stvarno je izrazito stresno, fizički naporno i riskantno. Čisto da znaju svi koji razmišljaju baciti se na to. Naravno, postoji više tipova trejdinga, a ovo što sam ja pisao se prvenstveno odnosi na scalping (možda i najteža tehnika trejdinga) i day trading, ali djelomično i na swing. Najvažnije što treba: znanje, disciplina, strpljenje, dobar risk i money managent i konkretan kapital, a vrlo poželjno i bogato iskustvo. Bez bilo čega od navedenog, najbolje je raditi sa malim kapitalom, bez ikakvih očekivanja, skupljati iskustvo i računati da barem godinu dana će se činiti da gubiš vrijeme i usput novac.

Ja sam na dionicama klasičnim špekuliranjem i dobrim dijelom day tradingom zaradio jako dobre novce, a tad sam još bio zelen. Sva sreća da sam odmah prebacivao kapital u žene i provode, a ostatak spičkao, jer bih inače izgubio zaradu kad je došla kriza 2008. :wink: Mislio sam da sam majstor, a zapravo je za zaradu dobrim dijelom bio zaslužan povoljan market. Imao sam i tada znanje, ali neusporedivo manje od današnjeg. Danas me uopće nije briga da li asset ide gore ili dolje, a u ono vrijeme sam bio stvarno dobar u analizama i pogađanju trenutka prije značajnijeg skoka i vremenu kad treba izaći, ali čim se počelo okretati i padati ja sam počeo štekati jer nisam imao dovoljno iskustva i nisam znao da kad misliš da ne može više pasti da je tek tada možda počeo pravi pad, a naravno tada nisam imao niti snage rezati minus ako je bio malo veći, a danas bez jebemti zatvorim poziciju i sa par tisuća dolara minusa ako procijenim da može biti još gore. Uvijek je teško zatvoriti sa minusom, bilo kojim, ali što se mora, mora se. Evo primjer neki dan. Računao sam na pad Dow Jonesa na najmanje 34735 bodova. Ulaz mi je bio malo iznad 35000. Promjena cijene za 10 bodova meni promjena za $100 u novcu, po lotu, a nisam imao samo jedan lot. Bio sam prilično siguran u pad, ali jebiga, cijena je prvo otišla malo gore i ja sam morao zatvoriti sa minusom u $x.xxx iznosu. Nije bilo lako, ali se nisam smio zezati jer to što sam ja bio siguran da mora barem na 34735 u kratkom roku ne znači i da bude, a minus se lako podupla ako previše čekat. Jučer je cijena došla do mog prijašnjeg targeta, ali ja sam iz prve pozicije bio izbačen i to sa solidnim minusom. Nadoknadio sam jučer opet na Dowu i BTC-u, ali da nisam zatvorio prvu poziciju na Dowu zaradio bih puno više. S druge strane, sad znam kako je ispalo, ali tada nisam mogao biti 100% siguran i da sam ostavio otvoreno, a da je otišlo prema gore poduplao bih taj gubitak bez problema. To su gadne odluke, ali moraš ih svakodnevno donositi više puta, to je day trading, čisto da znaš :slight_smile:

4 Likeova