Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Sve što sam pričao počinje da se odvija u tom pravcu:

Glavni deo teksta:

„Ne možemo da poreknemo da se stvari mijenjaju. Svijet će za 10 godina koristiti kriptovalute, ali to mora da bude regulisano. To je ključ“, rekao je Benoa Legrand, šef inovativne kancelarije holandske ING banke.

Entoni Dženkins, bivši šef „Barklejsa“ koji zagovara „blokčejn“ tehnologiju, vjeruje da će uticaj na finansijski svijet i novac biti „dubok“.

„Ako možete da zamislite svijet sa samo jednom globalnom digitalnom valutom, zamislite kakve bismo prednosti imali, kao i koliki bi troškovi izašli iz sistema. Ovo je možda daleka budućnost, ali mislim da nije predaleka“, kaže Dženkins.

Glavni deo teksta:

Kako je štampanje novčanica skupo, a one relativno lake za falsifikovanje, ne čudi što je zaključak nekih učesnika Svetskog ekonomskog foruma u Davosu još 2016. bio da se fizičkom novcu bliži kraj, te da dolazi vrijeme novih finansijskih instrumenata i njihove legitimacije, među kojima su i digitalne valute. I to samo za deset godina, kako tvrdi Džon Krajan, CEO Deutche banke.

A evo šta sam sve napisao prošle nedelje:

3 Likeova

Propasti neće, ali će doći regulacija. Već je počelo sa KYC i burzama, ali to je samo početak.
Najgore je što se može dogoditi da još padne i da onda stagnira umjesto da se brzo oporavi kao većinom do sada. Slično je bilo nakon 2013. kada je Bitcoin pao i nije se oporavio do početka 2017.

Ja sam siguran da će BTC na novi ATH, ali nisam siguran da li će to biti već idući mjesec ili tek za godinu dvije. Najrealnije mi je da će to biti ove godine, ali ne znam kada.

Totalnu zabranu kriptovaluta ne očekujem prvo zato što su one budućnost financija, a drugo zato što lobisti velikih financijskih institucija to neće dopustiti jer žele zaraditi na ovoj prilici. Regulacija je puno realnija opcija. S jedne strane je to dobro jer će se tek onda masovno uključiti institucionalni investitori, a s druge strane je loše jer će prije toga pasti cijena, a onda više neće ovako divljački rasti kao do sada.

Meni ovo tržište neće biti uopće zanimljivo ako će rasti nekih 5-10% mjesečno (što je i dalje velik rast). U tom slučaju možda i dalje ostanem na tržištu, ali puno više mi odgovara trenutno stanje. Draže mi je da padne i za 50% u danu pa da se vrati kroz par dana i potegne još 20-30% gore u razmaku od par tjedana. Ovo što se događalo i što još uvijek ipak traje je once in a lifetime prilika. Što duže potraje ovakvo stanje, to bolje. Kome ne paše neka ide na tržište dionica, ali neka požuri jer će tamo biti totalni krah iduće godine.

Da, ovog se i ja bojim, ako se ovo dogodi proživjet ću deja-vu. 2013-2014 = 2017-2018

2013 je raslo gotovo identično kao sada, od početka 2013 sam slušao o BTCima i kako raste da bi odlučio na kraju 2013 da više ne smijem ignorirati to kada je BTC skočio na 800$ a LTC na 20, tada sam ušao u ta 2. Taman kada sam ja ušao je bio ATH, negdje poslije nove 2014, na slične datume kao sada je sve palo, LTC je kasnije pao na 2$ a btc na 200-300 i tako je stajalo 4-5 godina.

Isto se dogodilo sa 2017, cijelu godinu slušam kako raste, da bi na kraj 2017 odlučio da opet moram uči…

Sjećam se početka 2014, sve je gotov preslika kao početak 2018, kao da gledam iste grafove na iste datume.

Nek onda za 4-5 godina poraste jos 15 puta, pa sve isplacujem van i placam porez :slight_smile:

Dejavu :wink:

Razmazili smo se posljednjih mjeseci, ali cijena je i dalje, nakon svih ovih padova, 10x veća nego prije godinu dana.

U TA na kriptu ne vjerujem, a svatko tko tvrdi da zna kako će se kretati cijena u kratkom roku taj priča gluposti. Ja ne isključujem ni osjetniji pad ispod $10k, ali niti da već idući tjedan cijena ode preko $13k (nakon “dugo” vremena).

Čak i da sad još padne cijena i da izgleda da nema skorog oporavka, ne vjerujem da će trebati novih 3-4 godine za novi ATH jer nema šanse da će tržište dionica još toliko izdržati, a kad ono pukne vrlo brzo će Bitcoin skočiti. To je samo jedna od stvari za koje vjerujem da sigurno donose rast Bitcoinu.

Dolar je pao ispod 6 kn, točnije 1 EUR je skoro $1.25. Rodio se petro yuan, Salman sve više koketira sa Xijem itd. Dolar puca po šavovima. Ako opet otvore pipu burzama (čitaj ako se opet odluče na QE) ode im gospodarstvo u tri pm jer im izvoz pokriva tek nešto više od 50% uvoza, a dolar bi im sa novim QE pao na smiješnu razinu i pola gospodarstva bi im riknulo zbog toga što uvoze kao da nema sutra, a to ne pokrivaju izvozom. I u tom slučaju će im burze puknut zbog reakcije na stanje u gospodarstvu. Ako zadrže trenutnu politiku koja je već djelomično zatvorila pipu burzama, i dalje imaju hrpu problema, ali smanjenje corporate taxa će još neko vrijeme gurat burze, ali to ne može dugo trajati. U ovoj godini, prema nekim izvještajima, dobar dio Amerikanaca planira kupnju nove nekretnine. I još punooooo toga, ali neda mi se sada. Radi svega toga ja mislim da im treba mađioničar da u 2019. ne vrisnu kao rijetko ili nikad do sada. Nažalost to će se itekako osjetiti u cijelom svijetu pa naravno i kod nas. U takvoj situaciji očekujem jebački skok Bitcoina.

Zato me ne zanima što će se kratkoročno događati (iako bih naravno radije da BTC uopće ne pada nego da samo raste :slight_smile: ) jer ne vidim kako se može izbjeći burzovni i gospodarski slom koji dolazi u SAD-u, a to bi moralo pozitivno utjecati na cijenu Bitcoina.

Ne striktno vezano za neku od kriptovaluta :slight_smile:

OCN - Telegram 26,500+

Vec 2 dana polako raste, koliko vidim imaju partnerstvo sa alibabom i jos par poznatih kompanija, velika je sansa da ce doci na binance kroz 2 tjedna.

Sviđa mi se ovo kada tek izađe coin. Jel ima negdje info o kojem se market capu radi?

Sta mislite hoce li Golem rasti?

The first release (Brass Golem) is scheduled for early 2018 and focuses on Golem’s first use case - CGI rendering.

https://golem.network/

Neznam stvarno, samo znam da su ljudi poludili, izisao prije par dana, a vec je na 5 burzi.

Edit: Evo saznao da je cirkulacija 2b

10b total, 4b ico (2b tradable now, 2b plus april 22)

za market cap neznam netko kaze 170-190mil -.- sada koliko je nekome vjerovat…

Ovi novi coini kada izađu na burze prva 2-3 dana uvijek naprave 2 - 3 puta rast, zadnja 2 su INT i OCN.
Da je bilo staviti 1k E na INT pa zaradau na OCN moglo se zaradaiti 10k eura u par dana.

Jel ima neko mjesto gdje se može pratiti kada izlaze ti novi na burze, barem ovi oko kojih se stvara hype?

E to neznam stvarno, cak evo pokusavam zadnjih 10 dana uletit u neki ICO, ali svi popularni su zavrsili ili whitelisting zatvoren. OCN je od icoa skocio skoro 4 puta. Ja pokusavam pratiti ove ljude koji analiziraju coine pa sastaviti listu i usporediti top 3 coina od svih ljudi i onda pogledati svaka 3 coina o cemu se radi, koliko je ljudi na telegramu, cijenu, total supply itd, ali vidim da slabo to ide pogotovo sto se tice hypa jer hrpa ljudi dode samo zbog airdropa, a i u toj ranijoj fazi je jako tesko zakljuciti jeli to hype ili ne, obicno vidis prije nego se whitelist zatvori, ali neki to i ne objave kada se zatvara, pa kad se zatvori dode hrpa ljudi i stoje u kanalu pogotovo kada admin rece da neznaju hoce li vise otvarat white listu.

evo nekih kanala: google, twitter, reddit, btctalk, steemit, telegram, webstranica projekta, icoalerts, discordapp, news portali… to mi je prvo palo na pamet.

Ja se nadam, bas sam i sam mnogo ulozio u Golem, vjerujem u njihov tim i cim Brass izadje ocekujem oko $2 :slight_smile:

Također, no pokrio sam i konkurente SONM :slight_smile:

Jel netko probao isplatiti lovu sa krakena na payoneer bank acc?

Zaboravio sejvat u excelu koji je ico, znam da pocinje crowdsale 1og ujutro oko 9-10 sati UTC, pretrazio hrpu onih upcoming ico ne mogu naci i dalje trazim :slight_smile: Ako netko zna koji je bilo bi super da odgovori :slight_smile:

:smiley: :smiley: :smiley:

Ovu “obradu” još nisam vidio.

Ako netko ne zna, u međuvremeno je BitConnect propao. Gledam po YouTube kako ljudi suznih očiju govore da su izgubili životnu ušteđevinu. Meni stvarno ne ide u glavu da neki nisu odmah shvatili da je to školski primjer Ponzi sheme i da će 100% sigurno sve propast

@mitok sta mislis za NEM ?

Nemam ga i nisam ga proučio pa ne mogu ništa konkretno reći. Generalno mi djeluje ok (bez analize), ali meni na ovoj cijeni i nije pretjerano zanimljiv. Ne kažem da ne može skočiti još par puta, ali market cap od 9 milijardi dolara nije baš zajebancija i treba imati fundamente za to opravdat

1 Like