Bitcoin, pogledajte cijenu

koja je matematika garancija cega ???
tvorac bilo kakve skripte bilo kojeg proizvoda menja parametre kada hoce i kako hoce ako hoce
naravno ,

a sa svemirom ce mo jos cekati da odu i donesu zlato,

Tako je, možda da …možda ne. No trenutno se karta bolje okreće ovima koji kažu “možda da”. A ovi koji viču “možda ne”, to su vikali i prije nekoliko godina tako da je već i prošlo to vijeme koje spominješ:

živi bili pa videli kroz neku godinu.

…koliko ja pratim, BTC je preživio neke od većih opasnosti i pokazao da može nastaviti sa rastom i kada propadnu neke najveće svjetske burze za trgovanje BTC-om.

Ali što je da je…slažem se da je to visoko rizično ulaganje. :slight_smile: …samo rizik nema smisla promatrati odvojeno od onoga što može donesti.
To bi bilo kao da neko kaže kvota na od 10.00 nema smisla jer je rizična …je rizična je, ali multiplicira ulog x10. Tako i BTC ako preživi, narast će mu vrijednost još jako jako puno…bez obzira što mu je u proteklih nekoliko godina već narasla vrijednost 1000 puta.
Ako zaživi u punom smislu (što je vrlo moguće da bude) …još će on ponoviti to multipliciranje vrijednosti za 1000 puta, možda i nekoliko puta…

Nisi u pravu. BTC je decentraliziran sustav i nitko ne može više utjecati na njega. Koliko sam ja shvatio, a mislim da jesam. To je upravo jedna od njegovih esencijalnih vrijednosti…ta decentraliziranost koja onemogućava da se njime manipulira, da ga se zabrani…da ga se uništi…

Moraš ugasiti internet da bi ugasio BTC. Tu je čarolija…

BTC je proizvod koji omogućava da ja tebi prenseme neki iznos u BTC-u, a da na tu transakciju nitko ne može utjecati…nitko od nje profitirati…nitko ju pratiti. (Slično kao da razmjenjujemo keš, samo elektronska razmjena ima puno svojih prednosti spram razmjene keša)
S druge strane ja imam garanciju da ti ne možeš stvarati (lako) svoje BTC-e, te zbog toga mi ima smisla koristiti BTC kao sredstvo razmjene vrijednosti s tobom. …i to je u konačnici ono što BTC-u i daje na vrijednosti.

previse ti citas SF romane ,nista nije decentralizovano , google ili facebook banuju BITCOIN iz svojih sajtova i BITCOIN vise ne postoji,opet je pitanje dal oni to hoce ili nece
ali da sam sustav radi na sebi decentralizovan to ni za MALU DECU NIJE prica,

1 Like

Heh…bojim se da si ti nisi dao oduška proučiti BTC. Moram priznati ne kontam ga ni ja skroz…ali pratim što govore ljudi koji tvrde da ga dobro razumiju. Imam nekako povjerenje u to što oni govore. A koliko sam skužio, nije tako ni teško razumjeti pozadinu BTC-a, a onda svatko na svoje oči kuži kako stvar šljaka.

No ocke, trenutno je BTC malo aprstraktan sistem, no ako pretpostavimo da ovi što ga razumiju govore istinu, onda upravo činjenica da je BTC danas većini naroda apstrakcija, (drugoj većini nepoznanica) …govori o trendu njegove vrijednosti u budućnosti.
Što će biti kada ga svi počmu razumjeti, koristiti…

1 Like

Da, ali to je period od samo nekoliko godina, previše kratko da bi se moglo pričati o nekoj dugoročnoj stabilnosti jer samo nekoliko godina tako nešto postoji. Penzioni fond postoji 90 godina pa se za period 10-20 i više godina u budućnosti ne bih uzdao u njega, a kamoli u neku elektronsku valutu koja postoji samo nekoliko godina…

Ono oko čega se slažem je da se pare na bitcoinu mogu praviti sada, kao što su se mogle praviti još bolje možda pre koju godinu. Ipak, slično se može zaradjivati na berzi, ali to naravno ne znači da se može uzdati u hartije od vrednosti, jer sve je na ovom svetu relativno i ništa nije apsolutno, čak ni plemeniti metali kao što je zlato (koje je izgleda bilo predmet iskopavanja u davnoj prošlosti sa naše planete, velika je verovatnoća) a kamoli bitcoin ili neke druge elektronske valute koje koliko vidim niču kao pečurke posle kiše.

Okrenuti novac i zaraditi kao i na nekim drugim stvarima je okej ali polagati dugoročne nade i prepričavati priču kako je to decentralizovano, kako je to zakon, kako mu niko ništa ne može, kako su banke u strahu od njega itd su priče na prvu loptu, do sada je valjda vrlo jasno ako se malo prouči da mainstream priča i ono što se plasira kroz neki oblik medija je maska iza koje se krije igra kojoj skoro nikad ne možemo pristupiti sa 100% sigurnosti jer čak i oni koji pomeraju figurice menjaju svoj plan u skladu sa ostalim dešavanjima, razvojem dogadjaja itd.

Uglavnom, poštujem svačije mišljenje, ali eto iskustvo me je naučilo da ne treba ni u čemu biti površan već gledati više strana i više uglova gledanja da bi imao kompletniju sliku i da bi mogao da donosiš odluke sa većim procentom uspešnosti.

1 Like

Prvo je meni smesno uopste verovati u nesto sto pise na netu,ne mislim sada na milijarde glupih textova na raznim sajtovima nego ovome…MARKO MARKOVIC ima 322 BITCOINA
i sta sada ko tu sta garantuje na kojem to sajtu pise ,dal ako sam ja vlasnik sajta mogu sajt zbrisati za 2 sekunde ??? gde je tu garancija da je to taj MARKO MARKOVIC,
zamena za kesh ??? ko garantuje da ce ti neko sajt isplatiti KESH LOVU za tvojih 322 bitkona,posaljes i nestane celi sajt ?? i tako milion pitanja,u banci nestane lova sa tvog racuna a ne na netu,znaci ovde po decentralizaciji dodje ti da je niko bezimeni NICK
prebacio drugom niko drugi bezimeni nick NEKU lovu BITCOIN koja ne postoji nego se ogleda u tri cifre 322 bitcoina ,pa imal nesto smesnije ,ja uopste ne osporavam da to radi sada ali da je zesca glupost KOJU TI KOJI ZARADJUJU guraju da se upeca sto vise ljudi ,

Ako možeš biti private, ne znači da moraš. Isto ti je i sa kešom. Možeš ti nekome uplatiti keš na Njuškalu i moliti Boga da stigne proizvod…

Možeš ti na kiosku dati keš u ruke prodavačici…i onda ona tvrdi da nisi dao :o. Isto obratno, možeš ti na kiosku uzeti cigare i tvrditi da si dao keš. Što se tiče BTC-a ta problematika je identična kao sa kešom.

Kada bi došlo do tih problema na kiosku, za sigurnost bi se ugradile neke kamere ili nešto… Isto i kod BTC, ti imaš jako fleksibilnu mogućnost korištenja istoga kao keš…a o validaciji razmjene sredstava će brinuti “kamere” koje će postavljati treća strana.

pa tvoj odgovor je sada odgovor na sve
PA CEMU ONDA TO SLUZI ???
pa valjda mi je onda lepse trgovati preko paypala koji nije decentralizovan
nego lepo sluzi u funkciji da svi budu zadovoljni i naplacuje svoje usluge,

Pa upravo zato što kad se PayPalu prohtije, može podići proviziju po transakciji. Ako se Americi ili kome već posprdne, može zabraniti PayPal. Ako banke padnu u krizu, mogu manipulirati PayPal-om …itd itd.

Ako imaš nešto što je decentralizirano, onda ne može pasti pod ničiji utjecaj…neovisno je od nečije “osobne” krize …itd.

neovisno od cega ???

a o validaciji razmjene sredstava će brinuti “kamere” koje će postavljati treća strana.

To nema veze sa centralizacijom. Nije kamera na kiosku ništa centralizirala.

Kao što sa kešom biraš gdje plaćaš i komu… Isto tako biraš sa BTC.
No centralizacija keša zavisi o razno raznim državnim pregovorima, dugovima, proizvodnji …odluci Amerike hoće li naštampati još dolara jer imaju moć da štampaju, vojnu silu. Takvim postupcima se amerika privremeno vadi iz govana… Dok svi upadaju u još veća… e to je utjecaj na valutu…i tu je BTC neovisan od nečije pojedine politike, bar bi trebao biti.

Naravno, sada je BTC mala beba na svom životnom putu, te vrijednost BTCa se mjeri u dolarima. Ali ako poštenje takvog sustava prepozna svijet, onda će se jednog dana vrijednost dolara mjeriti u BTC-ima. :slight_smile:
U to vjeruju oni koji kažu da je dugoročno isplativ. Jednostavno vjeruju da će rasti ekonomija BTCa, što za sada ide više nego odlično… Bez obzira na lokalno napuhavanje balona i pucanje istoga

S obzirom koliko danas malo ljudi koristi BTC, potencijal je enorman.

potencijal u cemu ??? nit je siguran ,nit je decentralizovan,nit je rasiren,
ne mogu razumeti da neko moze da se kune i zagovara nesto sto je na mrezi…
pa to sve sto ti pricas lezi na nekom serveru koji jednim klikom moze neki ludi haker zbrisati
kakva sigurnost u potencijalu u tome sto negde pise da ti imas 322 bitcoina??
mislim stvarno ne razumem o kakvoj sigurnosti pricas i buducnosti,pa ovo je obicna MLM mreza na moderniji nacin svi ulazu , a par njih se bogate,

1 Like

Ne leži, u tome i jeste fora i BTCa i tvoga nerazumijevanja istoga.

Problem je taj što ne shvata da bitcoin nije u mreži kao što on kaže, nego sami bitcoini se nalaze na “vašem” računaru. Vašem sam stavio pod navodnike jer to zavisi od načina kako primate bitcoine (tj btc walleta). BTC je primarno nastao kao rewarding sistem za korisnike koji resurse svoga računara daju u svrhe rješavanja kriptografskih problema, te je isti zaživeo kao kriptovaluta.

Njegova i prednost i mana jeste ta što je manpowered, tj njegova vrednost zavisi upravo od ljudi koji ga koriste.

ja kao vlasnik bitcoina sam u mogućnosti da u maloj mjeri utičem na cijenu bitcoina tako što ću isti na btc marketima ponuditi po znatno nižoj-tj višoj cijeni. Prvi spike btca koji se desio 2015 (kada je izašao na vrednost od 1000$) bila je rezultat pokušaja manipulisanja marketom koji je izveden na MtGox platformi, koja je ubrzo bankrotirala pod izjavom da su hakovani (ne pitajte me kako mogu tvrditi drugačije, ne mogu vam dati odgovor ali sam bio dio tog manipulisanja). Nakon toga bitcoin je pao na neku nominalnu vrednost i svaki rast od tada je bio prirodni.

BTC može da bude od neograničene vrednosti sutra, a već za godinu dana da nema vrednost ni 50 dolara.

Tako da ukoliko koristite btc kao investiciju, vrijedi rizikovati i prodati ga na marketu za veću cijenu. A da ga skladištite kao sekundarnu valutu i kunete se u njega, nisam baš optimističan.

6 Likeova

Ovo je jako dobro objašnjenje i vidi se da je pisano iz iskustva, hvala na informacijama.

Nije mi se iskreno dalo sve citati ali sam zapazio par postova gdje ljudi govore to nisu prave pare, to nije nesto sto mozes drzati u rukama. Zasto onda drzite novce na kartici, paypalu itd? jedini nacin da bitcoin nestane je da nestane interneta, druga stvar sto moze pasti/narasti cijena. Ljudi ulazu milijune u dionice sa nadom da ce zaradit 5% i to na godinu dana, sa bitcoinom je to moguce jako brzo. Cijena je trenutno pala kao sto se dogodi svaki puta kad tako naglo naraste. Vi koji pljujete po bitcoinima ih uopce ni ne razumijete, odvojite malo vremena i procitajte.

edit: sad sam procitao gdje ovaj kaze da su bitcoin MLM mreza, dugo me nitko tako nije nasmijao.

Dobro da je krenula rasprava o bitcoinu :slight_smile:

Nije loše razmišljati o bitcoinu kao investiciji, ali svakome treba biti jasno da postoji rizik. Rizik nije u tome da se možda pojavi milijardu bitcoina jedan dan pa da mu to sruši vrijednost jer je to nemoguće. Rizik leži negdje drugdje.

Bitcoina će biti 21 milion i to negdje oko 2040. godine. Tako je isprogramiran i na to se ne može utjecati. To je open source i ako se ja uopće ne razumijem u taj algoritam nisam pročitao niti jedan jedini dobro argumentirani komentar koji bi bio činjenicu da je algoritam takav kakav se tvrdi da jest, a pročitao sam jako puno komentara svjetski priznatih vrhunskih informatičara koji su rekli malte ne da je algoritam savršen i da se ne može utjecati na njega. Pošto je open source oni koji se razumiju su imali dovoljno vremena da prouče cijeli algoritam.

Što se tiče količine, poznato je da postoji znatno više dijamanata nego što se to tvrdi i da većinu dijamanata kontrolira mala grupacija ljudi (kompanija). Što ako oni najedanput plasiraju na držište ogromnu količinu dijamanata, a ako to požele oni to itekako mogu. Time bi znatno srušili cijenu.

Slično je i sa zlatom. Moguće je da se “sutra” otkrije cijelo brdo zlata i da mu padne cijena, Zlato ima i vodička svojstva što mu također daje dio vrijednosti pa je moguće i da “sutra” otkriju neki drugi materijal sa boljim svojstvima. Dakle i cijena zlata može (drastično) pasti pa niti ono nije 100% sigurna investicija.

Što je sa naftom? Jako zeznuto i rizično. Ima ih koji naftu koriste isključivo kao investiciju. OPEC ih može jednom svojom odlukom uništiti. Također, nafta kao gorivo može u budućnosti biti zamijenjena nečim drugim, OPEC može povećati proizvodnju i plasman na tržište, a mogu biti i pronađena nova velika nalazišta. Dakle postoji mogućnost da barel padne na $1 ili čak i manje. Nije to baš realno, ali nije niti nemoguće. Ziheraši trebaju i o tome voditi računa.

Mislim da Brane ili netko drugi stalno provlači tezu da možeš ostati bez svojih bitcoina. Ako si pažljiv ne možeš. Postoje tzv “cold walleti”, odnosno svoje bitcoine možeš pohraniti na svoje računalo, na svoj usb, ali čak i na komad papira tako da isprintaš one, za mene, hijeroglife. U tom slučaju ne možeš nikako ostati bez njih osim ako ih namjerno baciš ili ako ih izgubiš. Postoje naravno i online walleti i teoretski ako tamo držiš svoje bitcoine možeš ostati bez njih ako te vlasnik stranice gdje je wallet opljačka ili ako budu hackirani.

Dolar je fiat valuta i živimo u vremenima kad sve više ljudi počinje shvaćati u kakvom pokvarenom i nepravednom sistemu živimo (globalno). Em što se već sutra može donjeti odluka da se “naštampa” novih 100 bilijuna dolara (trillion in English) čime bi vrijednost dolara drastično pala, em što već sutra može proći ono što nažalost Gaddafiju nije prošlo, odnosno već “sutra” se mogu ukinuti petrodolari. Siguran sam da Putin pokušava to postići i na mala vrata je krenuo sa time svojim savezništvom sa Kinom. Uvjeren sam da će mnogi od nas doživjeti slom dolara. Znači štednja u dolarima također nije sigurna. Svi se kunu u zlato, ali malo iznad sam napisao da niti ono nije apsolutno sigurno utočište kapitala. Poanta je da nema sigurno investicije, ima samo rizičnih i manje rizičnih.

Trenutno je bitcoin rizična investicija, ali potencijalno neusporedivo isplativija od zlata, dolara, nafte… (naravno i puno rizičnija). Unca zlata vrlo vjerojatno neće u idućih recimo 2 godine doći na $10,000 (osim možda ako počne treći svjetski rat), dok bi bitcoin mogao doći na $10,000 u roku od dvije godine i to ne bi bilo veliko iznenađenje. Ne kažem da će doći, ali prije bih očekivao $10,000 za jedan bitcoin nego za uncu zlata u roku od 2 godine.

Dalje, trenutna kapitalizacija bitcoina (vrijednost svih bitcoina koji trenutno postoje) je oko $16 milijardi dolara (billion in English). To na svjetskom nivou ne da nije ozbiljan novac nego je smiješno mala cifra. Za sve bitcoine koji trenutno postoje ne možeš kupiti biti 50% neke ozbiljne multinacionalne kompanije. U tome ja vidim potencijal za ogroman rast vrijednosti. Ključno je da li će bitcoin zaživiti onako kako zaslužuje i biti globalno prihvaćeniji nego što je danas. Naravno, ključna je i reakcija vlada i banaka, i to je ono čega se ja najviše i jedino bojim.

Bitcoin može proglasiti ilegalnim i kažnjavat korisnike kao što se kažnjavaju recimo korisnici droga. Može postat ilegalno trgovanje bitcoinom i njegovo korištenje kao što je kažnjivo to raditi sa drogama. To je potencijalan i realan problem, ali iako nije zanemariv, nije niti nepremostiv. Droge su zabranjene, pa je dnevni promet na narko tržišu sigurno veći nego što je ukupna vrijednost svih bitcoina koji danas postoje.

Ključni su ljudi. Problem je što je većina ljudi koja živi na zemlji retardirana i to je činjenica. Ili da se ljepše izrazim, ograničenih mentalnih sposobnosti. Ništa nije crno bijelo pa i kod tih ograničenih postoji nešto što se zove bunt. To je nada za bitcoin i u slučaju zabrane. Za razliku od droge, on nije štetan (baš suprotno) pa ako bude imalo pameti bitcoin će se nastaviti koristiti i nakon eventualne zabrane. Dokle god ga možeš unovčiti dotle si miran. Kaoš pto postoje mnoge ilegalne web stranice danas, tako će i u budućnosti postojati online mjesta koja će izdavati kartice koje su vezane uz bitcoin, a koje ga preračunavati u dolare ili neki drugi fiat i omogućavati ti da digneš cash na bankomatu. Jedina totalna propast bitcoina je moguća ako se ukine Internet, a prije će nas u roku 5 minuta pogoditi zvijezda veličine Sunca nego što će se netko usuduiti ukinuti Internet. Cenzura Interneta nije toliki problem jer postoje mnogi načini da se zaobiđe. Uz sve to, zabrana bitcoina mora biti javno objavljena, a tek tada bi bitcoin privukao pravu pozornost širokih masa što bi bio kontra efekt od onog koji bi vlade i banke željele.

Neda mi se dalje, uglavnom želim reći da bitcoin ima ogroman potencijal, ali naravno da postoje i brojni rizici. Jedan od rizika je svakako i pojava neke druge savršene kripto valute, ali to možda i nije nepremostiv rizik. I danas postoji stotine alt coina (drugih kripto valuta) i mnoge od njih su zaista dobre, ali nemaju niti “P” od popularnosti bitcoina. Postoje i brojni platni procesori bolji i povoljniji od PayPala, ali niti jedan se ne može sa njim uspoređivati.

Kao investicija je bitcoin rizičan, ali sve su investicije takve (neke više neke manje). Možeš kupiti i villu prvi red do mora za $10,000 jer se vlasnik napio i potpisao ti to, pa ti je može sutra srušiti potres, osiguranje možda baš sutra bankrotira, a država zavlači sa garancijom i ti nikada ne budeš isplaćen.

Kao koncept je bitcoin perfektan i to je činjenica. Čak nije upitna niti sigurnost ako si pažljiv (cold wallet).

Volatilnost je ogromna i to je problem, ali ona će se smanjiti sa masovnijim korištenjem. Evo trenutno je cijena oko $900. Pad je bio skroz očekivan jer je cijena prebrzo otišla sa cca $500 na nekih $1170 (u zadnjih mislim 7 mjeseci), ili recimo u zadnjih par tjedana je porasla za cca 20-30% (nisam sad računao). Ipak, ozbiljni investitori ne očekuju čuda od zarade u roku par dana. Godinu dana je čak kratkoročna investicija za ozbiljne investitore. Prije godinu dana bitcoin jer vrijedi 3x manje nego danas! Ne znam jel točno proje godinu dana, ali znam da se u prvom dijelu godine mogao kupiti za $3xx. Znači i nakon ovog pada je u porastu od cca 300%.

Ajmo dalje, na bitcoinu možeš zaraditi i daytrade-anjem, ali i razlikom u cijenu na raznim burzama koja najčešće iznosi 5%-10%. Mnogi ljudi tako zarađuju jako dobre novce svaki dan. Potrebno je imati volje zajebavati se sa tim prebacivanjima i to je to. Bitcoin nije Flippa ili neko takvo sranje gdje staviš nešto na prodaju i molim Boga da netko kupi. Bitcoin u svakom trenutku ima svoj bid i ask. Ti si siguran da po toj navedenoj cijeni možeš momentalno kupiti ili prodati. Ako vidiš da je cijena na burzi A $950 a na burzi B $900 znaš da na 1 bitcoin imaš $50 čiste zarade. Možeš unaprijed poslati veću količinu novca na burze na kojima mislim trgovati i onda tradeati i šerati cash i bitcoine. To je samo jedan od načina, a ima i puno drugih jednostavnijih i bržih ako ste snalažljivi o kojima neću pisati.

Ali OK, zanemarimo investiciju i rizik. Činjenica je da je rizičan kao investicija, ali Bitcoin je puno više od investicije. Svatko ima pravo sumnjati i biti oprezan. Bitcoin se može koristiti kako sam već u nekom ranijem postu napisao, samo onda kada vam treba prijenost sredstava, i to je velikaaaaa prednost bitcoina i jebena mogućnost koju on nudi.

6 Likeova

Upravo to! Ja sa svojim trenutnim stanjem na PayPalu mogu isto ono što mogu i sa svojim bitcoinima. Mogu to potrošiti samo na, isključivo online, mjestima koja primaju PayPal ili bitcoin. NIšta više, ne mogu taj novac držati u ruci. Evo još jedne prednosti bitcoina…da sad povučem novac sa PayPala ja ga mogu imati u ruci tek u ponedjeljak jer mi obično sjeda idući radni dan, a to je u ovom slučaju ponedjeljak. Ako želim unovčiti bitcoin ja mogu imati cash u ruci za manje od sat vremena (bitcoin bankomat, LocalBitcoins.com, ili najjednostavnije, kartica koja je povezana sa bitcoin walletom i s kojom na bilo kojem bankomatu mogu odmah podići kune).

1 Like

Sjajne informacije i detaljna analiza, sa skoro svim se slažem, hvala na opširnom i korisnom postu.

1 Like