Bitcoin, pogledajte cijenu

To ti je isto kao kada dođeš u banku, na bankomat ili na net bankarstvo i pogledaš stanje svog računa. To stanje može doslovno sutra nestati. Isto je i sa PayPal stanjem, Skrill stanjem, ali i sa tvojom recimo Facebook stranicom.

Sa bitcoinom je zapravo čak puno sigurnije! Online wallet nije siguran i ideš na povjerenje (baš kao i u banci), ali cold wallet je 100% siguran i nitko ti ne može uzeti to što imaš u cold walletu niti ti država ikakvom odlukom može poništiti ili blokirati tu vrijednost.

Ja sam pokrenuo ovu temu, ali ne želim da ispadne da nagovaram ljude na investiranje u bitcoin. Ja samo iznosim svoje mišljenje i želim da što više ljudi barem razmisli o bitcoinu i da se samostalno informira. Ono što svima nama može koristiti i što svakako svima preporučam jest da počnu koristiti bitcoin za povremene instant transakcije (dakle bez rizika da padne vrijednost).

1 Like

Ovo je realan rizik, ali kao što kažeš, taj rrizik postoji i sa novcem u banci. Zato treba biti oprezan i držati bitcoin na cold walletu (ako ga “skladištiš”, ili ga koristiti samo za momentalne transakcije bez “skladištenja”). Time NEMA RIZIKA.

Ako ga imaš na cold walletu, onda kada trebaš obaviti transakciju jednostavno ga prebaciš na neki online wallet i iskoristiš količinu koja trebaš, a ostalo ostaje na cold walletu. Tamo gdje ga prebacuješ ideš na minimalni teoretski rizik da će ta stranica (burza ili što god da je) propasti u idućih 10 minuta. Ako je to provjerena stranica koja pošteno posluje već par godina šansa da će propasti u idućih deset minuta je skoro kao i da će ZABA ili PBZ propasti do ponedjeljka. Teoretski moguće, realno gotovo nemoguće. Znači ako si pažljiv možeš bez problema izbjeći svaki rizik.

1 Like

Gdje ja sad da imam BitCoin? Koji servis je najbolji? Kako ga povezati sa recimo mobitelom pa da uvijek znam stanje računa ili nešto slično? Hajde malo detalja, za nekog tko nije nikada kreirao račun u vezi BitCoina, a sve što zna o njemu je iz ovakvih priča i kafanskih vidi ovo vidi ono…

1 Like

Ja sam prodao na kraken bitcoin u dollare. po 1135$, A glup kraken ne isplacuje u USD pa sam morao kupiti opet bitvoin, po 1125$, i sad cekam da prodam za nekoliko para.

Onda cu povuc na banku? Ili kako doci do te wallet pa da placam online?

Za mobitel je dobra aplikacija MyCelium. Vrlo jednostavna i korisna za slanje, primanje, držanje…
To je online wallet pa nije loše biti oprezan.

Za cold wallet bolje da proguglate ili da netko upućeniji nešto napiše. Taj tehnički dio bitcoina mi nije jača strana. Ja sam lijen pa nisam niti svoje bitcoine još spremio na cold wallet. Ne znam iz glave kako to napraviti, a neda mi se guglati. Imam toliko bitcoin online adresa da je ipak disperzija rizika prisutna :slight_smile:

Online wallete imate na hrpu mjesta online i na svim burzama

ja koristim blockchain.info, jedan od najpopularnijih walleta i dolazi sa visesturkom zastitom (email confirm, phone confirm) i odlicnom aplikacijom za mobitel.

Prije par mjeseci primjetio sam phishing sajt, za kw “blockchain” (oni sto guglaju da pristupe svom walletu tamo) oglas (#1 rezultat) jedno vrijeme vodio na bleckchain ili nesto veoma slicno. Uzeli su veliku lovu dok je trajalo

Preporučujem xapo, mozete napraviti i debitnu karticu za $20, koristite za plaćanje ili isplatu novca sa bankomata.

Za one koji žele veću sigurnost, možete za 99$ uzeti TREZOR. Preko usba spojite wallet, nema otkrivanja privatnog kljuca ili online problema

Prilično ok video o BTCu i kako funkcionira: https://www.youtube.com/watch?v=kubGCSj5y3k

Problem je što ljudi ne kuže da istom logikom ni dolar nije “prava para”. Džabe ga mogu držati u rukama, kada ga neće moći pojesti ako ogladne. Moći će ga zamjeniti za hranu samo dok postoji i netko drugi koji smatra da je to “prava para”. A tom logikom BTC može biti jednako prava para kao i dolar…i super ide u tom smjeru.

Možemo u isti koš staviti i zlato…ni zlato se ne može pojesti, a kao metal odličnih svojstava nebi imao ni približnu vrijednost koju ima.

Što im onda daje vrijednost??

Mogućnost da se isti koriste kao razmjena vrijednosti i dobara!

A zašto imaju tu mogućnost??

Zato jer korisnicima daju garanciju da ne postoje drugi korisnici koji ih mogu do mile volje sami sebi štampati. Zlato i BTC i dalje imaju tu garanciju…dolar više nema, jer je Amerika prestala poštivati sporazum o zlatnim rezervama, te na taj način stavila cijeli monetarni sistem pod upitnik.

Ukratko o zlatnim rezervama i kako su nastale banke uopće:

Nekada, prije izuma papirnatog novca, trgovalo se pretežno zlatom…i malo je bilo nespretno nositi 1kg zlata u džepu. Netko se sjetio da otvori “skladište” za zlato, te bi osobi koja bi tamo ostavila svoje zlato dala pozajmnicu na kojoj piše koliko ta osoba ima zlata u banci. Ljudima se pokazalo puno praktičnije trgovati tim pozajmnicama…i tako su pozajmnice evoluirale u novac…ostalo je povijest.

No ta povijest je cijelo vrijeme poštivala skladištene zlatne rezerve, dok se jednog dana Amerika nije sjetila “Zajebi ti to, mi ćemo sebi naštampati više dolara nego imamo za to pokrića u zlatnim rezervama”

Sada, ako se razumije što je novac, zamislite kakav je to udarac na monetarni sistem? To je ravno javnoj pljački svih naroda…a javnu pljačku im pak omogućuje vojna sila koju pak financiraju iz tih pokradenih novaca…itd…itd. Još uvijek vam se dolar čini kao pravi novac?

No, ja ću uvijek reći…svi smo mi potencijalni lopovi, prilika je ta koja čini nekoga lopovom. Čovjek…prirodno ide linijom manjeg otpora…i nije čudno da se desilo što se desilo.
U ovom slučaju je nesavršenost papirnatog novca ta prilika koja je Ameriku učinila lopovom…i stoga postoje opravdani razlozi da civilizacija napusti takav oblik novca.

Sam prelazak na elektronska plaćanja je jasna indicija da je to društvu daleko praktičnije s obzirom na današnju tehnologiju, a BTC je dodatna garancija na poštenje takvog “elektronskog” monetarnog sistema.
Globalno, ako se promatra evolucija …vrlo su jasni razlozi zašto je zlato evoluiralo u papirnati novac…i iz istog razloga nije teško vidjeti da bi papirnati novac mogao evoluirati u elektronski. To ne mora nužno biti BTC, ali svakako elektronska valuta koja će djeliti svoja svojstva “neštampanja” sa zlatom.

Takva evolucija bi se mogla desiti puno brže od očekivanog… u današnje vrijeme kada smartphone-ovi se ugnjezde u civlizaciju u svega par godina.

1 Like

Baš tako!
Nixon je 1971. g. ukinuo zlatni standard i time upropastio monetarni sustav.

Ja već par godina piskaram o dolaru i tome koliko je ta valuta prenapuhana. Ljudi i države vjeruju dolaru (što neće vječno trajati) i to mu daje vrijednost. Bitcoin je puno pošteniji koncept. Dolar ima pokriće u povjerenju, što nikako nije zanemarivo, ali nema pokriće niti u zlatu niti u snazi gospodarstva (nema toliko pokriće da bi trebao vrijediti koliko vrijedi).

Nas tlače sa postotkom duga u odnosu na BDP, a SAD ima taj postotak puno veći nego mi i njih nitko ne tlači. Usput, SAD je uvjerljivo najzaduženija država svijeta što mnogi uopće ne znaju.

Povjerenje u dolar će kad tad splasnuti, a onda dolazimo do totalnog sloma monetarnog sustava koji poznajemo i bitcoin ima potencijal preuzeti ulogu dolara. U tom slučaju će jedan bitcoin vrijediti možda i milijun dolara i trgovat će se sa mBTC-ima i Satoshi-ima. Mnogima to zvuči kao utopija, ali pročitao sam slična razmišljanja i od mnogih svjetski poznatih ekonomista i investitora. Puno ih se kune da će bitcoin vrijediti $100,000, a neki od njih tvrde čak i $1 milijun. Pretpostavljam da se ta procjena odnosi na ono što danas možeš kupiti za milijun dolara, a ne doslovno na omjer BTC/USD 1:1,000,000 jer ako dođe do takvog sloma dolara milijun dolara neće biti Bog zna kakav novac jer će izgubiti veliki dio vrijednosti. Već je izgubio više od 97% svoje vrijednosti kroz povijest.

Da ne ispadnem neki luđak, reći ću da se puno toga treba poklopiti da bitcoin ode na $100,000+, ali definitivno nije nemoguće. Ovisi jedino o ljudima, ali nažalost mnogi ljudi su ograničeni i zato je upitno što će biti sa bitcoinom.

Neki misle da je totalni slom dolara i današnjeg monetarnog sustava nemoguć, ali isto tako su nekada ljudi mislili da je nemoguć raspad Rimskog carstva pa već odavno uopće ne postoji. Noviji primjer su recimo Enron ili Lehman Brothers. U današnje vrijeme se stvari puno brže odvijaju nego nekada. Mislim da se prvi smartphone pojavio prije desetak godina i da je to bio iPhone. Danas skoro svi imaju smartphone. Prije samo dvadesetak godina bi trebalo valjda nekoliko godina da se sa 14400 modemom učita ovaj forum. Prije recimo 25 godina si mogao reći na dnevniku što god želiš i ljudi bi to povjerovali jer nije postajalo načina da prosječan čovjek provjeri informaciju. Danas postoji Internet u većini domova i svatko ima pristup informacijama i svoju glavu za razmišljanje (koju ipak mnogi ne koriste).

Naravno da je budućnost bitcoina, i pogotovo njegova buduća vrijednost, vrlo upitna, ali je to trenutno najbolji i najpošteniji koncept novca koji postoji na planeti.

1 Like

Što se tiče procjene budućih vrijednosti BTC-a, ako je narastao iz nikakve vrijednosti na 1000$, ne vidim nemogućim da naraste još jednom za x100 ili x1000. Ne samo nemogućim, nego vrlo vjerovatnim ako zaživi kao čvrsta valuta.

Stoga svu raspravu svodim na to ima li BTC šanse ili nema postati čvrsta valuta. Bome, ako se stvari sagledaju, ima dobrih razloga za postane…

…a ako postane čvrstom valutom, biti će pravo “kino” pratiti utjecaj njegove pojave na njegovu vrijednost. Jer vrijednost će najvjerovatnije rasti, pitanje samo doklen. Mislim, taj film već gledamo…a film je dakako napetiji ako se i sudjeluje sa kojim novčićem :slight_smile:

Točno. Šanse definitivno ima, ali naravno da je to daleko od sigurnog. Svakako mu ide u prilog njegov odličan koncept, bolji od ičeg do sada viđenog.

Mislim da je najrealnija “opasnost” da svaka država počne forsirati svoju kripto valutu koja bi eventualno bila jedina legalna u toj državi. U svakom slučaju slom postojećeg monetarnog sustava je vrlo realan i čak i da svaka država uvede svoju kripto valutu (koju neće moći kontrolirati) je poboljšanje u odnosu na sadašnju situaciju kada recimo ECB može i upumpava 80 milijardi eura svaki mjesec, bez ikakvog pokrića. Sutra to može biti 180 milijardi.

Što dalje ode bitcoin to je veća šansa da uspije

Moze li se na btc-e . com kupiti btc sa payoneerom? Ako ne dali netko zna gdje se moze? Vidim da pod FAQ pise da se moze platiti sa “US Bank Wire”.

Ako imas payoneer karticu mozes kupit bilo gdje da prihvacaju mastercard. Ne mozes radit wire transfer sa payoneerom.

Hvala ti puno, onda se moze na btc-e .com kupovati. Ima netko da kaze iz iskustva da je kupio tamo?

Ne znam da li se nešto promijenilo, ali prije na BTC-e nisu primali Payoneer uplate, a niti plaćanje karticama

Zato i pitam jer vidim googlajuci da ne pise da je netko platio sa payoneerom btc osim ostalih servisa gdje onda uzme jos 10-15% ili cijena btca kod njih je 400$ veca nego trzisna

Jel se bitcoini gdje mogu kupiti webmoneyom, točnije WMZom?

Znaci ovako pre par dana sam uradio posao i lik mi platio 1 bitcoin 1200 dolara

Sada je cena u ovom momentu : Current Bitcoin price: EUR €766.79 ( as of 1/11/17 10:00 PM

gde sam ja tu sada siguran usrecio sam se sa 400 dolara manjka ,

a gde je poenta CENE moze biti 2000 dolara moze 500 i tu mi neko prica

o ozbiljnosti ,investicijama,buducnosti,

i sada ce neko da kaze pa nemoj sada prodati ,pa zasto nisi prodao onda,pa zasto ovo

pa zasto ono PITANJE JE zasto uopste koristiti BITCOIN ,ko radi i zaradjuje na netu

njega zanima sigurnost i stabilnost ,ne KOCKA bar sto se mene tice

mala prezentacija dolara posto ljudi jos uve se prave ludi ali Amerika i dalje drzi

celu ekonomiju sveta u saci.

100 dolara je jedan TELEVIZOR ,moze sto dolara da bude 115 eura ili 75 eura

za 100 dolara ti i dalje kupujes taj televizor,znaci NOVAC i CENA ROBE

to mora biti cvrsto i stabilno a ne BITCOIN sa marsa,

Ti i dalje tupis isto, a da je skocio na 2000$ onda bi sutio i bio sretan, jel tako?
Jel tebe netko natjero da prihvatis novce u bitcoinima?

Ne bi ja nista sutio nego sam isto pricao i onda i sada ne vidim nista u njemu sem
da neki spekulanti zaradjuju lovu i ovi sto prodaju kompjutere za rudarenje,
za obicne ljude 7 milijardi i 200 miliona ljudi BIT COIN je nista a DOLAR JE SVE
o tome je rec,