Bitcoin, pogledajte cijenu

Ja sam pricao sa par ljudi koji se bave IMom i izgradili su malo carstvo od toga, dakle ljudi koji na mjesecnoj bazi zarade ono sto se mi nadamo zaradit u godinu dana. Svi tvrde isto, bitcoin ce ostati i narasti jako puno. Dosta ljudi ima koji su kupili po 100 ili vise bitcoina i ostavili ih i ne diraju sve dok se cijena ne poveca drasticno.

Ima jedna prica od davnina Bila je jako dobra torta u svatovima kaze jedna komsinica drugoj, a ova je pita pa jel si bila u svatovima i jela tortu,a ona kaze ma ne pricala mi
druga komsinica sto je bila,

dakle svi pricaju da su neki zaradili,to niko ne osporava da se prica ,a cak i ja kazem
da neki zaradjuju ,ali da je totalno nesigurno za obicne ljude ,jer ako nesto moze da vredi 500 dolara ili 2000 ,za jedan dan o cemu mi tu pricamo…daj da se jos malo lazemo,

Ovisi koliko je dolar pao ili porastao… Da, u pravu si da Bitcoin ima veće oscilacije, pa zbog toga jako podsjeća na trgovinu dionicama, ali je baš zbog toga u dosta slučaja praktičan. Ako ti ne ovisi trenutna egzistencija, onda ga čuvaš ili polako po potrebi trošiš na netu… Mislim da tada ne bi osjetio takve velike pikove dijagrama…

Nego, što god neki misle o Bitcoinu - taj novac trenutno raste u smislu pojave na tržištu. Sve više je prisutan i sigurno će biti još jako dugo.

Investicije nisu za malu djecu. Ovo ne ide direktno tebe, nego općenito.

Trenutno je bitcoin ispod $800., a bio je oko $1,150 prije par dana. I kaj sad? Prije manje od godinu dana je bio $3xx. Prije 4 godine u ovo vrijeme je bio oko $13.

Cijena može biti $1, ili $11,000, ali koncept bitcoina ostaje isti i trenutno je najbolja i najpoštenija zamjena za novac koja postoji na planeti. U ovoj temi sam već hrpu puta napisao da je bitcoin rizična investicija i da je jako volatilan. Bitcoin nije uopće zamišljen kao klasa imovine niti kao nešto u što će se investirati nego je zamišljen kao sredstvo koje zamijenjuje novac i to je njegova primarna namjena. Poslovanje sa bitcoinom bez ikakvog rizika je itekako moguće, samo se treba malo informirati. Već sam napisao da postoje BTM-i, LocalBitcoins.com, pojedinci koji su spremni odmah kupiti bitcoin, ali i debitne kartice vezane uz bitcoin sa kojima se u bilo kojem trenutku može podići cash na bilo kojem bankomatu, uz naknadu od cca $3.

Ako je netko prodao nešto što cijeni $1,150 i za to primio 1 bitcoin dok je on bio na toj vrijednosti taj netko nije morao izgubiti niti jedan jedini dolar. Mogao je isti tren nakon primljene uplate otići do bilo kojeg bankomata i cijeli taj iznos podići u cashu, a to bi iznosilo cca $1,147 u SAD-u, ili protuvrijednost od $1,147 u kunama u Hrvatskoj. Novac (cash) mu je mogao biti u rukama (doslovno u rukama) nekoliko minuta nakon što je primio uplatu u BTC.

Da je isti taj iznos ($1,150) primio na PayPal sama naknada bi mu bila cca $50 i na PayPalu bi mu pisalo da je raspoloživo cca $1,100. Da to želi podići na bankomatu u Hrvatsku, zamisli, ne može isti dan nego treba čekati najmanje jedan radni dan (recimo u slučaju isplate preko Payoneera), ili čak 2 ili više radnih dana u slučaju isplate na bankovni račun. Ajmo reći da se radi o podizanju preko Payoneera. Od tih $1,100 Payoneer će uzeti još $11 plus još $3.15 na bankomatu, pa ćeš dobiti protuvrijednost $1,085.85 u kunama, i to ćeš još morati čekati najmanje jedan radni dan. Sa bitcoinom bi dobio protuvrijednost $1,147 (što je $61 više ), i taj novac bi mogao doslovno držati u rukama nekoliko minuta nakon transakcije. Da li će sutra 1 BTC vrijediti $500, $1,500 ili i dalje $1,150 te ne treba zanimati jer si ti “unovčio” svoj bitcoin.Poslužio ti je kao sredstvo za prijenos vrijednosti uz zanemarivo nisku proviziju i uz veliku brzinu transakcije koja ne ovisi o dobu dana, vikendu, blagdanu itd.
Ne znam koji dio ovoga ne razumiješ?

Ako je nekome problem napraviti par koraka do bankomata da bi bio 100% siguran da neće izgubiti ako bitcoin eventualno izgubiti nešto vrijednosti idućih dana onda neka radije koristi PayPal i sigurno izgubi $61 koje nije morao izgubiti, i neka uz to čeka minimalno 1 radni dan da podigne svoj novac. Svatko ima izbor, pa isto tako i tvrdoglavi ljudi koji ne znaju matematiku.

Ako netko prima bitcoin i želi biti 100% siguran da neće izgubuti na plesanju cijene onda neka si unaprijed osigura debitnu karticu vezanu uz bitcoin i neka nakon svake primljene uplate u bitcoinu ode na bankomat podići novac. Problem riješen! Rješenje je vrlo jednostavno i jebeno isplativo.

Jedini problem je što još uvijek vrlo mali broj ljudi koristi bitcoin. Moje poslovanje je pretežno u dolarima, ali kad god vidim mogućnost da nešto naplatim u bitcoinu ja to i učinim. Nakon primljene btc uplate na meni je da li ću riskirati i držati btc ili ću odmah otići podići cash i znati da sam dobio onoliko casha koliko sam i naplatio to što sam prodao, bez obzira na daljnje kretanje cijene bitcoina.

Ovako nabrzinu sam izračunao da je korištenje bitcoina kod transakcije od $1,150 isplativije za $61 nego korištenje PayPala, i da je puno brže. Svatko tko nešto ozbiljno radi ima više transakcija u tom iznosu mjesečno, pa ako su 2 onda je to ušteda $122, a ako je 10 takvih transakcija onda je to ušteda $610 mjesečno. Mnogi ljudi zbog svoje tvrdoglavosti i/ili neinformiranosti bacaju parsto dolara mjesečno na plaćanje nepotrebnih naknada, a bitcoin im je pod nosom i postoji rješenje koje omogućava poslovanje u btc bez ikakvog rizika.

Ne znam da li ima smisla dalje objašvanjati. Tko je shvatio, shvatio je, tko nije vjerojatno niti neće.

Što se tiče investiranja u bitcoin, tu naravno postoi rizik i on nije zanemariv. Do sada je sve teklo idealno, ali nitko ne zna što će biti dalje. Kažem idealno jer je bitcoin prije 4 godine vrijedio $13, a prije manje od godinu dana je bio na tristotinjak dolara. Danas, nakon velikog pada posljednjih dana je skoro na $800. To je uzlazni trend, bez obzira što je neki dan bio na $1,100.
Prihvačanjem bitcoina među širom populacijom njegova cijena će rasti, ne samo zbog interesa i potražnje nego i radi potrebe. Potreba će stvoriti i potražnju, a to onda diže cijenu. Trenutna tržišna kapitalizacija je oko $16 milijardi, a to je zanemariv novac za iole ozbiljnije poslovanje. Ako dođe do prihvaćanja među širom populacijom onda niti $160 milijardi nije ništa vrijedno spomena, a u tom slučaju bi jedan BTC vrijedio oko $10,000. Ozbiljna kapitalizacija bi se morala brojati u bilijunima $, a to bi značilo da 1 BTC vrijedi $100,000+. Da li će ikada doći do ozbiljne kapitalizacije je veliki upitnik, ali ako se samo malo poveća broj korisnika to već diže cijenu BTC-a na bar $2,000.

Ja ne vidim bolji koncept novca od bitcoina i zato vjerujem da on još nije niti krenuo. On je još beba za koju će većina ljudi prvi puta čuti tek za par godina. Zabrane mu mogu naškoditi, ali se nadam da će prevladati razum pa će ga ljudi i dalje koristiti što će osigurati da i dalje drži vrijednost i raste.
Uglavnom, puno je nagađanja i naravno da ništa nije sigurno, ali treba znati potencijal i onda odlučiti da li želiš riskirati i investirati ili više voliš papiriće bez realnog pokrića i turbo konzervativno zlato.

Dalje, što se investiranja tiče, oni koji nešto znaju o investiranju kupuju bitcoin upravo danas i nisu ga kupovali posljednjih 2-3 tjedna. Zlatno pravilo investiranja na recimo burzi je da se prodaje kada svi kupuju i da se kupuje kada svi prodaju. To je neki temeljac tog pravila, ali naravno da istovremeno treba voditi računa i o još nekim stvarima o kojima mi se sada neda pisati.
Ja tu i tamo trejdam sa BTC, ali rijetko. Uglavnom, bio sam 100% siguran da će doći ovakav pad jednako kao što sam bio siguran i kada je bio na $3xx prije manje od godinu dana da će porasti na najmanje $800. To je mogao pročitati svatko tko je posjetio link iz prvog posta, da ne ispadne da sam general nakon bitke. Za ovaj trenutni pad sam bio siguran da dolazi, ali sam ipak mislio da se prvo probija $1,200, pa da onda ide veliki pad. CIjena je došla mislim do $1,165 i nije išla dalje. Blizu, iako $1,200 nije probijeno.

Svojevremeno sam na burzi zaradio prilične novce pa znam nešto o investiranju. Da netko ne pomisli da sam prodao HT sa plusom pa sam sad faca reći ću da sam imao nekoliko paketa HT-a i da sam ih prodao na cca 390 kn, s tim da sam dokupio još malo na 380 kn i onda sve prodao na 390-395kn. Sve odrađeno u roku od 2 tjedna, ako se dobro sjećam. To mi je bila jedna od manjih zarada na burzi, tek toliko da se zna. Recimo na HGspotu u koji sam ušao na otvaranju i izašao pred zatvaranje burze sam zaradio više. Da se pohvalim onima koji nešto znaju o investiranju i koji su bili aktivni 2007, prodao sam HGspot na cca 685 kn (kupljen ujutro po nekih 180 kn ako se dobro sjećam), i to iako me brokerica nagovarala da povučem nalog za prodaju. Sjećam se kao jučer da mi je govorila da imaju hrpu bid naloga i da još uvijek stižu novi. Drugo jutro je pala cijena :wink: Onda još nije bio napravljen stock split pa je jedna dionica Ingre došla na čak 64,000 kn ako se dobro sjećam. Ja sam je kupovao od nekih 11,000 kn, pa sve do 37,000 kn kada sam kupio svoje zadnje Ingre. Sve sam prodao na 54,000 kn. To nije bilo na blef. Pratio sam sve vijesti, ali i skrbničke račune što je bilo presudno (skrivanje pravih vlasnika, margin krediti, novi bid i ask nalozi, transakcije itd., sve to moraš pratiti ako ne misliš biti kockar na burzi). Da se ne hvalim dalje, reći ću još samo da vjerujem da nešto znam o investiranju.

Ovaj nadolazeći bitcoin pad se vidio iz aviona. Desilo se nešto što je savršeno normalno, ali i zdravo. Trejderi koji ulažu kratkoročno ili nisu sada kupovali ili su totalni amateri ako su sada kupili na ($900+). Dugoročno mislim da će biti u plusu i oni koji su kupovali na $1,100+. Uglavnom, rizičan je bitcoin kao investicija, jebeno rizičan, ali ima jednako tako jebeni potencijal. Nema puno klasa imovine koje za 2-3 godine mogu vrijediti 200-300% više nego danas, ali bitcoin je jedna od njih. Po stoti put, nema garancije da će zaista i porasti vrijednost, ali je itekako moguće. Da će stan u Zg koji danas vrijedi $100,000 za 3 godine vrijediti $300,000 je skoro pa teoretski nemoguće, ali bitcoin za 3 godine može bez problema vrijediti $3,000.

Ponatna…bitcoin za korištenje i momentalno prebacivanje u fiat svakako i za svakoga! Kao investicija, samo za one koji su spremni na rizik.

Ovo ti ne stoji. Ako sutra rikne JP Morgan, i ako se FED odluči na novo spuštanje kamatnih stopa i na štampanje 1 bilijuna dolara onda ti sto dolara neće biti €105 nego recimo €70. Kuna je vezana uz Eur pa onda $100 neće biti recimo 700kn nego ajmo reći 480 kn. Danas za tih $100 u Hrvatskoj možeš natočiti pun tank goriva i možda kupiti šteku cigareta (ovisi kaj voziš i pušiš), ali ćeš “sutra” za tih istih $100 moći natočiti samo pola tanka goriva i morat će žicat za cigarete (karkiram).
Ako misliš da je to nemoguće onda se sjeti da su isto mislili da je nemoguće i sa Lehman Brothers. Ako i dalje misliš da je nemoguće onda znači da znaš gdje je JPM investirao svaki svoj dolar, pa mi molim te javi jer me to zanima. Ako ne znaš, onda ne možeš biti siguran da neće vrisnut. Ako vrisnu, možeš uložit kuću na novo štampanje zelembaća i na novi pad kamatnih stopa, a to sve znači i jebeni pad dolara. Ne mora brisnut JPM, može vrisnut neki drugi bitan igrač.

Pratim dolar jer mi je bitan za moje poslovanje i varijacija tečaja od 1% je sasvim normalna čak i na dnevnoj razini. Ako nešto pođe po zlu pad od 20-30% je moguć za vrijeme dok spavaš pa ne stigneš reagirati. Govorim o dolaru, ne o nekoj divljoj valuti. Tako da možeš otići spavat sa planom da sutra kupiš televizor pa kad se probudiš shvatiš da možeš kupit samo kazić (iliti ono kaj već danas klinci koriste za slušanje muzike).

Ja tvrdim da takav pad dolara dolazi, ali naravno da ne znam kad. Siguran sam da ću ga doživit (i puno veći pad), a da li će to biti ovaj tjedan ili za 20 godina ne znam. Jedino znam da me neće iznenaditi jer ga očekujem i sasvim je realan i skroz siguran. Dolar je jedan od najvećih balona ikad viđenih, zapamti to. Gospodarstvo im puca po šavovima, ako znaš čitati podatke. Pogledaj im trgovinsku bilancu, izračunaj zaduženje u odnosu na BDP, poslušaj malo vjetrove koji dolaze iz Kine i Rusije, ali i iz nekih drugih, ne baš nebitnih, država, obrati pažnju na sve veći otpor fosilnim gorivima, zaključi što to znači za naftu, poveži sa time petrodolare, itd itd. Nisam niti počeo nabrajati zašto je dolar najveći balon ikada.

4 Likeova

Nemojte mi pričat o bitcoinu…boli kad se sjetim da sam 2009. kad je bio tek u startu koštao 6 centi !!CENTI!!..
Prelazim ja s mišem da kupim za nekih 25 baksi i premišljam se i premišljam, a onda uleti žena sa:
“Ajdeee van čistit snijeg!!”… i ostade ja bez milijuna zbog žene

True story

2 Likeova

Sve to stoji za kockare i “”" jake , nazovimo investitore""" ne vidim nikakav razlog
da nesto sto pise 1 u nekom kriptografskom sifrovanom izmisljenom obliku danas vredi
800 a sutra 2000 ,pa to ni za malu decu nije prica ,sem za spekulante koji se smeju
i od sirokih masa muzu lovu za NISTA ,svako moze da radi sta hoce ja to odobravam
ali da se ljudima sa zdravim MOZGOM prica da je ovo neka buducnost i sigurnost
neovisnost samostalnost pa to je van svake ZEMALJSKE pameti…

Nebise slozio da je to ya kockare. Kockari igraju rulet gdje u startu gube, znaci nemogu nikako yaraditi. Ulazu 10 000 kuna da dobe 19 000 a sanse su im 49% da to dobe. To su kockari.

Ili kladionicari koji igraju tickete po 10 para i ulazu 10 000 kuna da dobe 50 000 kuna, a sanse su im kao da pogode peticu na lotu 7/39. Plus kad dobe moraju 50% dat drzavi… To su kockari odnosno ljudi koji su bolesni.

A ovaj momak sto je za 25$ htio uloziti da bi dobio miljun nije kockar, on je propustio zivotnu priliku koja se rijetko pruza u zivotu.

i treba znati razliku izmedju investitora i kockara. Ponekad neki kockari zabludom misle da su investitori, a neki laici investitore usporedjuju s kockarima. A kad odes na Forbesovu listu najbogatijih vidis da se tamo nalaze samo investitori.

da kada pogledas sve investitore iz proslosti koji su bogati oni su investirali u NEKRETNINE
naftu ZLATO itd ,ne u neopipljivu izmisljenu vrednost,

Iznenadio bi se kad bi znao koliko ljudi danas živi život koji običan čovjek može samo sanjati, a jedino u što su u životu uložili je bitcoin.

Evo netko je 2-3 posta iznad napisao da je imao namjeru kupiti bitcoin za $25 dok je vrijedio 6 centi. Danas bi tih $25 dolara uloženih prije samo 8 godina vrijedilo cca $316,000. Ako misliš da je to fantazija onda podijeli 2,500 sa 6, pa dobiveni iznos pomnoži sa trenutnom cijenom bitcoina.

Ako misliš da jedan bitcoin ovaj tren ne vrijedi $760 onda ga probaj kupiti za manje (ovaj tren). Mogu ti unaprijed reći da nećeš uspjeti. Ako imaš bitcoin probaj ga prodati za $760 ovaj tren i mogu ti reći da će ti trebati nekoliko sekundi za prodaju. Znači ako misliš da je to nešto imaginarno i nestvarno napravi kako sam ti sada napisao pa se uvjeri da je bitcoin stvaran, ili nemoj više pisati gluposti.

Ponovno kažem, slažem se da je bitcoin rizičan kao investicija, ali da se na njemu može, i pogotovo moglo zaraditi, to je činjenica.

dal ja tvrdim da se ne moze zaraditi , ja pricam da je zesca glupost

pisati o samostalnosti ,nezavisnosti,buducnosti,rasirenosti ,upotrebljivosti,

bitcoina jer on sluzi za mali broj ljudi da se obogati SVIM ostalima ne sluzi za NISTA

i to je jednostavno tako,sve ostalo su bajke da neko drzi jedan 1 BITCOIN da bi on

mozda vredeo 2000 500 ili 22000 to je glupa prica za iole ozbiljne ljude…

I ne mogu izdržat, a da ne podsjetim da su neki investitori kupovali naftu dok je bila na $80 i više, ili da su ulagali u nekretnine dok su bile na piku prije krize, ili kupovali zlato na picku itd. Ne znam da li znaš da se puno investitora ubilo 2008. i 2009. godine., a to nisu napravili zato što su se obogatili nego baš suprotno. Bitcoin tada nije postojao što znači da nisu ulagali u btc nego u ovo što si ti naveo.

pa da ubili se posle 200 300 godina ulaganja, videcemo kada se pocnu ubijati zbog BITCOINA :stuck_out_tongue: hahahaha

Ha čuj, bila glupost ili ne, cilj kod investiranja je zarada. Ako vjerujem da će komad trave iz parka pred mojom zgradom sutra vrijediti više nego danas zašto ga ja ne bih kupio danas? Uopće me nije briga da li je to bezvezni komad trave i da li je to glupost. Bitno je samo da li se na njemu može zaraditi

ma o tome i pricam to je za kockare ,za mene je posao platis na paypal i ja potrosim lovu

sta ce mi bitcoin sem za KOCKANJE a ti teras svoju pricu,

Teško je sa tobom ozbiljno razgovarati.

Mitok zašto se trudiš???

ne nego sa tobom jer tvrdis da izmisljena valuta je nesto NEVIDJENO sluzi samo za kockanje kao neko ulaganje i nizasta vise jer je totalno smesna,

Ako je tko smiješan to si ti Brane333…dosadio si više…ajde ohladi iz ovog topica ako te ne interesira…

Ajde pročitaj, ako ti se da, onaj veliki post koji sam napisao nekoliko postova iznad. Jel ti imaš toliko novaca da ti se jebe što ćeš nešto platiti $61 dolar više, a ne moraš (recimo u slučaju transakcije od $1,150).
Ako ti netko plati u bitcoinu ti taj novac možeš još brže dobiti nego onaj sa PayPala, uz neusporedivo manju naknadu, i bez ikakvog rizika da izgubiš jer te nitko ne sili da držiš bitcoin pošto ga možeš odmah unovčiti u fiat.

pa valjda ja imam svoje misljenje BITCOIN je smesna stvar po mojem skromnom misljenu,na koje imam PRAVO ,