Bitcoins (virtualni novac)

Nisam čitao sve postove ali…
mora li komp biti cijelo vrijeme upaljen da rudari?

Evo ga i na $260…

Na bitstamp.net su najjeftinije cijene koliko sam ja istražio.

provjerite prvo sajt preko kojeg rudarite ili kupujete, neočekivano, al ima mnogo lopova

Svidja mi se sajt kako im je odradjen pocinjem i ja sa njim

Da napomenem da su vlasnici nam susjedni Slovenci :slight_smile:

Jos jedno pitanje registrovao sam se kako sad skupljam te novcice to rudarenje?

Bitstamp je samo za trgovinu, dakle kupis-prodas, nesto kao burza…

Rudarenje je druga prica i ne bi ti ga preporucio osim ako ne planiras kupiti opremu kao onu gore sa slike.

E hvala na odgovoru jos jedno pitanje npr ja preko ovog sajta kupim i da li bih mogao putem npr namecheap sa time da kupim domen? posto vidim da dozvoljavaju bitcoins ali da njegova vrijednost bude vece vrijednosti od novca npr za 100e kupim 200 tog novca al on da vrijedi kao 200e jel to moguce?

Ako NC prima BC kao opciju placanja, onda mozes kupiti domene s njim po cijeni BC-a koju je NC definirao.

Btw… eto nas na $289 danas…

Evo i zgodna infografika:

1 Like

Nemogu vjerovati kako brzo raste!!! Nisam baš upućen, tj. nemam pojma koliko je to često slučaj da tako neka valuta brzo mijenja vrijednost, ali ovo mi se čini povijesna iznimka :smile: …i to još na tako nekoj “nedefiniranoj” valuti

Mozemo li pokusati da predvidimo daljnje kretanje vrijednosti BITCOIN-a. Smatram da je vrlo vazno da gledamo ovaj sad trenutak. Vrijednost raste sto je vece povjerenje. Trenutno cijeli svijet čita o bitcons. Svi su zaintrigirani, pa ako jedna od 1000 zainrtrigiranih osoba kupi, to je opet mnogo vise nego sto je do sad bilo, jer moze se reci da je bitcon izasao iz sjene. To bi bilo objasnjenje ovog dramaticnog rasta. Rast ce se sigurno nastaviti. Mediji su čudo. A onda kad malo splasne medijsko ludilo, mozda za par mjeseci prestat ce i rast. To ce biti period kad ce svi početi da prodaju, jer vecina i jeste kupila samo da bi prodala kasnije.
A onda ce vjerovatno početi ludilo, sa velikom prodajom ce poceti i pad vrijednosti, a onda ce se to sve exponencijalno ponašati, i imat cemo dramatičan pad vrijednosti. Vrijednost ce pasti na neke niske grane, mozda na 50ak dolara. Moje misljenje je da ce se tu zaustaviti i da je to najbolje vrijeme za kupovinu jer ce od tada ponovo samo da raste. Za razliku, ovaj put bi trebao da bude umjeren al siguran rast iz razloga sto ce se bitcoin lagano uvuci u sve pore internet poslovanja a prestat ce cijela prica o brzoj zaradi. Dakle, kupiti sad ili tad. Šta vi mislite?

1 Like

Pa po ovome što si napisao u prethodnom postu, to je pitanje “špekulirati ili ne”? Špekulira se samo s viškom kapitala - inače se radi o kocki. Višak kapitala nije ušteđevina koju bi želio uvećati pošto je sada prilika. Višak kapitala je novac kojeg možeš baciti (dakle novac koji ima malu vrijednost, primjerice venture-kapitalstu ja zamišljam kao osobu koja ima toliko novaca da je ono što gubi inflacijom već kapital samo po sebi, dakle raspolaže novcem koji nema nikakvu vrijednost). Imaš li novaca kojeg možeš baciti?

Slažem se sa tseregom…ovo je kao moje igranje kladionice ili lota…ako imam novca za kojim neću žaliti da ću izgubiti onda ću igrati, isto tako i ulaganje bi se trebalo temeljiti na tome a ne da se ulaže od manjka da se dobije višak…po meni jedino oni koji od nekog svog “viška” mogu uložiti u ovo će na kraju i moći očekivati nešto.

Pa mislim da vecina ovdje samo zeli da iskoristi priliku i zaradi brz novac. Odmah smo odustali od zaradjivanja ili kopanja novčića. Dakle, sa tog stajališta, samo pokusavam da preciziram neke ideje. Filip sigurno razmislja kao ja :slight_smile:

Mislim da cu sad cekati posto nisam kupio na $200, pa sta bude… ako padne, super - kupujem, ako ne… jbga.

Ovo se razlikuje od kockarnice tako sto kad vidite pad, mozete u svakom trenutku prodati dok na kladioni ili ste dobili ili izgubili sve.

osim ak se ne kladis na betfair

1 Like

izasao je iz sjene odavno, mi smo u sjeni pa tek sad pričamo o bitkoinu.

1 Like

Boze dragi sad je na 421 $!

dje to gledas? evo nadjoh ovaj sajt nije lose za pracenje cijene http://bitcoinity.org/markets

ne vidim neku logiku da je na 1bitkoin-390dolara velika potraznja za bitkoinom. Ali da nema potraznje cijena bi padala a ne pada samo raste. Ljudi su se navukli opasno.
395 all time high
Nevjerovatne sume se mogu zaraditi ili izgubiti za samo par sekundi