Kako se vi borite protiv Bounce Ratea?

Kao sto sam vidio kod jednog kolege site koji je na prodaju Bounce Rate visi od 95%. Tako sam i od drugog Adwords Certificiranog strucnjaka procitao da je Bounce Rate nepouzdan. No ipak mislim da nije sjajno kada je velik.

Sto znaci da ljudi odlaze sa stranice, no to i nebi bio problem ako oni odlaze brzo u shop da nesto kupe, a sto kada nema shopa? Gdje kvragu onda odlaze? Vrlo vjerojatno tamo gdje nitko nezeli da odu, u kut na X.

Sto dugurocno moze biti fatalno za stranicu.

Pa eto ajde podijelite kako se vi borite protiv Bounce Ratea?

  1. Kod spomenutog kolege je ocito da se radi o dizajnu. Dakle dizajn i stranica moraju biti lijepi, citljivi.
  2. Otvaranje stranice mora biti utra brzo, jer u danasnje vrijeme je novac vrijeme ili kako vec ide ta izreka, pa ljudi nemogu cekat, ako se stranica ucitava dugo oni odu brzo na X.
  3. Kvalitetan sadrzaj?

Mozda da netko napise kako svoj sadrzaj podici na visu razinu?
Pisao sam ovdje o WP Quiz free luginu: dadaas.com

No on se nemoze upotrijebiti na svim vrstama stranica. Pa kako onda unaprijediti sadrzaj? Video?, Slika?

Inace ne psiem ovo bezveze, jedan moj site je dobio boost od Googlea i Bounce Rate mi je ogroman:

Sto sam napravio:
Prosao sam kroz sve tekstove i unaprijedio ih, vidio sma neke greske koje su bile ocajne, nije mi jasno kako sam previdio to.

Takodjer sam promjenio font teksta i povecao slova. Cisto da natjeram ljude da citaju.

Za tjedan, dva javim kamo ide BOunce Rate, gore ili dolje, sad je: 90,34%
No pratim ja i pojedinacno svaki page.

P.S. Ako ima tko kakav extra savjet dajte ga, pa isprobam.
P.S.S Average Session Duration je 33 sekunde sto je jos ejdna katastrofa. Bas me zanima dali ce ih netjerat moje promjene na citanje, sto bi trebalo podici ASD.

1 Like

Jako koristan clanak za procitati https://www.optimizesmart.com/two-powerful-ways-to-reduce-bounce-rate/
Iz ugla korisnika najbolje je uciniti nesto veoma zanimljivim sto ce ga “natjerati” da nastavi sa pretrazivanjem. Pa npr. ako je shop staviti nesto sto je na snizenju ili sto je prejeftino ili je limited edition. Kad god vidim na shopu nesto slicno nastavim pretrazivati i provedem preko 5+ minuta na sajtu. Ako je sajt neke druge tematike treba napraviti neki viralni ili clanak koji ce zapeti za “oko” i on bi trebao biti u slideru. Kasnije sa njega linkati na slicne clanke koji su slicni po mogucnosti u da ti linkovi budu u prvom paragrafu. Naravno ovo je bespotrebno raditi ako je dizajn ocajan ili faktori koje si ti nabrojao. Ni dizajn nije toliko bitan ako imas super informacije ali rijetki su takvi sajtovi i jako je tesko dovuci ljude koji ce procitat clanak. Ali treba jako puno vremena da se sve ovo poslozi kako treba ali kad se jednom poslozi sigurno ces imati stranicu sa jakim konverzijama.

Ja sam prije tri dana kompletnu temu promijenio, stavio neke fore (kategorije na front page u raznim bojama, slider, i jako oku ugodan widget zadnjih objava u sidebaru) i sve to da bi sa 75% bounce pao na 72-73%. Vremenski interval je mali da bi jos imao uvida u sve ovo ali nisam optimistican.
Na primjer, na nekim blogovima sam jednostavnom promjenom teme znao spustiti bounce sa 70-80 na 30-40%… Ne znam ni sam.
Stranica iz uvodnog teksta ima prosjek od 2minute zadrzavanje, 1,90 pages per user pa mi toliki bounce nije jasan…
Cak sam stavio plugin related posts unutar clanaka ( svako 250 rijeci stavi link na neki slican clanak).

75% je normalno.

Ja imam isto premium dizajn, ali mene mozda malo hebe content. Moram malo posloziti taj tekst i slike koje su IMO na krivom mjestu. Morat cu se malo poigrat time.

@Doshi
Hvala ljepa na linku i savjetu, imam opciju za slider da koristim, pa cu probat s time.

Kolega dadaas, 75 % bounce rate nikako nije i ne moze bit normalan. To bi znacilo da 3/4 posjetitelja klikne na X i odlazi. Bounce rate od 30 posto ili manji smatra se prihvatljivim.

Ne mora nuzno znaciti da odlaze na X. No u ovom mojem slucaju i ovom siteu znaci da odlaze ne bas zadovoljni sa stranice ili u najboljem slucaju ih drugi dio stranice ne zanima.

No zbog malog vremena provedenog na siteu mislim da imam veci problem.

Moja greska sto sam naveo “normalan” bounce rate. Jer on najvise ovisi o tipu stranice.

Naprimjer stranice na kojima imas info o nekom proizvodu tipa: Neki program koji prodajes. Onda normalno da ce bounce rate biti velik, jer svi koji ce procitati i koji su zainteresirani za taj proizvod otici ce na site i kupiti program.

No moj site ovaj u ovom topicu nije te namjene, on je vise onako educativno, zabavljacki.

Edukativni sitevi imaju veci bounce rate, jer kada korisnik dodje po neku informaciju nakon sto je dobije on brzo odlazi i iskoristava je. Tako da how to sitevi bi mogli imati veci bounce rate.

No zabavljacki sitevi, tipa vijesti, portali, vicevi, igrice imaju ubitacno niske bounce rateove jer korisnik trazi jos, vise. Ako na zabavnom siteu imas veliki bounce rate onda nije dobar site.

Naletio sam na ovaj zanimljiv infografic koji moze pomoci svima nama s Bounce Rate problemom.
https://blog.kissmetrics.com/bounce-rate/?wide=1

Ima nešto u tome. Kod mene na stranici sa zabavnim sadržajem stopa napuštanja samo 5,53%

Nekada bounce rate ovisi o temi,ali nekada i ne. Recimo ja na dva sajta imam identicnu temu. Na jednom je bounce rate duplo veci,a na drugom je primjerice adsense ctr duplo veci. O cemu to ovisi nemam pojma jer je raspored sadrzaja u potpunosti isti.

Pa da, mozda na ovom drugom ljudi brzo kliknu na adsense reklamu i odu sa stranice, pa se povecao CTR, ali se povecao i Bounce Rate, pa je to u ovom slucaju dobar BOunce Rate bi ja rekao…

Lako moguce.

U biti tako i ja kada slazrm elemente vidim da idem prema vecem CTR, sto mi automatski podize bounce. U tom slucaju je dobro za mene, jer zaradim od adsense. Ipak, na duze staze bi mi manji bounce pomogao jer bi me google bolje rangirao, a samim tim bi i zarada rasla iako se CTR samnjio… Jedino je problem isprobavati tu teoriju na live sajtu koji mi vec dobro popuni kucni budzet :slight_smile:

Da ne otvaram ponovo temu, kada vec ima tema. Naime, vodim bitku da smanjim Bounce rate na sajtu i da korisnici sto vise vremena provode na sajtu. U pitanju je domaci news portal, poseta sa Facebooka, Twittera itd…

Donekle, uspevam u tome ali to jako sporo ide. Ima li neko od kolega savet, sta moze uzrokovati ovako veliki Bounce rate? Koristim premium GeneratePress themu, lepo sredjena. Sajt leti kao raketa, prosto vise ne znam sto uciniti. Content? :confused:

bounce_rate

Verovatno 90% je to. Pokušaj da dodaš linkove članaka u dnu članka onq… u fazonu "možda vas interesuje: " ili u sredini članka link ka nekom drugom tvom članku sa sajta .Time posetioci ostaju duže na sajtu odnosno nudiš im da još nešto da pročitaju doksu tu.

1 Like

@Goci imam instaliran plugin za to, na svakih 150 reči ide link. Slično nešto kao što ti imaš. :blush:

Onda je definitivno do contenta. Ni kod mene bounce rate nije “savršen” sad je zadnjih 4-5 meseci 61% (valjda su duži i interesantniji tekstovi) a pre je bio 75% Uglavnom mnogo ne opterećujem sa tim…Bounce rate .Veći su mi problem posete :laughing:

2 Likeova

Google statistika za poslednjih 28 dana. Polako ali sigurno. :grin:

bounce

3 Likeova

Polako ali sigurno. :slight_smile:

BounceRate

2 Likeova

image
AI sajt :slight_smile:

imaš dupli kod analitike. ne postoji nijedno drugo objašnjenje ovakvog bounce ratea.