Brza anketa: www ili bez www?

Koju opciju preferirate za svoje web projekte?

sa www ali puno sajtova sam vidio bez www

www mi je draže vidjeti

bez
(mislio sam napisat samo “bez” ali vidim da poruke na forumu moraju imat minimalno 5 znakova :slight_smile: )

obadvije opcije moraju biti, inače uvjek kucam bez, ali puno usera kuca sa www neke sajtove koji nemaju pa ne mogu naći, sad, uglavnom najbolje je oboje

Bez www i 301 redirect www verzije na verziju bez obavezno.

Manje vise svi koriste “www”. Zasto ne bi i ja? Naravno, uz 301 redirect tako da me nadju i oni koji ukucaju bez www.

Kad pocnes koristit twitter, vidit ces zasto :smiley:

Ako je projekt za širu populaciju onda obavezno www jer ako prosječnom surferu kažeš (u razgovoru) “www.nesto.tv” kužit će da se radi o web stranici a ako kažeš “nesto.tv” onda možda neće odmah skužit da je to web stranica.

Još jedan razlog je što neki primitivniji oblici php skripta za forume/komentare ili slično koji imaju automatsko pretvaranje domene u link neće skužiti da to treba pretvoriti u link ako nema prijedlog “www.”

To su rijetki primjeri ali kažu ljudi da treba pazit na svakog posjetitelja :slight_smile:

Ali nekako sam mišljenja da pošto neki surferi vole vidjeti url bez www a neki sa da se ne rade redirrekcije nego da kako surfer ukuca da se tako oblikuju svi linkovi na sajtu, tako je možda najviše user friendly, ko kako voli. Eto primjer webmajstori:

Sa www (u htaccess-u preusmjeravam bez www da prebaci na www)
Razlog? Mislim da većina korisnika i dalje koristi www i da će to tako ostati. Navika ljudi…

Zanimljiva je stvar što dosta ovisi o publici. Primjerice, popularne tech i slicne stranice ce imati bez www (npr.
http://techcrunch.com
,


) dok ce stranice za neuki puk imati sa www (npr.
http://www.huffingtonpost.com
)

Što se tice redirekcije: Uvijek redirektati i to pod obavezno. U suprotnom nemate pojma koliko ste bolju posjecenost mogli imati :wink:

Ja bi pripazio sa tim “neuki” s obzirom da “www” izbacujes iz World Wide Web-a, a stara konvencija kaze da se web serveri imenuju sa www (naravno, ne nuzno, to je u konacnici stvar preference, a ne neukosti). :wink:

I jedno i drugo…htaccess:kuc:

Pametnjaković :slight_smile:

Ne može oboje - moraš izabrati jednu od te dvije opcije, ne samo kada netko ukuca adresu, nego i za marketing.
Ako ćeš nekome na ulici govoriti adresu, a želiš da odmah shvati da se radi o web stranici onda nećeš puno izgubiti ako mu kažeš adresu sa www, iako radiš redirekciju na bez www.

[quote=“mile”]Pametnjaković :slight_smile:

Ne može oboje - moraš izabrati jednu od te dvije opcije, ne samo kada netko ukuca adresu, nego i za marketing.
Ako ćeš nekome na ulici govoriti adresu, a želiš da odmah shvati da se radi o web stranici onda nećeš puno izgubiti ako mu kažeš adresu sa www, iako radiš redirekciju na bez www.[/quote]

Čuj stari, ak si nadr…an odi pod tuš pa se ohladi. Pa nakon toga odi na ulicu i tamo radi marketing:zbogom:

Najgora opcija

Preferiram sa www

Ahahahahahahah Di si iskopo temu staru 5 godina :grin:

Meni sa www url ljepse izgleda :smiley: Ali zapravo svejedno je

He he he, tema jeste stara 5 godina, ali ipak nismo još naučili. :smile:
Nije svejedno, barem ne uvijek, u svakom URL slučaju. No, ipak, pitanje je pri dnu SEO prioriteta tako da se ne treba time opterećivati. (a čini mi se da sam o tome već pisao baš na ovom Forumu) :slight_smile:

Jel mozes nac di si to vec zanimo bas me zanima razlika ja sam bio uvjeren da je svejedno…