Brzina otvaranja stranice

Polako se obistinjuje ono sto sam oduvijek tvrdio da je bitno gdje je stranica hostana kao i njezina brzina

Naravno, tu ce do izrazaja doci i kvaliteta izrade web stranice, tako da mislim da Joomle, Dreamweaveri, ExtJs-ovi i slicni nece bas dobro prolaziti u tom kriteriju. :slight_smile:

Fala Google. :smiley:

HTML + server u HR = bolji rank

Kakve veze ima di je server?

Ima veze gdje je server iz vise razloga:

a) ako je “blizi” ciljanom trzistu, stranica se brze otvara jer ima manje “hops” preko IP adresa da dodje do sadrzaja. Ako je ciljana publika u Hrvatskoj, onda ce se stranica (pod ostalim istim uvjetima) brze otvarati ako je i server u Hrvatskoj nego ako je npr. u Americi. Mozete probati sa komandom ‘tracert’ sa komandnog prompta da vidite koliko hopova ima od vaseg PC-ja do servera.

b) Google izmedju ostalog koristi lokaciju servera za geolokaciju stranica. Pa ce se, za usporedbu, na google.hr (ako bi npr. sve drugo bilo isto), .com stranice na hrvatskom serveru malo bolje rangirati nego .com stranice na serveru u njemackoj kod pretrazivanja na hrvatskom googleu. To je doduse manje bitno ako geo-locirate stranice preko Google Webmaster toolsa ili ako imate .hr domenu koja je vec sama po sebi geolocirana na Hrvatsku

Da, počelo je, samo to će ipak biti samo jedan od manjih faktora u rangiranju. Matt Cutts predviđa da će se za samo 1% upita promeniti SERP zbog brzine

a isto stoji i na zvaničnom Google Webmaster blogu

Brzina nikada neće biti jedan od extra bitnih faktora.
Dobro je Matt rekao - 1% ako…

Bitno je da su stranice dostupne i optimizirane, ako će ti web biti brži za 10ms - to ti neće pomoći previše…

To sto su uveli brzinu kao faktor skoro da nista ne znaci, i glupost je sada stvarati toliku pricu oko toga, samo jos jedan faktor u moru drugih …