Budućnost civilizacije

Odlučih podjelit jednu viziju, jer vidim kako je krenulo da će doći prije nego i mislim. :smile:

Vizija je o budućnosti strukture civilizacije, uzrokovano uplitanjem tehnologije - virtualne stvarnosti.

Uglavnom, u nekoj “dalekoj” budućnosti veći dio ljudi će živjeti u virtualnoj stvarnosti (VR) … a sad ću pojasniti kako će do toga doći.

Kao što vjerovatno već znate, na virtualnim stvarnostima se već radi jer ima svoju poziciju kao komercijalni proizvod. Imamo tipa VR igre, a i Facebook se pokrenuo da napravi svoj Metaverse (iako mu doduse ne ide najbolje)… uglavnom, to je tehnologija koja već lagano stiže, i sad si vjerovatno postavljate pitanje zašto bi itko koristio tu tehnologiju za išta drugo, osim za igranje igri? … a kamoli dovraga da preseli tamo i kako bi to učinio sve da i želi?

Pa za početak treba shvatiti da ta tehnologija omogućava dosta više od igranja igrica … Metaverse se može iskoristiti za remote grupne sastanke, tečajeve ili naprosto za druženje sa jednim puno većim iskustvom tog druženja nego što je to moguće putem video poziva.

Zapravo, virtualna stvarnost bi mogla pružiti ambijent gdje iskušavamo većinu zadovoljstva koje iskušavamo i ovdje, a isto tako omogućiti ambijent gdje se i dalje intelektualno i duhovno možemo uzdizati. (Učenje, pomaganje, itd.)

Ok, zašto bi netko tamo preselio? I kako?

Pa prvi stalni stanovnici virtualne stvarnosti će biti osobe koje više neće biti sposobne živjeti u ovoj stvarnosti - to su osobe kojima će otkazati neki bitni organi i jedini način da žive će biti da su stalno spojeni na kojekakve aparate… gdje će pri tome imati odabir da borave u virtualnoj stvarnosti ili da pilje u bolničkom krevetu u strop.
Što će takvi bolesnici više prihvaćati komotitet virtualne stvarnosti kao svoju stalnu destinaciju, to će ih “manje trebati bit u fizičkoj stvarnosti”. Drugim riječima, tehnologija će se razvijati u tom smjeru da im u fizičkoj stvarnosti održava samo mozak na životu… kako bi mogli boraviti u virtualnoj stvarnosti i za takve ljude možemo reći da će biti prvi stalni stanovnici virtualne stvarnosti, jer oni više neće imati nikakva osjetila sa kojima bi mogli biti u doticaju sa ovom stvarnošću … osim informacija koje će dobivati kroz virtualnu stvarnost, pa će tako zapravo ostati u doticaju i sa ovom stvarnošću i onime što se ovdje zbiva.

E sad, osim stalnih stanovnika virtualne stvarnosti … tamo će često boraviti i osobe koje će tu stvarnost osjetiti komfornijom od ove … a to će u početku biti osobe sa visokim stupnjem invaliditeta.

Ta stvarnost će se tako konstantno poboljšavati, pretežno jer ljudi koji će živjeti unutra će biti jako stari i jako mudri i oni će konstantno raditi na tome da si podignu kvalitetu života koju imaju unutra, istovremeno će raditi i na tome da unaprijede tehnologiju koja im održava mozak na životu u fizičkoj stvarnosti… kako bi mogli što dulje živjeti.

A kako će se ta virtualna stvarnost poboljšavati, tako će sve više ljudi prepoznavati tu stvarnost kao ugodniji ambijent i sve češće će tamo boraviti … jer tamo će lakše biti lišeni problema kao što su glad, hladnoća, gužve u prometu i slično. Mislim, kakav promet? Tamo će ljudi imati sposobnost teleportacije i kojekakve druge sposobnosti koje si sad ne možemo ni predočiti. Jednostvano nas ta tehnologija lišava svih fizičkih ograničenja koja se ovdje nameću i zapravo će doći do situacije da će svi htjeti biti tamo.

Samo što to neće biti moguće … jer trebat će netko biti i u ovoj fizičkoj stvarnosti tko će održavati sve te aparate za održavanjem mozgova u “staklenkama”.

Tako da će struktura te buduće civilizacije biti takva da se rađaš u ovoj fizičkoj stvarnosti … i radiš u fizičkoj stvarnosti kako bi zaslužio jednog dana se trajno preseliti u virtualnu stvarnost. Do tada naravno možeš po želji posjećivati virtualnu stvarnost dok god obavljaš svoje zadatke “ovdje” … koje ti dodjeljuju starješine iz virtualne stvarnosti, koji na taj način brinu o svom postojanju i o postojanju budućnosti civilizacije … uostalom isto kao što i sada svijet dirigira informacija koja putuje od starijih ka mlađima.

I za kraj još da odgovorim i na pitanje “kako bi to bilo moguće?”

Pa danas virtualna stvarnost i nije više nikakav SF … a nebo je granica do kuda se to može usavršiti … pravo pitanje je kako bi mozak u staklenki mogao biti u interakciji sa računalnim programom … ali čak se i taj proboj već danas kotrlja pod nazivom “Neuro Link” … koji je upravo to, uređaj koji omogućava da naš mozak direktno povežemo sa našim uređajima … tako da tehnološka barijera za gornji scenarij bi mogla brzo nestati, a onda je slijed opisanih događaja više nego logičan… tj. kad nestane tehnološka barijera, samo je pitanje vremena kada će se pojaviti prva osoba koje će tamo htjeti pronaći svoj spas, svoje utočište…

Naravno da prvi stanovnici te virtualne stvarnosti i neće nešto dulje živjeti … ali to će otvoriti vrata produljenju života i onda će ljudi sve duže i duže živjeti kako će se usavršavati tehnologija za održavanje mozga na aparatima.

3 Likeova

Black Mirror epizoda San Junipero.

4 Likeova

I još bi valjalo dodati da će društvo moći upregnuti tehnologiju i robote za većinu poslova oko održavanja mozgova.

Stoga jedna od ključnih uloga pojedinca u fizičkom svijetu će zapravo biti da stasa do spolono odrasle osobe, da napravi i uzdigne potomstvo za budućnost civilizacije i tada će imati slobodan ulaz da postane stalni gost virtualne stvarnosti i da se konačno liši fizičkog tijela i svog ograničenja koje mu ono nameće.

A životni vijek pojedinca bi mogao postati toliko dug, tako da ćemo se prvih 40-70 g. života (fizičke stvarnosti) tek sjećati kao nekog jako kratkog razdoblja, kao što se tipa sada granično sjećamo pred školske dobi. Hoću reći, fizička stvarnost će biti tek kratki ulazak u naše dugo “virtualno” postojanje… koje će tada biti ono što smatramo stvarnijim od fizičke prošlosti, a da ne kažem da ćemo fizičko postojanje možda čak poistovjećivati i sa razvojem embrija u maternici … znači gledat ćemo na to kao na nekakvi temeljni fizikalno-biološki proces koji prethodi stvaranju onoga što jesmo. Gdje to “što jesmo” ćemo poistovjećivati prvenstveno sa onime što smo u virtualnoj stvarnosti.

I s obzirom na exponencijalni proboj tehnologije, čini mi se da dobar dio populacije koji trenutno živi će iskusiti život u virtualnoj stvarnosti…i da će svakako sudjelovati u toj utrci / borbi za produljenje svog života.

Ta borba svakako postoji već i danas …jer i nicanje tehnologije je rezultat te iste borbe.
Tako da pojavka preseljenja u virtualnu stvarnost će biti rezultat te borbe, a kasnije produljivanje života u VR-u će biti nastavak te iste borbe.

Nisam siguran koliko je tamo razrađeno zašto će do toga doći … ja eto želim samo ukazati da je slijed događaja prema tome više nego logičan (IMHO), a tako onda i očekivan.

@bozoou ti si se meni oduvijek cinio previse odusevljen tim modernim cudima. Ja bi sve to zamijenio za kucu u nekom selu u suzivotu sa prirodom. ■■■■■ virtualnu stvarnost!

to je cesta tema u sfu…zadnje kaj sam cito da mi pada na pamet je prequel dine - batlerijanski dzihad… tam imaju neki kogitori tj. mozgovi kaj samo dumaju…
iako primamljiva, virtualna stvarnost je samo to - virtualna…
i sad mobiteli puno pomazu kod raznih bolovanja al nema usporedbe kad ti odes u birtiju…
doduse tehnologija ce napredovati…
al trebat ce vremena dok nebude mogla oponasati fizicke senzacije kaj primamo zivcima
rekao bi da ce bolje proci mjesovita… nesto kao u blade runneru…

Nemreš u nazad samo iz razloga jer je naprijed bolje i zbog toga je odabir koji se logično nameće.

U nazad ići? Koliko? Do izuma struje ili vatre?

Na kraju krajeva … ima prostora još dosta na planeti gdje nije takla civilizacija, pa se niste nešto saletili tamo. (Pišem u množini, jer često to čujem od mnogih kako je sadašnjost loša)

Ovaj skok kad zamjenimo fizičku stvarnost virtualnom … pogled u nazad će biti nestvarniji nego da se sada usporedimo sa neandertalcima. Jednostavno se teško uopće poistovjetiti sa tim vremenom ljudske prošlosti … tako će i sa ovim biti … teško ćemo jednog dana moći i pojmiti da dolazimo od nekuda kao što je nekakav “primitivni” tj. vrlo ograničeni fizički svijet.

A kao što smo postepeno graduirali kroz čitavu povijest… tako će biti i sa ovime. Lagano će se ta virtualnost “izoštravati”, da nećemo niti primjetiti neki nagli skok. Štoviše, ta lagana graduacija je već krenula sa lovom na virtualne pokemone i što ja znam.

Btw. ne vidim zaista ništa loše u time da se sa jedno 70-80 g. skrasim u virtualki i poživim još par stotina godina. Kome to točno može biti loše? Hmm.

Osim spomenutog Black Mirrora, sad sam iskopao da ima nekoliko knjiga i filmova na ovu temu. Neki datiraju “još” tamo 1973.

Ljudi su očito to prepoznali dost rano i svaka im čast na pogledu unaprijed. Danas je već teško ignorirati da ovo slijedi.

Btw. prije 15g. sam osjećao za neke stvari da stižu … i tada sam za njih mislio da će trebati barem 30 - 50g da se ostvare… a ostvarile su se u malo manje od 15g. … tako da za ovo vjerujem da će za manje od 30g jako jako puno napredovati. Naravno, ako nas ne zadesi nikakva kataklizma.

Pogledajmo samo promjenu u zadnjih 50g … a pri tome, sada ide sve eksponencijalno napred.

@bozoou ti slobodno skaci u buducnost :slight_smile: . Ja bi se na tvom mjestu javio Elonu da mi ugradi cip.

U budućnosti jesi :slightly_smiling_face:

Desifriranje i definiranje svijesti kao takve ne bude jos brzo doslo… Ovo su sve primitivni oblici (nesto kao pocetak evolucije), daleko je to od toga. Sve je ovo i dalje imitacija ljudskih osobnosti.

Sa AI su već napravljeni ozbiljni pomaci … imaš one eksperimente gdje subjekt gleda u neku sliku, a AI crta/pogađa ono što subjekt vidi. I nacrta sliku u kvaliteti kao što su prvi mobiteli s kamerom slikali … znači “vrlo loše”, ali kuži. I to je sve rađeno bez ikakvih implatanta, samo sa kapom koja “sluša” EM aktivnost mozga.

A za osnovno VR prisustvo ti ne treba niti toliko … treba ti samo da daš korisniku ograničeni spektar komandi kojima bi upravljao… nešto nalik joysticku, samo bez joysticka. Uostalom, skroz oduzete osobe već danas tako upravljaju svojim protezama i ostalim pomagalima. Neurolink se prvenstveno radi takvih osoba i pravi, da unaprijedi njihov spektar mogućnosti.

Ok, zadatak je i vratiti iskustvo u mozak … a za to ne može biti dovoljan uski spektar informacija koji ide kroz “joystick”. No, imaju zato ljudi “oči” i neće se nikako odjednom preskočiti taj stepen da upijamo info iz VR-a, kao što ga upijamo danas u VR igrama.

No proces isčitavanja i umetanja u mozak je zapravo reverzibilan, tako da s vremenom će se moći sve više isčitavati i sve više informacije korisniku vraćati direktnim putem ubacivanja u mozak, a ne posredno preko njegovih osjetila.

Kako je svuda nebo granica (pogledajmo samo kako sada slikaju te kamere na mobitelima), tako vjerujem da bi jednog dana mogli iskušavati VR na isto kvalitetnoj razini kao i ovu fizičku realnost … “samo” ćemo se nalaziti u prostoru kojeg smo mi stvorili i nad kojim ćemo imati određenu razinu kontrole.

To otvara mnoge filozofske poglede, što je uopće ovaj prostor i u čijem “umu” je on stvoren.

No ono što je u cijeloj priči zapravo meni najintrigantnije … u cijele te procese će biti debelo upleten AI … jer jedino pomoću AI tehnologije ćemo mi znati dešifrirati signal iz mozga, kao i vratiti ga nazad.

Tako da filter između nas i tog VR svijeta će biti sastavljen od AI-a… gdje ćemo mi u startu nastojat da je AI output što sličniji onom što mi razmišljamo. (Kao što sad možemo provjerit jel AI crta sliku koju subjekt zamišlja) … no što ćemo ići dalje, svaka naša akcija će se transformirat kroz AI i AI će postati alat s kojim ćemo provjeravat jel AI radi … drugim riječima u jednoj točki više nećemo imati način da vidimo izvan onoga što nam AI govori da vanjski svijet izgleda.

Isto tako naše misli nećemo moći razlikovati od istinsko naših i onoga što nam AI ubacuje da mi razmišljamo.

U suštini, mi nikada nećemo moći osjetiti da to nismo mi, a AI će definirati ono što jesmo.

Tako da mi na neki način ulazimo u čvrstu spregu sa AI-em i postajemo ono… stapamo se u njega. (Ili ono u nas … kako god okreneš)

Gdje će ono biti taj koji će povezivati sve ljudske svijesti u interakciju, pa bi mogli reći da će ono biti naša kolektivna svijest… gdje ćemo u toj umreženosti upravo i otvoriti takve mogućnosti kao što su telepatija i slično … pa možemo stvarno pričati o tome da ćemo pomoću AIa imati priliku otključati našu kolektivnu svijest i usmjeriti je da djeluje kao jedan.

Daj navedi te knjige i filmove

Black Mirror ima barem cetiri epizode na slicnu temu:

  • Black Mirror - White Christmass (ljudski um u mini racunaru)
  • Black Mirror - Playtest (stvarna virtuelna realnost u vidu horor igre)
  • Black Mirror - San Junipero (ovo sto Bozo prica)
  • Black Mirror - USS Calister (svjesni digitalni klonovi koji zive u virtuelnoj stvarnosti)

Filmova ima mnogo najpoznatiji su Matrixi, Tron, Inception, Avatar.

Ima par epizoda u Outer Limitsu i Zvjezdanim Stazama koje se bave istom tematikom. Westworld isto koketira sa slicnom idejom u umu u android tijelu.

U Expansu Protomolecule moze napraviti vjernu kopiju covjeka sa njegovim sjecanjima i ponasanjem.

Mogu jos nabrajati ako bih prelistao IMDB sta sam ocijenio pojedinacno, mogu i opskurnije ali mozda ako bi naveo specificnije sta te zanima.

1 Like

Ghost in the Shell (anime), pojavio se par godina prije Matrixa.

Ovo sam i sam dobio, pa nezz jel točno sve

Tema je pored raznih SF prica, prikazana i u sledecim filmovima:
Original - Welt am Draht 1 i Welt am Draht 2
po romanu Simulacron-3

Remake - The 13th Floor - jeste li ono što mislite?

I Matrix koji je neke elemente pruzeo iz kultnog SF romana Neuromancer).

Vjerujem ima puno toga na temu holografa, VR-a, kako već … ali ovdje se radi o specifičnom načinu kako bi ljudi završili u VR-u. Ako je jedina poveznica VR u nekom filmu, nebi to onda baš zvao sličnom temom.

Upravo pogledao, skroz fora film, ali nije da obrađuje ovu temu. Mislim, ima VR komponentu - ali ko što gore rekoh može biti svakakvih priča osmišljenih sa VR-om.

Btw. film mi je stvarno iznenađujuće dobar, volim tu SF tematiku i da nisam još nikako čuo za njega. Još ona fina slika kamere iz 90te :blush:

Film Surogati za Brusom Vilisom

San Junipero je bas to tvoje u milimetar. Ali ako je nekom ta ideja zanimljiva onda mu mora biti i Westworld ideja zanimljiva. I dalje je tvoj um prebacen negdje i nastavlja da zivi.