Carina na online narudzbe BiH

Pozdrav svima, preko AliExpress-a sam naručio telefon koji kosta sa shippingom oko 298KM. U BiH po zakonu do 300KM ne placa pdv ni carina. Prodavacu sam naglasio da stavi cijenu na paket ispod 175$ što je rekao da ce i uraditi. Po mojoj nekoj logici ne bi trebalo biti carine ali kad sam provjerio tracking number pise da je poslano na carinu. Zna li neko kako se racuna iznos carine i pdva?

Nekih 35% računaj sa svim troškovima. Ide 17% pdv, 10% carina, i još nekakvih troškova nabacaju.

Nemas ti sta racunat.

Ako proizvod nije preko 300KM nisi obavezan platiti carinu.Moguce je da ce ti traziti da dostavis izvod iz banke ili sa Paypala koji dokazuje vrijednost paketa.

U tom trenutku po kursu sigurno nije bio preko 300KM jer sam imao ravno 300 na kartici i prosla je uplata, sad ne znam jel racunaju po starom ili novom kursu

Racunaju po onome sta pise na izvodu iz banke :slight_smile:

Ako ti budu trazili da platis carinu, lijepo im dokazes da nisi duzan platiti.

Uostalom zar nije min. 500KM da bi se carinilo?

90 KM od fizičkog lica a 300 KM od pravnog lica (valjda?) je limit.
Ovde:

http://www.new.uino.gov.ba/bs/Kupovina%20putem%20interneta

Malo je nejasan dio gdje se kaže:

Ukoliko lice iz BiH prima poštansku pošiljku od pravnog lica iz inostranstva, na utvrđenu carinsku vrijednost obračunava se standardna stopa carine u skladu sa Carinskom tarifom BiH (5%, 10%, 15% - ovisno o vrsti robe) i PDV 17 %.

Pretpostavljam da je trebalo stajati:

Ukoliko lice iz BiH prima poštansku pošiljku od pravnog lica iz inostranstva a vrijednost robe prelazi 300 KM, na utvrđenu carinsku vrijednost obračunava se standardna stopa carine u skladu sa Carinskom tarifom BiH (5%, 10%, 15% - ovisno o vrsti robe) i PDV 17 %.

Trebalo bi provjeriti telefonski ili eventualno u samoj carinskoj ispostavi.

Ja uzimao iPhone 6 Refurbished preko eBay-a, 255KM i nije trebalo platiti carinu.

joj ■■■■■ ti državu i pravilnike

i onda kaže zašto nisam zadovoljan stanjem u državi pa kako da budem otac vas ■■■■

Možda je to granica kada robu voziš sa sobom (prelaziš granicu), ali je 300 za vrijednost robe koja stiže poštom…

Tačno. Vozilom možeš prenijeti robu u vrijednosti od 500KM, dok je kod pošiljki 300KM.

Bješe po osobi, ne po autu?
Četvoro u autu mogu unijeti robe za 2000 KM (ali na 4 računa po 500 KM).

desi se da prodje i ne vide

Prosao mi je jos jedan kinez koji je malo jeftiniji.

Jednostavno, prag vise nije 50KM vec 300KM.

Opet kazem, nema veze… oni to otprilike otvaraju ako nesto izgleda veliko ili nasumicno otvore.
Dok je bilo 50km ja sam svake sedmice narucivao stvari koje su bile iznad 50km. Znaci jednom sedmicno je stizao paket, pa nisam imao nikakvih problema jer nisu uopste ni bili otvarani

Nadam se da ce bit tako, jer u suprotnom ispast ce me isto para sa carinom koliko sa mogao i ovde u radnji kupiti tako da i nisam nesto dobro prosao :smiley:

Po osobi, sa odvojenim računima…

Samo da kažem za BiH da su počeli naplaćivati 1.80 KM svaki paket koji stigne preko interneta ili iz Kine jer su vidjeli da se dosta naručuje pa hoće i tu da iskoriste priliku da zarade pa uzimaju za svaki paket 1.80 KM a prije sam mogla dizati paket besplatno.

To je na nivou poštanske usluge/evidencije. Nije u vezi carine.

Isto tako sam naručila prošle godine kameru u vrijednosti 200 KM i rekla čovjeku da stavi na paket cijenu 80 KM što je i uradio ali sam morala u pošti da platim 120 KM za preuzimanje paketa što mi nije bilo jasno ali su rekli da plaćam carinu i ostale dadžbine.