ChatGPT - jeste li probali?

Koristim Chat GPT svakodnevno na poslu, moja efikasnost i brzina prilikom pisanja koda sa uduplala, ako ne i više. Međutim moraš da znaš šta hoćeš i da se dobro ispričaš sa njim da bi dobio ono što baš želiš. U svakom slučaju jako moćno.

Ono što je meni interesantno, a vidio sam da su naveli i za GPT 4, kao problem koji nisu riješili su njihove halucinacije, ili izmišljanje činjenica. Zanimljivi su mi izgovori kada ga uhvatim u grešci, koji ponekad izgledaju kao ljudski.

Tipa pitama ga kada je objavljena jedna određena knjiga, chat odgovori pogrešno, ja mu kažem da provjeri podatak, on poslije odgovori tačno, pitama ga što je prvi put pogriješio, odgovori mi da je bio brzoplet, i da nije provjerio sve dostupne podatke.

Griješi, kao i mi ljudi, isto je brzoplet kao i mi ljudi, to mi je nekako strašnije, nego da je perfektan i bez greške.

Ako ćemo se voditi tom logikom, onda će svi oni koji prave bilo kakav novac preko interneta ostati bez njega. Postat ćemo “uljezi” u prostoru koji smo mi kreirali, jer će (ili je već sada) u tom prostoru neko biti dosta superiorniji od nas.

Ovaj današnji nternet bi mogao postati mjesto gdje ljudski razum neće biti potreban da bi se osvtvario određeni profit. Onda ćemo vjeorovatno kreirati nešto novo, gdje ćemo moći raditi od kuće i praviti profit na tome. :smiley:

A slažem se da će svi “offline” poslovi koji trenutno koriste bilo kakav oblik automatizacije, uskoro otići u historiju.

Tek sam ga zadnjih dana ozbiljnije koristio i zaista se iskazao. Usmjerio me na pravi put što mi je jako olakšalo posao.
:heart:
Najveći plus mu je što razumije sve oblike “indijanskog” engleskog, niti jednom mi nije napisao da nešto ne razumije.

3 Likeova

Ako se tvoja brzina uduplala, znači da je posljedično tome netko ostao bez posla. :wink:

Jer tvoj šef više ne mora uposliti “dvojicu” … kad jedan uz gpt stigne obaviti više.

Apsolutno se slažem da jači programeri ne gube posao ovime, ali mnogi juniorski zadaci postaju zamjenjivi. :wink:

1 Like

GPT5 ce biti u stanju sam kreirati GPT6.

Zadao sinoc da mi izradi React componentu u TypeScriptu i xstate-u, uspio kreirati s dosta gresaka. :frowning:

Kako je lako predviđat budućnost. :smile:

… mene samo fasciniria brzina kojom ovo ide. A još uzet u obzir da će ići samo brže zbog neizbježnog eksponentnog ubrzanja razvoja.

Već ima nešto i po ovom pitanju … nezz kako se zove, ali ima ai alat za izradu drugih ai alata. (Definiranje modela i šta ti ja znam)

Još malo predviđanja očigledne budućnosti.

Jedna od sljedećih full bitnih stvari će biti “AI desktop client”
… to će biti relativno malena aplikacija koju će korisnik moći po želji instalirati na vlastito računalo… taj maleni komad softwera neće imati drugu ulogu nego da izvrši na računalu što mu online AI (tipa GPT) pošalje instrukciju da napravi.

U takvom setupu, korisnik će moći tražiti GPT da mu napravi npr. wordpress stranicu, reći mu u kojem folderu da to napravi i dalje će GPT sve uraditi, a ne samo da će davati instrukcije korisniku što i kako da radi.

Osim toga, putem tog desktop clienta će GPT moći i probati što je napravio, pa će moći samostalno očitati i greške i napraviti potrebne korekcije da dovede zadatak do finalnog produkta. A čak će moći i publishati stranicu, da korisnik ne mora ni to.

Osim toga primjera, moći ćemo AIu zadat neke dnevne taskove … tipa da svaki dan očita neke podatke sa interneta i da nam to popisuje u neku excel tablicu na našem kompu. … ili da s tim podacima dopunjuje članke na web stranici koju je napravio.
Mah … mogućnosti su nebrojene…

Ovo naravno otvara i sigurnosne probleme, jer tko želi da mu AI kopa po računalu? A istovremeno željet će svatko koristiti benefite takvog sustava. No otom potom … u suštini korisnik će moći putem svog operativnog sistema ograničiti tu client aplikaciju…tj. dat joj samo potrebne permissione, kako ona nebi mogla činila više na računalu nego se od nje očekuje.

No kako će rasti mogućnosti poslova koje će taj desktop client moći obavljati, tako ćemo mu morati/željeti davati sve više permissiona i imati povjerenja u sustav da čini samo ono što od njega očekujemo.

No … kad se takva interakcija između društva i AI-a dobro ispreplete… dali smo joj poziciju gdje se ona može tako izgraditi da ju više ne možemo samo tako po želji ugasiti. Zavisit ćemo od nje isto koliko i od struje … i neće više postojati izbor “s njom” ili “bez nje”.

…mada taj izbor već odavno ne postoji, samo što još nije toliko očigledno da ne postoji.

Vjerojatno će to biti integrirano u sljedeće Windowse AI :wink:

Moguće, ali ovo što spominjem nije nužno vezano uz windowse. To je client koji bi mogao ići na win/linux/mac/android …

…nadalje u tom smjeru može se napraviti još jedan “primitivniji level” …tj. mehatronička komponenta koja upravlja nekim stanjima/aktuatorima (output) … a input joj je AI koja s njom komunicira preko mreže (wifi) … i onda su opet mogućnost takve komponente nebrojene.

Tipa postavi se za upravljanje svjetla u kući, ili za upravljanje grijanjem ili nadzora … generalno dobije se “smart home” koji dohvaćamo preko sučelja umjetne inteligencije i koji pored glasovnih komandi ima svojstvo da odradi i neke logičke operacije.

Tipa mogli bi joj reći:
“Ako počme padati kiša, molim te zatvori prozore i pojačaj grijanje.”
Ili: “Molim te svaki dan pola sata prije nego dođem s posla napravi to i to … osim ako xy onda to i to …”

U autima bi se takav komad hardwera koristio da zamjeni sve one beskonačne gumbiće. Doduše to je onda samo glasovni asistent, ali kao i u gornjem primjeru taj glasovni asistent dobiva sposobnost kompleksnih/uvjetovanih naredbi… gdje će on samostalno od određenih parametara odlučiti što napraviti. I gdje je input nativni ljudski jezik.

Pomoću takve mehatroničke komponente, takvu vrstu “pametnog” glasovnog upravljanja može dobiti bilo koji stroj/uređaj.

Windowsi su tek samo jedan specijalni case.

Ja ne znam kakav je placeni ChatGPT ali ovaj free kojeg sam danas probao (ne znam jel to ta famozna cetvorka) je zesci bullshit.
Postavim mu upit da mi nesto iskodira u CSS-u. Revidirao sam upit jedno 20 puta i nista - kodovi koje on pravi nisu niti blizu onome sto meni treba. Plus, poceo je izmisljati neke gluposti koje uopce ne spadaju u CSS. Tako da, sta bi rekli mi primorci, jos puno palente njemu treba da bi bio prava i kvalitetna pomoc.

Možda je ChatGPT nagluv i pomalo ćorav? :rofl: Ko zna!

Navodno se vid i sluh popravljaju sa šuštanjem novčanica :slight_smile:

2 Likeova

@trnac da, to je istina. Kolega ima placeni chatgpt. Isti drek.

1 Like

2 Likeova
2 Likeova
2 Likeova

Sada sam opet slusao Stefana Gajica na Biznis pricama, ko nije slusao/gledao preporuka, covek izgleda mlad ali vidi se da zna marketing i deluje prizemno, a vezano za ovu temu, bas je spomenuo indirektno i AI , iako u vreme snimanja on nije bio u trendu jos, ali imamo tu crtu da kao nesto propustamo, a vidi se i po temama na Black hat forumu svaka druga tema je kako da iskoristim AI, znaci oni cuju da je to moderno i jako ali ne zna sta, ali oseca potrebu . A i sada izlaze svaki dan neki noviteti, uglavnom, covek lepo kaze, super je sve to, ali ti radi kako osecas .

Evo ga, kinezi (ModelScope 魔搭社区) su napravili AI model za text to video koji možete isprobati na:

1 Like

Malo sam isprobavao da vidim što može.
Nije uopće loše za početak, evo par rezultata:

Albert
Albert Einstein na skateu

Winnie
Winnie Pooh pleše po šumi

Dog
Pas jede kolač, crtani stil

Girl
Atraktivna djevojka šeće prema kameri

2 Likeova