ChatGPT - jeste li probali?

One of important keys to us destinaton …

Odlična mi je igra za smirivanje

2 Likeova

Stiže nam GPT-4 :slight_smile:

2 Likeova

… jedna od prvih praktičnih primjena ove tehnologije u programerskom svijetu će biti ta da će developer moći samo pomisliti na neku skriptu na kojoj je nešto radio (na jednu od njih tisuće …koliko god) …i ta skripta će mu se otvarati na računalu na zaslonu. Bez potrebe da on mora striktno znati gdje se skripta nalazi, niti kako se zove …niti bilo što od toga. Samo će se sjetiti nečega što je radio na toj skripti i umjetna inteligencija će mu pronalaziti skriptu i servirati je… točnije, servrat će mu direktno metodu unutar te skripte na koju je pomislio. (bez da on zna kako se metoda zove)

Ovo će biti strašno praktična stvar koja će drastično ubrzati development proces… omogućiti veliku fluidnost pri radu i “effort less” strukture podataka.

Inače, kada sam prvi puta pitao Anđele kako mi mogu čitati misli … tada su mi objasnili da to mogu i strojevi i dali hintove na tu tehnologiju. Uglavnom, osvjestili su me da je i misao “fizička” i da egzistira izvan tijela, a kao takva da je utjecajnija na našu okolinu nego što mi mislimo pretpostavljajući da naša misao postoji samo unutar nas. Tako da misao koja biva izvan tijela, može biti očitana nekakvim senzorima, a svakako onda nije nemoguća niti telepatska komunikacija sa raznim drugim bićima veće razvijenosti nego što smo mi ljudi. Neutemeljena je pretpostavka da je to nemoguće, kako se mnogi u startu vole ograničiti upravo tom pretpostavkom da je takvo nešto nemoguće. :slight_smile:

Štoviše, svaka naša misao zauzima formu svjetla (određenog spektra, oku nevidljiva) …i kao takva beskonačno daleko se prostire svemirom. Ne samo beskonačno daleko u daljinu, nego beskonačno daleko i u prošlost i u budućnost … jer svijetlo, kako je otkrio Einstein i objasnio nam u Teoriji relativnosti …nije ograničena vremenom…

Napravio sam skoro čitav web sa njim

5 Likeova

Dobar ti je site, odnosno njemu :wink:

1 Like

Dobri smo si oboje, ipak treba sys admin da ovo bude kako treba bez CDN-a.

Da li koristi neko chatGPT za prevod srpski/hrvatski - engleski, bas testiram Grammarly daje kao ok, sa nekim sitnim izmenama

LIVE stream za GPT-4 za dva sata:

1 Like

Znači sljedeći ostaju bez posla programeri i porezni savjetnici :wink:

Još mnogo vremena će morati da prođe da se nešto tako ostvari. Prije treba gledati na kao oruđe koje nam je od velike pomoći da riješimo neke probleme, nego kao nešto što će nas preko noći zamijeniti.

Ne moramo ništa cekati, već se to uveliko dešava.
A bit će još više kad i ostali kapitalisti (zasad su to shvatili tek oni tehnički potkovani) shvate da im može ostati više profita upotrebom AI-a.

Koristim Chat GPT svakodnevno na poslu, moja efikasnost i brzina prilikom pisanja koda sa uduplala, ako ne i više. Međutim moraš da znaš šta hoćeš i da se dobro ispričaš sa njim da bi dobio ono što baš želiš. U svakom slučaju jako moćno.

Ono što je meni interesantno, a vidio sam da su naveli i za GPT 4, kao problem koji nisu riješili su njihove halucinacije, ili izmišljanje činjenica. Zanimljivi su mi izgovori kada ga uhvatim u grešci, koji ponekad izgledaju kao ljudski.

Tipa pitama ga kada je objavljena jedna određena knjiga, chat odgovori pogrešno, ja mu kažem da provjeri podatak, on poslije odgovori tačno, pitama ga što je prvi put pogriješio, odgovori mi da je bio brzoplet, i da nije provjerio sve dostupne podatke.

Griješi, kao i mi ljudi, isto je brzoplet kao i mi ljudi, to mi je nekako strašnije, nego da je perfektan i bez greške.

Ako ćemo se voditi tom logikom, onda će svi oni koji prave bilo kakav novac preko interneta ostati bez njega. Postat ćemo “uljezi” u prostoru koji smo mi kreirali, jer će (ili je već sada) u tom prostoru neko biti dosta superiorniji od nas.

Ovaj današnji nternet bi mogao postati mjesto gdje ljudski razum neće biti potreban da bi se osvtvario određeni profit. Onda ćemo vjeorovatno kreirati nešto novo, gdje ćemo moći raditi od kuće i praviti profit na tome. :smiley:

A slažem se da će svi “offline” poslovi koji trenutno koriste bilo kakav oblik automatizacije, uskoro otići u historiju.

Tek sam ga zadnjih dana ozbiljnije koristio i zaista se iskazao. Usmjerio me na pravi put što mi je jako olakšalo posao.
:heart:
Najveći plus mu je što razumije sve oblike “indijanskog” engleskog, niti jednom mi nije napisao da nešto ne razumije.

3 Likeova

Ako se tvoja brzina uduplala, znači da je posljedično tome netko ostao bez posla. :wink:

Jer tvoj šef više ne mora uposliti “dvojicu” … kad jedan uz gpt stigne obaviti više.

Apsolutno se slažem da jači programeri ne gube posao ovime, ali mnogi juniorski zadaci postaju zamjenjivi. :wink:

1 Like

GPT5 ce biti u stanju sam kreirati GPT6.

Zadao sinoc da mi izradi React componentu u TypeScriptu i xstate-u, uspio kreirati s dosta gresaka. :frowning:

Kako je lako predviđat budućnost. :smile:

… mene samo fasciniria brzina kojom ovo ide. A još uzet u obzir da će ići samo brže zbog neizbježnog eksponentnog ubrzanja razvoja.

Već ima nešto i po ovom pitanju … nezz kako se zove, ali ima ai alat za izradu drugih ai alata. (Definiranje modela i šta ti ja znam)

Još malo predviđanja očigledne budućnosti.

Jedna od sljedećih full bitnih stvari će biti “AI desktop client”
… to će biti relativno malena aplikacija koju će korisnik moći po želji instalirati na vlastito računalo… taj maleni komad softwera neće imati drugu ulogu nego da izvrši na računalu što mu online AI (tipa GPT) pošalje instrukciju da napravi.

U takvom setupu, korisnik će moći tražiti GPT da mu napravi npr. wordpress stranicu, reći mu u kojem folderu da to napravi i dalje će GPT sve uraditi, a ne samo da će davati instrukcije korisniku što i kako da radi.

Osim toga, putem tog desktop clienta će GPT moći i probati što je napravio, pa će moći samostalno očitati i greške i napraviti potrebne korekcije da dovede zadatak do finalnog produkta. A čak će moći i publishati stranicu, da korisnik ne mora ni to.

Osim toga primjera, moći ćemo AIu zadat neke dnevne taskove … tipa da svaki dan očita neke podatke sa interneta i da nam to popisuje u neku excel tablicu na našem kompu. … ili da s tim podacima dopunjuje članke na web stranici koju je napravio.
Mah … mogućnosti su nebrojene…

Ovo naravno otvara i sigurnosne probleme, jer tko želi da mu AI kopa po računalu? A istovremeno željet će svatko koristiti benefite takvog sustava. No otom potom … u suštini korisnik će moći putem svog operativnog sistema ograničiti tu client aplikaciju…tj. dat joj samo potrebne permissione, kako ona nebi mogla činila više na računalu nego se od nje očekuje.

No kako će rasti mogućnosti poslova koje će taj desktop client moći obavljati, tako ćemo mu morati/željeti davati sve više permissiona i imati povjerenja u sustav da čini samo ono što od njega očekujemo.

No … kad se takva interakcija između društva i AI-a dobro ispreplete… dali smo joj poziciju gdje se ona može tako izgraditi da ju više ne možemo samo tako po želji ugasiti. Zavisit ćemo od nje isto koliko i od struje … i neće više postojati izbor “s njom” ili “bez nje”.

…mada taj izbor već odavno ne postoji, samo što još nije toliko očigledno da ne postoji.