Cime se u biti bavite danas, ekipa?

Stavio sam to u birtiju, primarno jer sam malo u dusi trol, pogotovo nakon par piva, ali pokusavam se ukljucit u neku online komunu u zadnje vrijeme, pa reko zasto ne domacu, pa da se malo upoznamo.

Kako ja to vidim, gotovo svi koji su tu nekad bili su sad offline, osim pokojeg programera i nekog ko je eventualno promijenio nick, tako da vecinu neznam. Sto vidim je da se furaju adult stranice, FB grupe i ostale low level stvari, pa me zanima - sto radite?

Onako, ne treba mi nitko otkrit veliku tajnu da nebi “ukrao” :stuck_out_tongue: , ali cisto da laprdamo malo.

Imate danas svasta, od dosta naprednog vec WP; preko SEO-a (koji je imho dead), pa npr MOBILE (skuzio ko da se cijeli svijet na to prebacio?, ne samo apps vec i mobile web), pa svasta svasta, ali takodjer i non-balkan user base (koji nema ko balkanski ukupni GDP kad se zbroje RH/RS/BA malo manji jos od rumunjske pa reklame nisu cisti uzas te opcenito i kupovna moc), pa gugl koji je tehnicki izbacio 1000-e nisa van biznisa jer je uzeo s ads/kradjom i widgetima top pozicije…

Ono… kad se tu pise o FB i tak, nicem u biti, vrijeme prolazi i biznisi propadaju i dizu se. I sam sam prosao i prolazim kroz reinvencije da bi nesto i dalje radio, sto volim, pa me zanima kako se vecina prilagodila. Ili dal itko zaradjuje ista sto nije minimalac?

Tako, laprdajmo malo, da se sive stanice pokrenu :slight_smile:

2 Likeova

Ja sam bio u adultu neke dvije godine, mogu reci da nije lose i da se moze zaraditi ali treba raditi mnogo vise nego sto sam ja… To mi je bio dodatni posao ono kada imam slobodnog vremena, jer sam cijelo vrijeme na fb stranicama i adsense sajtu. Sada sam se mnogo vise nego prije posvetio fejsu, ulazem mnogo vise nego prije u marketing. imam nekih 3-4 miliona fb fanova na desetine stranica sponzorisem i tak…
Upošljavam svoje neke prijatelje radimo na procenat tako da je i to na neki način širenje i veci prihodi…
Definitivno sto se tiče sajtova koji zadovoljavaju adsense racun i ukoliko se nadate posjeti sa googla, moguce je to postici ali google sa svojim oglasima ubijaju definitivno…
Mnogo je sada teze nego prije probiti se…
Ali definitivno kvalitet je na prvom mjestu uvijek ! :slight_smile:

od onog mog tutorijala je masu ljudi krenulo sa adultom :slight_smile: tako da preuzimam krivicu. ranije na forumu se tek ponekad spominjao adult. [quote=“nosf, post:1, topic:31294”]
adult stranice, FB grupe i ostale low level stvari
[/quote]

a što misliš da su low level? dosta ljudi to gura zato što zarađuje više od minimalca, a ne treba podcjenjivati bilo koji biznis koji donosi pare pa makar bila prodaja klikera. opet treba nekog znanja i da se zaradjuje od bilo čega klikera, adsensa,fb, adulta, programiranja…

ja sam u adult i adsens zaradi i zadovoljan sam. prilagodio sam se tako što sam gledao ko je ispred mene u guglu i vadio svoje zaključke i pokušao isto tako ko taj što je ispred mene uglavnom se trudeći da imam bolji, bar po toj nekoj mojoj logici koja mi govori šta gugl misli da je bolji sadržaj.

Ja sam prodao vecinu svog online biznisa dok je jos bio donekle dobar i prebacio ga offline www.apartmani-sime.com , sagradeno 100% od neta jer drugi posao nikada nisam ni radio a sve sam sam financirao.

Sad zivim od onoga sto je ostalo i ovoga sto nakupim preko ljeta ali i dalje ni je prvi i jedini posao u zivotu net.

Zadnjih godinu dana radim na www.rezerviraj.hr koji ne donosi prihode jos ali hoce, a nekad kad me uhvati nostalgija se vratim na igrice na kratko.

Uf kad se sjetim kako je samo Google bio primitivan, mogao si ga vozati kako si htio, danas smo mi ti koji se vozimo…

4 Likeova

I ja sam bio u Igricama, ali mene je Google pokosio jos davno. Pa sam onda igrao Poker nekoliko godina + Kladionica, i islo je to donekle dok u Kladionice nije usla mafija, dok ovi online pokeri se nisu podjelili i amerikanci prestali igrati, od onda kao da je Poker postao 10000% tezi, pa sam tako nekoliko mjeseci preljevao iz praznog u puno pa sam odustao.

Gurao sam istovremeno neke svoje hobi stranice vise onako iz gusta, ali nisam se mucio ni sa SEOm ni sa icim drugim, pisao sam onako sam iz gusta.

Pa sam nakon pokera krenuo sa svojom najvecom ljubavlju jos od malih dana, botova. Jako mi je bilo fascinantno kako neka stvar moze sama raditi. Pa tako sada vecinom radim botove, scrapam, harvestam, stvaram podatke i tako. Mogu reci da mi ej to primarno. Iako imam malo klijenata.

Osim toga nedavno sam krenuo u Affiliate i to zahvaljujuci Anteloffovom postu o Dronovima. I odma da kazem da nisam otvorio site s dronovima. Jer iz iskustva znadem da ako bi ga otvorio imam vec jednog konkurenta Anteloffa + zbog njegovog posta mislim da je tu jos vise manje uspjesnih konkurenata, pa odjednom laka nicha postala prilicno jaka… (plus su tu se nahebali shopovi iz raznih dezela)

Osim toga zanima me engleski jezik koji pokusavam usavrsavati pa tako obradjujem tekstove za sebe i neke svoje klijente. Zanima me engleski u pisanom smislu jer mi je govorni katastrofa.

Ukratko, sljakam, roboti, clanci, i affiliate sitevi.

P.S. I da zaboravio sam da me jos i serveri jako zanimaju, pa tu i tamo nekom sredim server ili mu popravim probleme na serveru ili ga jednostavno optimiziram. A sebi sam napravio napravio zvijer od VPS-a koja moze pogoniti pitaj boga koliko toga i koliko traffica jer sto god da se desi load averga je nisk.

P.S.S. I da zaboravio sam napisat da radim i SEO. Kako sebi tako i nekim svojim klijentima. SEO je jedini razlog zasto sam usao u Affiliate biznis, jer ako mogu ovi pokretat stranice koji su se nedavno susreli s rijecju SEO, kakvu bi tek onda ja imao prednost koji sam o SEO citao tamo davne 2000te.

2 Likeova

glavna monetizacija su mi tzv VAS usluge s dodanom vrjednosti (060, tarot i to) i to je prilicno stabilno vec 5 god…
adsense i sl. mi je 10% prometa, nesto malo raste nesto malo pada… ne veseli me bas to ko na pocetku jer je G pizda…
dost sam ulagal u neke stranice i sad nedavno u aplikaciju (horoscope.guru) i tek cekam da se to pocne vracat…
od projekata na standby sto se vjerovatno nece realizirat imal sam projekt stranice za online rad kombinacija fivera i videochata, brijo sam na biodizel i kante za recikliranje itd
cekam da dosegnem simin nivo da si mogu neki app priustit a u perspektivi i hotel…
nekad si mislim kak bi valjalo ic negdje na posao iz ciste dosade al me brzo prodje hehe

Bavim se adultom i adsensom. Adultom sve manje jer nemam vremena, adsensom sve vise. Tanko je sve to, tj. malo se zaradjuje ali kad zbrojim koliko se radi a to je veoma malo, zarada je odlicna. Doduse, ovo mi nije primarni izvor zarade nego dodatna zarada, dopuna kucnog budzeta. 200-300 maraka mjesecno. Sve sto sam naucio, naucila me anja1 i clanci od Istoka Pavlovica. Prije svega mislim na SEO jer za dobru zaradu, treba dobra pozicija a za dobru poziciju treba znati SEO.
Krenuo sam i za Youtubom. Pocelo je kapati para i tu.

Ovo pokusavam raditi radnim danima jer sam vikendima ili na selu kod zenine familije(gdje se trudim promjeniti misljenje ljudi da topla voda iz cesme iznad sudopera nije luksuz nego nesto sto se moze rijesiti za 150 maraka) ili kod svoje.

Inace sam sistem administrator za Linux. Sto se toga tice, bio sam aktivan na odesku i fiveru ali nikada nista. Na fiveru imao jedan gig (doduse za obradu slika). Mislim da se nisam nicemu dovoljno dobro posvetio…

Et’.

1 Like

Ja se i dalje vecinom krecem u flash igricama(ENG) (dijelom si i ti zasluzan za to nosf hehe), trzistu koje umire od 2011 :smiley:
Iako stvari nisu bajne ja i dalje cist solidno zivim od toga iako se ponekad i previse zalim, u odnosu na “normalne” poslove ovo i dalje funkcionira jako dobro.

Uz net bavim se i odredenim poslovima vezano uz elektroniku a u planu je i pokretanje pravog ofline posla s obzirom da mi je taj hobi isto tako donosi solidne novce tako da je u planu otvaranje tvrtke, razvoj posla i naravno jednog dana pretocit to u apartmane na moru(kud svi tu i mali mujo :D).

Da remiziram, previse se žalim u odnosu na to kako stvari zapravo jesu.

Da se živjet od neta itekako samo šta su stvari dosta kompliciranije i teže nego što je bilo koju godinu prije a mi sve ljeniji. Najveci problem su razdoblja koja zovem rupe gdje sta god napravim nista ne uspije a ponekad se desi da se uspjesi nanizaju. I da s vremenom sav taj online biznis i to iscrpi tu neku energiju tako da vise nemam onaj entuzijazam kao na pocetku tako i da to ima odredeni utjecaj.

Što se tice stanja na forumskoj sceni, realno izumrla je i nit 10 % od onoga što je nekad bila.

1 Like

Izgleda da je malo developera na forumu.

Bavim se developmentom, tacnije usko orijentiran na front-end tehnologije, i trudim se da naucim sto vise iz dana u dan.

U pocetku pokusao sa dizajnom, ali sam brzo uvidio da nemam pojma o dizajnu, tako da sam se prebacio na kod.

3 Likeova

Krenuo sa php i mysql…
Sada zavrsio na c# asp.net mssql i desktop appovi

1 Like

Sve se promjenilo, ništa više ne dolazi besplatno ni sa google-a ni facebooka, već sve funkcionira kroz paid traffic i optimizaciju weba da se taj promet isplati.

Ako se mene pita postalo je zanimljivije i teže, i web poprima oblik pravog biznisa a ne teenage štancanja low-level websiteova i nadanju da će novci past sa neba.

3 Likeova

apartmani-sime.com a stranica na eng?

1 Like

online marketing agencija (vrlo niche) + local lead gen (USA) + par jakih authority sajteva u evergreen nišama (EN).

Ne mogu se požalit.

SEO definitivno nije mrtav :slight_smile:

1 Like

Planiram napraviti još i apartments-sime.hr :smiley:

1 Like

Ja sam,kao sto je to znalacki otkrila najnoviji trol Snjezana, u poslu sa sajtovima sa flash igrama. Da se fino zaraditi. Medjutim, bio sam napravio jedan affiliate sajt za probu sa svega 5 postova (proizvoda) i isti je u 8 mjesecu zaradio 20 dolara. Nije puno ali covjeka veseli. Planiram se ozbiljnije posvetiti affiliate sajtovima ovu jesen i zimu,imam u vidu jedan ozbiljniji authority website.

1 Like

Ja se danas samo osjecam glupo kada vidim koliko youtube channeli brže napreduju od website-ova… npr vidim channele koji nalupaju po 20 milija view-a u godinu ili dvije (organski) dok isto sa webom je skoro (tj sigurno) nemoguce za postići.

Još ako uzmemo u obzir da za yt ne trebate placat domenu niti server racunica je jasna…

2 Likeova

Ja danas sušin majcu!

2 Likeova

Ja cu veceras malo po hardveru supati… Trebam pokusati izbaciti pivu iz jedne tastature…

1 Like

Pozdrav ekipa,
Ja sam @sproject i alkohoricar sam :slight_smile:

Bavim se “programiranjem” brodova tj. projektiram sve vrste brodova i jahte naravno i to od samog pocetka… basic dizanja, rjesavanja konstrukcijske problematike pa do pripreme radionicke dokumentacije…
Moj hobi je webdesign… davno prije sam izradjivo stranice tako da danas imam oko 500 online sajtova (neznam tocan broj ali cca 500).
U zadnjih par godina nemam vremena za izradu sajta vec mi je draze kupit gotov sajt tj. investirati u neki projekt za kojeg procjenim da ga mogu bar godinu dana zadrzati u istoj zaradi…

i tako, imam hrpu sajtova koje ne stizem nahraniti :frowning: a zao mi prodat :slight_smile:

Vrste sajtova?
Medicina, igre, drzavne informacije poput adresara tvrtki, radnog vremena, … dating… i naravno adult :slight_smile:

2 Likeova

Od online posla trenutno radim iznajmljivanje radio streaming-a, odrzavanje servera i ponekad za firmu sucuri.net brisem malware sa wordpressa, joomle, drupala itd. Isprebacao sve klijente kod OVH-a na VPS-ove (do prije imao dogovor sa jednom domacom firmom gdje sam ih smjestao). Tako da su zadovoljni i oni sad sto ja uredjujem to sve oko servera, sto sam dostupan na viber/whatsapp 24h mada niko i ne trazi pomoc jer nema gresaka…

Planiram pokrenuti firmu za IT Security sa par likova koje sam upoznao na freenode nedavno. Momci su masine sto se znanja tice oko toga…

Sto se tice posla uzivo, moji drze restoran pa se tu vrtim (uglavnom smetam vise nego sto pomazem).

2 Likeova