Ciničnost, sarkazam, ironija - ili stvarno stanje tržišta rada

Naletio sam na nesvakidašnji CV, motivacijsko pismo (ili što li je već) pa me zanima što mislite.
Da li je riječ o ciničnom pogledu na stanje stvari ili to realna slika tržišta rada u HR?

Potpuno sam nespreman za rad pod pritiskom, kao i prekovremeni rad, osim ako
nije debelo plaćen. Iskreno me zaboli za ciljeve vaše kompanije ako plaćom
ne mogu pokriti sve tekuće troškove plus da mi ostane za malo garderobe,
knjiga, putovanja, izlaske, sport i provod. Funkcioniram po principu:
koliko para toliko muzike. Također me savršeno ne zanima što ste u
problemima i očekujem da sve vaše zakonom predviđene obaveze izvršite na
vrijeme, kao i da poštujete sve praznike i godišnji odmor. Sva je prilika,
da ću vas napustiti čim nađem nešto malo bolje. * Komunikativan sam s
pristojnim i ljubaznim svijetom, za drkadžije imam kratak fitilj. Psujem na
nekoliko svjetskih jezika, al ozbiljnu prepisku i razgovor vodim samo na
hrvatskom i engleskom, i ne preseravajte se s multinacionalnim korporativnim
tripom, jer vam je i to previše. Studirao sam 100 godina, ali smatram da je*
uspjeh što sam uopće završio bilo što u ovoj zemlji, ovakvoj kakva je.
Usavršavam se stalno i bez vas jer sam radoznao i mislim da život ima smisla
i bez umiranja na poslu. * Reagiram samo na pozitivnu stimulaciju. Ne
gušite me testiranjima i timbilding budalaštinama. Ako se već preseravate s
tim zapadnjačkim forama, onda ponudite i zapadnjačku plaću i uvjete rada. To
što ste pohađali dva, tri seminara, ne čini vas obrazovanom osobom. Što ne
znam, naučit ću, nisam debil. * I da! Postoje stvari koje bih u životu radio
iz čistog entuzijazma, ali žalim što Vas moram obavijestiti da to nije posao
koji Vi nudite.

2 Likeova

Moja vrsta ljudi. Tko je ovaj covjek? Rado bi se druzio s njim. Na prste jedne ruke je tesko naci ljude s ovakvim razmisljanjem u mojem kraju.

U određenoj mjeri je podudarno i sa mojim stavovima.
Ako išta cijenim onda su to ljudi sa čvrstim, jasnim stavom od
kojih ne odstupaju.

Sad, pitanje je da li čovjek koji reflektira takav svjetonazor danas može
opstati na tržištu rada (ako to uopče postoji).

Mislim da je u njegovoj poruci najmanje bitan njegov cvrsti jasan stav od kojeg ne odstupa. Vise je bitno kakav je njegov stav.

I da, on nemoze opstati nigdje. Zato ili se je prilagodio i radi nesto bezveze da prezivi ili se osamostalio i radi sam za sebe. Pa makar zaradi samo za kruh.

Stav je čvrst, ali to puca od negativne energije, takve ljude ne bi imao blizu sebe.
Ako je tako “jak” što onda ne otvori svoju neki ideju van Hrvatske i krene za njom, a ne slati takav CV.

Sa stanjem u HR se slažem. To je realna slika koliko ja znam.

Ali najviše moramo zahvaliti našim ekipama sa vrha.

Sorry da ne znam što napravim, ja ne mogu svoju zaradu pretočiti u svoju plaću, kad bagra uzima pola svega.

Iskreno koji mi vrag treba stup I i stup II kada za nešto desetljeća neće nas biti ni da pokrije mirovine.
Zdravstvo? Smijeh!!

Mislim da je to trebao usmjeriti nekome drugome, a ne budućem poslodavcu.
Ti na kraju krajeva se prijavljuješ za poslove, i naravno kada ti netko ponudi minimalac ili što god, možeš ga slobodno poslati u 3. Ja jesam par puta;)

1 Like

Ja sam shvatio da on prica o velikim poslodavcima. Korporacijama koje mlate miljarde dolara, gdje CEo ima placu kao svi radnici zajedno. O tome on prica negativno, ajd probaj ti napisati nesto pozitivno u toj situaciji.

I ne ovo se ne drzi samo hrvatske nego cijelog svijeta. Svugdje je sito, kod nas mozda i nije tako lose kao sto je u USA.

Gle pisati u CV ovakve stvari možeš, to je tvoje da to radiš. Ja samo kažem da lika sa takvim stavom ne bi htio pored sebe jer pršti negativnošću.

A što bi trebali, svima je loše, legnuti i umrijeti?
Hoćeš nećeš idemo dalje?
Life suck and then you die?

To mi je sve dodatna agrivacija koju ne trebam, da zaposlim takvog lika, uz sve ostalo što živicira u ovoj zemlji i svuda.

Jeste li svijesni izumiranja polarnog medvjeda? Mene iskreno više dira to, trenutno nego moralno pražnejnje nekog lika u njegovom CViju.

Velike korporacije? Mora malo lik pročitati i odrasti. Pročitati i istražiti sam, o nekim drugim temama i fenomenima kontrole društva, pa će onda tek biti u depresiji i pisati možda i prave stvari. Ovako mi djeluje da je to netko 22-25 godina možda, koji bljuje po svijetu, korporacijama, sam neće pokrenuti ništa što je bolje, a očekuje veliku paru za svoje vrijeme u Hrvatskoj.

Još gore ako je to netko u godinama i koji očekuje isto…toga u Hr ima na kapaljku a kako do toga doći?

Mora se prilagoditi! Defintiivno. Ako neće pokreni onda svoju priču i boli te, svoj na svojem, još te jedino država može zajeba*** , a ostalo je sve u tvojim rukama. Pa jel nije?

To sto kaze webmajstor007, ovaj lik je toxic i treba bezati od njega. Zamisli da krene takve stavove da siri po kompaniji.
Ne kazem da su kompanije bolje, ali ako mu je vec takav stav, pa sta onda trazi posao u kompaniji.
Ako ces da radis negde, ima da postujes pravila i kulturu tog posla ili neces da radis. Ko si ti da ti postavljas pravila posla koji jos uvek nisi ni dobio, niti se dokazao ili bilo sta.

Ili neka krene solo, pa je svoj šef. Jedna muka manje, ne mora slišati probleme svog šefa kad je sam si šef.

Nije gospodin toksican. nego je taj gospodin se probudio iz dubokog sna. On vidi kako stvari stvarno funkcioniraju.

Evo na ovom linku su se pozabavili slicnom tematikom i dali par savjeta, koji i doro dosli ovom gospodinu:

Jer gospodin se probudio i vidi stvari kakve jesu. I vec su ga neki ljudski resursi u ovom topiku nazivali toksicnim, opasnim, drugacijim, jer covjek razmislja drugacije i vidi kako ovaj svijet funkcionira.

U ovom linku gore, on moze zadrzat svoju spoznaju, ali i u istom trenutku se prilagodiit, maskirat, da sto bolje prianja drustvu. (da mu se ne dogodi nesto gore od nazivanja da je toksican)

Evo za relax, a pase u ovaj topic:

A ja kažem da lik pršti ISTINOM!

A isto kažem da dok mi (ja sam iz Slovenije) ali i vi ostali budete radili mjesečno stvari, koje radi neki Austrijanac za 1800 ili 2200 evra, za 500 ili 300 ili čak 150 evra, do tada će na tim prostorima da bude kako je.

Jer su (kažem za Sloveniju a linka naravno nemam, dakle moj osječaj) ovi kod nas UKRALI 25 više, nego njihovi u Austriji…

Dakle spašava nas samo ponos.

Ali đabe to, kad se uvijek nađe lik, koji će raditi neki posao za 400 ali 150 evra. A i oni iz Afrike, koji polako dolaze u EU, radiće i za 30 evra. Mislim, da mu mjesečno ostaje u đepu 30 evra. Ili da zaradi mjesećno 160 evra, svejedno.

1 Like

Pa to je to.

Globlizacija, i male firme su sve više u outsourcingu, naručito u IT-u. Trend je one-man tvrtka (menager), koji uopče nema rezidentnih zaposlenika, već traži klijente u zemljama što boljeg standarda a zaposlenike u zemlja što lošijeg standarda.

Sad, jbg…
Ako neće neki balkanac kodirati za 100 eura hoće indijac, kinez…

Ma tema previše zamaha uzela.

Ako ti je molba ok, zaposli lika, ljubi mu noge jer djeli mišljenje sa stotinama, tisućama.

Ili whatever… :smile:

Da, toj post je dobar iz perspektive osobe koja bi ga zaposlila. Ovakvi likovi su rak rana za korporacije. I nitko ziv u bilo kojoj bransi ih nebi zaposlio.

Prvo covjek misli s svojom glavom i znade da mu ta korporacija nije prijatelj. Isto tako znade da ce ga oderati gdje stignu. Npr. U gradjevini moras biti toliko glup da radis ko zidar 10 sati za mizernu placu i na kraju ti poslodavac jos ne plati. Zbog toga su ovakvi likovi ne pozeljni, jer ako ovog lika ne platis taj je spreman sigurno uzet i pusku.

A iz perspektive ljudi koji traze posao ili su opbicni radnici on izgleda kao heroj. jer on govori ono sto mnogi misle a boje se reci.

Osobno mislim da je to neka sala molba. Onak napisana kao vic. Satira!