CMS vs Framework

Pozdrav korisnicima foruma,

zanimalo bi me da li bi mi mogao netko objasniti razliku u MVC između Model i Controller (na hrvatskom)

php - Difference between CMS(joomla,drupal) and Frameworks(Zend, Symfony, CI) - Stack Overflow

Želja mi je naučiti raditi u Symfony ili Zend frameworku, ali nisam nikada radio u niti jednom frameworku ili CMS-u već sam sve radio ručno, korak po korak, liniju po liniju. Nisam želio ulaziti niti u framework niti u CMS dok nisam napravio dobar temelj u PHP i SQL.

Sad, želio bih napraviti web site, imam točno ideju što želim izraditi.
Prijatelj mi je rekao da radije krenem s Wordpressom da dobijem osječaj i zbog toga što wordpress ima mnogo više tutoriala i dokumentacije od Symfony.
Također symfony bi mi mogao biti “overkill” zbog novih stvari (routing, bundle, MVC, itd…) i nekih drugih stvari poput Doctrine (?!).

Eh sad, dali da poslušam savjet i da naučim Wordpress (ili neki drugi napredniji CMS) ili da kao početnik krenem na Symfony od tu:
Jobeet (1_2) - Symfony

Postoji li negdje na hrvatskom objašnjeno o frameworku i MVC dokumentacija, jer mi je to na engleskom malo teško razumljivo?

Zahvaljujem na odgovorima

Jesi ga zakomplicirao. :slight_smile:

Pošto si naveo PHP okolnosti, to ide otprilike ovako:

PHP - jezik nastao iz C-a prilagoden za pisanje dinamickih web stranica.

Framework - skup skripti napisanih u PHP-u kako bi programeru pojednostavnili i ubrzali razvoj web stranica

CMS - Content Management System ilitiga sustav za upravljanje sadržajem. Može biti pisan na osnovnom PHP-u, dakle bez frameworka ili moze biti pisan na frameworku. Tipa Wordpress ima svoj framework na kom sve vrti (ako opce mozemo nazvat to frameworkom).

A MVC je paradigma u frameworku. Nije ograniceno samo na PHP vec svi jezici mogu imati MVC (ili vecina).

Model - sadrzi sve informacije o modelu
View - sadrzi templateove (tj. HTML)
Controller - spaja modele i templateove u jedno, upravlja podacima

Primjer:

ja sam počeo sa zendom.

većina frameworka je pisana u php, ima dva koji su pisani u C-u.
prvi je:
PHP: Yaf - Manual
drugi je:
Phalcon PHP | High performance PHP framework

ako hočeš full iskoristiti zend onda moraš kupiti njihov server za produkciji koji dođe u
najjeftinojoj varijanti oko $ 1600/godišnje, što je vrlo jeftino za firme, a imaš hrpu beneficija.

zend server dolazi i u besplatnoj varijanti, ali…
zend studio je oko $ 270.

ima development zend paket koji košta $ 800.

teško da češ naći kakvu dokumentaciju na hrvatskom.
ima, ali je rijetka.

Trenutno uređujem stranicu na jednom World of Warcraft serveru koji ima oko 1400 igrača online i oko 25,000 registriranih accaunta.
Ovo gledam kao rad na velikom sustavu npr. nekom velikom trgovačkom lancu, turističkoj agenciji ili slično, te to gledam kao hobi.
Također, ovo gledam kao sekundarnu djelatnost, nešto što mom poslodavcu može donjeti uštete, a ne kao primarni posao kojim bih se bavio u budućnosti.

Kad sam ovo pisao pada mi na pamet ovaj video (da niste samo vi mene inspirirali) :slight_smile:

TEDxPugetSound - Simon Sinek - 9/17/09 - YouTube

Zahvaljujem na odgovorima!