.com, .info ili .hr za novi sajt?

Pozdrav svima!

Drago mi je da sam pronašao jedan ovako koristan forum za nas “domaće”.

Planiram raditi novi sajt, informativnog karaktera o jednoj uslužnoj djelatnosti za hrvatsko tržište.

Vidio sam da već ima par diskusija na forumu vezano za domene, ali su stare par godina. Je li i dalje zaključak da TLD nema utjecaja na rangiranje stranice? Koju biste vi domenu odabrali najradije?

Naravno uzeo bi imeusluge.hr, ali je zauzeto pa odatle i dolazim do dileme.

Hvala svima unaprijed!

Ja uvek idem prvo da tražim za novi domen (ako nema domaće domene) domen .COM pa .NET. pa .INFO …itd.

Po mom ličnom mišljenju nema (imam sajt 12 godina) TLD , to jest domene nemaju uticaj na rangiranje.

Na rangiranje sajta više-manje utiče mnogo faktora: starost domene, svakodnevne i orginalne objave, broj posetilaca, bounce rate sajta, backlinkovi,. Tako ako je posetiocima zanimljiv sajt i ostaju duže na njemu tako ga google “gura” gore), takođe su važni unutrašnji linkovi, brzina sajta, struktura navigacije sajta,. Isto je važno da sajt ne (po gogoleu) ne postane spam sajt

Ako sadržaj sajta ne definiše uslugu i ne ispunjava sve ono što se danas traži, a @Goci je dosta toga već nabrojao, po meni domena tu ne igra neku preveliku ulogu, jer samo od domene se ne može živjeti.

Naime, već par godina je inovativan i unikatan content/sadržaj najbolja osnova za uspjeh…

1 Like

Sajt za hrvatsku publiku na hrvatskom jeziku bi svakako radio na .hr domeni. Internacionalni bi radio na .com/net ili nekoj drugoj domeni.

2 Likeova

Kao što @steelmaiden kaže, prvi izbor bi ti morala biti .hr domena s obzirom na sadržaj i publiku.

Ako je “imeusluge.hr” zauzeto, poigraj se s nazivom usluge. Možda ti na pamet padne neko kreativnije ime od suhog i sirovog naziva usluge.

Ja kada sam kretao pokusao sam naci .hr, .com, .net itd domenu ali su sve bile zauzete. Sto je jos gore pokusao kupiti domene jer na domenama nije bilo sadrzaja niti su bile aktivne.

Nakon par dana naletim da mi je .ee (Estonija) slobodna i reko ajde krenut cu bezveze pa sta bude dok ne mislim bolje ime. I evo nakoj 7 godina sve mi je top.

Pokusavam sada kupiti domenu url.hr ali nikakvih odgovora od vlasnika pa trazim i za to alternativu

Hvala svima na odgovorima i savjetima.

Svjestan sam da je “content is king” i dalje jako aktualna izreka u SEO svijetu.

Izabrat ću već nešto da ne gubim previše vremena i baciti se na tipkanje.

Ako je stranica za hr trziste obavezno .hr domena.

Ima neki poseban razlog?

Ima. Nacionalne domene uvijek bolje rangiraju u “svojoj” zemlji.

1 Like