Copyright, dopušteno ili ne?

Pozdrav
Imam u planu napraviti dječju slikovnicu - bojanku sa slikama automobila.
Koristio bih slike koje nađem na googleu.
Radilo bi se o cca 50kom primjeraka.
Djelilo besplatno na nagradnoj igri.
Zanima me hoću li imati problema kad i ako autor slike vidi to na internetu da sam mu uzeo sliku, provuko kroz filtere i sl. ?

Zar je tako teško poslati mail autorima i pitati ih za dopuštenje?
Pogotovo jer nije komercijalne prirode i još je za klince. Imaš dva argumenta na koje svi padaju :slight_smile:

Ja kada koristim tuđe radove, prvo pitam i poslije navedem tko je autor. Dakle…

Prvo pitaj autore, i uz svaku sliku negdje u kutu sitnim slovima napiši ime autora.
Prema mojim iskustvima, golema većina neće imati ništa protiv. Uvijek se nađe netko tko neće dati, ali možeš preživjeti i bez njegovog uratka.

@gambo @trnac teoretski moguće, praktično ne moguće nači autora, pogotovo što postoji npr 100 “vlasnika” jedne slike pa sad znaj koji je pravi.
I sta mislite da bude meni vw odg na mail da li mogu koristiti njihovu sliku hmmmmm mislim da bi čeko odg duže nego googleov

Pitas firmu koja je zastupnik za hr za odredjenu marku. Pa ce te oni dalje uputiti.

Daj jedan primjer. Siguran sam da to i nije takav problem (naći autora). Barem nije za većinu fotki.
Ili pogledaj na najvećim sajtovima/linkovima koje Google izbaci - veliki ne koriste neautorizovan materijal pa se tako može doći do autora.

ništa ljudi, malo sam promislio i skonto da je ovaj moj topic besmislen!
ne živim u Švicarskoj pa da mogu imati problema… jer vodeći se copyrightom onda nitko nebi smio skidati slike i raditi reupload i sl. pa tako i sa tiskanim oblikom…