Core PHP, traži li se uopće takav programer?

Viđao sam te ponekad na indexu (ponekad komentiram :slight_smile: ).

Moji klinci su sada 14/16, svaki dan im kažem da završe školu ovdje i da polako pakiraju torbe za van. Mislim da bi mene, staru konjinu, dotuklo da moram seliti u drugu državu.

All-round programer si, po meni ne moraš brinuti da ćeš naći dobar posao vani.

Mozda je topic o tome dali se trazi programer vani, ali mislim da je to najmanji problem. najtezi problem je donjeti konacnu odluku spakirati kofere i otici.

Svi koje ja znadem koji su otisli su nasli posao. No vecina njih se redovito vraca doma, oni su kao Gastarbeiter, tamo rade, a doma dodju.

A jedini lijek i jedino dobro za obitelj je da odes i ne vracas se vise… (mozda na more kao odmor sa silnim evrima pa da mozes pojest i popit kao pravi svabo)

A potpuno te razumijem da je tesko sve isfiltrirat, pogotovo na Facebooku, i znam da ti se digne tlak, i meni se digne, ali sad zamisli da to gledas svaki dan, to bi bilo jako stetno za zdravlje.
A kazes, narod gleda, a ja kazem da taj isti narod to zeli, pa zivimo u demokratskoj drzavi, izbori su redoviti i ne vjerujem da su namjesteni, OK, ako se namjeste za par tisuca glasova, jer IMO ovi koji switchaju vlast bi trebali dobiti 0 glasova, pa nek namjeste to… Eto, pa tako ti kazem da narodu to pase, narod voli ovakvo stanje i podrzava ovakvu politiku, a mi ostali smo samo pojedinci koji se mozemo odesliti ili sutjeti.

1 Like

Je, još odem na index i na net hr. Ponekad baš osjetim potrebu nekaj reći. Ne bih ni ja van, al stvarno više ovdje ne vidim budućnost. Čak sam razmišljao i da se odselimo u Makedoniju (žena mi je iz Mk) i tamo bih živio izvrsno, al kaj kad bi djeca bila još više u banani sa svojom budućnosti nego u Hr.

Točno od prvog do zadnjeg slova. Da, odluka je bitna, moj problem je što sam prestar da odem na slijepo pa šta bude - bit će. Mislim da ću slat molbe za posao, pa ako tko pristane na prvi skype/viber video call razgovor bit će dobro. Nemam kaj izgubiti. Jedino me brine taj php OOP kojeg baš i nemam u malom prstu :slight_smile:

Ok, sretno.

Ako uspes da odes javi kako je i kako je isao taj proces preseljenja, ukljucujuci i trazenje posla. Ja sam isto malo stariji, klinac mi je u godinama kada bi preseljenje bilo najmanje bolno za njega, pa tak da mi je nekako zadnji voz za otic ako donesem tu konacnu odluku…

1 Like

A zasto mislis da bi ti bilo bolje bolje u Makedoniji nego u Hrvatskoj. Mislio sam da je tamo gora situacija.

Ne bi bilo bolje u Mk što se tiče budućnosti za djecu, međutim osobno bih “lakše disao”, samo da se maknem iz Hr. Međutim, kao što rekoh, nije prava odluka i odustali smo od te ideje.
Mk je došla u razmatranje jer tamo ne bih morao tražiti posao (sadašnji prihodi pokrivali bi više nego što treba za normalan život). Ali otpade, kao što rekoh.

1 Like

djeca neka uče za varioca i neka idu u katar … zaradit će koliko većina nas neće sa najvećim ROI-ima u internet marketingu :smiley:

2 Likeova

Zašto misliš da je vani drugačije?
Ja mislim da je vani isto…ako ne i lakše. Nije da to govorim iz osobnog iskustva…ali ne vidim razloga zašto bi vani bilo drugačije.

Moj osobni cilj je napraviti firmu ovdje i raditi za strane klijene…to mi se čini super kombinacija. Vanjski standard trošiti u HR. :slight_smile:

Već sam imao odličnu ponudi i za takvo nešto…ali sam se osjetio poprilično nezreo za samo tako krenuti sa firmom i vođenjem ljudi…no stignem. Za sad sam u fazi skupljanja iskustva.

Za Nizozemsku sam čuo da je takva potražnja za programerima…da im nije strano raditi po pola godine…pola godine putovati po svijetu…i onda isponova tražiti posao da bi opet odradili pola godine. Što hoće reći da im je naći posao…ko otići kupiti tenisice.

Poznanik u Nizozemskoj ima firmu…kaže kada oni traže neke programerske usluge…da su sretni ako dobiju kakvu-takvu kvalitetu posla za cijenu 100eur/sat. Kvalitetani developeri da su daleko skuplji…

Tako da…sve to upućuje da je i vani puno veća potražnja za developerima, nego ponuda istih.

2 Likeova

E ovo je dobar hint (Nizozemska) :slight_smile:
Imam klijente iz Ch i De, velim, nije poanta u lovi, već u budućnosti klinaca.

Niti ja osobno nisam od velikih promjena,
ne znam da li zbog straha od novog ili čiste lijenosti…

Ali mislim da, ako si se potpuno odvojio od svega u Hrvatskoj, maknuo od vijesti, društvenih mreža i svega ostalog, ako se sve više brineš o budućnosti svoje djece, znači da si došao do točke da se nešto mora promijeniti i da je možda jedini izbor otići tamo gdje misliš da će ti biti bolje…

Gdje ćeš duboko udahnuti kad iziđeš van na ulicu, zadovoljan svojim životom…
I gdje se nećeš ujutro buditi zabrinut za svoju djecu…

Svatko ima točku do koje može trpjeti, ali ako toliko često misliš o odlasku onda je to vjerojatno ono što je najbolje za tebe i tvoju obitelj jer je jako teško živjeti u nezadovoljstvu…

Neki kažu da vani jest bolje, neki da nije, no tako je i u Hrvatskoj i ne možeš znati dok ne pokušaš…

Recimo, ja znam dva primjera, od toga jednu cijelu obitelj, koji su se snašli, ali i jednog dečka koji nije mogao izdržati bez obitelji u Njemačkoj…

Želim ti sreću kako god odlučio :hugs:

1 Like

Mislim da na prste jedne ruke mozes nabrojiti ljude koji su digli sidro i vratili se.
nezadovoljni i oni koji nisu uspjeli vani su gastarbeiteri koji nisu mogli podnjet zivot bez prijatelja, obitelji, zene, djece.

Mnogi od ljudi koji rade vani ne vide svoju djecu tjednima, neznam koji bi to novci trebali biti da nebi vidio djete tjednima, ali netko nema izbora i jednostavno mora to raditi i to je ta druga strana odlaska…

A o tome dali je vani bolje, oni koji kazu da nije, su oni koji nius bili vani. Objektivno gledajuci, obican radnik koji radi u njemackoj doma dodje sa BMW i Mercedes, da zivot tamo je skup, ali taj zivot je tamo zivot a ne prezivljavanje.

1 Like

Prođem gradom kad baš moram iz stana (radim od doma) ili kad idemo u šetnju gradom i pozelenim… Gledam jadne prostore gdje su nekad bili butici i trgovine, oronulo, razbijeno, napušteno… Prije 15-20 godina zlatom se plaćao kvadratni metar tih prostora, samo za najam. I nisi ga mogao samo tako unajmiti jer je lista čekanja uvijek postojala… govorim o centru Zagreba. U Sesvetama bivši trgovački centar, pored ex Getroa, vlasnici besplatno daju prostorije za urede samo da ne zjapi prazno i da pokrivaš samo režije - ništa drugo! I opet je prazno. Uhvati te depresija čim nos promoliš kroz prozor…
Da oprosti admin i maloljetni na forumu: ■■■■■ ti takvu jebenu “državu” i njene građane koji i dalje šutke trpe.

Neznam zasto se ljutis na gradjane, neznam tocnu statistiku ali pola drzave glasa za plave, pola za crvene i neznam sto bi sad oni trebali ako njima pase takvo stanje. nekolicina pojedinaca se sjetila sad nakon 30 godina da bi mogli dignut bunu, pa mi nije jasno protiv koga?

Zasto dizat bune kad su izbori uskoro (neznam kad, ali brzo dolaze), i opet ce glasat jedno te isti za jedno te iste. Ako ne vjerujes ako imas kojeg stranackog kolegu pitaj ga za koga ce glasat, mislim, glupo ga je uopce pitat kad znades.

Mi smo tu pojedinci kojima se stanje ne svidja i jedino je sto imas da napravis je da odes ili se iskljucis iz svega i pomiris da tvoj glas ne vrijedi nista jer je u debeloj manjini.

A ovo sto pricas za prazni Zagreb, da samo vidis moje selo, prekrasno mjesto, a kuce prazne. Na prodaju, neke ni nisu stavljene na prodaju jer NITKO ne kupuje, cijene smijesne, dobijes kucu sa ogromnom okucnicom za cijenu jednog malo boljeg automobila i opet nitko ne kupuje, niti nece, a prazne kuce se samo gomilaju iz dana u dan.

1 Like

Sve mi je jasno. Eto jutros sjeo sa ženom na kavu, zapalili cigaretu i razgovarali. Ja ću potražiti (i aplicirati) za posao u Nizozemskoj, ona će nastaviti raditi sa našom tvrtkom ali iz Nizozemske. Odluka je pala, krećem u realizaciju.

5 Likeova

Sretno ti bilo i javljaj nam sta treba od papira!

@dmitrecic

Kazes selio bi zbog djece?

Zasto djeci ne pruzis obrazovanje i znanje i da rade iz hr za strane firme kad odrastu?

Recimo ako idu u it, nek idu studirati na privatne fakultete.

Nizozemska ima jednu manu, tamo ne postoje manji stanovi, uglavnom su svi 70+ kvadrata i ti stanovi su naravno skupi.

Ako netko u hr zaradjuje 1000 eura netto i vise, nema potrebe odlazit u inozemstvo.

Prednost u inoxemstvu(njemacka, Nizozemska) : jeftiniji krediti, lakse se kupi auto na leasing i sl.
Mana: skupi najam stanova, sigurnost u noci nula bodova itd.

Prednosti i mane su kako tko gleda i individualni stil zivota.

prednosti inozemstva:
visi zivotni standard, kvalitetnija hrana, kvalitetnije obrazovanje, mogucnost izbora, kvalitetnije zdravstvo (nije bezveze onaj jaja operirao u austriji), dijete kad odraste ima daleko vise mogucnosti, lakse je dijetetu uc u te kvalitetne studije, ti siti kvalitetni studiji ti otvaraju mnoga druga vrata…

Ovo gore je sve nabrojano vise gledano na obitelj, sa velikim usklicnikom da djete ima mogucnost, na meni je da pruzim, a na njemu je da odluci, moze on i svasat, da ja to znadem sad odmah onda mu je najbolje u HR, ovdje se svasa sve u sesnajst…

nedostaci:
iskreno ja ih neznam, jedini nedostatak je sto si u tudjoj drzavi daleko od doma i neke ljude neces vidjeti tako cesto (ovo zadnje moze biti i plus)

  • srtruju, vodu, plin, komunalije ces placat malo vise, debelo vise ovisi o drzavi kamo ides. No dobro to isto spada pod onu, imas vise pa mozes platiti vise, naravno te usluge su i kvalitetnije kao i sve ostale druge usluge.

Sto se tice skupog najma stana nebih uopce ulazio u to, pa naravno da je stan skup ako ti je placa ogromna, pa nece ti dat stan badava, kad gledas na cijenu tog stana iz HR onda je skup.

Sigurnost u noci?
Mislim da sve to ovisi kamo ides i kud se kreces. Pa i u HR imas opasna mjesta i ona gdje si 100% siguran.

2 Likeova

@dadaas je to objasnio pa nema potrebe da ponavljam. Bit je u mogućnostima i budućnosti djece, kao i u kvalitetnijem obrazovanju. Naravno, bio bih neiskren kada ne bih rekao i da meni više odgovara sredina u kojoj postoji više mogućnosti za posao i sam život. Stanove sam gledao na brzinu jutros pa vjerujem da bi se našlo i povoljnije, al za moje potrebe (2 djece, žena i ja) 100-120 kvadrata (sad živim u 112) cijena u Amsterdamu je od 1200-1900 eura mjesečno (namješteni). Ako mi je plaća oko 4000 eura mjesečno, i uz dohodak od sadašnjeg posla od moje tvrtke (koju kako sam rekao će žena nastaviti voditi) sasvim pristojno možemo živjeti u uređenoj državi. I još ću i penziju zaraditi i sigurno je dobivati (u Hr su već najavili smanjenje penzija za prosječno 600 kuna mjesečno, te im svake godine nedostaje 17 milijardi kuna). Eto.

1 Like

Penzije?
Pa i vrapci na grani znaju da mi, a pogotovo ovi poslije nas nece vidjet P od penzije, bit ce kao onaj slogan s faksa na posao, samo sto ce sad biti s posla u grob.

Pomaknut ce granicu jos za 5 ili vise godina ili nekako natjerat da ljudi umru prije da netrebaju penziju… Takav je to biznis, dok je ta penzija jos jedna ogroman razlog zasto otic, pa vani ces dobiti penziju u eurima, tak se kod mene kaze, penzija u eurima, pa makar su to XXX eura, sigurno je bolje nego XXX kuna.

iskreno, meni nije jasno sto omladina jos radi u HR, ako si punoljetan i radnik si, pa sto radis doma, odi vanka, vidi svijeta, zaradi pare (i penziju), jer jednom kad pustis korjene onda je tesko otic…

2 Likeova