Core PHP, traži li se uopće takav programer?

Skužio sam da nije poanta u lovi, ponovio si to već …ali nije mi onda baš jasno konceptirana tema i što te točno zanima?

Uz pretpostavku da vani nisi poželjan kao “core PHP” developer …lova bi zasigurno brzo postala problem, uz troškove koji bi se već vani nametnuli.

Zato je valjda logično da pričamo o šansi o zapošljavanju vani i koliko su isti poslovi plaćeni :confused:

Ali sam se očito malo pogubio što te točno zanima? Jer naslov teme i prvi post pitaju jedno…ali zapravo ispada da ti samo tražiš motivaciju i podršku da odeš iz ove selendare od države? :slight_smile:

Kao sto sam rekao, ovo sve zavisi od firme do firme.

Neke firme ce traziti iskljucivo poznavanje nekog framework-a, neke dobro poznavanje PHP-a, a neke ce dati da rijesis problem u programskom jeziku po izboru :smiley:

Daleko od toga da kao “core PHP Programer” nije pozeljan.

Pitanje je bilo za core php - traži li se uopće vani jer nisam naišao na takav oglas. Naknadno je priča otišla u drugom smjeru (kako to obično biva na forumima :slight_smile: ). Motivirali me jeste dodatno, i hvala na tome, da bih kao core mogao pronaći posao.

Nisi me skužio…ja uopće ne mislim da core PHP nije tražen…zapravo u prethodnim postovima trvdim upravo suprotno.

Ali kažem, uz pretpostavku da nije tražen…da core PHP ne može vani naći posao…onda bi itekako lova brzo postala problem. Zato mi je malo čudno postavljeno pitanje “da li je core PHP tražen” …a uz svaku anotaciju oko toga posla i koliko može biti plaćen dobivati odgovor “ma lova nije problem”.

Jer ako lova nije problem…koga bi uopće bilo briga jeli taj posao tražen ili nije. Mislim, nije da radimo u dobrotvorne svrhe, pa da se ne pita za lovu :D.

E sad ti nisi skužio, lova nije problem za život u Hr, odnosno - ne tražim posao vani jer nemam love za život u Hrvatskoj. I to sam naveo gore: imam za normalan život u Hr, ali bih želio otić van (iz već napisanih razloga) i ta lova koju zarađujem ovdje ne bi bila dovoljna za normalan život vani (jer je na primjer samo najam stana viši od 1000 eura a to nije jedini trošak koji je viši nego u Hr). I zbog toga mi je potreban posao vani (kao core php ili jQuery) :slight_smile:
Nadam se da sam razjasnio? :slight_smile:

Spakuj ti lepo sve pristojne projekte koje si radio u okviru te tvoje firme, tj. to bi trebalo vec da imas kao portfolio, pa tako nastupaj i trazi jacu poziciju, software architect, project manager, a ne obrnuto, da opet kreces od nule kao prasinar.
Jeste vrlo tesko, najcesce i nemoguce, bar u nekim EU zemljama, dobiti neku vodecu poziciju, u poredjenju sa USA, ali i oni imaju menadzere i menadzere.

Iz svega ovoga napisanog cini se da dugo radis i sto je najvaznije da zavrsavas projekte.
Svakoj normalnoj firmi napolju ce biti cudno, kad navedes reference i iskustvo, zasto zelis krenuti od nule opet, koliki god da si mazohista i Balkanac.
Dakle, ocekuj i pitanja sta zelis od svoje karijere long term, zasto si se uopste prijavio za posao core php programera kad si vec radio slozenije stvari, itd.
Sto ne znaci da te nece zaposliti kao core programera, ali ne znaci ni da te mnogi nece odbiti, jednostavno, sistem tako funkcionise, zato su tu i gde jesu, ako su im neke stvari cudne, brainfuck, nelogicne,…, nece ih menjati zbog tebe ili rizikovati da menjaju workflow, nisu to nase gazde pa da gledaju u startu kako da ti obore cenu.

Ono sto ja vidim kao minus, je sto si i sam naveo, nepoznavanje nekih modernijih principa i tehnika programiranja, frejmworka, iako se moze reci da nisu core PHP.
I to ces verovatno trebati da im objasnis.
Da, ima logike u odgovoru, obaveze, porodica, deca, umor, bla bla, ali to su upravo i razlozi zbog kojih ljudi napreduju na vise - menadzerske pozicije, pa ce se opet vratiti na pitanje sta zelis i sta treba da radis.
Kakav im odgovor mislis dati na najjednostavnije pitanje:
Zasto niste koristili gore navedene modernije non core php tehnike, i jeste li sposobni da ih naucite i u kom vremenskom intervalu, sta ce ti biti konkretna motivacija kad je do sada nisi imao?
Ti sad da palamudis kako mozes sve u core php-u, iako je neki frejmwork x puta brzi, mislim, super odgovor,…

U svakom slucaju ne bi trebalo da bude vecih problema iz svega opisanog, imas i iskustvo, EU pasos, porodica im je cesto veliki plus jer znaju da je moras izdrzavati, znaci samo gledaj kako sto bolje da se prodas u startu.
Iskreno, ne bi me cudilo da supruga nadje neku sljaku bolje placenu, ako ona “vodi” firmu, pa nemojte iskljucivati ni tu opciju.

1 Like

Dobar savjet, hvala!

Ne bi’ da rušim Snješka ali bez ovog se ne može uzeti u razmatranje poznavanje PHP-a.
Moj savjet:

  1. pomenuti link savladati u detalje (pregledati unapredjenja i eventualne izmjene u PHP 7.0, 7.1, 7.2, 7.3 jer će se tamo naći stvari najuže vezane za OOP - već od PHP 5.4 se dosta [/uglavnom] radi sa OOP-m a on je objavljen prije 6 godina a ne održava se već 3)
  2. composer paketi korišćenje (i kreiranje) - ovo uglavnom je već čist OOP
  3. github/bitbucket
  4. vagrant/docker
  5. (što se tiče framework-a) Zend, Symfony (i Laravel)
  6. 3nf i 4nf u vezi sa DB dizajnom
  7. jezik, po meni engleski za bilo gdje a njemački za to tržište

Ako JS bolje leži onda:

  1. ono što je @belmin rek’o Angular/React(/Vue jer ga se može naći u Laravel projektima kojih ima sada dovoljno)
  2. možda KnockoutJs kojeg sam vidio na par strana u posljednje vrijeme
  3. tu su i BackboneJs i UndescoreJs
  4. poslije toga NodeJs i šta spada pod MEAN

Lično ne bi’ volio raditi sa backend-ašem koji ne drži ono gore ili frontend-ašem koji ne drži ovo dole.
Pretpostavlja da i firme koje drže do imena, projekata i klijenata misle isto.
E sad, ako si godinama u PHP-u, mislim da ti za ono gore treba manje od 3 mjeseca da savladaš bar 70%.
Što će reći, kreni sutra i dobar si prije nove godine.
Stvar nije samo u poznavanju core PHP-a, stvar je i u standardizaciji i implementaciji. Većina poslova koja bi te mogla kačiti je održavanje postojećih i pravljenje novih od nule aplikacija kroz neki (vjerovatno gore pomenuti) framework. Isto k’o što je bitno pratiti sintaktički i standard u nazivima. Jako usporava rad u timu kad ljudi dodju s koca i konopca (ne pričam o tebi) i svak se drži nekog svog standarda umjesto nekog opšteprihvaćenog. Još ako se ne koristi GIT (SVN) to je živa patnja od uskladjivanja rokova i taskova.
My 2¢.

Disclaimer: bilo kakav rant u postu je samo u svrhu dobronajernog savjeta i ne treba ga drugačije svatiti.

2 Likeova

Eto danas uhvatio Laravel :slight_smile:
U shvatih koji sam konj što ga prije nisam počeo koristiti, uštedio bih dane vremena, i to samo na korištenju routinga…
Hvala na savjetima, Laravel će biti moj novi alat.

@kixxxstarter

Da me netko krivo ne shvati. Nije bitno koliko imas iskustva i da li su se projekti zavrsavali na vrijeme.

Bitno je kakvi su projekti i koliko netko ima znanja da bi bio software architect.

Za software architect-a moras imati poprilicnog znanja u rangu znati napisati mvc framework.

Tu su jos baze, linux , poslovni procesi i hrpa drugih stvari.

I tu ne igra ulogu samo oop, kad netko nauci sintaksu i koristenje odredjenog jezika, naucio je abecedu, citati i pisati, a jos je daleki put za postati kvalitetan knjizevnik ili pjesnik.

Evo kako sam čitao (i gledao) danas o MVC u Laravelu, shvatih da sam vrlo slično radio i svoje projekte. Primjerice, napravio sam funkciju za query baze (prvenstveno kako bih lako mogao održavati upite na bazu, i kako bih mogao čak i mijenjati tipove baza ako je to potrebno), što bih mogao okarkterizirati kao “model”. Imam “controler” gdje sam pripremao podatke za update/select/insert na bazu ili pripremao podatke za prikaz. I bogme imam i “view”-like dijelove gdje ubacujem pripremljene podatke u template (sam sam složio template engine). Uglavnom, jasna mi je koncepcija, jasan mi je princip rada, savladat moram sintaksu (rad s klasama) i treba mi prakse (imam već zamisao za projekt kojeg ću raditi u Laravelu).
Hvala svima.

Mozda bi bilo dobro da neki svoj projekat uradis u Lavarelu pa da uporedis koliko si vremena potrosio sa Lavarelom a koliko sa cistim PHP-om

Upravo gledam izradu malog bloga… Za 60 minuta ga složio čovjek (od nule), meni bi u core trebalo barem 3-4 sata (registracija korisnika, reset passworda, unos posta, edit posta, prikaz liste postova, prikaz jednog posta…) Fantazija :slight_smile:

1 Like

@dmitrecic

Ako u core imas slozen routing, db i koristis neki template, na isto ti dodje, ne kreces svaki put ispocetka.

Dohvat podataka sa jednom linijom code-a, renderiranje view-a , jedna linija code-a, bussiness logika je ista, template-i su vise manje isti.

Jedino ako radis core , dodaj forme , translator iz baze, acl , dodaj podrsku za module itd.

To je nekoliko klasa, mozda max 10 ili 15, max nekoliko tisuca linija code-a, koji se lako odrzava sa dolaskom novih verzija php-a.

Za migraciju se uzme nezavisni alat, iako ima na githubu jedan opensource pisan u php-u nezavisan od bilo kojeg frameworka.

Miran si x godina.

Kad imas sve poslozeno razvoj je brz i jednostavan.

Netko ce reci pa tudji framework je super, jest super, ali kad ti izmjene sve u novoj verziji, a kao kompatibilno je, ali ispadne banana.

Primjer je CI, verzija 3.x, super taman naucio, ubacio hmvc, twig, doctrine i sl., dolazi verzija 4 , koja ima sve totalno drukcije, hmvc vise nije kompatibilan, i sl., dokementacija za sada losa za verziju 4.

Na youtube ima jedno 3 dobra tutoriala, kako napraviti mvc framework u php-u, dva su na en, jedan je na x jeziku, ali nema veze.

Iz iskustva , sto se vise komplicira, code je zesce sranje i teze za odrzavanje.

Sad cu CI ostaviti sa strane dok ne dodje verzija 4, ako poprave dokumentaciju mozda ga nastavim koristiti.

Uglavnom dokumentacija pola frameworka banana, gledam fuelphp, dokumentacija slaba, gledam nette framework, jos gore, phalcon je ok, ali isto tako dosta mijenjaju iz verzije u verziju, ako imas ogroman projekt na duge staze, ti si u banani jer nemas vremena na prebacivanje na novu verziju i jos k tome odrzavati postojece projekte, skupo.

Uzmes laravel, 25 mb, halo 25 mb da bi krenuo radit?

Ne kazem da ne treba koristiti frameworke poput laravela ili symfony-a i sl., ali ako odrzavas app za sebe ili vise njih koji ti donosi/e pare i nije kljuc u ruke , onda prvo treba malo stati i razmisliti sto i kako.

Pita me jedan poznanik za savjet, imaju app u zendu 1 napravljenu i sad kako ce oni to prebacit na zend 3 i sad placu, jer migracija kosta, a i treba vremena. Bez obzira da li ide sa zend 1 na 2 ili na verziju 3.

Ako ne zelis core, slozis svoj framework koji je mvc koji podrzava module, ubacis twig i eto.

@jorgovan

To za iskustvo i zavrsavanje projekata nije bilo iskljucivo vezano za software architecta, vise za project manager poziciju koju sam takodje predlozio.
Ali i za jednu i za drugu poziciju je vrlo vazno, naravno uz x stvari koje nisam naveo, ali sam nesto smatrao i da se podrazumeva.
Ti si neke sada napisao, a direktno ili indirektno neke od njih je autor teme vec naveo ranije da poznaje - zato ih nisam komentarisao.
Mi njegove radove nismo videli, pa sam pricao uopsteno, posao sam od pretpostavke da je dobar programer, sto su neki clanovi foruma vec naveli i da projekti koje je odradio imaju neku pristojnu tezinu.
tpojka je usao u detalje profesionalnije, i tako bi mogao deo intervjua da izgleda, ili jos iskreniji da budem, razlog zasto bi mogli dmitrecic-a odbiti, tj. ne pozvati na isti, jbg mora znati odgovoriti na ono.
E tu moze presuditi iskustvo, broj i kvalitet zavrsenih projekata i slicno da li ce dobiti bilo kakvu sansu.
Opet, sve pod uslovom da neka kompanija ima dobar razlog da to u tebi i trazi.
A za dmitrecic-a ce im se neka lampica pre ili kasnije upaliti, npr. zbog njegovih godina, ako ne gresim, ne deluje kao klinac.
Dobra stvar je sto je deficit programera konstantan svuda, a napolju su ok placeni.
Losa stvar je sto dmitrecic nije junior a po nekim izjavama bi se moglo zakljuciti da je spreman opet krenuti od nule - mozda i bez razloga.
Samo sam na to mislio sa onim gore savetima, ne da se precenjuje (imas pun Linkedin doktora i magistara svega, internet kao i papir trpi sve), ali ne ni da se podceni.
Vrlo je vazno nekad da pustis i njih da cujes sta vide u tebi, sta nude, zasto.
Pa ako mozes krenuti od neke vise pozicije, zasto da ne pokusas bolje da se prodas.
I za nju stoji sve sto si napisao, nisam nigde rekao da ce biti lako, niti da ima sve kvalitete, samo da proceni rizike, proba na vise strana, drugacijom strategijom…
Sve je moguce, moze mu se zabosti da fejluje i na intervju za core php programera, a negde da zvrji prazno neko lakse, zanimljivije, bolje placeno mesto u firmi.
Takodje je vrlo bitno navesti da firme jednostavno zele klince na prasinarskim poslovima, bilo koji skill da je u pitanju i ni programiranje nije izuzetak.
Long working hours, prvi posao, manja plata, svasta nesto ide juniorima u korist, prirodan tok stvari te usmerava da napredujes i zelis vise, sve drugo im bode oci.
Ruzno zvuci, ali kao u sportu sto imas u timu 75% klinaca koji ce juriti loptu ko majmuni po terenu 24/7 i 25% matoraca koji ce im vikati kako tu loptu da jure i u koji gol da je ubace.
Ili ajmo jos jednostavnije, svaka iole ozbiljnija i veca kompanija, ako ce takve juriti, nece zeleti da ga ima na nizim pozicijama, delovace cudno, demotivisuce, zbunjujuce za ostali personel, simple as that.
To moze u filmovima da prodje, irl malo teze, opet jer nema dovoljno dobar razlog da krene ispocetka sve.

Točno. Meni osobno framework okruženje nema smisla za male i srednje projekte, upravo iz razloga koje si naveo - framework je veći nego cijeli site. Evo moj posljednji rad: croatiatourist .net napisan u core sa “mojim” MVC modelom. Cijela aplikacija ima 22mb (uključujući i dvije vrste control panela - za oglašivače i za administratora). Code je čist, dobro komentiran i uredan (zbog mene i održavanja). U svakom trenu lako mogu promijeniti osnovne funkcije ako to zahtijeva nova verzija PHP-a (ovo sam naučio na vlastitoj koži da je izuzetno bitno prije par godina, kada se najavilo napuštanje mysql_ querya pa sam morao sve linije koje su radile query, uključujući i one koje su radile fetching, ručno mijenjati u nekih 20.000 linija code-a u par stotina datoteka). Sad sam pametniji pa sam napravio funkcije koje pozivam, pa ako je potreban upgrade, izmjenim samo funkciju.
I ovo što si naveo da se prilikom updatea frameworka dešavaju problemi je upravo to čega se najviše bojim kod korištenja istih. Strah nastaje od nepoznatog (a meni su framework okruženja generalno nepoznata, znam za njih, neke sam koristio silom prilika, poput wordpressa kod izrade plugina ili funkcija) a kao što rekoh, nisam smatrao potrebnim učenje rada u nekom frameworku. Ali opet, evo jučer gledah (i instalirao sam odmah composer, git i visual studio code i testiram), oni što u core napravim za 10 minuta, u Laravelu složim za 5 minuta. Štedi vrijeme i to znatno. Osnove MVC su mi jasne, princip OOP-a mi je jasan još od doba MS Visual Studia 6, ali sam koristio objekte samo kada bi to doista bilo nužno.
Eto, potraga za poslom završila na učenju framework sintakse… :smiley:
Što vam svima želim reći, svi do sada ste bili od velike pomoći svojim komentarima i savjetima. Nijedan komentar nije bio zlonamjeran i to zaista cijenim. A vidim da bih trebao napomenuti i da baš nisam mlad - imam 45 godina, programiranjem se bavim aktivno od svoje 20-e. Prošao sam basic, assembler, c i c++. Imam i windows aplikacija iza sebe (što blagajni za win95/98, konfiguratora za sklapanje računala, i sličnih programa koji su se tada oslanjali na access baze), programiranja atmel kontrolera za automatizacije procesa i nebrojeno php i jQuery skripti.
Čisto da znate sa kakvim starim konjem imate posla. :smiley:

3 Likeova

Imaš više iskustva od većine ovde, rek’o bi’.
Poslušaj @kixxxstarter -ov prijedlog i isto, sve što možeš okarakterisati pod open source digni na github.
Za Laravel vidi serijale na laracasts-u (isplatiće ti se i plaćeni video serijali).
Na Stackoverflow-u pogledaj odgovore od ove dvojice korisnika:
Marcin Nabiałek
Alexey Mezenin
jer posjeduju izuzetno i vrlo kvalitetno znanje (ja ih imam bookmark-ovane :slight_smile: ).

1 Like

Hvala! Pogledat ću :slight_smile:
Ja krenuh ovdje:


i poprilično je dobar za totalnog početnika u Laravelu (za sam start).
Vidjet ću što imam od gotovog code-a za podići na github.

@dmitrecic, koliko imas godina? Pitanje mozda glupo neiskusnom citaocu ali to ce sigurno biti jedno od pitanja zasto je neko od 35,0,45 godina spreman ici od nule? Meni je 36 a mislim da sam imam mozda jos dvije godine fore za odlazak vani.

Sve piše gore. Ljudi odlaze i sa 50-60 van i počinju od nule. Naravno,ako ne moram kretati od “prašinarenja” bilo bi idealno, međutim nemam ništa protiv i da krećem od početka. Ne zamaram se time, imam dovoljno “utakmica u nogama” pa mi ego ne stoji na putu :slight_smile:
A zašto van? Napisao sam gore nekoliko puta, da se ne ponavljam opet :slight_smile: