cPanel diže cijene od septembra

Izgleda da nam cPanel nakon sto je Oakley Capital upucao pare u njega dize cijene i to drasticno.

Zavisno od broja naloga na serveru cijena ce ici gore od 30% do 1000%.

Novi cjenik

Bitching sesije


Dva mjeseca fore za prilagodbu samo i to u ljetnom periodu kad je pola ljudi na godisnjim odmorima.

Znaci ovo nece zahvatiti samo nas koji imamo VPS i Dedicated servere nego i shared i reseller hostinge, jer ce oni te troskove preliti samo na kupce >D.

Imal ko da koristi kakve alternative i kako je zadovoljan sa njima?

Nije jos bilo nikakvih obavjestenja na HawkHostu ali vjerujem da su prosla vremena od 30-ak dolara za dvije godine shared hostinga nakon ovoga…

VestaCP je dosta lagan, sa dobrim suportom na forumu . Po default je free, ali ako želiš dodatne opcije (file transfer script) onda to platiš . Inače, ako ti ne smeta ftp , be treba ti ništa što ćeš plaćati.

cPanel nema alternativu :smiley:

Mada je to najviše do navike. Ja sam navikao na cPanel i teško da bi prešao na išta drugo. A i ne vjerujem da će se drastično odraziti na nas koji nemamo puno sajtova…

Kao što je kolega iznad napisao VestaCP je prilično lagana za instalirati. Probao sam jednom podesiti na Google Cloud. Ima i onaj dodatak mislim 3$ mjesečno za file manager, što nije puno…

Onaj tko nece placati,neka uzme neki besplatni panel ili nek nauci ispod haube.

CentOS Web Panel ili Webmin + Virtualmin jedna jako dobra alternativa,

Ako će biti još bolji i sigurniji taj cPanel sa poskupljenjem, onda neka poskupi :slight_smile:

EasyPanel je odličan.

Ovo je odlicno sto dizu cijene i da se podignu cijene domena i hostinga ostale kompanije. Da se dobar dio sajtova pogasi, da ostanu samo ozbiljne stranice i da se odstrane ova djeca sto bi sve besplatno.

2 Likeova

mislim da se file manager plaća, ftp je besplatan … ja ništa ne plaćam vesti a povezujem se preko ftpa :smiley:

Šta ne uviđaš da je besplatno budućnost? Kapitalizam je u kolapsu. Novi svjetski poredak gubi kontrolu!!

Nikad nije bilo niti ce biti buducnost. I ne kazu dzabe sve sto je besplatno najvise te kosta :slight_smile:
Tako da od toga nema srece.

1 Like

Novac nestaje! Kako ćeš platiti ako ne postoji sredstvo plaćanja? Sve će u novom društvu biti besplatno ko Linux i EasyPanel.

Plesk, imam ga na jednom sajtu i odličan je

I ja. Djeluje mi malo vizualno kao poluproizvod, ali radit na njemu je čisto ok.

Zanimljivo.
S čime potkrijepljuješ izjavu da novac nestaje?

1 Like

ima tu istine ali ja vestacp koristim 5 godina … nisam marke dao nikome :smiley:

trebam li spomenuti da sajtovi nijednom nisu bili hakovani osim jednog ddosa koji smo riješili null routeom, zamjenom IP adrese i cloudflareom :smiley:

ma vestacp je za naprednije linux korisnike, nije za svakoga jer lako ga je instalirat a sta kada se desi problem unutar servera, mail konfiguracije, jednostavno desi se neki error unutar servisa… npr padne servis ftp-a a ne moze ga komanda ponovo run-ati zbog neke greske. Kako ce taj beginner izvaditi podatke odnosno backup jedne wordpress stranice ako ne zna sta je sftp ili komande za dumb mysql

vecina ce se odluciti za ponovni reinstall servera i veste, sto zna usrati dan… plati hosting sa cpanel i suti, mirnije spavas

Onaj tko je napredan i zna linux ispod haube, njemu ne treba nikakav panel. Takav ima slozene skripti koje odradjuju sve sto treba na brz nacin.

1 Like

Pa to stoji za napredne, samo ih nema toliko na ovom forumu i ovoj temi. Ja sam do nedavno odrzavao svoj server i odlucio da prestanem sa tim iz razloga jer ne zelim misliti u snu da li se nesto desilo sa serverom. Ne zelim nikakav oblik downtime-a.

Zato sam otisao fino kod www.metanet.ch i kupio hosting koji izdrzava sve ono sto mi je izdrzavao taj server. Ne buljim u ssh, a lokacija Svicarska sa savrseno podesenim mail serverom, nema tog maila koji ide u spam. A tip sajtova je koji non stop salju mailove posjetiteljima kao notifikacije. Doduse svicarci ne prodaju tek tako hosting, mislim da svaka prodaja ide na manuelni review gdje morate poslati kopije licnih dokumenata. Bar tako radi metanet, hosttech i servertown. Nema zajebancije.

Al eto opet sve to zavisi i kakav sajt imas. Ja nemam nesto sto ide preko Google Adsense, nego ljudi placaju VIP clanarinu (njemacki dating site) tako da zahtjeva odgovornost. Ako neko plati 30 dana, onda 30 dana mora imati tu uslugu.