Crypto vs Paypal vs Ostali

Evo jedan zanimljiv topic nama webmajstorima. Znam da mnogi jos neznaju sto je to crypto i kako tos ve skupa funkcionira, ali mislim da se krecemo brzinom munje u tom smjeru iako to nekima izgleda sporo. Ali mkao sto kazu velike stvari trebaju vremena, zato i ja kazem da se krecemo brzinom munje jer ovo nije velika stvar ovo je stvar koja ce promjeniti povijest skoro pa kao sto je vatra promjenila covjeka.

E sad cemu ovaj topic. Ako neznate Paypal izgleda znade da njegov servis jos nece dugo pa moraju izmust sto se izmusti dade. Lupaju feeve da te glava zaboli. Primis 200 dolara oni uzmu 20, zamisli da primis 20 000 dolara…

Uz to refund ne vracaju, pazi sad netko ti kupi proizvod za 20 000 dolara ili ajmo rec imas ducan primas paypal i na godinu dana imas refundirano 20 000 dolara, ti si dragi moj popusio 2000 dolara odnosno dao si ih Paypalu, pa mozda buduci shopovi neka i to uzmu u obzir.

OSTALI
Ok, Paypal je Paypal, tu je godinama i ima alternativa, ali alternative su toliko smijesne da ih se neisplati uopce spominjat, webmoney i takvi servisi koji preko noci mogu nestati…
Pa gdje je Google, Yahoo, Microsoft, Amazon, svi ti veliki igraci pa kako ne udju i naprave konkurenciju u ovom prostoru gdje se doslovno bere grozdje na feevima i refundovima. zar jedan Google nemoze napraviti isti ili bolji servis s manjim feem i boljom politikom od Paypala?

IMO ovo ce brzo nestat. Trebali bi mmi kao webmajstori se educirat kako se kretat u ovom limitiranom svijetu crypta i forsirat placanja u njemu. Jednostavno natjerat ljude da placaju u cryptu… Shopovi koji primaju crypto? Ima ih, ali to su specificirani shopovi vecinom tipa scan.co.uk tamo ja kupujem s cryptom. Ali recimo hranu, odjecu i takvi shopovi nesto ih enma. zamisli da ebay uvede crypto…

1 Like

Neizbježno se ide prema kriptu. A lijepo od tebe što imaš motivaciju osvještavati sebe i svoju okolinu o tome :wink: Više sile to cijene :wink:

Primjer, ja sam znao za svoj servis uzet placanje unaprijed sa 100% refund. Znaci ako ne napravim ono sto nudim onda vracam pare. E sad po ovom novom mene to vracanje para jos kosta jer paypal uzme svoj fee koji on vise ne vraca.

Kako moze nesto da se placa u nekoj valuti koja dnevno promeni vrednost 10x? Pogodim danas posao npr za 1 btc koji vredi 4k$ i za dve nedelje kad treba da naplatim 1btc vredi 3.5k$.
Kad crypto valute budu imale konstantne vrednosti ili da su oscilacije na godisnjem nivou budu razumne, onda cu moci da ih koristim.
U suprotnom bolje da platih fee i znam na kraju koliko cu da dobijem.

5 Likeova

Da ne pričamo o tom kako su provizije na bakovne transfere sigurnije i povoljnije od transfera putem npr. BTCa (za njega znam da je skuplji, za ostale ne mogu tvrditi).
Ja da uvedem u svoju firmu plaćanje crypto, oscilacije koje trenutno vladaju tim tržištem bi me dokrajčile u roku od par mjeseci.

Pričajte vi što hoćete, crypto TRENUTNO nema mogućnost primjene u većini ekonomskih grana. Shvaćam da ga može koristiti neki trgovac koji ima 200% marže po prodaji pa ga nije puno briga… ne da mi se dalje, poanta je jasna :slight_smile:

I da, nije mi jasno da nitko ne može napraviti nešto između paypala (preskup) i crypto (nesiguran).

3 Likeova

Ne znam mnogo o crypto ali ako se dobro sjećam da možeš primiti uplatu u protuvrijednosti $ ili €. Na taj način te ne pogađaju promjene, ali isto nećeš ni zaraditi u slučaju dobrih promijena , koje idu tebi u korist.

2 Likeova

Eto, ja neznam stvarno, mi nismo 100 godina za drvenim cesljom nego miljun. Hrvatska bolje da je 100% turisticka zemlja i sve grane bolje da se pozatvore jer ovo stvarno nema smisla i veze s vezom.

Znaci radis site koji vrijedi 5000$, covjek ti plati u BTC sto je 1BTC, to taj BTC iste sekunde pretvoris u USD i imas tocno 5000$. Ali znam ja kako balkanski mozak funkcionira, vi bi drzali taj jedan BTC da ode gore pa onda za posao koji vrijedi 5000$ dobili 10 000$, da znam to mirise, ALI VI bi u istom tom trenutku kukali ako bi BTC otisao dole i onda krivite BTC ili visu silu, nedaj boze Boga, kako je samo mogao srusiti BTC.

1 Like

Tako je, pazivimo u modreno doba konverzija moze biti instant i dobijes tocno toliko para koliko trebas. Ali to i nije smisao toga, smisao je da ako znades da ces trositi taj BTC, a ne dolare onda drzis BTC… Naravno tesko ce se to dogoditi kad dosta vecina ljudi razmislja kao poduzetnici koji su se javili gore.

No vratimo se na Paypal, nebi o cryptu ovdje jer ima drugi topic.
Pazi oni deru masovni fee i nemaju refund nanovo. ODNOSNO pazite se sad kupovina na ebayu, nece vam tako lako refundirat proizvode, a druga stvar je Amazon i ini sitevi koji nikada nece uvest Paypal bas zbog ovog, jer zamisli da imas ogroman shop gdje mozda imas 1 000 000 refundirane vrijednosti, pa takav shop hrani paypal sa 100 000$ na godinu, zamisli biznisa…

Neznam sto se desava s Paypalom, umjesto da ide na bolje ide na gore. Mozda su ljudi poceli koristiti kartice, mozda nam @s.perkovic ili @jorgovan mozete reci dali je bolje placanje s karticama? Dali vi uopce koristite u svojim biznisima Paypal? zasto Paypal kad za njega i treba kartica da se koristi, pa onda s tom istom karticom mozes direkt platiti. A druga stvar je da nevjerujem da je placanje sa paypalom toliko sigurnije nego koristenje direkt kartice…

Ti pricas o instant poslu, a ja pricam o poslovima koji imaju odredjni vremenski delay.
Da gocu da se kockam, otisao bih u kockarnicu. Kada je posao u pitanju to izbegavam. Znaci ako je prodajem sajt za 5k$ toliko i hocu da dobijem.
Ne zelim da razmišljam da li ce cifra gore, dole, levo, desno.

To je samo tvoja pretpostavka koja nema veze sa istinom.
Zamisli radis u nekom marketu i plata ti je 0.5btc i sad ti razmisljaj ceo mesec da li ces sledeci mesec da zivis kao Bog ili prosjak.
Shvati da je valuta nestabilna, i neodrziva u svakodnevnoj primeni.

Pa ti koji se kunes u to si pukao tako sto si ulagao u kopanje valuta i idalje ih branis.
Nisam ja protiv crypta, samo sto realno nema uslova jos uvek za to.

3 Likeova

Nikad nisam bio ljubitelj paypala. Imao sam jedno vrijeme skrill, nude i master card karticu, ali osnovni racun ima limit od 6000 eura u odredjenom periodu za uplate osim , ako nisu promijenili, gledao sam jos netteler. Za placanje po internetu koristim visa karticu deviznog racuna (debitna), koliko imam na racunu, toliko mi mogu skinuti, ako se proba nesto platiti, a na racunu nema dovoljno novca, transakcija nece proci. Kupovao sam bas jucer dva seminara na udemy , svaki 32.99 , na taj iznos su mi uzeli 0.39 eura, to je oko 1.2 %.

Isto tako je i ovaj nacin vrlo siguran, stavio sam opciju na udemy da mi pamti sve podatke, odaberem seminar, buy, complete, 3 klika.

Ako netko i dodje do podataka o kartici, nece se usreciti bas puno, jer gore nikad ne drzim vise od 1 ili 2 eura. Za poslove , ako ih je bilo u hr, placanje je uglavnom islo na ziro racun, a ugovor je bio autorski. Jesu naknade vece, ali se mirno spava.

Paypal nudi i kartice koliko sam vidio, ali ta opcija nije dostupna svugdje.

Ako se netko buni protiv visokih bankarskih naknada, te naknade su jos uvijek male u odnosu na paypal. Pricam za obicne kartice, ne mastercard ili american ili diners.

Kod bankara nista nije besplatno, ljudi olako shvacaju kartice, imao sam i master card i american i diners, uglavnom kartice su dobre, ako ti nesto treba za kupiti na rate, ali postavlja se pitanje koliko ti to treba godisnje.

Sto se dogodi, ljudi se olakome pa onda u trgovinama placaju sa american ili diners karticama , to je najskuplja kupovina.

Clanarina za kartice iznosi 200-250 kn /god., kod skrila je 10 eura/ god., ali su im naknade dosta visoke.

Trosak kod kartica je takav zbog visokih naknade.

U cijeolm krugu svi moraju zaraditi, zato su naknade visoke.

Sto se tice inozemnih klijenata , ako ih bude, ili ce ici uplata na ziro racun ili druga opcija, otvaranje firme u UK ili estoniji, gledao sam i za osnivanje offshore firme, ne radi izbjegavanja poreza, nego, ako imam d.o.o. , onda ne zelim imati knjigovodstvo i ne zelim sebi isplacivati placu i ne zelim placati doprinose.

Izracunam primitke, obracuna se pdv, ako je firma u sustavu pdv-a, platim porez na dobit i ostalo je moje. Smeta me kompliciranost, zato trazim alternative. Recimo ovu informaciju za osnivanje firme u UK sam dobio od @dmitrecic, mj trosak 50 funti, prijava poreza se sastoji od popunjavanja jednog obrasca na kraju godine gdje se navode ukupna primanja i drugi obrazac u svezi podataka(da li je bilo promjena ili ne), do 82000 funti god. prihoda, firma nije u sustavu pdva-a i placa se 19% porez na dobit i u hr 12% na kapitalnu dobit. Neprijavljvanje poreza u UK se smatra kaznenim dijelom.:smile::smile:

Ne vidim prednost paypala u odnosu na devizni racun, osim sto je brze.

Druga stvar, paypal za europu je u luxemburgu, ako se ne varam i nasa porezna vrlo vjerojatno dobiva podatke o transakcijama. Samo je pitanje vremena kad ce se poceti to dublje gledati.

Isto vrijedi i za skrill, netteller i sl. , to sto banka posluje iskljucivo preko interneta, nema nikakve veze, to je isto banka samo sto nema poslovnice.

Sto se tice crypto valuta, opet ponavljam dok god nema zakonske regulative, to je sivo podrucje podlozno manipulacijama.

Uglavnom radije bi platio veci porez, nego bilo kakve naknade banci. Ljudi su u zabludi jer misle lovu cemo primati na paypal, payoneer i sl. , nitko nece znati i necemo platiti porez.

Kad tad ce to doci u nasu poreznu, samo je pitanje vremena.

Ima ljudi koji hoce izbjegavati poreze, meni ne predstavlja platiti 20% od iznosa za porezu hr, ako znam da sam zaradio i da ce meni ostati.

Ima ljudi koji hoce sve posteno i legalno, ali ih ili koci birokracija ili kompliciranost.

Sto je kod pausalnog obrta komedija, a nitko nije rekao. Ako se u 10 mj zaradi 300 k kn, porezna ce obracunati 360 k proporcionalno za cijelu godinu, zato treba paziti, ovo je informacija koja kruzi na facebooku.

pa u 21 veku nemas jedan normalan servis da brzo lako i bezbolno platis nekom par sto dolara… pazi 2019 godina od 2000 sam radio sa najmanje 100 servisa 50 raznoraznih kartica svugde problemi…ni danas nije bolje pre par meseci dobijem master card od nekog alpha ,da ne pisem link skinem lovu za 3 meseca puko sajt master card ne vazi …ostala neka sica na cardu i tako ja od 2000 ,:stuck_out_tongue:

2 Likeova

@brane333

Pricam o uplatama direktno na ziro racun, dakle klijentu dostavis iban i swift banke i on ti uplati na racun. Sigurno i jednostavno, osim sto se ceka malo duze. Sa klijentom se dogovoris da ti snosis troskove, ako je moguce.

Tako da su troskovi puno manji od paypala.

1 Like

ma koje banke ,kada dobijes priliv iz inostranstva zovu te licno da dodjes u banku da pises izjavu za 133 dolara i tako svaki put,

1 Like

U hr do 100 000 kn(oko 13 400 eura) god se ne mora pravdati porijeklo love.

Onda ides jedanput tjedno da odma potpises sve izjave za svu lovu koja ti je sjela prosli tjedan.:innocent::innocent:

Druga opcija ti je otvaranje firme, obrta i sl. , poslovni racun, pa te nece zvati.

malo se spominje payoneer … godišnja pretplata 30$, platiš 5$ dobiješ za 2 sata novac na payoneer karticu, platiš 2$ dobiješ za dva dana

koliko vidim payoneer dugo opstaje

Payoneer je sranje na kvadrat ko i druge karticne kompanije, samo zasto ej payoneer tu tako dugo je sto imaju izgleda hebeno dobar ugovor s mastercardom.

@jorgovan
Nije plata u BTC, plata je u Eurima, na dan kad ti treba sjest plata odnosno kad se ide placat onda ti plati toliko BTCa ekvivlentno Euru. Tako ce poduzeca funkcionirat prvo, tek kasnije ce sve biti u BTC.

Da i tko se god zali ako mu netko uplati 1000€ u btc, i misli da ce btc pasti pa izgubiti samo prebaci u usdt ili neki drugi koji je jednak 1$ i gotovo.

Toliko buke oko “jednostavne” stvari.
Btc se moze koristiti za transakciju, a $ za pohranu. (Ili neki druga fiat valuta)

Jedino mi nije jasno što je moguće raditi instant konverzije BTC u $ i obratno, a da nam tu nitko ne sjedne na vrat s provizijom? A sve se vrti oko toga da se ista izbjegne…

@bozoou

Posalji nekoj firmi fakturu u btc i da istu plate u btc ili u bilo kojoj kriptovalutu pa ces vidjeti sto ce ti reci.

To je u hr zabranjeno u poslovnom svijetu jer je valuta placanja kuna. U hr ti nitko ne smije platiti u bilo cemu osim u kunama, u biti moze, ali onda moras imati registriranu mjenjacnicu i raditi konverziju ili da se prije toga konvertira.

Mogu samo ovi sto rade na crno, a da bi netko primio lovu u crypto valuti u poslovnom svijetu, a prije nego ti lova sjedne na ziro racun , ista mora biti konvertirana u kn i sjesti na ziro racun.

A za uplate iz inozemstva neznam da li mogu na devizni ziro racun u nekon drugoj valuti osim kuna. Jer znam kak se nesto nabavlja izvana tipa kina i sl. , u firmama se uvijek kupuju $ ili euri , ovisi o valuti placanja.

scrolaj na dno…